Úvod > Kalendář akcí > Výstava Design – to nejlepší z tvorby Jiřího Pelcla
Zdroj foto: Archiv Moravské galerie v Brně
"> Zdroj foto: Archiv Moravské galerie v Brně "> Zdroj foto: Archiv Moravské galerie v Brně "> Zdroj foto: Archiv Moravské galerie v Brně ">
26.11.
26.2.
Přidat foto
Výstavy

Výstava Design – to nejlepší z tvorby Jiřího Pelcla

Přehlídka tvorby Jiřího Pelcla mapuje čtyřicetiletou kariéru předního českého designéra, který prošel řadou tvůrčích období odrážejících nejenom vývoj užitého umění posledních dekád, ale i politické, sociální a ekonomické změny.

Výstava Design v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu představuje to nejlepší z tvorby designéra Jiřího Pelcla za uplynulých 40 let. Cílem výstavy je otevřít pohled do zákulisí designérské profese a přiblížit ji veřejnosti. Dřevo, kov, plast, papír, sklo, porcelán a textil. To jsou materiály, se kterými Jiří Pelcl v průběhu své kariéry pracoval, všechny se vždy snažil dokonale poznat a respektovat jejich přirozené kvality. Tento přístup ovlivnil jak Pelclovu práci, tak výstavu samotnou.

Jiří Pelcl si v designu v průběhu své kariéry vyzkoušel téměř vše. Nejdříve pracoval v prostředí socialistického průmyslového plánování, aby se pak stal rebelem revoltujícím ve skupině Atika proti nízké kvalitě průmyslové výroby, čímž se stal zároveň pionýrem postmoderních tendencí u nás. Ty se pak v jeho tvorbě transformovaly do další podoby se změnou naší společnosti a nastolením tržní ekonomiky a svobodného společenského řádu. Od devadesátých let pak svůj talent využil v mnoha oborech a tvůrčích typologiích zároveň. Pracoval pro průmysl, galerie, navrhoval architekturu a interiéry, často si odskočil i k autorské řemeslně založené tvorbě.

Součástí výstavy, která potrvá až do 26. února 2023, je také zajímavá vzdělávací část zahrnující kousky materiálů a postupy při výrobě konkrétních produktů. Mimo výstavy jednotlivých produktů je připomenut Pelc jako pedagog na pražské UMPRUM či světově uznávaná osobnost, jehož design je zastoupen v prestižních muzeích například v New Yorku. K výstavě je vydán obsáhlý katalog mapující autorovu designérskou tvorbu od roku 1987 po současnost.

Ubytování a restaurace v okolí