Úvod > Co chcete dělat? > Wranovsky – objevte kouzlo ručně vyráběných českých křišťálových lustrů
Zážitky

Wranovsky – objevte kouzlo ručně vyráběných českých křišťálových lustrů

Firma Wranovsky v Turnově-Daliměřicích se zabývá ruční výrobou křišťálových lustrů, svítidel a bižuterie. Nabízí klasické i nadčasové křišťálové lustry. Navrhuje a vyrábí také luxusní svítidla do moderních interiérů.
O roku 1993 Josef Wranovský navrhuje a vyrábí originální české křišťálové lustry. Firma Wranovsky sídlí v regionu, v němž má sklářství svou tradici již od 18. století. Krásné křišťálové výrobky z českého skla jsou celosvětově známé díky své originalitě a zářivé kráse. V nabídce firmy Wranovsky je katalogový sortiment i zakázková výroba dle individuálních požadavků klienta.
 
Lustry Wranovsky jsou vyhledávaným dodavatelem dekorativního osvětlení a jedním z předních výrobců křišťálových lustrů na světě. Zdejší řemeslníci si již po generace předávají své znalosti krásného řemesla výroby lustrů. Roky tradice a zkušenosti v tak unikátním řemesle nelze jednoduše napodobit ani mechanicky replikovat. Všechna svítidla, která se v Daliměřicích vyrobí, jsou jedinečná. Na celém světě nikdy neexistují dvě přesné kopie. Každý lustr je kolektivním dílem lidí, kteří zasvětili svůj život tomuto řemeslu. Ročně tu vyrobí tisíce kusů křišťálových lustrů, ten největší vážil až několik tun, proto firma musí spolupracovat i se statiky, kteří prověřují nosnost stropů.
 

Exkurze pro veřejnost

Turnovský výrobce křišťálových lustrů a bižuterie otevírá v létě dveře turistům. O prohlídky malé výroby v průmyslové zóně Vesecko je vždy velký zájem. Návštěva je možná o letních prázdninách nebo v jiném termínu po předchozí telefonické domluvě. Věnovat se vám tu budou zdarma. Příchozí se dozvědí něco o historii výroby skla a křišťálových lustrů a také o jednotlivých druzích lustrů.
 
Obdivovat mohou zručnost řemeslníků a nezůstane jen u koukání – ti, kdo si na to troufají mohou vzít kleště do ruky a zkusit ketlování (řetízkování), což je tradiční způsob spojování skleněných ověsů kovovými očky.

Ubytování a restaurace v okolí

Rohozecká Restaurace

Rohozecká Restaurace

Turnov, Liberecký kraj
Pivovar Rohozec v Turnově

Pivovar Rohozec v Turnově

Turnov, Liberecký kraj
Pukū

Pukū

Turnov, Liberecký kraj