Úvod > Aktuality > Tradice: křehké, krásné a skleněné aneb kalendář sklářských akcí a výstav na jaro a léto 2022
Tradice: křehké, krásné a skleněné aneb kalendář sklářských akcí a výstav na jaro a léto 2022
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Tradice: křehké, krásné a skleněné aneb kalendář sklářských akcí a výstav na jaro a léto 2022

  • Vydáno30. března 2022
Sklo patří k nejdůležitějším a nejvšestrannějším materiálům v historii. Provází nás po staletí a do našich životů vnáší jas, světlo a krásu. Pokud se chcete vypravit na sklářské slavnosti a trhy, výstavy ve sklářských muzeích či dny otevřených dveří v malých i velkých sklárnách a sklářských dílnách, prostudujte si náš originální skleněný kalendář.
Rok 2022 vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů Mezinárodním rokem skla. Pokud jste si fascinující materiál zamilovali stejně jako my na portálu Kudy z nudy, určitě se vám bude líbit speciální stránka věnovaná českému sklu. Tam objevíte všechno, co máte rádi, tedy zajímavosti a aktuality ze skleněného světa, sklářská muzea i sklárny anebo články o známých sklářských značkách. My vám nabízíme podrobné tipy na sklářské výstavy a akce, kde můžeme během tohoto roku společně obdivovat krásu českého tradičního i moderního skla.
 

Duben: výstava Hot.Hot.Hot, Křišťálový Šípek a další probíhající i končící sklářské výstavy

Skutečný svět skla a keramiky bez hranic jak geografických, tak časových uvidíte na výstavě Hot.Hot.Hot – Sklo, keramika a porcelán od A po Z. K Mezinárodnímu roku skla a k 30. výročí vzniku Asociace sklářského a keramického průmyslu České republiky ji pořádá Národní technické muzeum v Praze a potrvá až do začátku října.

Díla světově významného architekta a designéra Bořka Šípka (1949–2016), který vedle své architektonické tvorby proslul také jako autor originálních skleněných objektů a ovlivnil celou řadu svých následovníků, představí výstava Křišťálový Šípek. Přijeďte se na ni podívat do Křišťálového chrámu v Kunraticích u Cvikova u huti Jiřího Pačinka.

Místem, kde je sklo na prvním místě, je Jablonec nad Nisou. V Muzeu skla a bižuterie probíhá autorská výstava Země v oblacích sklářské výtvarnice Dany Zámečníkové, která vytvořila unikátní kompozici svých děl přímo pro prostor muzejní přístavby v krystalu. Již 10. dubna končí výstava Hledání rovnováhy, přibližující design a historii československého lisovaného skla mezi lety 1948 až 1989.

Novinkou je jablonecká galerie Nisa Factory, centrum pro současné umění, hudbu, vědu a technologie v areálu bývalé Herzigovy textilní továrny. Slavnostní otevření provází výstava Big Bead, v níž Jakub Neufuss a Jan Salanský propojili ve zdánlivě neslučitelném kontextu různé materiály a hravým až surrealistickým způsobem poukazují na kolotoč světa.

Celoroční výstava broušeného skla je k vidění ve sklářské Huti FrantišekSázavě, až do února 2023 je v Uměleckoprůmyslovém muzeuBrně k vidění přehlídka tvorby Jiřího Pelcla, předního českého designéra.
 

Květen: výstava Vesmír v Jablonci nad Nisou

Už jen do 15. května se můžete do Severočeského muzeaLiberci přijít podívat na výstavu Sklo bez hranic. Nabízí rozsáhlý soubor originálních sklářských děl, která vznikla v průběhu loňského XIV. mezinárodního sympozia v Novém Boru. Jedná se o práce 44 umělců z České republiky a z 13 dalších zemí, kteří pro realizaci svých výtvarných představ našli více než vstřícné pochopení i praktickou pomoc v dílnách devíti sklářských podniků a odborných škol v Novém Boru a v Kamenickém Šenově.

Vracíme se do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde 20. května začíná výstava Vesmír s přehlídkou autorského skla a šperku čtyřiceti současných českých sklářů a šperkařů; autorem atraktivní instalace je sklářský tvůrce a scénograf brazilského původu Ricardo Hoineff. Vernisáž proběhne 19. května, samotná výstava pak potrvá do 11. září.

