Úvod > Aktuality > Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)
Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)
"> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

  • Vydáno21. dubna 2022
Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 23. a 24. dubna.
Olomouci se Tvarůžkový festival letos koná už popáté; na Horním a Dolním náměstí ochutnáte tvarůžkové speciality i regionální piva, k tomu bude hrát cimbálová muzika a děti pobaví divadla, soutěže nebo kouzelnická vystoupení.

Návštěvníci festivalu ochutnají tvarůžky na nejrůznější způsob. Kuchaři je budou nabízet v teplé i studené úpravě a chybět nebudou ani takové speciality jako tvarůžkové dezerty. K jídlu jsou připraveny více než čtyři tuny tvarůžků!

Kromě gastronomie je připraven zajímavý doprovodný program včetně vystoupení hanáckých folklorních souborů.Olešnica, Folklorní Markovice, postřelmovská muzika. Kdo má rád kuchařské show, tomu se bude líbit vaření s šéfkuchařem Romanem Paulusem.
 

Tvarůžkové město

Olomoucké tvarůžky se na Hané vyrábějí podomácku dlouhá staletí, v roce 1876 v Lošticích zahájil výrobu ve velkém Josef Wessels se synem Aloisem. Podnik A. W. existuje dodnes, v Lošticích proto můžete navštívit muzeum tvarůžků a také Tvarůžkovou cukrárnu, která nabízí slané dobroty upravené do podoby všeobecně známých zákusků: věnečků, kremrolí, pohárů nebo větrníků.

Návštěvníci festivalu ochutnají tvarůžky v teplé i studené kuchyni v široké nabídce místních restaurací, které propagují  tradiční hanáckou gastronomii. Do festivalu se letos zapojí desítky zástupců restaurací a bister v Olomouci. Nebudou chybět ani takové speciality jako tvarůžkové dezerty a pivo z hanáckých minipivovarů.Hlavním partnerem festivalu je společnost A.W. Loštice, která nejen že poskytne prodejcům část surovin pro prodej specialit, ale také bude hlavním prodejcem tvarůžků na Horním náměstí.
 

Další olomoucké zajímavosti

Nemusíte udělat ani krok z obou hlavních náměstí, a přitom uvidíte spousty olomouckých nej: radniciorlojem, některé z barokních i moderních kašen i monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice, zařazený mezi památky UNESCO. Návštěva Olomouce se dá snadno zpestřit zajímavou výstavou v Muzeu umění.

Připraven je zajímavý aktivní program v podobě
Tvarůžkové cyklojízdy Loštice – Olomouc. Turistický vláček propojí Olomoucký tvarůžkový festivat s jarní etapou Flory Olomouc.
Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Olomoucký kraj – 5denní program

Tentokrát budeme cestovat Olomouckým krajem a vypravíme se z nížin až na vrcholky Jeseníků, hor, které nabízejí pěší i cyklistické toulky krásnou přírodou, sport a relaxaci. Budeme poznávat hrady, zámky a historické památky Olomouce, věhlasné lázně, několik jeskyní a dokonce vás vezmeme na procházku k Hranické propasti, nejhlubší propasti v naší zemi.

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na pátý ročník tvarůžkového festivalu, milovníci streefoodu se sjedou do Neratovic a devátý ročník Gastronomických slavností Magdaleny Dobromily Rettigové zve gurmány do Litomyšle. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat, co hrdlo ráčí.

Loštice

Loštice

Město ležící v rovinách jižně od Šumperka a Mohelnice proslavily olomoucké tvarůžky, které se tu vyrábějí už několik staletí. Rychlostní silnice sice Loštice míjí, ale při cestách střední Moravou se vám vyplatí udělat si sem zajížďku, třeba kvůli tvarůžkům anebo kvůli památníku Adolfa Kašpara.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Tvarůžková cukrárna v Lošticích

Už jste ochutnali tvarůžkovou kremroli? A co Loštický koláček s povidly? Tvarůžková cukrárna nabízí netradiční zpracování Olomouckých tvarůžků, které nadchne nejen milovníky tohoto aromatického sýru. Toto jedinečné místo nesmíte v Lošticích vynechat.

Cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole – ochotné ten rozdíl!

Cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole – ochotné ten rozdíl!

Cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole je výzvou pro cyklisty i labužníky, vede krásnou venkovskou krajinou a k tomu nabízí zajímavé gurmánské zážitky. Na cyklostezce je připraveno 13 zastavení na 91 kilometrovém okruhu. Trasa je variabilní, záleží jen na vás, jak moc si ji chcete vychutnat.

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků se v červnu 2014 přestěhovalo do nových prostor, které nabízejí řadu nových exponátů a širší pohled do dlouhé historie výroby. Najdete zde jedinečné doklady o výrobě tvarůžků, v každé místnosti lze načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici.