Úvod > Kalendář akcí > Křišťálový Šípek
Lustr Galaxy Luminia
"> Lustr Galaxy Luminia "> pohled do expozice "> pohled do expozice "> pohled do expozice "> pohled do expozice
1.4.
31.5.
Přidat foto
Výstavy

Křišťálový Šípek

Sklo / porcelán / nábytek a design Bořka Šípka. Křišťálový chrám Kunratice u Cvikova 1. duben až 31. květen 2022.
Výstava díla světově významného architekta a designéra Bořka Šípka, který vedle své architektonické tvorby proslul také jako autor originálních skleněných objektů a ovlivnil celou řadu svých následovníků, představí v Křišťálovém chrámu slavné vázy, mísy, svícny, poháry, ale také svítidla a porcelán.

Jeho vázy a další objekty, které se staly doslova ikonickými a kultovními díly dvacátého a jednadvacátého století a jsou prezentovány ve světových muzeích a bedekrech světového designu, budete moci obdivovat na vlastní oči v duchovním prostředí chrámu skla a umění.

K vidění bude například překrásná Česká váza z 80. let minulého století / váza pro císaře módy Karla Lagerfelda, kterou Bořek Šípek vytvořil pro jeho soukromou rezidenci / váza Millennium, kterou Šípek vytvořil společně s prezidentem Václavem Havlem / váza Neuchopitelný Šípek, která vznikla naopak dle návrhu Václava Havla pro Bořka Šípka / lustr Rudolf I., vytvořený pro obrazárnu Pražského hradu a další nádherné objekty.
Vernisáž výstavy se koná v PÁTEK 1. DUBNA 2022 od 16.00 do 17.00 hodin pro pozvané hosty a média a od 17.00 do 19.00 hodin pro širokou veřejnost.

Součástí vernisáže bude také společná tvorba jedné ze slavných Bořkových váz, která se odehraje od 17.00 hodin na zdejší huti Jiřího Pačinka v podání sklářských mistrů, kteří na počátku 90. let minulého století vytvořili první Šípkův umělecký tým pod názvem AJETO.

Návštěvníci uvidí skleněné vázy, mísy i drobné sklo nesoucí Šípkův typický rukopis a kreativitu. Za dobu svého působení v oblasti designu navrhl Bořek Šípek stovky návrhů, spolupracoval s prestižními světovými výrobci, až dospěl k vytvoření vlastní značky, u níž se nechává omezovat pouze vlastnostmi materiálu, a i s těmi tvrdě bojuje. Nepodbízí se, jde si svou vlastní cestou a i tím si získává své obdivovatele. Jeho díla jsou zastoupena v předních světových muzeích i v soukromých sbírkách a některé kusy jsou sběratelsky cennými artefakty.

Vedle skla se Šípek zabýval i porcelánem a návrhy příborů. Svého času v Praze provozoval thajskou restauraci Arzenal, kterou vybavil nejen vlastním nábytkem, ale veškerým servírovacím nádobím včetně příborů. Porcelán však navrhoval i pro prestižní francouzskou porcelánku Sevrés, která se zabývá výrobou porcelánových souprav v limitovaných edicích a top kvalitě. Sady nádobí včetně příborů podle jeho návrhů byly používány i v první třídě na letech společnosti KLM. O Šípkovi se dá říci, že na co sáhne, to pod jeho rukou kvete. Rozkvetlé a často velmi zdobné sklo bývá zbožňováno i zatracováno. Jisté je ale to, že záběr jeho činnosti je stále neskutečně široký a jak v nábytku, tak i ve skle přichází s novými neotřelými nápady, do kterých vnáší poezii, aniž by zapomínal na funkčnost.

Provozovatel

PAČINEK GLASS Kunratice u Cvikova

Kunratice u Cvikova 147
471 55 Kunratice u Cvikova
GPS:
50,767185 14,678636
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
30.7.
Dětské rybářské závody Velká a Malá Valcha

Dětské rybářské závody Velká a Malá Valcha

Jablonné v Podještědí, Liberecký kraj
21.8.
Samuel XC triatlon

Samuel XC triatlon

Radvanec, Liberecký kraj
5.7.
10.7.
Prázdniny na věži – zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

Prázdniny na věži – zpřístupnění středověké věže na zámku Lemberk

Jablonné v Podještědí, Liberecký kraj
2.7.
3.7.
Vítání léta pod Lemberkem

Vítání léta pod Lemberkem

Jablonné v Podještědí, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí