Úvod > Co chcete dělat? > Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění
Huť František v Sázavě - centrum sklářského umění
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> sklo sázava.JPG ">
Přidat foto
Kultura

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Na svou dobu moderní provoz byl vytápěný generátorovým plynem. Vyrostl v sousedství sídla Kavalierových, mlýna Na Kácku, nedaleko nejstarší Svatoprokopské nebo také Babiččiny sklářské hutě. Po vybudování nových provozů skláren a nových výrobních hal význam huti František klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR.

Centrum sklářského umění v Huti František v Sázavě nabízí zážitkovou interaktivní expozici skla, rezidenční pobyty pro výtvarníky, kurzy pro širokou veřejnost, workshopy, sympozia, konference a další aktivity prezentující sklářské řemeslo.

V interaktivní expozici skla jsou vystavena díla ze sbírky Crystalexu, které doplňují další předměty vybrané s důrazem na zážitkovou rovinu, které návštěvníky seznámí se sklem jako materiálem. Základním spojujícím prvkem budou odpovědi na otázku „Jak“, tedy Jak se dělá?, Jak vzniká? Jak funguje?…, které nabídne expozice určená pro odborníky i širokou veřejnost.

V takzvané Noemově arše – jedinečné dvoupatrové výstavní síni – se bude prezentovat část unikátní sbírky výrobků vytvořených sklářskými výtvarníky na Mezinárodních sklářských sympoziích IGS v Novém Boru v letech 1982 až 2006.

Pro děti ze základních a středních škol jsou připraveny projektové hry vycházející z výukových programů navazujících na Rámcový vzdělávací program, které budou rozčleněny do tří věkových kategorií.

Součástí centra je i dílenská část, kde budou probíhat rezidenční pobyty pro výtvarníky, kurzy pro širokou veřejnost, workshopy, sympozia, konference a další aktivity prezentující sklářské řemeslo.
 

Cestování bez bariér: Huť František

Bezbariérově lze s vozíčkem absolvovat obě prohlídky. Ta první je možná i bez průvodce a jedná se především o skleněnou galerii. Pro vozíčkáře je přístup do patra zajištěn výtahem. Druhá prohlídka je průvodcovaná a lze běhen ní absolvovat některé kurzy. Většina z nich se provádí v sedě. Pro překonání překážek jsou k dispozici 2 rampy.

Zobrazit více

Provozovatel

Cesty skla o.p.s

Na Kácku 218
285 06 Sázava
Tel.:
+420 727 963 696
Email:
info@cestyskla.cz
WWW:
www.cestyskla.cz
GPS:
49,878438 14,911319
 
Region:
Středočeský kraj
Oblast:
Posázaví
Město:
Sázava
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec Za Vodou v Sázavě

Hostinec Za Vodou v Sázavě

Sázava, Středočeský kraj
Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Stromhouse – stromový domek v Posázaví

Vlkančice, Středočeský kraj
Luxusní TeePee Spa u Pyskočel

Luxusní TeePee Spa u Pyskočel

Vlkančice, Středočeský kraj