A připomínáme, že 29. května končí výstava Země v oblacích sklářské výtvarnice Dany Zámečníkové!
 

Červen: začíná výstava Jiřiny Žertové v Pardubicích

Na zámku v Pardubicích si k tématu skla můžete prohlédnout moderní expozici skla Východodčeského muzea S.K.L.E.M. (aneb Svět Krásy, Lehkosti, Elegance a Magie), kromě toho tu ale na léto chystají zajímavé výstavy. Kromě výstavy Přivedli svět domů, která představí architekta Josefa Gočára a jeho spolupracovníky, budou od 3. června na zámku vystavena díla světově uznávané sklářské výtvarnice Jiřiny Žertové (*1932). Výstava končí 2. října.
 

Červenec: sklářské slavnosti v Sázavě a na Jizerce

Milovníci skla a Jizerských hor si musí do kalendářů zapsat 23. červenec, kdy se koná Anenská sklářská slavnost na Jizerce. Bohatý program nabídne tradiční přehlídku řemesel, kde nesmí chybět tradiční a pro region typická výroba bižuterie a foukaných figurek přímo u kahanu v hale bývalé sklárny. Pro děti jsou připraveny spousty lákadel, od loutkového divadla přes výtvarné dílničky až po houpačky, řetízkový kolotoč, jízdy na koních a projížďky v kočáře. Chybět nebudou ani tradiční soutěže.
 

Srpen: tavení skla v Orlických horách, Křehká krása a Crystal Valley Week

Neobvyklou podívanou slibuje tavení skla dřevem na Svátcích skla v Deštném v Orlických horách. Odehrává se od 5. do 7. srpna a můžete při ní podrobně sledovat práci sklářů pod širým nebem a dokonce si sami vyzkoušet tvarování skla.

Od 11. do 14. srpna zaplní areál jabloneckého Eurocentra prodejní výstava skla a bižuterie Křehká krása 2022. Své poslední kolekce tu představí desítky bižuterních a sklářských firem včetně výrobců vánočních ozdob, doprovodný program nabídne módní přehlídky a kulturní vystoupení. Připravena je také řada aktivit pro děti!

V rámci Mezinárodního roku skla se v Křišťálovém údolí, které propojuje sklářské, bižuterní a šperkařské firmy v Libereckém kraji, bude poprvé pořádat Crystal Valley Week, velkorysá akce pro veřejnost na jediném místě. V centru Liberce se od 23. do 28. srpna představí desítky tradičních skláren i moderních sklářských firem, ateliérů, sklářských škol a muzeí, chybět nebude ani sklářská stezka, umělecké instalace nebo křišťálová tramvaj.
 

Září: Sklářské slavnosti na Kristiánově a v Železném Brodě

Znáte sklářskou osadu Kristiánov? Leží severovýchodně od Bedřichova a od Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou tam vede Cesta jizerskohorských sklářů. Přijeďte 3. září, kdy se koná Sklářská slavnost na Kristiánově, tradiční akce pro všechny milovníky skleněné krásy a Jizerek. Jako obvykle se můžete těšit na tvůrčí dílny a předvádění výroby, kulturní programy i občerstvení.

Od 17. do 18. září se město Železný Brod promění ve Skleněné městečko: tak se jmenuje městská slavnost a jedinečné setkání sklářů, umělců, sklářských řemeslníků a výrobců i obdivovatelů sklářského řemesla. Budete mít možnost obdivovat kreativitu a řemeslnou zručnost studentů sklářské školy nebo se aktivně zapojit do speciálního programu tvůrčích sklářských dílen, podívat se na předvádění sklářských řemesel charakteristických pro zdejší region, a také si koupit sklářské výrobky a bižuterii.
 

Víte, že…?

  • Mezinárodní rok skla 2022 schválilo Valné shromáždění OSN na základě návrhu devatenácti zemí (Španělsko, Egypt, Turecko, Guatemala, Vietnam, Brazílie, Maďarsko, Kolumbie, Ekvádor, Čína, Kuba, Kostarika, Japonsko, Mongolsko, Rusko, Slovensko, Venezuela, Senegal a Kiribati). Kromě toho projekt podporuje 79 zemí včetně České republiky.
  • Vedle výpravné bilanční výstavy Hot.Hot.Hot. o českém sklářství v posledních třiceti letech se chystá také výstava CZECH IN. Představuje inovace, které Češi dali světu v oblasti skla a bižuterie, premiéra je plánována v červenci ve španělské La Granje. Koncem roku pak bude po Českých centrech ve vybraných evropských městech putovat oblíbená výstava vánočních ozdob Christmas Treasure.
Hot.Hot.Hot – Sklo, keramika a porcelán od A po Z v Národním technickém muzeu

14.4.
2.10.
Hot.Hot.Hot – Sklo, keramika a porcelán od A po Z v Národním technickém muzeu

České země jsou světoznámým výrobcem skla, keramiky a porcelánu. To platilo jak v 18. století, tak dnes. Název výstavy proto odkazuje nejen na oheň, živel společný všem třem materiálům, ale i jejich mezinárodní proslulost – jsou stále „horkým zbožím“.

Vesmír – Současné studiové sklo a šperk

20.5.
11.9.
Vesmír – Současné studiové sklo a šperk

Současné výtvarné umění má mnoho podob. Patří mezi ně i studiové umělecké sklo a šperk, jehož tvorbě se věnuje několik generací výtvarníků. Tentokrát se díla čtyřiceti z nich rozhodlo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou představit v rámci tematické výstavy nazvané Vesmír.

Stopy – Jiřina Žertová – výstava na zámku v Pardubicích

3.6.
2.10.
Stopy – Jiřina Žertová – výstava na zámku v Pardubicích

Světově uznávaná sklářská výtvarnice Jiřina Žertová – příběh českého skla.

Big Bead v Jablonci nad Nisou

18.3.
31.8.
Big Bead v Jablonci nad Nisou

V místě zrodu nové galerie Nisa Factory, vznikaly během více než roku obrazy, sochy, instalace a objekty, které narážejí na témata protikladů, rovnováhy, migrace či lehkosti točené zmrzliny. Poutavá výstava BIG BEAD otevírá galerii moderního umění Nisa Factory.

Skleněné městečko Železný Brod 2022

17.9.
18.9.
Skleněné městečko Železný Brod 2022

Městská slavnost zaměřená na oslavu sklářství se odehraje v Železném Brodě 17. a 18. září. Tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla. Letos se koná 16. ročník.

Sklářská slavnost na Kristiánově

3.9.
Sklářská slavnost na Kristiánově

Návrat do starých časů sklářské osady, připomínka zakladatelů významného místa, vlastní tvorba, pestrá nabídka doprovodného programu, atrakce pro děti i dospělé, to je Sklářská slavnost na Kristiánově. Tradiční akce pro všechny milovníky skleněné krásy a Jizerek se koná v sobotu 3. září 2022.

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

2.4.
30.10.
Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Lokálka z České Kamenice do Kamenického Šenova nabízí svezení romantickou krajinou na pomezí Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. V sezóně 2022 jezdí pravidelné vlaky po lokálce od 2. dubna do 30. října o víkendech. Od 30. května do 30. září jezdí vlaky i v pracovní dny.

Flaška – od demižonů k ruinám aneb 150 let největší lahvárny v monarchii

15.3.
2.2.
Flaška – od demižonů k ruinám aneb 150 let největší lahvárny v monarchii

Novou výstavou s lakonickým názvem „Flaška“ připomene Muzeum města Ústí nad Labem nejen její stopadesátiletou historii, ale i skleněnou lahev coby fenomén mezi obaly.

Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Výstava Design  – to nejlepší z tvorby Jiřího Pelcla

26.11.
26.2.
Výstava Design – to nejlepší z tvorby Jiřího Pelcla

Přehlídka tvorby Jiřího Pelcla mapuje čtyřicetiletou kariéru předního českého designéra, který prošel řadou tvůrčích období odrážejících nejenom vývoj užitého umění posledních dekád, ale i politické, sociální a ekonomické změny.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Sklárna Annín na Šumavě

Sklárna Annín na Šumavě

Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně na Šumavě. Najdete jí mezi Sušicí a Kašperskými Horami. Založena totiž byla již roku 1796 a její budovy jsou dnes kulturní památkou.

