Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe
02_Labska_stezka_kanon_Labe_Petr_Polak_Czech_Tourism
Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.
Letošní novinkou na spojnici mezi Mělníkem a Prahou je architektonicky oceněná cyklolávka v Lužci n. Vlt., jediné obci ČR ležící na ostrově. Labská stezka nabízí i četné možnosti koupání v písečných jezerech v Polabí či zatopených lomech.

Český úsek Labské stezky má 380 km (a dalších 80 km při využití odbočky do Prahy). Je značený jako cyklotrasa CT 2, částečně i česko-německým logem stezky stejně jako logem evropské trasy EuroVelo 7 – Sluneční trasy (PrahaDolní Žleb) a EuroVelo 4 – Trasy střední Evropou (Lázně ToušeňKolín). Pokud se chcete podívat i do Prahy, odbočte v Mělníku pod historickým zámkem na Vltavskou stezku CT 7 přes Kralupy n. V. do Prahy, odkud se můžete po EuroVelo 4 napojit zpět na Labskou stezku u Lázně Toušeň. V Německu je Labská stezka značena německou verzí loga Labská stezka (Elberadweg).
 
Povrch Labské stezky je většinou snadno sjízdný a asfaltový, v posledních letech byly vybudovány desítky kilometrů v bezpečném režimu cyklostezky, kam mají přístup pouze nemotorová vozidla (celkem v ČR již více než 50 %). Díky rovinatému profilu a perfektnímu zázemí prověřených služeb s certifikací Cyklisté vítáni je stezka velmi vhodná pro uživatele všech kategorií včetně seniorů nebo rodin s dětmi.
 
Některé úseky Labské stezky jsou dobře sjízdné i na na in-line bruslích. Jedná se o úseky Bad Schandau – Děčín – Ústí n. L., Roudnice n. L. – Mělník, Kostelec n. L. – Čelákovice, Nymburk – Poděbrady a Kuks – Hradec Králové – Vysoká n. L.
 
Z důvodu převládajícího severozápadního proudění větru je vhodnější projet Labskou stezku ve směru proti proudu řeky. Na území České republiky vstupuje pískovcovým údolím Českého Švýcarska nedaleko Hřenska. Odtud pokračuje přes Mělník, Nymburk, Dvůr Králové, dále po silnicích a hrázi zřejmě nejkrásnější české přehrady Les Království do historického města Hostinného a končí u nádraží ve městě Vrchlabí, které je významným turistickým centrem a východištěm do centrální části Krkonoš.

Značení Labské stezky/cyklotrasy č. 2 začíná/končí ve Vrchlabí – Herlíkovicích u dolní stanice sedačkové lanovky na Žalý. Poté je možné vyjet lanovkou na Žalý (1 019 m. n. m., přeprava kol) a pokračovat po trase K10 do Benecka a následně po trase K13 na Třídomí. Odtud sjedete po trase K11 do Špindlerova Mlýna. Ze Špindlerova Mlýna můžete vyjet sedačkovou lanovkou na Medvědín (1 235 m. n. m., přeprava kol). Po trase K13A se z Medvědína napojíte na Masarykovu silnici (K13) a pokračujete přes Vrbatovu boudu k Labské boudě. Tam je možné kolo uschovat a zbylých cca 500 m k prameni Labe (1 386 m. n. m.) dojít po značené cestě pěšky.
 
Zpět do Vrchlabí můžete sjet přes Horní Mísečky do Benecka po Krkonošské cyklotrase K 13 a dále přes Křížovky do Vrchlabí.
 

Úseky Labské stezky

 

Schöna/Hřensko – Litoměřice (65km) – „Projížďka Bránou Čech (Porta Bohemica)“

V Česku vás uvítá Děčín s impozantním zámkem a bohatou nabídkou sportovního vyžití. Následuje krajská metropole Ústí nad Labem s lanovou dráhou k vyhlídkové věži zámečku Větruše. Na Střekově se můžete vydat na další dominantu města, hrad Střekov. Poté vás čeká jeden z nejlákavějších úseků Labské stezky, Brána Čech (Porta Bohemica), malebné údolí Labe.

