Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe
02_Labska_stezka_kanon_Labe_Petr_Polak_Czech_Tourism
Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.
Letošní novinkou na spojnici mezi Mělníkem a Prahou je architektonicky oceněná cyklolávka v Lužci n. Vlt., jediné obci ČR ležící na ostrově. Labská stezka nabízí i četné možnosti koupání v písečných jezerech v Polabí či zatopených lomech.

Český úsek Labské stezky má 380 km (a dalších 80 km při využití odbočky do Prahy). Je značený jako cyklotrasa CT 2, částečně i česko-německým logem stezky stejně jako logem evropské trasy EuroVelo 7 – Sluneční trasy (PrahaDolní Žleb) a EuroVelo 4 – Trasy střední Evropou (Lázně ToušeňKolín). Pokud se chcete podívat i do Prahy, odbočte v Mělníku pod historickým zámkem na Vltavskou stezku CT 7 přes Kralupy n. V. do Prahy, odkud se můžete po EuroVelo 4 napojit zpět na Labskou stezku u Lázně Toušeň. V Německu je Labská stezka značena německou verzí loga Labská stezka (Elberadweg).
 
Povrch Labské stezky je většinou snadno sjízdný a asfaltový, v posledních letech byly vybudovány desítky kilometrů v bezpečném režimu cyklostezky, kam mají přístup pouze nemotorová vozidla (celkem v ČR již více než 50 %). Díky rovinatému profilu a perfektnímu zázemí prověřených služeb s certifikací Cyklisté vítáni je stezka velmi vhodná pro uživatele všech kategorií včetně seniorů nebo rodin s dětmi.
 
Některé úseky Labské stezky jsou dobře sjízdné i na na in-line bruslích. Jedná se o úseky Bad Schandau – Děčín – Ústí n. L., Roudnice n. L. – Mělník, Kostelec n. L. – Čelákovice, Nymburk – Poděbrady a Kuks – Hradec Králové – Vysoká n. L.
 
Z důvodu převládajícího severozápadního proudění větru je vhodnější projet Labskou stezku ve směru proti proudu řeky. Na území České republiky vstupuje pískovcovým údolím Českého Švýcarska nedaleko Hřenska. Odtud pokračuje přes Mělník, Nymburk, Dvůr Králové, dále po silnicích a hrázi zřejmě nejkrásnější české přehrady Les Království do historického města Hostinného a končí u nádraží ve městě Vrchlabí, které je významným turistickým centrem a východištěm do centrální části Krkonoš.

Značení Labské stezky/cyklotrasy č. 2 začíná/končí ve Vrchlabí – Herlíkovicích u dolní stanice sedačkové lanovky na Žalý. Poté je možné vyjet lanovkou na Žalý (1 019 m. n. m., přeprava kol) a pokračovat po trase K10 do Benecka a následně po trase K13 na Třídomí. Odtud sjedete po trase K11 do Špindlerova Mlýna. Ze Špindlerova Mlýna můžete vyjet sedačkovou lanovkou na Medvědín (1 235 m. n. m., přeprava kol). Po trase K13A se z Medvědína napojíte na Masarykovu silnici (K13) a pokračujete přes Vrbatovu boudu k Labské boudě. Tam je možné kolo uschovat a zbylých cca 500 m k prameni Labe (1 386 m. n. m.) dojít po značené cestě pěšky.
 
Zpět do Vrchlabí můžete sjet přes Horní Mísečky do Benecka po Krkonošské cyklotrase K 13 a dále přes Křížovky do Vrchlabí.
 

Úseky Labské stezky

 

Schöna/Hřensko – Litoměřice (65km) – „Projížďka Bránou Čech (Porta Bohemica)“

V Česku vás uvítá Děčín s impozantním zámkem a bohatou nabídkou sportovního vyžití. Následuje krajská metropole Ústí nad Labem s lanovou dráhou k vyhlídkové věži zámečku Větruše. Na Střekově se můžete vydat na další dominantu města, hrad Střekov. Poté vás čeká jeden z nejlákavějších úseků Labské stezky, Brána Čech (Porta Bohemica), malebné údolí Labe.

