Úvod > Aktuality > Pět předjarních výstav: kamélie, orchideje a tulipány
Pět předjarních výstav: kamélie, orchideje a tulipány
"> "> "> "> ">

Pět předjarních výstav: kamélie, orchideje a tulipány

Vydáno 15. února 2020 Zážitky
Do skleníků a botanických zahrad se dá chodit celý rok, ale co když se nám líbí květiny, které kvetou jen několik týdnů či dokonce dnů v roce? Právě teď, kdy běžné zahrady spí zimním spánkem, přichází jejich čas – vydejte se s portálem Kudy z nudy obdivovat kamélie, orchideje a hyacinty.
Na zámku v Rájci nad Svitavou a v Květné zahraděKroměříži jaro tradičně vítají kamélie, zatímco do pražského skleníku Fata Morgana se vždy na jaře vrací oblíbená výstava orchidejí. Orchideje, kamélie a další květiny lze obdivovat v Liberecké botanické zahradě. Další z výstav květin naleznete na Pražském hradě, kde letos můžete obdivovat hlavně tulipány v mnoha obměnách!
 

Unikátní odrůdy kamélií na rájeckém zámku…

KamélieZámecké skleníky v Rájci nad Svitavou ukrývají skutečný poklad: největší sbírku kamélií v zemi. K vidění tu jsou čtyři stovky odrůd a dokonce i dvě stě let staré keře, ovšem zdejší zahradníci šlechtí i nové odrůdy a společně s hyacinty, primulemi a dalšími jarními květinami je nabízejí k prodeji.

Vydat se pro ně můžete až do konce března. Skleníky jsou otevřené vždy od 9 do 15 hodin a vstupné stojí 30 korun. Od pátku 6. března prohlídku skleníků na deset dní doplní výstava květin v zámeckých interiérech. Kromě květinových aranžmá převážně z kamélií uvidíte také předměty z depozitářů a výstavu vitráží. Ve všedních dnech kromě pondělí je otevřeno od 9 do 16:30 hodin, o víkendech od 9 do 17 hodin, základní vstupné stojí 140 korun.
 

…a v kroměřížské Květné zahradě

KroměřížPodobně vzácnou sbírku kamélií jako v Rájci mají také v Kroměříži. Výstava Kamélií ve skleníku Květné zahrady potrvá až do 15. března, ale uděláte lépe, když se sem dostanete dřív, protože květiny poměrně rychle odkvétají. Součástí výstavy je i prodej kamélií s poradenskými službami a bohatý doprovodný program. Podívat se sem můžete denně od 9 do 15:30 hodin, vstupné na výstavu je zahrnuto ve vstupu do samotné zahrady. Lístek pro dospělé stojí 110 korun, pro děti, studenty a seniory 80 korun.
 

Orchideje ve skleníku Fata Morgana

OrchidejFascinuje vás krása orchidejí? Pak si určitě nenechte ujít letošní 14. výstavu ve skleníku Fata Morgana, která se ponese v duchu oslavy krásy rostlinného těla.

Výstava orchidejí v Botanické zahradě v Praze-Troji  začíná v pátek 6. března a potrvá až do neděle 22. března, otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 19 hodin. Představí se vám řada druhů orchidejí z tropických oblastí naší planety, kterou doplní originální květinová aranžmá. Chybět nebude ani doprovodný program a prodej širokého sortimentu orchidejí.

Základní myšlenkou konceptu výstavy je právě krása rostlinného těla orchidejí. Ta vynikne na podkladu, který květiny nebude rušit, ale naopak je podpoří a nechá vyznít. Jednodenní společná vstupenka do skleníku a venkovních expozic stojí dospělé 150 korun, seniory a děti do 15 let 75 korun, rodinné vstupné vás vyjde na 415 korun. Děti do pěti let mají vstup zdarma.
 

Předjaří na Pražském hradě

Praze se ještě chvilku zdržíme, přesuneme se ale na Pražský hrad, do stylového empírového skleníku v Královské zahradě.

Od pátku 28. února do neděle 8. března tu proběhne již čtvrtá výstava z cyklu Předjaří na Pražském hradě. Tématem již osmého ročníku je obraz Olympští bohové od Petra Pavla Rubense. Uvidíte dobové způsoby výsadeb a pěstování venkovních i přenosných rostlin. A to vše ve spojení s květinovým korzem přirychlených cibulovin, z nichž počtem budou vynikat nejrůznější druhy tulipánů. Otevřeno je denně od 10 do 18:00 hodin, vstupné stojí 20 korun.
 

Orchideje a zimní květy v Liberci

KamélieBotanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, se v zimním období chlubí svými tropickými rostlinami, zejména orchidejemi. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice. Za exkluzivní podívanou v botanické zahradě lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd kvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné. Otevřeno je denně od 8 do 16 hodin, vstupné stojí 140 korun pro dospělé, děti a důchodci zaplatí 70 Kč.
Výstava květin - Amarylis na zámku v Třeboni

2.4.
11.4.
Výstava květin - Amarylis na zámku v Třeboni

Těšte se na již tradiční výstavu květin Amarylis.

Zahradnický ples 2021 v paláci Žofín

12.3.
13.3.
Zahradnický ples 2021 v paláci Žofín

Již v pořadí 78. reprezentační Zahradnický ples přivítá hosty v pátek 12.3.2021 a v sobotu 13.3.2021 ve slavnostně nasvíceném paláci Žofín.

Zámek Rájec nad Svitavou  - architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou - architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 – 1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci - nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

Zámecký park v Rájci nad Svitavou

V Rájci-Jestřebí se nachází honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr.