Úvod > Co chcete dělat? > Včelařské muzeum Rosice
Kultura

Včelařské muzeum Rosice

Včelařské muzeum Rosice se nachází v jižní části města a je osvětovým a chovatelským střediskem Českého svazu včelařů. Součástí areálu je muzejní expozice, specializovaná galerie a včelařský skanzen s unikátními ukázkami současné i historické včelařské techniky, včetně úlů.
Na okraji města Rosic ve Zbýšovské ulici se nachází jedinečné zařízení Včelařské středisko, které je zasazeno do krásné přírody, zde se nachází i včelařské muzeum. Mezi exponáty můžete zhlédnout nejstarší úly kláty z roku 1793, slaměné úly košnice, ve kterých se včelařilo na medozběrném díle. Svůj obdiv si určitě zaslouží řezbářsky zhotovené figurální úly, jako například úl představující mnicha, sv. Ambrože-patrona včelařů a úl českého světce sv. Jana Nepomuckého. Neméně zajímavý je Janišův úl, Moravský stojan, úl Gerstung a další dříve používané úly.
 
Ke včelařství nepatří jen úly, ale i formy na výrobu voskových mezistěn a slaměných uteplivek, ty si zde můžete také prohlédnout. V minulosti včelaři velmi ocenili medomet vynalezený Františkem Hruškou, ve kterém se získává med odstředivou silou z medných plástů. Tento originální model, který předvedl světový vynálezce v roce 1865 na sjezdu včelařů v Brně, je dalším z exponátů rosického muzea.
 
Ve vitrínách uvidíte také Dekret Marie Terezie k podpoře včelařství v Čechách a na Moravě a další písemnosti, které se vztahují k historii střediska. V budově se nachází přednáškový sál a součástí budovy je i knihovna s včelařskou literaturou.
 

Z historie muzea:

Historie střediska sahá až do roku 1934, kdy zde byla zřízena chovatelská stanice na odchov včelích matek, kterou založil František Posádka, dlouholetý předseda včelařského spolku. V letech 1972 -1975 byla v akci "Z" za působení rosického občana Jana Komárka postavena budova, ve které bylo zřízeno i včelařské muzeum a v okolí budovy menší přírodní skanzen starších úlů.

Ubytování a restaurace v okolí