Chrudim

Chrudim se vám představí jako půvabné město s řadou zajímavých památek. Renesanční Mydlářovský dům vám připomene slavné loutkářské tradice, za vidění stojí i středověké uličky, zbytky městských hradeb, nevšedně pojaté expozice chrudimského muzea nebo náměstí s monumentálním gotickým chrámem.

Co musíte vidět v loutkařském městě

Břetislavově ulici stojí nádherný renesanční Mydlářovský dům s arkádovou lodžií, bohatou sochařskou výzdobou a neobvyklou věžičkou připomínající minaret. Sídlí v něm Muzeum loutkářských kultur s expozicemi plnými loutek, divadel a jevištních dekorací. Další zajímavé expozice nabízí chrudimské Regionální muzeum. Část věnovaná uměleckým řemeslům je například pojatá jako procházka podvečerním městem s osvětlenými výklady, v bývalém kapucínském kostele sv. Josefa si prohlédnete Muzeum barokních soch.
 

Koho byste měli znát z vynálezců

Hlavní náměstí v centru Chrudimi s chrámem Nanebevzetí Panny Marie nese jméno chrudimského rodáka Josefa Ressela (1793–1857), který se proslavil především vynálezem lodního šroubu. Příslušný patent sice získal již v roce 1827, ale během života se za svůj vynález dočkal jen nepatrného uznání. Rodný dům Josefa Ressela se nachází v Široké ulici, na hlavním náměstí jej připomíná bronzová socha, dílo sochaře Ladislava Šalouna.
 

Cestovatelská potěšení Chrudimi

Při toulkách Chrudimí si nenechte ujít alespoň malé zastavení na náměstí U Vodárny, které patří k nejhezčím zákoutím historického centra. S díly mladých umělců a novými výtvarnými trendy se můžete seznámit ve výstavní síni Chrudim. K výletům do přírody láká komplex lesů Podhůra jižně od Chrudimi, kde mimo jiné najdete lanové centrum, terénní stezku pro cyklisty, takzvaný singletrack a rozhlednu Bára. Navštívit můžete také hřebčín a Hipologické muzeum ve Slatiňanech.

Aktuality z města

19. únor 2021 12:00

Prohlédněte si loutkářské muzeum v Chrudimi on-line

Chrudim
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se stejně jako tisíce podobných institucí potýká v současné době s nuceným uzavřením expozic. Pro své příznivce však připravuje řadu zajímavých pořadů, které lze sledovat on-line na internetu. Na výběr jsou pro malé i velké diváky zábavné prohlídky muzea. Menší milovníky loutek zaujmou výpravy s maňáskem Ručikou, dospělí se mohou ponořit do historie a archivů v roli badatele, který hledá loutkoherecké perly.

Turistická informační centra


27.11.
Kateřinské posvícení v Chrudimi

Kateřinské posvícení v Chrudimi

Chrudim, Východní Čechy
17.6.
9.1.
Hele, v muzeu je Jů a Hele! – výstava v Chrudimi

Hele, v muzeu je Jů a Hele! – výstava v Chrudimi

Chrudim, Východní Čechy

Ubytování a restaurace

Restaurace a penzion Na Sklepích

Restaurace a penzion Na Sklepích

Chrudim, Východní Čechy
Pivovar Loutkář

Pivovar Loutkář

Chrudim, Východní Čechy
Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Penzion a PoloCafé U lávky v Chrudimi

Chrudim, Východní Čechy