Úvod > Aktuality > Přijeďte na zámek ve Velkých Losinách: letos se tu vzpomíná na čarodějnice
Přijeďte na zámek ve Velkých Losinách: letos se tu vzpomíná na čarodějnice
"> "> "> ">

Přijeďte na zámek ve Velkých Losinách: letos se tu vzpomíná na čarodějnice

Vydáno 7. června 2019 Životní styl
Největší čarodějnické procesy v Česku připomínají čtyři muzea a speciální cyklotrasa. Letošní novinkou je výstava k filmu Kladivo na čarodějnice. Prohlédnete si ji přímo v místech, kde se děsivé příběhy odehrály a kde se film natáčel: na renesančním zámku ve Velkých Losinách.
Prohlídky renesančního zámku ve Velkých Losinách letos v létě doprovází výstava k 50. výročí natáčení filmu Kladivo na čarodějnice. V zámeckém letohrádku se dozvíte, jak se film točil, vůbec poprvé si prohlédnete filmové kostýmy a také rekvizity včetně mučicích nástrojů, autentické fotografie, plakáty a další předměty, které se ve slavném filmu objevují.
 

Hon na čarodějnice

Kraj v podhůří Hrubého Jeseníku, okolí Velkých Losin a řada vesniček od Mohelnice přes Šumperk a Jeseník až po polskou Nysu dodnes vypráví drsný příběh o čarodějnických procesech, které se tu odehrály v osmdesátých letech 17. století. V plamenech tehdy skončilo přibližně 250 nevinných lidí. Tehdy se také zrodila ďábelská pověst Petrových kamenů, tradičního místa čarodějných sabatů, kam se prý jednou ročně o filipojakubské noci slétaly čarodějnice na kravách, telatech, kozách nebo na košťatech.

Soudní procesy s čarodějnicemi použil jako námět pro svou knihu Kladivo na čarodějnice spisovatel Václav Kaplický, podle ní pak napsali renomovaný režisér Otakar Vávra a kostýmní výtvarnice Ester Krumbachová scénář stejnojmenného filmu. Nenechali se ale vést jen knihou samotnou, inspirovali se i dochovanými soudními zápisy. Musíme se ale zmínit ještě o třetím Kladivu na čarodějnice: tím byl středověký manuál k potírání čarodějnictví Malleus maleficium, vydaný roku 1487. Objevuje se i ve filmu, kde jej používá inkviziční tribunál.

Protože film mnohým připomínal politické procesy z padesátých let s Miladou Horákovou a Rudolfem Slánským, záhy po uvedení putoval do trezoru a dalších dvacet let se jen občas objevil ve filmových klubech. Televizní diváci ho mohli vidět až po roce 1989.
 

Čarodějnice, papírna a termální lázně

Kromě výstavy k 50. výročí natáčení filmu Kladivo na čarodějnice se na čarodějnické procesy z let 1678–1692 vzpomíná i při prohlídce velkolosinského zámku: v soudním sále a síni v druhém zámeckém patře tehdy zasedal soudní tribunál. Jednou z prvních obětí mimochodem byla Barbora Göttlicherová, majitelka velkolosinské slavné ruční papírny. Při její návštěvě poznáte ojedinělou tradici ruční papírenské výroby, která nemá ve střední Evropě obdoby. Zastavit se můžete i v Termálním aquaparku, kde na jaře otevřeli nový venkovní areál s termálními bazény s teplotou vody okolo 33 °C.

Hon na čarodějnice vám přiblíží také expozice Čarodějnické procesy v Šumperku: nachází se přímo v domě, kde bydlela rodina Heinricha Pesckeho, poslední oběti inkvizice na Šumpersku. Když roku 1692 císařské nařízení hon na čarodějnice zastavilo, pro většinu obviněných už bylo pozdě. Poslední obětí – a zároveň jednou z nejstatečnějších – se stal Heinrich Peschke, který zemřel ve vězení v roce 1696 po dvanáctiletém věznění a mučení, aniž by se k čemukoliv přiznal.

Další expozici věnovanou čarodějnickým procesům si prohlédnete v Jeseníku, ve sklepení gotické Vodní tvrze. Všechna místa pak spojuje Čarodějnická cyklotrasa, v terénu na silničních směrovkách označená obrázkem čarodějnice na kole.
 