 

Litoměřice – Mělník (45 km) – „Kde se Vltava vlévá do Labe“

Barokním Litoměřicím vévodí Dómský pahorek s katedrálou sv. Štěpána. Milovníci vína ocení Svatostánek českého vinařství v gotickém hradu. Město je i centrem Českého středohoří, malebného pohoří vulkanického původu. Dalším lákadlem je pevnostní město Terezín a následuje Roudnice n. L.Lobkowiczkým zámkem a vinařstvím a nedalekou horou Říp, symbolem české státnosti.

V říjnu 2020 byly dokončeny poslední úseky Labské stezky na území Ústeckého kraje, a to na trase Račice–Hněvice a Třeboutice–Nučnice. Území Ústeckého kraje tak cyklistům a cykloturistům nabízí upravené souvislé vedení Labské stezky z Dolního Žlebu přes Děčín, Ústí n. L., Litoměřice a Roudnici až ke hranici se Středočeským krajem v celkové délce 96 km.

 

Mělník – Čelákovice (40 km), resp. Mělník – Praha – Čelákovice (80 km) – „Zažijte historická města a lázně v Polabí či navštivte Prahu“

Mělník, královské město s dominantním barokním zámkem je významným vinařským centrem na soutoku Labe s Vltavou. Následuje souměstí Brandýs n. L.-Stará Boleslav s renesančním zámkem, zámeckým pivovarem a 3 kostely (Bazilika sv. Václava, kostel sv. Klimenta a Poutní chrám Nanebevzetí p. Marie). Úsek uzavírají slatinné Lázně Toušeň.

 

Čelákovice – Kolín (60 km) – „Na kole do lázní?“

Polabí láká ke koupání v písečných jezerech. Nymburk zaujme městskými hradbami. Lázně Poděbrady lákají k odpočinku na promenádě a k ochutnávce minerálních pramenů. Centrem regionu je Kolín s chrámem sv. Bartoloměje, synagogou a židovským hřbitovem. V Kolíně-Sendražicích se můžete svézt romantickou železnicí.

 

Kolín – Hradec Králové (75 km) – „Pro milovníky jezdeckého a motorového sportu“

Unikátní krajina Národního hřebčína s chovem starokladrubských koní v Kladrubech nad Labem je od roku 2019 na seznamu UNESCO. Pardubice s unikátním historickým centrem se zámkem jsou městem sportu, které hostí mezinárodní dostihy Velká pardubická steeplechase či plochodrážní závody Zlatá přilba. Následuje Kunětická hora se středověkým hradem a pod ním najdete Ráby s muzeem perníku. V roce 2020 byla vystavěna nová lávka pro pěší a cyklisty vedle tzv. Rosického mostu v Pardubicích. Tato lávka umožňuje výrazně bezpečnější přesun přes Labe na trase Labské cyklostrasy.
 

Hradec Králové – pramen Labe (95 km) – „Tam kde pramení řeka Labe“

Hradec Králové, královské věnné město s historickým centrem a Bílou věží, proslulo jako „Salon republiky“ především moderní architekturou. Barokní areál bývalých lázní Kuks nabízí hospitál s lékárnou a bylinkovou zahradou či skalní galerii Braunův Betlém. Safari ZOO Vás čeká ve Dvoře Králové n. L., Vrchlabí je pak ideálním výchozím bodem do Krkonoš a k prameni Labe.


Dobíjecí stanice pro elektrokola

Uvedená zařízení vám nabízí přístup k elektrické zásuvce, dobíjecí zařízení musíte mít vlastní.

