Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky
Letní sporty

Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky

Oblíbená trasa vede přímo z centra Prahy podél levého břehu Vltavy do Lahovic a následně okolo Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic, Hlásné Třebáně a na Karlštejn. Nenáročná veskrze rovinatá trasa je vhodná pro cyklisty, a když je dostatek sněhu, lze se tudy projet i na běžkách.
Takzvaná levobřežní cesta okolo Vltavy a posléze Berounky, začíná pod Barrandovským mostem. Z opačné strany Vltavy se sem dostanete snadno přívozem Lihovar – Veslařský ostrov, který jezdí denně v intervalu cca 20 minut, nebo lze využít již zmíněný most. Z Modřan se na cyklostezku značenou jako A1 nejlépe připojíte přívozem nádraží Modřany – Lahovičky.
 
Cesta podél Vltavy pěkně ubíhá a možná si ani nevšimnete, že u Lahovického mostu se řeka promění z Vltavy na Berounku. Soutok z cesty není vůbec vidět, museli byste se vyšplhat na Lahovický most, odkud poskytují rozhled dvě vyhlídkové věže.
 
Okolo Berounky se jede velmi příjemně, cestou potkáte i několik možností občerstvení v podobě Bistra u Ondřeje nebo v Říčních lázních v Radotíně. Občerstvení na rozcestí již náleží k Černošicím, kde se trasa odpojuje od řeky a přichyluje k železniční trati. Na konci Černošic u Kadečkova mlýna, je třeba překonat Berounku po mostku, který slouží pěším a vlakům. Dále trasa pokračuje souběžně s vlakem přes Všenory, Dobřichovice a Hlásnou Třebáň, až na Karlštejn. Trasa "od glofu" měří cca 26 km a trénovaní cyklisté ji zvládnou za necelé dvě hodiny. Pokud si jízdu budete užívat a nepolykat kilometry počítejte z Prahy na Karlštejn tak cca 4 hodinky.
 
Kdo by se na zpáteční cestu necítil, může se bez problémů dostat zpět ku Praze vlakem (který bere i kola).
 
Milovníci zimních sportů, obzvláště bruslaři využívají možnost jízdy na Karlštejn vlakem a poté se vrací zpátky po zamrzlé Berounce na bruslích. Vyznavačům bílé stopy lze doporučit nejkrásnější úsek trasy z Lahovic (např. Prague Diamond Golf Club nebo Lahovický most) do Černošic.

Den otevřených dvěří Muzea historických nočníků a toalet

Chcete se dozvědět něco o historii, vývoji, obdivovat technické pokroky a uměleckořemeslnou úroveň nočníků i toalet? A také se dozvědět řadu zajímavostí? Navštivte Muzeum historických nočníků a toalet v Praze 12 Modřanech, V Potočkách 1020/6.
Praha 12, Praha

Dasha a Pajky Pajk

Koncert známé zpěvačky Dashy za doprovodu Pajky Pajk Martina Kumžáka.
Praha 4, Praha

Meditace snadno a prakticky

Kurz meditace.
Praha 4, Praha

Hormonální jóga

Cvičení harmonizující hormonální systém.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Vyhlídkové věže Lahovického mostu

Lahovický most je pražským silničním mostem přes Berounku. Dvojice netradičně umístěných vyhlídkových plošin byla vybudována při rekonstrukci lahovického mostu v roce 2003 a 2004.
Praha 5, Praha

Přírodní památka Komořanské a Modřanské tůně

Modřanské a Komořanské tůně (jinak též „Modřanské laguny“) se nacházejí v jižní části Prahy u soutoku Berounky a Vltavy.
Praha 4, Praha

Action Park

Action Park je venkovní zábavní areál nacházející se nedaleko centra Prahy. Vyzkoušet si tam můžete unikátní aktivity jako je bodyzorbing, lidský stolní fotbal, paintball, fotbalové šipky, lukohra a mnohé další.
Praha, Praha

Paintball na Praze 5

Přijďte se odreagovat na nové paintballové hřiště na Praze 5. K dispozici je návštěvníkům kompletní vybavení (maska, rukavice, overall, zbraň) a služby organizátora. Zahrát si můžete několik tipů her, nejoblíbenější je Team Deatmatch a Capture the flag.
Praha 5, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Deco Restaurace

Rodinná chorvatská restaurace vítá hosty v pražských Modřanech. Útulný interiér je čistý a elegantní, laděný do bílých a béžových tónů. Přímořskou atmosféru umocňují obrazy na stěnách a příjemná reprodukovaná hudba chorvatských muzikantů.
Praha 4, Praha

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha

Jemný bistro

Kristýna a Denisa Schimková spolu studovaly, cestovaly a pracovaly v gastru na Novém Zélandu, už tehdy toužily si spolu otevřít kavárnu. Název Jemný Bistro ale vymyslely až na cestách po Turecku.
Praha 12, Praha