Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky
Letní sporty

Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky

Oblíbená trasa vede přímo z centra Prahy podél levého břehu Vltavy do Lahovic a následně okolo Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic, Hlásné Třebáně a na Karlštejn. Nenáročná veskrze rovinatá trasa je vhodná pro cyklisty, a když je dostatek sněhu, lze se tudy projet i na běžkách.
Takzvaná levobřežní cesta okolo Vltavy a posléze Berounky, začíná pod Barrandovským mostem. Z opačné strany Vltavy se sem dostanete snadno přívozem Lihovar – Veslařský ostrov, který jezdí denně v intervalu cca 20 minut, nebo lze využít již zmíněný most. Z Modřan se na cyklostezku značenou jako A1 nejlépe připojíte přívozem nádraží Modřany – Lahovičky.
 
Cesta podél Vltavy pěkně ubíhá a možná si ani nevšimnete, že u Lahovického mostu se řeka promění z Vltavy na Berounku. Soutok z cesty není vůbec vidět, museli byste se vyšplhat na Lahovický most, odkud poskytují rozhled dvě vyhlídkové věže.
 
Okolo Berounky se jede velmi příjemně, cestou potkáte i několik možností občerstvení v podobě Bistra u Ondřeje nebo v Říčních lázních v Radotíně. Občerstvení na rozcestí již náleží k Černošicím, kde se trasa odpojuje od řeky a přichyluje k železniční trati. Na konci Černošic u Kadečkova mlýna, je třeba překonat Berounku po mostku, který slouží pěším a vlakům. Dále trasa pokračuje souběžně s vlakem přes Všenory, Dobřichovice a Hlásnou Třebáň, až na Karlštejn. Trasa "od glofu" měří cca 26 km a trénovaní cyklisté ji zvládnou za necelé dvě hodiny. Pokud si jízdu budete užívat a nepolykat kilometry počítejte z Prahy na Karlštejn tak cca 4 hodinky.
 
Kdo by se na zpáteční cestu necítil, může se bez problémů dostat zpět ku Praze vlakem (který bere i kola).
 
Milovníci zimních sportů, obzvláště bruslaři využívají možnost jízdy na Karlštejn vlakem a poté se vrací zpátky po zamrzlé Berounce na bruslích. Vyznavačům bílé stopy lze doporučit nejkrásnější úsek trasy z Lahovic (např. Prague Diamond Golf Club nebo Lahovický most) do Černošic.

Ježíškova pošta na Praze 12

Děti mohou vhazovat svá přání a dopisy pro Ježíška do několika schránek umístěných na Praze 12 (ve vestibulu radnice Prahy 12, vedle kluziště na Sofijském náměstí a na plotě Modřanského biografu). Schránky budou také součástí některých předvánočních akcí Prahy 12.
Praha 12, Praha

Poslední fejeton čte Petr Kostka

Literární pásmo ze sloupků, glos a fejetonů Karla Čapka.
Praha 4, Praha

Josef Fousek recitál – Pusu na špacír

Písničkový recitál Josefa Fouska.
Praha 4, Praha

Kluziště Sofijské náměstí

Zpříjemněte si zimní čas a přijďte si zabruslit na veřejné kluziště na Sofijském náměstí. Ledová plocha měří 30×14 metrů a má umělé osvětlení.
Praha 12, Praha

Čchi kung a Tao meditace

Jemné, velice účinné cvičení, vhodné pro každého.
Praha 4, Praha

Předvánoční odpoledne s Capoeirou

Zábavné odpoledne s Capoeirou.
Praha 4, Praha

Základy koučování pro rodiče – rozvoj hodnotových systémů u dětí

Seminář pro rodiče, aby dokázali podpořit své děti v náročných situacích.
Praha 4, Praha

Zpátky do Betléma – dopolední divadlo pro maminky s dětmi

Pohádka o setkání kejklíře a učitele u Betléma.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Vyhlídkové věže Lahovického mostu

