!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Labská stezka - z Českého Švýcarska až k prameni Labe
02_Labska_stezka_kanon_Labe_Petr_Polak_Czech_Tourism
"> 02_Labska_stezka_kanon_Labe_Petr_Polak_Czech_Tourism "> "> 03_Labska_stezka_Velke_Zernoseky_Petr_Polak_Czech_Tourism "> 04_Labska_stezka_Velke_Zernoseky_Vinohrad_Petr_Polak_Czech_Tourism "> 05_Labska_stezka_Male_Zernoseky_Petr_Polak_Czech_Tourism "> 06_Labska_stezka_Litomerice_Petr_Polak_Czech_Tourism "> 07_Labska_stezka_Melnik_archiv_Stredoceskeho_kraje "> 08_Labska_stezka_Kuneticka_hora_archiv_Pardubickeho_kraje "> 09_Labska_stezka_Hradec_Kralove_Vekose_archiv_Kralovehradeckeho_kraje "> 10_Labska_stezka_Kuks_archiv_Kralovehradeckeho_kraje "> 11_Labska_stezka_pramen_Labe_archiv_Kralovehradeckeho_kraje
+ Přidat foto
Letní sporty

Labská stezka - z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí ca 1 300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.
Český úsek Labské stezky má 380 km (a dalších 80 km při využití odbočky do Prahy). Je značený jako cyklotrasa CT 2, částečně i česko-německým logem stezky stejně jako logem evropské trasy EuroVelo 7 - Sluneční trasy (Praha – Dolní Žleb) a EuroVelo 4 - Trasy střední Evropou (Lázně Toušeň – Kolín). Pokud se chcete podívat i do Prahy, odbočte v Mělníku pod historickým zámkem na Vltavskou stezku CT 7 přes Kralupy n. V. do Prahy, odkud se můžete po EuroVelo 4 napojit zpět na Labskou stezku u Lázní Toušeň. V Německu je Labská stezka značena německou verzí loga Labská stezka (Elberadweg).
 
Povrch Labské stezky je většinou snadno sjízdný a asfaltový, v posledních letech byly vybudovány desítky kilometrů v bezpečném režimu cyklostezky, kam mají přístup pouze nemotorová vozidla (celkem v ČR již více než 50 %). Díky rovinatému profilu a perfektnímu zázemí prověřených služeb s certifikací Cyklisté vítáni je stezka velmi vhodná pro uživatele všech kategorií včetně seniorů nebo rodin s dětmi.
 
Některé úseky Labské stezky jsou dobře sjízdné i na na in-line bruslích. Jedná se o úseky Bad Schandau - Děčín - Ústí n. L., Roudnice n. L. - Mělník, Kostelec n. L. - Čelákovice, Nymburk - Poděbrady a Kuks - Hradec Králové - Vysoká n. L.
 
Z důvodu převládajícího severozápadního proudění větru je vhodnější projet Labskou stezku ve směru proti proudu řeky. Na území České republiky vstupuje pískovcovým údolím Českého Švýcarska nedaleko Hřenska. Odtud pokračuje přes Mělník, Nymburk, Dvůr Králové, dále po silnicích a hrázi zřejmě nejkrásnější české přehrady Les Království do historického města Hostinného a končí u nádraží ve městě Vrchlabí, které je významným turistickým centrem a východištěm do centrální části Krkonoš.

Značení Labské stezky/cyklotrasy č. 2 začíná/končí ve Vrchlabí - Herlíkovicích u dolní stanice sedačkové lanovky na Žalý. Poté je možné vyjet lanovkou na Žalý (1 019 m. n. m., přeprava kol) a pokračovat po trase K10 do Benecka a následně po trase K13 na Třídomí. Odtud sjedete po trase K11 do Špindlerova Mlýna. Ze Špindlerova Mlýna můžete vyjet sedačkovou lanovkou na Medvědín (1 235 m. n. m., přeprava kol). Po trase K13A se z Medvědína napojíte na Masarykovu silnici (K13) a pokračujete přes Vrbatovu boudu k Labské boudě. Tam je možné kolo uschovat a zbylých cca 500 m k prameni Labe (1 386 m. n. m.) dojít po značené cestě pěšky.
 
Zpět do Vrchlabí můžete sjet přes Horní Mísečky do Benecka po Krkonošské cyklotrase K 13 a dále přes Křížovky do Vrchlabí.
 

