Úvod > Aktuality > Vypravte se na výlet do Želivi
Vypravte se na výlet do Želivi
"> ">

Vypravte se na výlet do Želivi

Vydáno 10. července 2012 Zážitky
Želivský klášter leží v srdci Vysočiny. Údolí štěstí, jak se místu říká, si v minulosti oblíbili Mikoláš Aleš nebo Josef Čapek. Klášter byl založen v roce 1139 českým knížetem Soběslavem pro benediktiny z nedalekého opatství na Sázavě. Opustili ho ale už po deseti letech a přenechali premonstrátům z porýnského Steinfeldu. Barokní podobu dal starobylému klášteru známý architekt Jan Blažej Santini, který navrhl také přestavbu kostela Narození Panny Marie. Rozsáhlý komplex je dnes oblíbenou destinací tzv. církevní turistiky. Velkým lákadlem je obnovený pivovárek. Nápověda pro soutěž s Českým rozhlasem: zajímavá je možnost vidět místa, kde Dušan Klein točil některé scény hořké komedie Dobří holubi se vracejí.

Klášterní komplex v Želivě - klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášterní komplex v Želivě - klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb - klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Želivský klášterní pivovar

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.

Další aktuality