Úvod > Co chcete dělat? > Památník včelích matek u obce Kukle
Kultura

Památník včelích matek u obce Kukle

Památník včelích matek připomíná téměř zapomenutou včelařskou tradici ve svitavském regionu a je zajímavým turistickým cílem s ojedinělou architekturou. Památník společně vybudovaly uprostřed lokality Brand Mikroregion Svitavsko a Lesy ČR.

Na počátku minulého století měli na místě dnešního památníku původní němečtí včelaři zřízenu oplozovací stanici včelích matek. Na lesní louce byl umístěn dřevěný včelín, ve kterém se klasicky včelařilo, a v jeho okolí bývaly během sezony rozmístěny malé úlky – oplodňáčky, používané při umělém chovu včelích matek, které se do této lokality vozily za kvalitním oplodněním.

Z historických pramenů je zřejmé, že zde byl v roce 1932 vztyčen kamenný památník s uvedenými jmény zasloužilých včelařů a zejména s věnováním Franzi Thomasovi, řediteli odborné školy tkalcovské a vedoucímu včelařské stanice. Podle pamětnických výpovědí byl nápis krátce po II. světové válce poničen vyškrábáním. Samotná lokalita byla jako oplozovací stanice využívána i za dob socialismu, ale postupně o ni včelařský zájem utichl a vše bylo ponecháno napospas přírodě a vlivu občasných návštěvníků.

V rámci velkorysého projektu obnovy byl opraven nejen pískovcový kámen, ale i zchátralá studna, která se nyní pyšní funkčním rumpálem. Celý prostor zbytku původní louky je upraven a doplněn o několik exponátů včelích úlů využívaných v průběhu minulého století. Především ale byl vystavěn nepřehlédnutelný dřevěný altán s ukrytou včelařskou symbolikou.

Ubytování a restaurace v okolí

Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Kavárna v parku ve Svitavách

Kavárna v parku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj
Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj
Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavy, Pardubický kraj