Úvod > Co chcete dělat? > Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky
Letní sporty

Cyklotrasa A1 – z Prahy na Karlštejn podél Berounky

Oblíbená trasa vede přímo z centra Prahy podél levého břehu Vltavy do Lahovic a následně okolo Berounky do Radotína, Černošic, Dobřichovic, Hlásné Třebáně a na Karlštejn. Nenáročná veskrze rovinatá trasa je vhodná pro cyklisty, a když je dostatek sněhu, lze se tudy projet i na běžkách.
Takzvaná levobřežní cesta okolo Vltavy a posléze Berounky, začíná pod Barrandovským mostem. Z opačné strany Vltavy se sem dostanete snadno přívozem Lihovar – Veslařský ostrov, který jezdí denně v intervalu cca 20 minut, nebo lze využít již zmíněný most. Z Modřan se na cyklostezku značenou jako A1 nejlépe připojíte přívozem nádraží Modřany – Lahovičky.
 
Cesta podél Vltavy pěkně ubíhá a možná si ani nevšimnete, že u Lahovického mostu se řeka promění z Vltavy na Berounku. Soutok z cesty není vůbec vidět, museli byste se vyšplhat na Lahovický most, odkud poskytují rozhled dvě vyhlídkové věže.
 
Okolo Berounky se jede velmi příjemně, cestou potkáte i několik možností občerstvení v podobě Bistra u Ondřeje nebo v Říčních lázních v Radotíně. Občerstvení na rozcestí již náleží k Černošicím, kde se trasa odpojuje od řeky a přichyluje k železniční trati. Na konci Černošic u Kadečkova mlýna, je třeba překonat Berounku po mostku, který slouží pěším a vlakům. Dále trasa pokračuje souběžně s vlakem přes Všenory, Dobřichovice a Hlásnou Třebáň, až na Karlštejn. Trasa "od glofu" měří cca 26 km a trénovaní cyklisté ji zvládnou za necelé dvě hodiny. Pokud si jízdu budete užívat a nepolykat kilometry počítejte z Prahy na Karlštejn tak cca 4 hodinky.
 
Kdo by se na zpáteční cestu necítil, může se bez problémů dostat zpět ku Praze vlakem (který bere i kola).
 
Milovníci zimních sportů, obzvláště bruslaři využívají možnost jízdy na Karlštejn vlakem a poté se vrací zpátky po zamrzlé Berounce na bruslích. Vyznavačům bílé stopy lze doporučit nejkrásnější úsek trasy z Lahovic (např. Prague Diamond Golf Club nebo Lahovický most) do Černošic.
Zobrazit více