Úvod > Aktuality > Klášter v Želivi nabízí nové expozice – psychiatrickou léčebnu, včelařství a motocykly
Klášter v Želivi nabízí nové expozice – psychiatrickou léčebnu, včelařství a motocykly
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Klášter v Želivi nabízí nové expozice – psychiatrickou léčebnu, včelařství a motocykly

  • Vydáno14. února 2022
V Želivském klášteře lze od letošního roku nově navštívit dvě velmi zajímavé expozice. První z nich se věnuje psychiatrické léčebně, která se v klášterním areálu nacházela v letech 1956 až 1992, druhá ukáže zájemcům sbírku československých motocyklů a historii včelařství.
léčebnaŽelivském klášteře se podařilo zrekonstruovat tzv. Trčkův hrad. V objektu si milovníci památek a historie mohou prohlédnout dvě nové stále expozice. První z nich seznamuje s historií psychiatrické léčebny, která v objektu bývala v letech 1956-1992. Objevila se dokonce ve filmu Jiřího Hanibala “Dům ztracených duší” z roku 1967. Expozice obsahuje dobové fotografie pacientů, zavede návštěvníky do některých původních prostor obávané léčebny, hrůzu budící původní “samotky” nebo pohled na původní ocelovou postel pacientů.
 
včelařstvíDruhá expozice je o poznání veselejší. Milovníci veteránů budou jistě potěšeni, neboť zhlédnou známé značky motocyků jako Jawa, Ogar či Stadion, které se svého času vyváželi do více než 190 států celého světa. Jeden z vystavovaných kousků kdysi vlastnil i jeden z místních řádových bratří. Také se můžete těšit na sběratelskou raritu – radiátor značky Jawa. Prohlídka pokračuje edukativní expozicí o historii včelaření a nabízí např. jeden z ručně vyřezávaných klátů se štítem svatého Ambrože, patrona včelařů.

Obě expozice jsou přístupné po předchozím objednání denně mimo pondělí. Objedna se můžete na telefonním čísle 725 448 291 anebo přes email centrum@zeliv.eu. Vstupenka do expozice psychiatrické léčebny stojí 150 Kč, včelařství a motocykly uvidíte za 140 Kč.
 

Klášter v Údolí štěstí

klášter želivOba okruhy doplňuje výklad o historii Trčkova hradu a následné nahlédnutí do kazetového sálu. Kazetový strop sálu obsahuje vyobrazení deseti českých madon včetně želivské Madony s dítětem. Zeď sálu nabízí fresku s vyobrazím Narození Páně podle Mikoláše Alše. Prohlídky jsou k dispozici denně kromě pondělí po předchozí dohodě s návštěvnickým centrem kláštera. V areálu kláštera je rovněž malý pivovar, restaurace a v barokní budově opatství funguje příjemný hotel.

Želivský klášter leží v srdci Vysočiny. Údolí štěstí, jak se místu říká, si v minulosti oblíbili Mikoláš Aleš nebo Josef Čapek. Klášter byl založen v roce 1139 českým knížetem Soběslavem pro benediktiny z nedalekého opatství na Sázavě. Opustili ho ale už po deseti letech a přenechali premonstrátům z porýnského Steinfeldu. Barokní podobu dal starobylému klášteru známý architekt Jan Blažej Santini, který navrhl také přestavbu kostela Narození Panny Marie.
Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie je významnou ukázkou barokní gotiky. Založen byl roku 1139, nad soutokem říček Želivky a Trnávky, spolu s klášterem. Archeologickým výzkumem bylo potvrzeno, že v místech dnešního chrámu stával původní románský konventní kostel.

Želivský klášterní pivovar

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.