Špindlerův Mlýn – Start hotel***
Špindlerův Mlýn – Amenity Resort, Labská 117
Žalý – lanovka
Benecko – Wellness hotel Skalka, Benecko 196
Vrchlabí – Wellness Hotel Gendorf ***
Dvůr Králové nad Labem – ART HOSTEL, náměstí T.G.Masaryka č.p. 82
Dvůr Králové nad Labem – Penzion Za Vodou, Poděbradova 2014
Hradec Králové – Hotel Grand Hradec Králové, Československé armády 295
Pardubice – Turistické informační centrum Pardubice, nám. Republiky 1
Chvaletice/Kobylnice – Kolo Bistro, Kobylnice 37
Kolín – Hotel Theresia (restaurace), Na Petříně 991
Poděbrady – Labská Marína (restaurace), U Nové vodárny 1457
Čelákovice – Penzion Na Vošverku 121, Čelákovice – Sedlčánky
Mělník – Hotel U Císaře, Palackého 135/7
Račice/Štětí – Restaurace Labe aréna Račice, Račice 130
Roudnice nad Labem – Hotel Magnolia, Karlovo náměstí 20
Terezín – Parkhotel Terezín, Máchova 163
Litoměřice – Hotel Roosevelt, Rooseveltova 962/18
Ústí nad Labem – Pivovar Hotel Na Rychtě (restaurace), Klášterní 75/9
Ústí nad Labem – Cyklocentrum města Ústí nad Labem, Přístavní 3
Děčín – Informační centrum Děčín, Karla Čapka 1441/3

Labská stezka patří k nejoblíbenějším říčním stezkám v Evropě a vede atraktivním prostředím koridoru řeky Labe od pramene v Krkonoších až k Severnímu moři u německého Cuxhavenu. Včetně odbočky do Prahy nabízí stezka 1.300 kilometrů jedinečného spojení historie, architektury a přírody.

Aktuality

Czech Skipass 2023/2024

Úspěšný projekt Czech Skipass – lyžařská celosezónní permanentka, která umožňuje návštěvníkům užít si 185 km sjezdových tratí v 18 předních domácích skiareálech – pokračuje i letos. Czech Skipass zahrnuje 147 lanovek a vleků.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Krkonošské pivní slavnosti 2024 ve Vrchlabí

Srdečně vás zveme na 26. ročník tradičních Krkonošských pivních slavností do Vrchlabí, v sobotu 10. srpna 2024.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Akordeonisté v Krtku

Akordeonový koncert studentů pardubické konzervatoře s akordeonisty ze ZUŠ Karla Halíře.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Czech Nature Photo 2023 ve Vrchlabí

Výstava snímků českých fotografů přírody celého světa ze soutěže Czech Nature Photo 2023.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Maker Faire Vrchlabí – přehlídka inovátorů a vynálezců

Celosvětová přehlídka kreativity, tvořivosti a inovací přichází i do Vrchlabí! Vyzkoušejte, poznejte a osahejte si nevšední projekty a experimenty z oblastí nových technologií, řemesel, 3D tisku, ale i vyšívání, elektroniky, designu, dronů, modelářství a mnoho dalších.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Krkonošské příběhy Petra Jana Juračky

Filmař a excelentní popularizátor přírody Petr Jan Juračka představí svůj kontroverzní film Zrušme KRNAP! a další krátké snímky o Krkonoších. Přitom poví, čemu musel při jejich natáčení čelit, a čemu se naopak musel vyhnout.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Cesty za gorilami

Promítání fotek Vladimíra Čecha a povídání bývalého ošetřovatele goril pražské zoo Marka Ždánského o pozorování vzácných horských goril v odlehlém pralese, při kterém nesmíte mít u sebe ani jídlo ani pití, a také o tom, jaká pomoc (i Vaše) pro ně smysl má.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Poskládané obrázky Inky Karbusické

Výstava meditačních obrazů a obrázků, vlastně koláží, které vznikají z vystřižených či vytrhaných papírků, fotek a domalováním fixem.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Fitness Nautilus