Crystal Valley Week

23.8.
28.8.
Crystal Valley Week

Festival skla v Liberci se skleněnými instalacemi v centru města, výstavami, ale i živou výrobou. Přímo na náměstí před radnicí bude mobilní sklářská pec a brusičská dílna, které v sobotu 27. 8. doplní Křišťálový trh.

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Křišťálový chrám Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Sklo se jako ušlechtilý materiál objevuje v kostelech, bazilikách a katedrálách po staletí.

Sklárny Květná – aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Sklárny Květná – aneb jak se rodí sklenička v srdci Bílých Karpat

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Objednejte se na exkurzi anebo si zakupte kvalitní ručně vyráběné skleněné výrobky z širokého sortimentu sklárny.

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa – výrobky z křišťálového světa

Preciosa je přední světový výrobce skla. Již po desetiletí přináší do sklářství nové nápady, jak kombinovat barvy a křišťálové či skleněné komponenty. Navrhuje a vyrábí unikátní lustry, svítidla a šperky s originálním rodokmenem. Mimo to vyrábí také olovnaté sklo pro výtvarníky či laboratorní sklo.

Kavalier – designové i laboratorní sklo

Kavalier – designové i laboratorní sklo

Kavalierglass alias Simax ze Sázavy je předním evropským výrobcem laboratorního, technického a varného skla pro domácnost, který má již 180letou tradici ve výrobě borosilikátového skla.

Wranovsky – objevte kouzlo ručně vyráběných českých křišťálových lustrů

Wranovsky – objevte kouzlo ručně vyráběných českých křišťálových lustrů

Firma Wranovsky v Turnově-Daliměřicích se zabývá ruční výrobou křišťálových lustrů, svítidel a bižuterie. Nabízí klasické i nadčasové křišťálové lustry. Navrhuje a vyrábí také luxusní svítidla do moderních interiérů.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Soukromá sklárna Habry

Soukromá sklárna Habry

Poznejte z bezprostřední blízkosti práci sklářských mistrů a zažijte unikátní proměnu žhavé tekuté sklářské suroviny v konečný křišťálový výrobek.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole – nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla.

Preciosa Ornela

Preciosa Ornela

Jen málo věcí, které nás každý den obklopují a provázejí, má tak bohatou a fascinující historii, jako skleněné perličky. Historie českých perliček sahá až hluboko do 16. století, kdy se ve městě Mšeno na severu Čech rozhořela první sklářská pec.

Městské muzeum Železný Brod – vypravte se za skleněnou krásou

Městské muzeum Železný Brod – vypravte se za skleněnou krásou

Sklářská expozice Městského muzea je orientována na vývoj železnobrodského sklářství. V prostoru roubeného průčelí Klemencovska je instalována expozice dokumentující podobu podomácké výroby skla v druhé polovině 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začal rozšiřovat tehdy nový způsob obživy.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Crystal Glamour – sklárna Okrouhlice

Crystal Glamour – sklárna Okrouhlice

Sklárna Crystal Glamour zachovává tradiční výrobu původního 24% olovnatého křišťálu, určeného pro ruční broušení. Sortiment sklárny zahrnuje širokou škálu křišťálových a barevných výrobků s lehkými i bohatě broušenými dekory, s vysokým smaltem, pískovanou nebo pozlacenou dekorací.

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

Skleněná roubenka v Novém Boru – sídlo firmy Lasvit

V Novém Boru vyrostla unikátní budova ze skleněných dlaždic. Jedná se o centrálu české sklářské firmy Lasvit, která se zaměřuje na design a sklářství.

Merry Crystals v Antonínově Dole

Merry Crystals v Antonínově Dole

Sklářská huť nabízí ručně vyráběný český olovnatý křišťál vysoké kvality. V celém sortimentu sety na víno, whisky, aperitiv, mísy, vázy, popelníky, dózy, parfemky, svítidla. Vyrábí sportovní trofeje a designové zakázkové výrobky.

Muzeum rapotínské sklárny

Muzeum rapotínské sklárny

Desítky exponátů od skleněných lustrů přes stínidla na lampy či staré sklářské nástroje jsou k vidění v novém muzeum v Rapotíně. Místní skláry byly po desítky let největším výrobcem osvětlovacího skla a jejich výrobky jste mohli najít ve většině kuchyní, ložnic a obýváků.