Bílina
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Bílina

Oblast mezi Mostem a Teplicemi sice dosud připomíná měsíční krajinu, ale zároveň tady už řadu let probíhá rekultivace a pořád existuje dost míst, kam můžete vyrazit na výlet. K nim patří i Bílina, město na stejnojmenné řece, které tu stojí více než tisíc let.

Co musíte vidět v Bílině

Gotický hrad už sice v Bílině nenajdete, ale dodnes se dochovaly zbytky středověkého opevnění s Husitskou baštou, gotický, později renesančně přestavěný kostel sv. Petra a Pavla a dva další původně gotické kostely na bývalých předměstích. Na místě hradu stojí rozlehlý čtyřkřídlý barokní zámek Lobkowiczů, v poničené krajině se jako zázrakem uchovaly rozlehlé zelené plochy. K procházkám láká zámecký park, Žižkovo údolí, malebné zákoutí Bezovky i lesopark Kyselka.
 

Lázně Kyselka, kolonáda a kavárna Kafáč

Město proslavila Bílinská kyselka a léčebné lázně s přírodní minerální vodou, které v 18. století nad údolím řeky Bíliny založili Lobkowiczové. Lázeňské budovy Kyselky v čele s empírovou kolonádou obklopuje svěží zelení okolního lesoparku, legendární je zejména lesní kavárna Kafáč. Ta původně stála na zemské jubilejní výstavě v Praze v roce 1891, do bílinského lázeňského parku se přesunula během dalších dvou let.
 

Výlet do přírody i do elektrárny

Z nádraží v Kyselce vás značené cesty dovedou k vrchu Bořeň, jednomu z největších znělcových bloků ve střední Evropě s unikátním tvarem, který patří k symbolům Českého středohoří a nabízí nádherný kruhový výhled na hradbu Krušných hor. Můžete také navštívit Informační centrum elektrárny Ledvice zaměřené na uhelnou energetiku a objednat si exkurzi do elektrárny, v letních měsících se vydejte na koupaliště s nafukovacími vodními atrakcemi, toboganem a několika hřišti.

Aktuality z města

2. květen 2020 18:06

#světovéČesko a Bořeň: dračí i ďábelská hora nad Bílinou

Bílina
Bořeň, vrch s jedinečnou siluetou, je z každé strany jiný. Při pohledu z Bíliny prý připomíná ležícího lva, ze západu ale vypadá jako hlava mamuta anebo obra. Existují ale i kopce, které by se s mírnou nadsázkou daly označit za jeho kopie, třeba Koruna na Broumovsku nebo Ďáblova věž v americkém Wyomingu.

Ubytování a restaurace

Lesní kavárna Kafáč

Lesní kavárna Kafáč

Bílina, Severozápadní Čechy
Autokemp Kyselka Bílina

Autokemp Kyselka Bílina

Bílina, Severozápadní Čechy