 

Litoměřice – Mělník (45 km) – „Kde se Vltava vlévá do Labe“

Barokním Litoměřicím vévodí Dómský pahorek s katedrálou sv. Štěpána. Milovníci vína ocení Svatostánek českého vinařství v gotickém hradu. Město je i centrem Českého středohoří, malebného pohoří vulkanického původu. Dalším lákadlem je pevnostní město Terezín a následuje Roudnice n. L.Lobkowiczkým zámkem a vinařstvím a nedalekou horou Říp, symbolem české státnosti.

V říjnu 2020 byly dokončeny poslední úseky Labské stezky na území Ústeckého kraje, a to na trase Račice–Hněvice a Třeboutice–Nučnice. Území Ústeckého kraje tak cyklistům a cykloturistům nabízí upravené souvislé vedení Labské stezky z Dolního Žlebu přes Děčín, Ústí n. L., Litoměřice a Roudnici až ke hranici se Středočeským krajem v celkové délce 96 km.

 

Mělník – Čelákovice (40 km), resp. Mělník – Praha – Čelákovice (80 km) – „Zažijte historická města a lázně v Polabí či navštivte Prahu“

Mělník, královské město s dominantním barokním zámkem je významným vinařským centrem na soutoku Labe s Vltavou. Následuje souměstí Brandýs n. L.-Stará Boleslav s renesančním zámkem, zámeckým pivovarem a 3 kostely (Bazilika sv. Václava, kostel sv. Klimenta a Poutní chrám Nanebevzetí p. Marie). Úsek uzavírají slatinné Lázně Toušeň.

 

Čelákovice – Kolín (60 km) – „Na kole do lázní?“

Polabí láká ke koupání v písečných jezerech. Nymburk zaujme městskými hradbami. Lázně Poděbrady lákají k odpočinku na promenádě a k ochutnávce minerálních pramenů. Centrem regionu je Kolín s chrámem sv. Bartoloměje, synagogou a židovským hřbitovem. V Kolíně-Sendražicích se můžete svézt romantickou železnicí.

 

Kolín – Hradec Králové (75 km) – „Pro milovníky jezdeckého a motorového sportu“

Unikátní krajina Národního hřebčína s chovem starokladrubských koní v Kladrubech nad Labem je od roku 2019 na seznamu UNESCO. Pardubice s unikátním historickým centrem se zámkem jsou městem sportu, které hostí mezinárodní dostihy Velká pardubická steeplechase či plochodrážní závody Zlatá přilba. Následuje Kunětická hora se středověkým hradem a pod ním najdete Ráby s muzeem perníku. V roce 2020 byla vystavěna nová lávka pro pěší a cyklisty vedle tzv. Rosického mostu v Pardubicích. Tato lávka umožňuje výrazně bezpečnější přesun přes Labe na trase Labské cyklostrasy.
 

Hradec Králové – pramen Labe (95 km) – „Tam kde pramení řeka Labe“

Hradec Králové, královské věnné město s historickým centrem a Bílou věží, proslulo jako „Salon republiky“ především moderní architekturou. Barokní areál bývalých lázní Kuks nabízí hospitál s lékárnou a bylinkovou zahradou či skalní galerii Braunův Betlém. Safari ZOO Vás čeká ve Dvoře Králové n. L., Vrchlabí je pak ideálním výchozím bodem do Krkonoš a k prameni Labe.


Dobíjecí stanice pro elektrokola

Uvedená zařízení vám nabízí přístup k elektrické zásuvce, dobíjecí zařízení musíte mít vlastní.

Špindlerův Mlýn – Start hotel***
Špindlerův Mlýn – Amenity Resort, Labská 117
Žalý – lanovka
Benecko – Wellness hotel Skalka, Benecko 196
Vrchlabí – Wellness Hotel Gendorf ***
Dvůr Králové nad Labem – ART HOSTEL, náměstí T.G.Masaryka č.p. 82
Dvůr Králové nad Labem – Penzion Za Vodou, Poděbradova 2014
Hradec Králové – Hotel Grand Hradec Králové, Československé armády 295
Pardubice – Turistické informační centrum Pardubice, nám. Republiky 1
Chvaletice/Kobylnice – Kolo Bistro, Kobylnice 37
Kolín – Hotel Theresia (restaurace), Na Petříně 991
Poděbrady – Labská Marína (restaurace), U Nové vodárny 1457
Čelákovice – Penzion Na Vošverku 121, Čelákovice – Sedlčánky
Mělník – Hotel U Císaře, Palackého 135/7
Račice/Štětí – Restaurace Labe aréna Račice, Račice 130
Roudnice nad Labem – Hotel Magnolia, Karlovo náměstí 20
Terezín – Parkhotel Terezín, Máchova 163
Litoměřice – Hotel Roosevelt, Rooseveltova 962/18
Ústí nad Labem – Pivovar Hotel Na Rychtě (restaurace), Klášterní 75/9
Ústí nad Labem – Cyklocentrum města Ústí nad Labem, Přístavní 3
Děčín – Informační centrum Děčín, Karla Čapka 1441/3

