Kobylí

Kobylí, Bořetice, Velké Pavlovice, Němčičky a Vrbice: to je pět obcí Modrých hor, krajiny odedávna proslulé svými červenými víny. Leží v mírně zvlněné krajině jižní Moravy, prohlédnout byste si měli především starobylé vinné sklepy, svažité vinice a také unikátní rozhlednu.

Kobylí: nejkrásnější výhledy do Modrých hor

Významnou památkou obce je kostel sv. Jiří s unikátní zvonicí, která stojí samostatně u vchodu na hřbitov. Je to jedinečné vyhlídkové místo, odkud se můžete rozhlédnout po okolní krajině plné vinohradů. Říká se jí Modré hory, protože více než polovinu rozlohy vinic zaujímají modré odrůdy. Hezké výhledy na jižní Moravu se otvírají také z rozhledny na Kobylím vrchu, za dobrého počasí uvidíte dvě stě kilometrů vzdálené vrcholky rakouských Alp.
 

Toulky za vínem a folklorem

Kobylí patří do národopisné oblasti hanáckého Slovácka a udržuje lidovou tradici v písni, tanci, nářečí i lidových zvycích. Krásu slavnostních krojů můžete obdivovat nejenom při červnových hodech, vinobraní a církevních svátcích, ale také v Muzeu obce se sbírkami historicky cenných předmětů. Jedna z největších obcí Velkopavlovické vinařské oblasti pořádá během roku řadu vinařských akcí; při nich se projdete sklepními uličkami, kde kromě starobylých vinných sklepů objevíte několik původních dřevěných lisů.
 

Vrbice, vesnice s „gotickými“ vinnými sklepy

Z Kobylí je to přes vinice jen kousek do Vrbice, nejvýše položené obce Modrých hor. Za vidění stojí především vinné sklepy s kamennými průčelími a pseudogotickými oblouky nade dveřmi, které díky jednotnému architektonickému stylu dávají místu neopakovatelný genius loci. Prohlédnete si také kostel sv. Jiljí, památník osvobození doplněný dělem z druhé světové války nebo malý větrný mlýn.

Aktivity

Biocentrum Ostrůvek v Kobylí

Biocentrum Ostrůvek v Kobylí

Kobylí, Jihomoravský kraj
Muzeum obce Kobylí

Muzeum obce Kobylí

Kobylí, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace