Úvod > Kalendář akcí > Džungle, která nespí – večerní provázení skleníkem Fata Morgana
Džungle, která nespí – večerní provázení skleníkem Fata Morgana
"> ">
21.1.
26.3.
Přidat foto
Výstavy

Džungle, která nespí – večerní provázení skleníkem Fata Morgana

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Ve skleníku Fata Morgana tuto možnost máte. Přijďte se projít džunglí, která nespí.
Skleník Fata Morgana je v zimním období oázou plnou života a zeleně, a panuje zde klima exotických krajin. Zeleň vzrostlých stromů a kapradin doplňují kvetoucí begonie, orchideje a další tropické rostliny. I džungle má svou duši. Ta ani po setmění neusíná, naopak pulzuje životem, tajemnými vůněmi a zvuky. Celý skleník prostupuje atmosféra setmělého pralesa naplněná kuňkáním drobných tropických žabek a tajemným osvělením. Během noci intenzivněji voní některé druhy rostlin. Tento jedinečný zážitek vám zprostředkujeme během komentovaných večerních prohlídek, při nichž průvodce se svítilnou odhalí jednotlivé části expozic.
 
Během večerních procházek exotickými expozicemi zrak není rozhodující. Naopak návštěvníci mohou ke vnímání okolního prostředí zapojit další smysly: sluch a čich. Upoutá je omamná vůně květů lákajících noční motýly. K takovým rostlinám patří například hymenokalisy, vlhkomilné druhy z močálů a okolí říčních ramen Střední a Jižní Ameriky. Jejich květy mají bílou barvu nezajímavou pro denní hmyz. Po setmění se z nich však uvolňuje výrazná vůně, díky níž je jejich opylovač bezpečně najde. Pyl, který se mu během sání nektaru z báze květu zachytí na těle a na křídlech, pak přenáší z květu na květ. Výrazné bílé květy mají také eucharisy, ty se pro svou silnou vůni dříve používaly jako ozdoba svatebních kytic.

Netradiční komentované prohlídky skleníkem Fata Morgana se uskuteční od 21. ledna do 28. února 2022. Každá trvá přibližně jednu hodinu. Je nutné si předem rezervovat místo vyplněním jednoduchého formuláře na webu botanické zahrady. Rezervace je vždy potvrzena e-mailem a je závazná. Dospělí zaplatí za prohlídku v rámci programu Džungle, která nespí 250 Kč, děti od 6 do 15 let 150 Kč. Návštěvníci by měli do skleníku přijít přibližně deset minut před začátkem. V jedné skupině je místo maximálně pro 20 osob a vzhledem k šířce cestiček ve skleníku není možné prohlídku absolvovat s kočárkem. Účastníci musí dodržovat všechna aktuálně platná epidemiologická opatření a je nutné se prokázat potvrzením o očkování, případně o prodělání onemocnění covid-19.


Praktické info

  • leden a únor v pátky a soboty od 18:00 hodin
  • vstupné dospělí: 250 Kč/osoba
  • Večerní provázení skleníkem Fata Morgana je třeba rezervovat dopředu pomocí níže uvedeného kalendáře
  • Upozorňujeme, že závaznou rezervaci je nutné zaplatit. Při následném zrušení rezervace se peníze zpět nevrací
  • Za neuskutečněné prohlídky z důvodu epidemiologických opatření budou nabídnuty náhradní termíny
Zobrazit více