!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hrad Helfštýn se otevřel návštěvníkům
Hrad Helfštýn se otevřel návštěvníkům
"> "> "> "> ">
Památky

Hrad Helfštýn se otevřel návštěvníkům

Vydáno 28. dubna 2021
Hrad Helfštýn otevřel své brány prvním návštěvníkům. Ti se mohou zatím volně procházet areálem. Zatím sice není možné vstoupit do interiérů, na hrad ale láká novinka loňské sezóny –⁠ opravené torzo renesančního paláce a unikátní vyhlídku do údolí Moravské brány.
hrad HelfštýnPo dvou stoletích chátrání, desítkách let hledání cesty záchrany a třech letech stavebních prací nabízí nyní hradní palác Helfštýna z ochozu unikátní výhled do údolí Moravské brány. Po dvě staletí nebylo torzo paláce zastřešeno, což už ale neplatí. Palác se vloni dočkal proskleného zastřešení, a navíc i několika schodišť a můstků, které propojily místa, kam lidská noha nevkročila po celá staletí. Až  se otevřou interiéry, můžete se těšit i na expozice uměleckého kovářství a archeologické artefakty pocházející z výzkumu z minulých let, ale i kamenicko-sochařské články jako žebra, konzoly nebo svorníky.
 
hrad HelfštýnHrad Helfštýn patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům ve střední Evropě. Tvoří významnou dominantu Moravské brány, a přestože první písemná zmínka o něm je až z roku 1348, jeho historie je starší. K nejvýznamnějším majitelům Helfštýna patřili mj. pánové z Kravař, Vok ze Sovince, Vilém z Pernštejna, Petr Vok z Rožmberka či Bruntálští z Vrbna. Za třicetileté války odolal útokům dánského i švédského vojska a jako opěrný bod sehrál významnou roli ještě v době tzv. slezských válek, které vedla Marie Terezie s Fridrichem II. Od roku 1788 byl hrad postupně rozebírán, chátral a teprve v polovině 19. století začala jeho částečná obnova, která trvala s přestávkami až do roku 2020.

Hrad je otevřen od 27. do 30. dubna od 9:00 do 17:00 hodin, a od 1. 5. o hodinu déle. Vstupné je vzhledem k omezenému provozu sníženo na 100 Kč.
Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.