Zajímavosti o filmu Kladivo na čarodějnice

  • Film Kladivo na čarodějnice patří k vrcholům české kinematografie a nejlepším dílům Otakara Vávry. V příběhu plném zla, prodchnutém atmosférou strachu a vynuceného doznání viny, vystupuje několik skutečných historických postav. Vedle děkana Kryštofa Aloise Lautnera (1622–1685, ve filmu Elo Romančík) a jeho hospodyně Zuzany Voglickové (Soňa Valentová) je to císařský laický inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu (1612–1698) v podání Vladimíra Šmerala. Sadistického fanatika, který měl na svědomí přes sto upálených osob a s místní šlechtou se podělil o většinu jejich majetku, připomíná v rodných Zlatých Horách malá expozice a mučírna Městského muzea.
  • V době, kdy byl povolán do Velkých Losin, Bobligova olomoucká advokátní praxe moc nevynášela, a tak provozoval zájezdní hostinec s nevěstincem.
  • Autorem obrazu Spánek rozumu plodí monstra, který ve filmu uvidíte na pozadí úvodních titulků, je španělský malíř a rytec Francisco Goya.
  • Ve filmu se na pár vteřin objeví mučicí křeslo pobité ostrými hřeby. Vidět je můžete i v jiných mučírnách, například na hradě Kost, ale u nás se podobný nástroj nikdy nepoužíval. Křeslo bylo náhodně objeveno na zámku Velké Losiny, kde ho po natáčení nejspíš zapomněli filmaři.
Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách - po stopách inkvizice na kole

Čarodějnická cyklotrasa v Jeseníkách - po stopách inkvizice na kole

Vydejte se na kolech do 17. století, do období, kdy se na Jesenicku a později i Šumpersku odehrávaly čarodějnické procesy, které připravily o život desítky nevinných lidí. K uctění jejich památky byly na vybraných místech, vedle již existujících památníků, instalovány pomníčky a pamětní desky.

Pohoří Hrubý Jeseník

Pohoří Hrubý Jeseník

Po Krkonoších, druhé nejvyšší pohoří v České republice s horou Praděd. Krásné prostředí a dostatek ubytovacích kapacit ho řadí mezi oblíbené cíle turistů po celý rok.

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice historie, geologie a fauny a flory Jesenicka. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.

Petrovy kameny v Jeseníkách

Petrovy kameny v Jeseníkách

V Hrubém Jeseníku nedaleko Pradědu se nachází legendami opředená skupina skal Petrovy kameny. Byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Nejsou však přístupné veřejnosti. Kolem prochází hlavní hřebenová trasa.

Andělárium – galerie pod širým nebem

Andělárium – galerie pod širým nebem

Andělárium se nachází na louce v obci Rejchartice na Šumpersku. Skulptury andělských bytostí vznikly během prvních dvou ročníků místního sochařského a řezbářského sympozia. Další čtyři andělé jsou k vidění v městském lese na zelené a modré turistické značce. Andělská stezka začíná na Tulince.

Renesanční zámek Velké Losiny

Renesanční zámek Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny leží na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Charakteristickým znakem, kterým je zámek nejznámější, jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku. Místo je proslulé také čarodějnickými procesy.

Vodní tvrz Jeseník - expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Vodní tvrz Jeseník - expozice čarodějnických procesů v Jeseníku

Navštivte novou stálou expozici ve Vlastivědném muzeu Jesenicka ve Vodní tvrzi v Jeseníku. Expozice je věnovaná čarodějnickým procesům na Jesenicku v 17. století. Po stránce odborné, technické, stavební, ale i výtvarné jde o zcela mimořádný počin.

Další aktuality

24.6.
2020
Hrabalovy Postřižiny ožijí v pivovaru Holba

Hrabalovy Postřižiny ožijí v pivovaru Holba

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
23.6.
2020
Projeďte se po cyklostezce Bečva

Projeďte se po cyklostezce Bečva

Střední Morava a Jeseníky | Letní sporty
19.6.
2020
Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice

Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice

Střední Morava a Jeseníky | Příroda