Úvod > Aktuality > Pět předjarních výstav: kamélie, orchideje a hvězdníky
Pět předjarních výstav: kamélie, orchideje a hvězdníky
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Pět předjarních výstav: kamélie, orchideje a hvězdníky

  • Vydáno15. února 2022
Do skleníků a botanických zahrad se dá chodit celý rok, ale co když se nám líbí květiny, které kvetou jen několik týdnů či dokonce dnů v roce? Právě teď, kdy běžné zahrady spí zimním spánkem, přichází jejich čas – vydejte se s portálem Kudy z nudy obdivovat kamélie, orchideje či amarylis.

Unikátní odrůdy kamélií na rájeckém zámku

kamélieZámecké skleníky v Rájci nad Svitavou ukrývají skutečný poklad: největší sbírku kamélií v zemi. K vidění tu jsou čtyři stovky odrůd a dokonce i dvě stě let staré keře, ovšem zdejší zahradníci šlechtí i nové odrůdy a společně s hyacinty, primulemi a dalšími jarními květinami je nabízejí k prodeji.

Vydat se pro ně můžete do 6. března. Skleníky jsou otevřené vždy od 9 do 15 hodin a vstupné stojí 60 korun. Od pátku 25. února prohlídku skleníků na deset dní doplňuje výstava květin v zámeckých interiérech. Kromě květinových aranžmá převážně z kamélií uvidíte také předměty z depozitářů a výstavu vitráží. Ve všedních dnech kromě pondělí je otevřeno od 9 do 16:30 hodin, o víkendech od 9 do 17 hodin, základní vstupné stojí 170 korun.
 

…a v kroměřížské Květné zahradě

KroměřížPodobně vzácnou sbírku kamélií jako v Rájci mají také v Kroměříži. Výstava Kamélií ve skleníku Květné zahrady potrvá až do 13. března, ale uděláte lépe, když se sem dostanete dřív, protože květiny poměrně rychle odkvétají. Součástí výstavy je i prodej kamélií s poradenskými službami a bohatý doprovodný program. Podívat se sem můžete denně od 9 do 16:00 hodin, vstupné na výstavu je zahrnuto ve vstupu do samotné zahrady. Lístek pro dospělé stojí 140 korun, pro děti, studenty a seniory 80 korun.
 

Orchideje ve skleníku Fata Morgana

OrchidejFascinuje vás krása orchidejí? Pak si určitě nenechte ujít letošní 16. výstavu ve skleníku Fata Morgana, která představí orchideje šesti světadílů.

Výstava orchidejí v Botanické zahradě v Praze-Troji  začíná v pátek 4. března a potrvá až do neděle 20. března, otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 19 hodin. Představí se vám řada druhů orchidejí z tropických oblastí naší planety, ale i řada druhů rostoucích na českých loukách. Chybět nebude ani doprovodný program a prodej širokého sortimentu orchidejí. Jednodenní společná vstupenka do skleníku a venkovních expozic stojí dospělé 150 korun, seniory a děti do 15 let 75 korun, rodinné vstupné vás vyjde na 415 korun. Děti do pěti let mají vstup zdarma.
 

Orchideje a zimní květy v Liberci

orchidejeBotanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, se v zimním období chlubí svými tropickými rostlinami, zejména orchidejemi. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice. Najdete zde "motýlkové" orchideje Phalaenopsis, tropické orchideje rodu Oncidium, voňavé Lycaste i vysokohorské láčkovky z asijských tropů.

Za exkluzivní podívanou v botanické zahradě lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd kvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné. Otevřeno je denně od 8 do 16 hodin, vstupné stojí 140 korun pro dospělé, děti a důchodci zaplatí 70 Kč.
 

Amarylis na třeboňském zámku

amarylisJaro na zámku v Třeboni každoročně vítají hvězdníky, známé také jako amarylis. Letos budou tyto pokojové cibuloviny k vidění na začátku dubna, a to od 15. do 24. 4. 2022. Květiny se navíc v zámeckých interiérech ocitnou také ve společnosti kávy a čokolády! Letošní výstava nade podtitul "Amarylis ve světě kávy a čokolády".

Pokojové květiny zvané amarylis nebo amarylka jsou nejen krásné, skromné a vděčné, ale také poměrně ochotně kvetoucí. Při správném pěstování se stávají víceletou pokojovou rostlinou. Jejich květy mají velkou škálu barev od bílé přes červenobílou, růžovou, ohnivě červenou až po vínovou. Bez nadsázky můžeme říci, že jsou tak krásné, že je budou možná někteří z návštěvníků považovat za umělé. Za zmínku stojí jistě i to, že ve váze vydrží květy hvězdníku svěží i tři týdny.
Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Olomoucké historické parky a sbírkové skleníky Flora Olomouc

Obdivovatelé cizokrajné flóry a fauny v palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku najdou kvetoucí orchideje, palmy, liány, zrající papáje i citrusy už tento víkend. Prstenec městských parků tvoří ideální spojovací článek mezi historickým jádrem a moderní zástavbou.