Czech Skipass 2022/2023

Úspěšný projekt Czech Skipass – lyžařská celosezónní permanentka, která umožňuje návštěvníkům užít si 185 km sjezdových tratí v 18 předních domácích skiareálech – pokračuje i letos. Czech Skipass zahrnuje 147 lanovek a vleků.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Fotografové Správy KRNAP – výroční výstava

Výroční výstava věnovaná fotografům působícím na Správě KRNAP od jejího založení.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Lyžařský camp pro děti

Pro děti organizujeme oblíbené jednodenní lyžařské výlety. Celý den děti budou pod dohledem zkušených instruktorů v areálu Herlíkovice a Bubákov v Krkonoších. Děti se za celý den krásně vylyžují a nebudou se poté bát ani prudších kopců. Camp není vhodný pro úplné žačátečníky.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Lyžařský camp pro děti

Pro děti organizujeme oblíbené jednodenní lyžařské výlety. Celý den děti budou pod dohledem zkušených instruktorů v areálu Herlíkovice a Bubákov v Krkonoších. Děti se za celý den krásně vylyžují a nebudou se poté bát ani prudších kopců. Camp není vhodný pro úplné žačátečníky.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Fitness Nautilus

Jsme vybaveni profesionálními posilovacími stroji Hammer Strength, Life Fitness, Nautilus, Grünsport a Trofit a špičkovou kardio zónou od společností Nautilus, Life Fitness, Matrix a Star Trac.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Aquacentrum Vrchlabí

Aquacentrum ve Vrchlabí bylo otevřeno koncem roku 2022. Součástí aquaparku je plavecký bazén se čtyřmi dráhami o délce 25 metrů, cvičný bazén, relaxační bazén, vířivky, venkovní tobogan a další atrakce.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Wellness hotel Gendorf v centru Vrchlabí

Objevte jedinečnou oázu relaxace a gastronomie v centru Krkonoš. Wellness hotel Gendorf vám poskytne možnost strávit chvíle odpočinku ve stylovém, moderním relaxačním centru nebo v příjemné atmosféře restaurace Mincovna s vyhlášenou kuchyní.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Běžecký areál Vejsplachy

V areálu Vejsplachy ve Vrchlabí naleznou milovníci běžkování upravené běžecké tratě, uměle zasněžované, denně osvětlené do 20:00 hodin.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Autocamp Vejsplachy ve Vrchlabí

Kemp Vejsplachy se nachází v malebném krkonošském městečku Vrchlabí, které je vstupní bránou do středních Krkonoš. Má ideální polohu jak pro pěší, tak pro cyklistické výlety. Lokalita nabízí i mnoho kulturních a historických objektů, které stojí za to navštívit.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Kavárna 7 štítů ve Vrchlabí

V prostorách Domu se sedmi štíty se nachází dobová kavárna, kterou je možné navštívit denně kromě neděle a pondělí. Malé podkrovní muzeum je přístupné zdarma.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Apartmány Martina ve Vrchlabí

Apartmány Martina se nacházejí u řeky Labe klidné části města Vrchlabí a jsou k dispozici turistům mířícím do Krkonoš. Nejlépe je jistě ocení rodiny s dětmi.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Penzion Pod Hájkem

Kvalitní ubytování v krásné obci Horní Branná na úpatí Krkonoš. Obec se nachází mezi dvěma turistickými centry – městečkem Jilemnice a Vrchlabí.
Horní Branná, Liberecký kraj