Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Neplachovice
Památky

Zámek Neplachovice

V obci Neplachovice nedaleko Opavy se nachází empírový zámek z roku 1834. V zámku naleznete zajímavé expozice o historii zámku a včelařství, dále sochy p. Libora Hřivnáče a jiné zajímavosti. V průběhu léta zde probíhají také kulturní akce.
Jedná se o jednopatrovou obdélníkovitou budovu se sedlovou střechou. V průčelí je balkón podpíraný čtyřmi toskánskými sloupy. Z druhé strany se nahází terasa s dvouramenným schodištěm. V parku si můžete prohlédnout barokní plastiky. Zámeckým parkem prochází také značená cyklostezka, která navazuje na Slezskou magistrálu č. 55.

V současnosti je zámek využíván obcí Neplachovice při různých společenských a kulturních událostech – konají se zde výstavy, adventní a velikonoční jarmarky a také příležitostně komentované prohlídky. 

Zámek v Neplachovicích je otevřen každou sobotu a neděli od 10.00 do 16.00 hod., a to od poloviny června do poloviny září (16. 6. – 22. 9. 2018). V zámku naleznete zajímavé expozice o historii zámku a Erby držitelů neplachotovického panství. Mezi obměňované výstavy patří výstava historických motorek – veteránů ze sbírky p. Víta Satkeho a expozice Květinová paleta z díla Ireny Tůmové.
 

Z historie zámku

Prvními známými majiteli statku byli zemané z Neplachovic. Je pravděpodobné, že již Jaroš z Neplachovic, uváděný na listině z roku 1377 nechal vybudovat ve vsi tvrz. První zmínka o tvrzi je však až z roku 1490, kdy kněžna Barbora přenechala Neplachovice Martinu Šípovi z Bránice. V následujících letech se majitelé statku velmi často měnili. V roce 1532 získali Neplachovice Lichnovští z Voštic, kteří je vlastnili až do roku 1686. Ti přestavěli tvrz na zámek.

Renesanční zámek stojící patrně mezi potokem Herličkou a mlýnským náhonem zničili v roce 1778 pruští vojáci. Po roce 1786 se vlastníci statku opět střídali. V letech 1833 – 1834 dala tehdejší majitelka Neplachovic Marie Elgerová z Eichbergu postavit v severní části obce nový zámek obklopený krajinářským parkem.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Muzeum Slezský venkov v Holasovicích

Holasovice, Severní Morava a Slezsko
Přírodní památka Heraltický potok u Opavy

Přírodní památka Heraltický potok u Opavy

Opava, Severní Morava a Slezsko
Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích

Rozhledna Šibenice ve Stěbořicích

Stěbořice, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Stěbořice

Pivovar Stěbořice

Stěbořice, Severní Morava a Slezsko