Lahovický most je pražským silničním mostem přes Berounku. Dvojice netradičně umístěných vyhlídkových plošin byla vybudována při rekonstrukci lahovického mostu v roce 2003 a 2004.
Praha 5, Praha

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně

Modřanské a Komořanské tůně (jinak též „Modřanské laguny“) se nacházejí v jižní části Prahy u soutoku Berounky a Vltavy.
Praha 4, Praha

Action Park v Lahovicích

Action Park je venkovní zábavní areál nacházející se nedaleko centra Prahy. Vyzkoušet si tam můžete unikátní aktivity jako je bodyzorbing, lidský stolní fotbal, paintball, fotbalové šipky, lukohra a mnohé další.
Praha, Praha

Paintball na Praze 5

Přijďte se odreagovat na nové paintballové hřiště na Praze 5. K dispozici je návštěvníkům kompletní vybavení (maska, rukavice, overall, zbraň) a služby organizátora. Zahrát si můžete několik tipů her, nejoblíbenější je Team Deatmatch a Capture the flag.
Praha 5, Praha

Parkové muzeum Staré Modřany

Od května 2019 byl v rámci projektu Rezidence Modřanka zahájen provoz 9 nových „atmosfér“ Parkového muzea Staré Modřany.
Praha 12, Praha

Pražský přívoz P6 Nádraží Modřany – Lahovičky

Přívoz se sezonním provozem zajišťuje spojení vltavských břehů poblíž ústí Berounky. Tím nabízí především rychlé spojení z osídleného modřanského břehu na přírodnější levý břeh.
Praha 4, Praha

Studio Lammas v Plzni

Studio Lammas nabízí široké spektrum kurzů pro těhulky, maminky s dětmi, kurzy angličtiny, bubnování, tvořivé večery pro ženy a semináře zaměřené na ženství.
Plzeň, Plzeňský kraj

Modřanská cyklostezka A2 Vltavská – okolo Vltavy z Prahy do Vraného nad Vltavou

Jedna z nejoblíbenějších pražských cyklostezek, kde si lze také skvěle zajezdit na kolečkových bruslích vede po pravém pravém břehu Vltavy z Mánesa okolo Podolské vodárny, nádraží Praha – Modřany, ke Zbraslavskému mostu a dále přes osadu Jarov do Vraného nad Vltavou.
Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Deco Restaurace

Rodinná chorvatská restaurace. Útulný interiér je čistý a elegantní, laděný do bílých a béžových tónů. Přímořskou atmosféru umocňují obrazy na stěnách a příjemná reprodukovaná hudba chorvatských muzikantů.
Praha 12, Praha

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha

Jemný bistro

Kristýna a Denisa Schimková spolu studovaly, cestovaly a pracovaly v gastru na Novém Zélandu, už tehdy toužily si spolu otevřít kavárnu. Název Jemný Bistro ale vymyslely až na cestách po Turecku.
Praha 12, Praha

Restaurace Škoda lásky na Zbraslavi

Světově proslulou polku složil slavný zbraslavský kapelník Jaromír Vejvoda. Napsal ji v místech, kde dnes stojí restaurace Škoda lásky.
Praha 5, Praha

Restaurace U Rytíře – gastronomie v klasickém stylu

Skvělá restaurace nabízí straročeskou kuchyni a speciality české kuchyně. Přímo před hosty se pečou selata, steaky... stačí objednat!
Praha 5, Praha

Hotel Michael

Čtyřhvězdičkový hotel Michael se nachází uprostřed zeleně v klidné a bezpečné lokalitě Prahy 12.
Praha 12, Praha

Pivovar Horymír – první radotínský vzájemný pivovar

Moderní minipivovar s restaurací a bezbariérovým přístupem v srdci Radotína. Součástí restaurace je bowling a zahrádka s vjezdem pro cyklisty.
Praha, Praha