ÚvodAktualityHrad Helfštýn o víkendu zahajuje novou sezónu
Památky

Hrad Helfštýn o víkendu zahajuje novou sezónu

  • 26. dubna 2024
Hrad Helfštýn sice otevřel své brány prvním letošním návštěvníkům již v březnu, ale na poslední dubnový víkend chystá slavnostní zahájení nové letní sezóny. Příchozí se mohou těšit na rozmanitý doprovodný program. Bude zahrnovat otevření sezónní výstavy Pavla Tasovského, noční prohlídky z oblíbeného cyklu Palác žije, ohňovou show a nebudou chybět ani veteráni – vozidla vyrobená do roku 1945.
kovářNovou letní sezónu přivítá hrad Helfštýn poslední dubnový víkend rozmanitým doprovodným programem. Ten zahájí otevření celosezónní výstavy Pavla Tasovského: V klidu i v pohybu, jehož kované objekty ozdobí prostory Galerie na II. nádvoří komplexu. Pravidelní návštěvníci památky mohou tohoto autora již velmi dobře znát. Z dílny pana Tasovského pochází například monumentální socha Prometheovi tyčící se před vstupem do hradu, stejně jako největší kované šachy v Evropě osazené na široké hradbě, či dětmi oblíbená houpačka umístěná nedaleko toalet. Vernisáž výstavy započne za přítomnosti autora v sobotu 27. 4. v 16:00. O hudební doprovod se postará zpěvačka Lucie Redlová.

hrad HelfštýnSobotní program završí série nočních prohlídek z oblíbeného cyklu Palác žije, který se tentokrát zaměří na čichové vjemy. Návštěvníci budou mít příležitost zažít výjimečnou atmosféru nasvíceného hradního areálu, vyslechnout si výklad zkušených průvodců a nahlédnout pod ruce mistrům černého řemesla, kteří budou pracovat v hradní kovárně. Noční komentované prohlídky odstartují v 19:00 a probíhat budou v každou celou hodinu, a to až do 23:00. Večerní atmosféru bude dokreslovat živá hudba v podání hradních dobrovolníků a ohňová show skupiny Boca Fuego. Letos k nám navíc dorazí speciální host – zpěvák, písničkář a parfumér Václav Lebeda alias Voxel, jenž si pro návštěvníky v prostorách bývalé hradní pekárny připraví tematické čichové workshopy.

Ze zámku na hradV neděli 28. dubna na Helfštýn již tradičně dorazí historická auto-moto vozidla vyrobená do roku 1945, a to v rámci akce Ze zámku na hrad. Účastníci akci zahájí v 9:00 na přerovském Horním náměstí a poputují přes Dřevohostice, Bystřici pod Hostýnem a Hranice na Moravě až na hrad. Akci pořádá Oldtimer club Helfštýn. Přehlídka historických veteránů za doprovodu vůně benzinu a burácení motorů na Helfštýně započne kolem 14. hodiny. Akci zpestří hudební vystoupení Diva Baara.

Hrad bude po oba dva dny otevřen od 9:00 hodin, běžné vstupné stojí 150 Kč, na noční prohlídku pak 200 Kč, vstupenku netřeba rezervovat. Kapacita je neomezená, vstupenky budou v prodeji během akce na pokladně hradu. V sobotu bude hrad otevřen mimořádně do 23:00, v neděli se uzavře v 17:00 hodin.
Pavel Tasovský – V klidu i v pohybu

27. 4.28. 10.
Pavel Tasovský – V klidu i v pohybu

Výstava je k vidění v galerii hradu Helfštýna na druhém nádvoří od 27. 4. do 28. 10. 2024, a to v rámci vstupu do hradu.

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány Kultura

Hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou – strážce Moravské brány

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Další aktuality

Na Špičák za skřítky: jeskyně na Jesenicku nabízí Pohádkový okruh pro školy

Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku už několik let pořádá na začátku června speciálně laděné prohlídky pro mateřinky. Průvodci vystřídají běžný výklad za pohádku a snaží se tak nejmenší návštěvníky hravou formou seznámit se základními pojmy spojenými s jeskynním systémem. Za pohádkou se mohou předškoláci vypravit 30. a 31. května 2024. Pohádkový okruh je také nově zařazen do standardní nabídky jeskyně.
18. květen 2024 6:00
Příroda, Olomoucký kraj

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Slavnostní zahájení sezóny bývá pro každé lázně prvořadou společenskou událostí, a platí to i pro Priessnitzovy lázně v Jeseníku, kde proběhnou oslavy od 17. do 19. května 2024. Těšit se můžete na jesenické trhy a bohatý kulturní program, který začne v pátek od 9 hodin na Masarykově náměstí. V sobotu dopoledne bude pokračovat ve Smetanových sadech a celé oslavy vyvrcholí v sobotu a v neděli v Priessnitzových lázních.
14. květen 2024 8:00
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Jak poznat Olomouc za jeden den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
2. květen 2024 10:16
Památky, Olomoucký kraj

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
25. duben 2024 15:37
Zážitky, Olomoucký kraj

Tradiční jarní výstava Flora Olomouc 2024 láká do Galaxie květin i na starobylé bonsaje

Vesmír a tisíce květin v jedinečných floristických aranžmá. Tyto dva světy v sobě spojí hlavní expozice na letošní jarní výstavě Flora Olomouc. S podtitulem Galaxie květin se koná od čtvrtku 25. do neděle 28. dubna 2024 na Výstavišti Flora Olomouc. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, výstava vzácných bonsají a suiseki, expozici Českého zahrádkářského svazu či výstava obrazů doplněných o květinová aranžmá.
24. duben 2024 6:00
Příroda, Olomoucký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
23. duben 2024 8:18
Ubytování, Olomoucký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
21. duben 2024 14:40
Kultura, Olomoucký kraj

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
11. duben 2024 9:45
Gurmánská turistika, Olomoucký kraj