Úvod > Kalendář akcí > Orchideje a zimní květy v Botanické zahradě Liberec
Orchideje a zimní květy v Botanické zahradě Liberec
">
1.2.
31.3.
Přidat foto
Výstavy

Orchideje a zimní květy v Botanické zahradě Liberec

Botanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, se v zimním období chlubí svými tropickými rostlinami, zejména orchidejemi. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice.

Nejkrásnější z orchidejí

V obchodech lze levně nakupovat nyní velmi rozšířené orchideje, hlavně "motýlkové" Phalaenopsis hybridního původu. Kromě tohoto běžného sortimentu ale existují špičkové odrůdy, které lze sehnat spíše na výstavách nebo u specializovaných zahraničních firem. Liberecká botanická zahrada nyní vystavuje solidní sortiment vybraných odrůd, jež mohou být informací, co také existuje a po čem se náročnější sběratel může dívat.

Oncidium je rod tropických orchidejí. Mají většinou květy drobné, zato početné. Řada druhů kvete žlutě, přičemž prý mají nejžlutší barvu ze všech orchidejí. Některé druhy jsou celkově miniaturní, a proto bývaly oblíbené u amatérských pěstitelů. Nepěstovaly se ovšem snadno. Jedno takové je nyní vystaveno i v liberecké botanické. Pochází ze Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky. Roste uchyceno na stromech.

Krásné jsou i orchideje rodu Lycaste. Tyto květiny rostou poměrně vysoko v horách 1 200 až 1 800 m n. m. a u nás se pěstují velmi obtížně. Zahradníci musí navíc napodobit sezonně deštivé klima tak, aby na zimu částečně opadaly listy, ale přitom aby nescvrkly pahlízy. Když se pak objeví jejich veliký květ, je to vždy radost a potvrzení zahradnického umu. Lycaste voní, každá trochu jinak. Snad vám bude vůně trochu připomínat karafiáty, další je podobná toaletnímu mýdlu s citronovým aromatem.

Zvláštní je orchidej Gastrochilus bellinus, která pochází z džunglí jihovýchodní Asie, kde se uchycuje na stromech. Tak zblízka, jako je to možné v liberecké botanické zahradě ji v přírodě nelze pozorovat. Kvítka jsou až neuvěřitelně strakatá, jako by byla "namaškařená".


Vysokohorské láčkovky z asijských tropů

V pavilonu D je klimatron s horskými láčkovkami. V současné době vytvořily některé druhy nové, velmi pohledné konvice, sloužící jim k lapání kořisti. Zde jsou dva příklady; první je druh ze Sumatry, druhý z filipínského ostrova Palawan. Jsou to druhy velice vzácné, a také nedávno objevené (popisy z let 2001 a 1998). Již tak brzy je v liberecké botanické dokázali vypěstovat v pohledné exempláře, díky technologii vlastní konstrukce.
 

Krásné kamélie

Za exkluzivní podívanou v botanické zahradě lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd pokvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné.

Kromě těch, které jsou zasazeny v pavilonu natrvalo, jsou zde umisťovány také prvně rozkvétající novinky v květnících. Potěší vás drobnokvětá japonská odrůda Camellia japonica, další je Dagmar Berghoff zbarvená do růžova anebo úžasně voňavá kamélie Cinnamon Cindy.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Restaurace Rybářská bašta Liberec

Liberec, Liberecký kraj
Wellness penzion U Muzea

Wellness penzion U Muzea

Liberec, Liberecký kraj
Restaurace ZOO 1320 v Liberci

Restaurace ZOO 1320 v Liberci

Liberec, Liberecký kraj
Kavárna Bez konceptu v Liberci

Kavárna Bez konceptu v Liberci

Liberec, Liberecký kraj