Úseky Labské stezky

Schöna/Hřensko - Litoměřice (65km) - „Projížďka Bránou Čech (Porta Bohemica)“

V Česku Vás uvítá Děčín s impozantním zámkem a bohatou nabídkou sportovního vyžití. Následuje krajská metropole Ústí n. L. s lanovou dráhou k vyhlídkové věži zámečku Větruše. Na Střekově se můžete vydat na další dominantu města, hrad Střekov. Poté Vás čeká jeden z nejlákavějších úseků Labské stezky, Brána Čech (Porta Bohemica), malebné údolí Labe.

Litoměřice - Mělník (45 km) - „Kde se Vltava vlévá do Labe“

Barokním Litoměřicím vévodí Dómský pahorek s katedrálou sv. Štěpána. Milovníci vína ocení Svatostánek českého vinařství v gotickém hradu. Město je i centrem Českého středohoří, malebného pohoří vulkanického původu. Dalším lákadlem je pevnostní město Terezín a následuje Roudnice n. L. s Lobkowiczkým zámkem a vinařstvím a nedalekou horou Říp, symbolem české státnosti.

Mělník - Čelákovice (40 km), resp. Mělník - Praha - Čelákovice (80 km) - „Zažijte historická města a lázně v Polabí či navštivte Prahu“

Mělník, královské město s dominantním barokním zámkem je významným vinařským centrem na soutoku Labe s Vltavou. Následuje souměstí Brandýs n. L.-Stará Boleslav s renesančním zámkem, zámeckým pivovarem a 3 kostely (Basilika Sv. Václava, kostel Sv. Klimenta a Poutní chrám Nanebevzetí p. Marie). Úsek uzavírají slatinné Lázně Toušeň.

Čelákovice - Kolín (60 km) - „Na kole do lázní?“

Polabí láká ke koupání v písečných jezerech. Nymburk zaujme městskými hradbami. Lázně Poděbrady lákají k odpočinku na promenádě a k ochutnávce minerálních pramenů. Centrem regionu je Kolín s chrámem sv. Bartoloměje, synagogou a židovským hřbitovem. V Kolíně-Sendražicích se můžete svézt romantickou železnicí.

Kolín - Hradec Králové (75 km) - „Pro milovníky jezdeckého a motorového sportu“

Unikátní krajina Národního hřebčína s chovem starokladrubských koní v Kladrubech nad Labem je nově na seznamu UNESCO. Pardubice s unikátním historickým centrem se zámkem jsou městem sportu, které hostí mezinárodní dostihy Velká pardubická steeplechase či plochodrážní závody Zlatá přilba. Následuje Kunětická hora se středověkým hradem a pod ním najdete Ráby s muzeem perníku.

Hradec Králové - pramen Labe (95 km) - „Tam kde pramení řeka Labe“

Hradec Králové, královské věnné město s historickým centrem a Bílou věží, proslulo jako „Salon republiky“ především moderní architekturou. Barokní areál bývalých lázní Kuks nabízí hospitál s lékárnou a bylinkovou zahradou či přírodní galerii Braunův Betlém. Safari ZOO Vás čeká ve Dvoře Králové n. L., Vrchlabí je pak ideálním výchozím bodem do Krkonoš a k prameni Labe.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 10. 2020
14.8.
Krkonošské pivní slavnosti 2021 ve Vrchlabí

Krkonošské pivní slavnosti 2021 ve Vrchlabí

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší
10.12.
12.12.
Winter Classic ve Špindlerově Mlýně

Winter Classic ve Špindlerově Mlýně

Špindlerův Mlýn, Krkonoše a Podkrkonoší
1.1.
Novoroční výstup na Strážník bez kyslíkových přístrojů

Novoroční výstup na Strážník bez kyslíkových přístrojů

Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše a Podkrkonoší
30.1.
O dřevěného Krakonoše 2021

O dřevěného Krakonoše 2021

Rokytnice nad Jizerou, Krkonoše a Podkrkonoší
Fitness Nautilus

Fitness Nautilus

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší
Wellness hotel Gendorf v centru Vrchlabí

Wellness hotel Gendorf v centru Vrchlabí

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší
Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší

Ubytování a restaurace v okolí

Café Black and Wine

Café Black and Wine

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší
Apartmány Martina ve Vrchlabí

Apartmány Martina ve Vrchlabí

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší
Chata Pod Hájkem

Chata Pod Hájkem

Horní Branná, Krkonoše a Podkrkonoší
Na pivo Krkonošský medvěd do Vrchlabí

Na pivo Krkonošský medvěd do Vrchlabí

Vrchlabí, Krkonoše a Podkrkonoší