Chrudim

Chrudim se vám představí jako půvabné město s řadou zajímavých památek. Renesanční Mydlářovský dům vám připomene slavné loutkářské tradice, za vidění stojí i středověké uličky, zbytky městských hradeb, nevšedně pojaté expozice chrudimského muzea nebo náměstí s monumentálním gotickým chrámem.

Co musíte vidět v loutkařském městě

Břetislavově ulici stojí nádherný renesanční Mydlářovský dům s arkádovou lodžií, bohatou sochařskou výzdobou a neobvyklou věžičkou připomínající minaret. Sídlí v něm Muzeum loutkářských kultur s expozicemi plnými loutek, divadel a jevištních dekorací. Další zajímavé expozice nabízí chrudimské Regionální muzeum. Část věnovaná uměleckým řemeslům je například pojatá jako procházka podvečerním městem s osvětlenými výklady, v bývalém kapucínském kostele sv. Josefa si prohlédnete Muzeum barokních soch.
 

Koho byste měli znát z vynálezců

Hlavní náměstí v centru Chrudimi s chrámem Nanebevzetí Panny Marie nese jméno chrudimského rodáka Josefa Ressela (1793–1857), který se proslavil především vynálezem lodního šroubu. Příslušný patent sice získal již v roce 1827, ale během života se za svůj vynález dočkal jen nepatrného uznání. Rodný dům Josefa Ressela se nachází v Široké ulici, na hlavním náměstí jej připomíná bronzová socha, dílo sochaře Ladislava Šalouna.
 

Cestovatelská potěšení Chrudimi

Při toulkách Chrudimí si nenechte ujít alespoň malé zastavení na náměstí U Vodárny, které patří k nejhezčím zákoutím historického centra. S díly mladých umělců a novými výtvarnými trendy se můžete seznámit ve výstavní síni Chrudim. K výletům do přírody láká komplex lesů Podhůra jižně od Chrudimi, kde mimo jiné najdete lanové centrum, terénní stezku pro cyklisty, takzvaný singletrack a rozhlednu Bára. Navštívit můžete také hřebčín a Hipologické muzeum ve Slatiňanech.

Aktuality z města

19. únor 2021 12:00

Prohlédněte si loutkářské muzeum v Chrudimi on-line

Chrudim
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se stejně jako tisíce podobných institucí potýká v současné době s nuceným uzavřením expozic. Pro své příznivce však připravuje řadu zajímavých pořadů, které lze sledovat on-line na internetu. Na výběr jsou pro malé i velké diváky zábavné prohlídky muzea. Menší milovníky loutek zaujmou výpravy s maňáskem Ručikou, dospělí se mohou ponořit do historie a archivů v roli badatele, který hledá loutkoherecké perly.

Turistická informační centra


31.7.
Milionový údržbář

Milionový údržbář

Chrudim, Východní Čechy
30.7.
1.8.
Balóny nad Chrudimí

Balóny nad Chrudimí

Chrudim, Východní Čechy
30.7.
21.8.
Bez nití: Odvázané léto na terasách

Bez nití: Odvázané léto na terasách

Chrudim, Východní Čechy
6.8.
8.8.
Pouťový jarmark

Pouťový jarmark

Chrudim, Východní Čechy

Ubytování a restaurace