Úvod > Aktuality > #světovéČesko, Balaton, Jadran a 160 kilometrů dlouhá jízda na kole po březích Bečvy
#světovéČesko, Balaton, Jadran a 160 kilometrů dlouhá jízda na kole po březích Bečvy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

#světovéČesko, Balaton, Jadran a 160 kilometrů dlouhá jízda na kole po březích Bečvy

  • Vydáno4. srpna 2020
Závidíte rakouským cyklistům báječně dlouhé cyklistické stezky podél řek a jezer? Nemusíte, rovinaté dálkové cyklotrasy pro pohodáře se spoustou zajímavých míst v okolí máme i v Česku. Stačí se vypravit třeba na Východní Moravu na cyklostezku Bečva.

Cyklotrasy s osvěžením, tedy podél řek a jezer

Cyklostezka Bečva
Rakousko
Od pramenů Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy přes jejich soutok ve Valašském Meziříčí až k Tovačovu, kde se Bečva vlévá do Moravy, měří cyklostezka Bečva více než 160 kilometrů. Tenhle kout Východní Moravy je pro letní cyklistiku přímo stvořený: nejenže pojedete téměř pořád kolem řek a můžete zastavovat kde se vám zlíbí, ale navíc cestou objevíte spousty míst ke koupání a zajímavostí, které stojí za bližší prozkoumání. Bonusem jsou hezká odpočinková místa s přístřešky, odpadkovými koši i stojany na kola, a také to, že cyklostezka Bečva většinou vede hlavně po nově vybudovaných úsecích, málo frekventovaných silničkách anebo zpevněných lesních a polních cestách; silnic s běžným provozem je na trase minimum. Nasaďte si helmy, vyrážíme!
 

Kudy kam podél Vsetínské a Rožnovské Bečvy

Na horním toku se Bečva dělí na dvě větve, severněji položenou Vsetínskou (Horní) Bečvu a jižní Rožnovskou (Dolní) Bečvu. Obě pramení v Beskydech, ale stékají po opačných svazích hor, aby se u Valašského Meziříčí spojily do jedné řeky a dál společně pokračovaly jako Bečva.

Cyklotrasa podél Vsetínské Bečvy začíná ve Velkých Karlovicích a až dojedete do Valašského Meziříčí, budete mít v nohách bezmála 60 kilometrů (úhrnné stoupání je 421 m, klesání 780 m). Úsek ze Vsetína do Velkých Karlovic (cca 30 km) je vhodný i pro jízdu na kolečkových bruslích. Cestou můžete navštívit třeba Muzeum ve Velkých Karlovicích a Sklářské muzeumKarolince, vykoupat se ve vodní nádrži Balaton a prohlédnout si město Vsetín.

Cyklotrasa lemující Rožnovskou Bečvu je kratší, z Horní Bečvy do Valašského Meziříčí vás čeká jen něco málo přes 30 kilometrů (úhrnné stoupání 229 m, klesání 483 m). Pro milovníky jízdy na kolečkových bruslích jsou ideální úseky z Valašského Meziříčí do Rožnova pod Radhoštěm. Cestou můžete navštívit rožnovský skanzen (cyklostezka vede přímo kolem něj po nábřeží Bečvy), je tu i letní koupaliště.
 

Výlet kolem Bečvy: propast, jeskyně a hrad

Poslední úsek cyklostezky z Valašského Meziříčí od soutoku obou horských řek do Tovačova měří 65 kilometrů (úhrnné stoupání 341 m, klesání 438 m), bruslaři si přijdou na své hlavně mezi Přerovem a Hranicemi. Další výhodou je souběžně vedená železnice: není problém kdykoliv přesednout z kola do vlaku a vrátit se třeba k zaparkovanému autu nebo místa, kde trávíte dovolenou.

Zastavit se můžete třeba ve Zbrašovských aragonitových jeskyníchTeplicích nad Bečvou a u nedaleké Hranické propasti. Koho omrzely roviny, ten může z lázní vyjet na hřeben Maleníku, vydat se přes lesy na hrad Helfštýn a v Týně nad Bečvou zase sjet z kopců k cyklostezce Bečva.

Hned za Lipníkem nad Bečvou láká ke koupání pískovna Jadran, v Přerově pak přírodní koupaliště Velká laguna. Stezka končí u Tovačova, kde se dá dojet až k soutoku Bečvy a Moravy a samozřejmě nesmíte zapomenout na zdejší zámek. Velká jízda Moravou ale v Tovačově končit nemusí: nadšení cyklisté mohou dál pokračovat po Moravské stezce směrem na Olomouc nebo Kroměříž.
 

