Úvod > Kalendář akcí > Hot.Hot.Hot – Sklo, keramika a porcelán od A po Z v Národním technickém muzeu
Hot.Hot.Hot – Sklo, keramika a porcelán od A po Z v Národním technickém muzeu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
14.4.
2.10.
Přidat foto
Výstavy

Hot.Hot.Hot – Sklo, keramika a porcelán od A po Z v Národním technickém muzeu

České země jsou světoznámým výrobcem skla, keramiky a porcelánu. To platilo jak v 18. století, tak dnes. Název výstavy proto odkazuje nejen na oheň, živel společný všem třem materiálům, ale i jejich mezinárodní proslulost – jsou stále „horkým zbožím“.

14. 4. – 2. 10. 2022, Národní technické muzeum v Praze

Úspěšně v České republice vedle sebe působí domácí firmy a nadnárodní společnosti – desítky velkých závodů, stovky středních podniků a malých dílen. Těží se zde suroviny, zhotovují materiály, konstruují stroje a zařízení, vytváří produkty i výtvarná díla, to vše v šíři a kvalitě, která bere dech. Také se vynalézá, testuje, inovuje, recykluje, bádá, publikuje, sbírá, tvoří a vystavuje, unikátní je síť státních středních a vysokých škol garantujících kvalitní technické, technologické, řemeslné i umělecké vzdělání. To vše vytváří z Čech, Moravy a Slezska skutečnou velmoc, s níž je nutné počítat.

České sklo, keramika a porcelán rozhodně nežijí pouze z tradice, jsou živoucím organismem v nejlepších letech. Prošly si časy rozkvětu a nouze, což se nepochybně bude opakovat i v budoucnu, ale vždy dokázaly přežít. Ač drží krok s dobou čtvrté průmyslové revoluce, vedle sofistikovaných výrobních linek jsou stále nezbytní pracovití a zruční lidé. Právě toto rozprostření od velkosériové automatické výroby po ručně vytvářené kolekce či artefakty dává českému zboží zásadní konkurenční výhodu – charakter a duši.

Třicet let hájí oborové zájmy Asociace sklářského a keramického průmyslu České republiky. Odtud – a z členů jejích partnerských organizací České sklářské společnosti a Svazu výrobců skla a bižuterie – vycházel výběr více než 70 vystavujících. Jedná se proto o představení skla, keramiky a porcelánu skutečně od A po Z, kde nechybí žádná z důležitých oblastí. Bylo na čase ukázat, jak pestrá a mnohovrstevnatá je podstata současného českého „umění ohně“, na níž můžeme být právem hrdí. Je až neuvěřitelné, co vše dokázali čeští technici, technologové či designéři a umělci od roku 1990 vymyslet, zdokonalit, adaptovat nebo realizovat. A právě těmto úspěchům je věnována naše výstava.

Výstava se koná k příležitosti Mezinárodního roku skla a k 30. výročí Asociace sklářského a keramického průmyslu české republiky ASKP ČR v roce 1990.

Výstava vůbec poprvé po roce 1989 společně prezentuje výrobce obalového, plochého, technického, užitkového a osvětlovacího skla, bižuterie, skleněných a minerálních vláken, užitkového porcelánu, užitkové a sanitární keramiky, odborné školy, umělce, dodavatele surovin a technologií v České republice. Je až neuvěřitelné, co vše dokázali čeští výrobci, technici, technologové či designéři a umělci od roku 1990 vymyslet, zdokonalit, adaptovat, navrhnout a realizovat. Třicet let hájí oborové zájmy Asociace sklářského a keramického průmyslu České republiky. Na výstavě je prezentováno téměř 500 exponátů od více než 70 členů, včetně partnerských organizací České sklářské společnosti a Svazu výrobců skla a bižuterie. Architekturu a grafickou podobu výstavy vytvořilo studio LLEV – Eva Mochalová a Marcel Mochal. Kurátorem výstavního projektu je PhDr. Petr Nový, který působí jako hlavní kurátor v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

K výstavě je připraven doprovodný program. V neděli 1. května 2022 se uskuteční Den sklářů a keramiků, na kterém návštěvníci uvidí ukázky práce mistrů oboru, prezentace a prodej výrobků či si svoji zručnost vyzkouší v dílnách.
 
Výstava v Národním technickém muzeu, Kostelní 42, Praze 7 potrvá od 14. dubna do 2. října 2022.

Skutečný svět skla a keramiky bez hranic jak geografických, tak časových.

Provozovatel

Národní technické muzeum

Kostelní 42
170 78 Praha 7
Tel.:
+420 220 399 202
WWW:
www.ntm.cz
WWW:
https://askpcr.cz...
GPS:
50,097244 14,424759
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
 

Časová náročnost

1,5 hodiny