Jsme vybaveni profesionálními posilovacími stroji Hammer Strength, Life Fitness, Nautilus, Grünsport a Trofit a špičkovou kardio zónou od společností Nautilus, Life Fitness, Matrix a Star Trac.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Aquacentrum Vrchlabí

Aquacentrum ve Vrchlabí bylo otevřeno koncem roku 2022. Součástí aquaparku je plavecký bazén se čtyřmi dráhami o délce 25 metrů, cvičný bazén, relaxační bazén, vířivky, venkovní tobogan a další atrakce.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Wellness hotel Gendorf v centru Vrchlabí

Objevte jedinečnou oázu relaxace a gastronomie v centru Krkonoš. Wellness hotel Gendorf vám poskytne možnost strávit chvíle odpočinku ve stylovém, moderním relaxačním centru nebo v příjemné atmosféře restaurace Mincovna s vyhlášenou kuchyní.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Běžecký areál Vejsplachy

V areálu Vejsplachy ve Vrchlabí naleznou milovníci běžkování upravené běžecké tratě, uměle zasněžované, denně osvětlené do 20:00 hodin.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Krkonošská Cesta řemeslných tradic

Via fabrilis – cesta řemeslných tradic vede z Vrchlabí do polského Boleslavce. Na vyznačené trase je osm zastavení na české a šest na polské straně Krkonoš.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Hřbitovní stezka Za pamětí Vrchlabí

Stezka vznikla v létě 2018 ke 110. výročí autovýroby ve Vrchlabí. Kromě hrobů známých průmyslníků, disidentů nebo spisovatelů nám stezka ukáže také zajímavou architekturu. Hřbitovní stavby totiž nikdy nepodléhaly stavebnímu řízení, a tak mohla vzniknout řada opravdu unikátních hrobek.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Masomat v Prosečném a ve Vrchlabí

S netradičním nápadem přišli na rodinné farmě v Prosečném u Vrchlabí. Umístili tu první automat na maso v České republice. Automat funguje bezkontaktně 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Druhý stroj s vyzrálým hovězím se nachází ve Vrchlabí.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Autocamp Vejsplachy ve Vrchlabí

Kemp Vejsplachy se nachází v malebném krkonošském městečku Vrchlabí, které je vstupní bránou do středních Krkonoš. Má ideální polohu jak pro pěší, tak pro cyklistické výlety. Lokalita nabízí i mnoho kulturních a historických objektů, které stojí za to navštívit.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Kavárna 7 štítů ve Vrchlabí

V prostorách Domu se sedmi štíty se nachází dobová kavárna, kterou je možné navštívit denně kromě neděle a pondělí. Malé podkrovní muzeum je přístupné zdarma.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

It Centrum Apartments Vrchlabí

Apartmány leží v posledním patře obchodního komplexu IT CENTRUM, který sousedí se zámkem a zámeckým parkem ve Vrchlabí.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Penzion Pod Hájkem

Kvalitní ubytování v krásné obci Horní Branná na úpatí Krkonoš. Obec se nachází mezi dvěma turistickými centry – městečkem Jilemnice a Vrchlabí.
Horní Branná, Liberecký kraj

Chata Pod Hájkem

Celoroční ubytování v areálu rodinné biofarmy Krkonoších – nedaleko turistického centra Vrchlabí.
Horní Branná, Liberecký kraj

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj

Na pivo Krkonošský medvěd do Vrchlabí

Příjemné posezení hotelu s rodinným pivovarem Pivovarská bašta. Majitelé zde vaří pivo „Krkonošský medvěd“. Světlé výčepní pivo, světlý a tmavý ležák a speciální piva: čtrnáctistupňový světlý ležák, tmavé ochucené pivo s příchutí třešní a světlé ochucené pivo s příchutí medu.
Vrchlabí, Královéhradecký kraj