Dvanáct tipů na dlouhé cyklistické výlety k pramenům, do vinic a podél řek

  • Chcete vidět, kde pramení říčky, které vás na cestě po cyklostezce Bečva budou provázet? Výlet k oběma pramenům se dokonce dá zvládnout během jediného dne. Než nasednete na kolo, vydejte se na Bumbálku a pak po červeně značené cestě na Trojačku (938 m); Vsetínská Bečva pramení kousek pod vrcholem. Pokračujte pak po červené k rozhledně Súkenická – Čarták, horskému hotelu Súkenická a přes rozcestí Třeštík na hřeben Vysoké (1 024 m). Ještě než dojdete na vrchol, narazíte na odbočku k prameni Rožnovské Bečvy. Trasa měří 4,3 km a nastoupáte 263 metrů.
  • Cyklostezek lemujících říční břehy v Česku objevíte celou řadu: vyzkoušejte třeba cyklotrasu z Prahy na Karlštejn podél Berounky, cyklostezku podél jihočeské Nežárky, přes sto kilometrů dlouhou trasu po březích Ohře nebo Greenway Jizera, vedoucí od pramene Jizery v Jizerských horách až k soutoku s Labem.
  • Podobně oblíbená jako síť Moravských vinařských stezek je cyklostezka podél Baťova kanálu a Labská stezka: od pramene Labe v Krkonoších až k Severnímu moři měří přibližně 1 300 kilometrů.
  • Cyklotrasy s osvěžením, tedy podél řek a jezer, najdete v Rakousku. Vybrat si můžete například cyklostezku oblastí Salzkammergut kolem spousty jezer a historických měst, Korutanský jezerní okruh v délce 340 km, který vede kolem deseti jezer a dvou řek, anebo 125 km dlouhou stezku kolem Neziderského jezera. Královnou říčních tras ale je 330 km dlouhá Podunajská cyklostezka. Začíná v německém hraničním městě Pasov a vede podél Dunaje kolem hradů a klášterů, slavného meandru Donauschlinge a kolem vinic ve Wachau. Většinu trasy jsou sjízdné oba říční břehy; cesty jsou z většiny v dobrém stavu, část trasy vede po klidných venkovských silnicích a potahových stezkách.
Půjčovna koloběžek – Velké Karlovice – Vsetín

Půjčovna koloběžek – Velké Karlovice – Vsetín

Užijte si jednodenní sjezd na koloběžkách po cyklostezce panoramatickým údolím řeky Bečvy z Velkých Karlovic do Vsetína. Koloběžky si můžete vypůjčit ve Dvoře u kříža (naproti autokempu Machůzky). Jízda je ukončena na začátku Vsetína ve sportovním areálu Ohrada – 10 min chůze od vlakového nádraží.

Půjčovna elektrokol Velké Karlovice

Půjčovna elektrokol Velké Karlovice

Užijte si poznávání Beskyd při vyjížďce na elektrokole. Využijte půjčovnu sportovního vybavení u Bistra Razula. Půjčovna je otevřena pouze v letním období.

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Cyklostezka Bevlava: Bečva-Vlára-Váh

Dálková mezinárodní Cyklostezka vás provede krásnou krajinou moravsko-slovenského příhraničí. Cyklostezka, která v budoucnu propojí povodí řek Bečvy, Vláry a Váhu, má již hotové některé úseky. Cílem projektu je vybudování cyklostezky o celkové délce 50 km, která propojí příhraniční oblasti.

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Cyklostezka Bečva – vyzkoušejte cyklodálnici na Moravě

Doslova od horských pramenů do údolí se můžete vydat na kole díky ojedinělému projektu Cyklostezky Bečva, která je součástí tzv. první „cyklodálnice” C1. Od pramene Rožnovské nebo Vsetínské Bečvy až po její soutok s Moravou projedete více než 160 km po značené cyklotrase vinoucí se podél řeky Bečvy.

Půjčovna koloběžek ve Valašském Meziříčí

Půjčovna koloběžek ve Valašském Meziříčí

Na kole nebo pěšky? Ne, my pro vás máme koloběžky! V informačním centru v Sýpce ve Valašském Meziříčí je připraveno pět profi koloběžek značky Kostka, které jsou určeny pro městský provoz i do terénu, a to včetně doplňků.

Kulíškův dětský park ve Velkých Karlovicích

Kulíškův dětský park ve Velkých Karlovicích

Kulíškův park nahrazuje dřívější zábavní park Razulák u 3 km vzdáleného Bistra Razula.

Přírodní koupaliště Jadran u Lipníka nad Bečvou

Přírodní koupaliště Jadran u Lipníka nad Bečvou

Mezi obcemi Osek nad Bečvou a Lipník nad Bečvou se nachází u řeky Bečvy přírodní koupaliště Jadran s čistou vodou, vhodné pro koupání i vodní sporty,

Cyklostezka Otrokovice – Zlín

Cyklostezka Otrokovice – Zlín

V rámci páteřní trasy Zlín – Otrokovice vznikl téměř tři kilometry dlouhý úsek vedený po levém břehu řeky Dřevnice. Asfaltová stezka pro pěší a cyklisty vede po hrázi, využívat ji mohou jak cykloturisté, tak i pravidelně dojíždějící na kole.

Bike resort Valašsko

Bike resort Valašsko

Poznejte z jízdního kola jedno z nejhezčích míst na Moravě – Valašsko. V Bike resortu Valašsko a Bike areně Vsetín vás čeká nedotčená příroda Javorníků a Vsetínských vrchů na pomezí Moravy a Slovenska s krásnými výhledy a malebnými zákoutími, které jsou pro jízdu na kole jako stvořené.

Půjčovna kol a koloběžek v Hranicích

Půjčovna kol a koloběžek v Hranicích

Pro návštěvníky regionu Hranicko je v centrum města Hranice připravena půjčovna s 15 koloběžkami a 16 koly včetně dětského. Kola jsou horská i treková, k zapůjčení jsou i přilby. Koloběžky jsou určené na asfalt i do lehčího terénu.

Bike aréna Vsetín

Bike aréna Vsetín

Ve vsetínské části Semetín vznikla Bike arena pro horská kola, která stylově navazuje na oblíbenou cyklostezku Bečva z Velkých Karlovic až do Vsetína. Je zde na 7,5 km gravity tratí a cca 9 km dlouhý vrstevnicový okruh pro horská kola.