Úvod > Aktuality > Kulinářské cestování po Česku: dožínky, vinobraní, dočesná i posvícení
Gurmánská turistika

Kulinářské cestování po Česku: dožínky, vinobraní, dočesná i posvícení

  • Vydáno3. srpna 2023
I když se astronomické léto pomalu blíží ke konci, není rozhodně proč klesat na mysli. Před námi jsou ještě krásné dny, které je pro výlety příjemnější než úmorná vedra. Podzim je také dobou sklizně vína a posvícení, proto se nechte pozvat na některé z oslav dobrého jídla a pití. Vydejte se s Kudy z nudy na příjemné putování za plody podzimu po Česku.

Dožínky: svátek sklizně

dožínkyDožínky bývaly velkou událostí – u nás s ještě předkřesťanskými kořeny. Jednalo se o oslavu ukončení sklizně, která byla spojena s mnohými radovánkami. Hospodáři tak děkovali pracovníkům, kteří se po celý rok o pole starali. Oslavy sklizně u nás probíhají doposud, většinou jsou spojeny s dožínkovým průvodem, výstavami historické techniky či krojovaným doprovodem. 

Zemědělci ze všech regionů Zlínského kraje se sjedou do Kroměříže, kde se uskuteční krajské dožínky od 18. do 19. srpna

Vypravte 19. srpna se do 19. století na slavnost po ukončení žní do skanzenu v Kouřimi. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o konopí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec. Oslavu dožínek chystají i pracovníci muzea Cheb na milíkovském statku na sobotu 19. srpna. O den později, 20. srpna, můžete vyrazit na nádvoří barokní budovy městského muzea Loreta v Chlumci nad Cidlinou, kde oslaví dožínky

Dnem plným zábavy si starou slovanskou slavnost připomenete při Dožínkách na Letné. Na Letenské pláni na vás budou 2. září čekat farmářské trhy, zemědělské stroje, přehlídka zvířat, bohatý program pro děti, workshopy a další. Jako tradičně, první zářijový víkend se do Chrudimi na dožínky sjedou folklórní soubory, které nabídnou domácím i přespolním výběr toho nejlepšího z českého, moravského a slovenského folklóru. Dožínky Královéhradeckého kraje se konají v pátek a v sobotu 15. – 16. září v krajském městě.


Vinobraní: vinařská tradice nejen na Moravě

Pohled do vinařského kalendáře na jižní Moravě může milovníkům tohoto jiskřivého nápoje trochu zamotat hlavu. Například víkend 8. až 10. září bude opravdu hodně nabitý. V Mikulově se koná proslulé Pálavské vinobraní, ve Znojmě zas tolik oblíbené Historické vinobraní a v Uherském Hradišti pořádají Slavnosti vína a otevřených památek! Ať už si vyberete jednu z akcí nebo zkusíte projet všechny najednou, určitě se nevyhnete ochutnávce burčáku, vín i tradičních moravských specialit.
 
Víno ale není jen výsadou Moravanů, ale pěstuje se taky v Čechách. A není vůbec špatné! Ochutnat ho budete moci třeba 9. září v Roudnici nad Labem, na zámku Kačina u Kutné Hory anebo 15. až 17. září při Mělnickém vinobraní.

Ani Praha ve vinařské tradici nezaostává – jaká vína se rodí v Troji poznáte 16. a 17. září na Trojském vinobraní sv. Kláry. Vína z Moravy se do hlavního města dostanou v rámci Vinobraní na Pražském hradě, kde bude od 9. do 10. září k ochutnání také čerstvá hroznová šťáva právě vylisovaná na replice historického ručního lisu. Vína z celého světa budou k dostání na náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradském vinobraní. To se uskuteční 8. a 9. září a naleznete zde vína z 31 českých a moravských vinařství a mnoho dalších pochoutek. Na Pražský hrad se můžete za vínem vydat i 23. září, kdy se koná Svatováclavské vinobraní u Villy Richter.


Dočesná: velkolepá oslava v Žatci a festivaly piva

Žatecká dočesnáNejen vínem je člověk živ! Pro ty, kteří mají raději pivo máme pozvánku na každoroční velkolepou oslavu chmele a piva v Žatci. Letošní žatecká Dočesná (již 66. ročník) se připravuje na víkend 1. a 2. září. Jde o vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004, která původně vznikla jako oslava dočesání posledního chmelového štoku. Kromě tradičních soutěží, jako jsou například tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program, zábavu a především ochutnávku lahodných piv! Na návštěvu láká i Chrám chmele a piva, Chmelový maják, Chmelařské muzeum.

pivoV Praze můžete 9. září zavítat na Festival malých pivovarů na Kulaťáku. V Plzni se na 15. a 16. září chystá vyhledávaný festival piva Slunce ve skle, kde ochutnáte neobvyklé pivní speciály z Čech i ze zahraničí. Několik desítek pivovarů nabídne k degustaci svá nejlepší piva v útulné atmosféře nádvoří pivovaru Purkmistr v Plzni – Černicích. Degustovat tu můžete pivo ve skle po 0,1 l. Pokud budete mít žízeň, samozřejmě si tu dopřejete i velké. Festival koncentrované radosti, skvělého bavorského piva čepovaného do tupláků, i stylových dobrot – to je Pražský Oktoberfest v prostorách Pražské tržnice, který proběhne od 20. až do 23. září.
 

Oskorušobraní: slavnost oskeruší na Slovácku

oskerušeSlovácku mají na podzim nachystanou tak trochu jinou specialitu – oskorušobraní. Že pořádně nevíte, jak taková oskoruše vypadá a jak vlastně chutná? Tak si zapište do kalendáře 23. září a místo Tvarožná Lhota. Po víkendu na Strážnicku už budete vědět, že oskoruše je fenomén, z nějž se dá udělat pálenka stejně jako marmeláda! Strom oskeruše je nejstarší a nejplodnější ovocný strom. I 300letý plodí přes tunu ovoce. Jedná se o nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody. A na Strážnicku rostou ty největší oskeruše na světě. V přírodním areálu Salaše Travičná u RO Lučina nad Tvarožnou Lhotou vzdálené asi 4 km od Strážnice bude program věnován oskeruším a dalším vzácným druhům ovoce, jako jsou moruše, dříně, mišpule, řešetláky či břeky. Výrobky z nich budete moci ochutnat v mnoha formách. Součástí slavnosti je i poradna, prodej stromků a netradiční soutěže s oskerušemi.
 

Posvícení: Svatováclavské, či Gothardské

svatohavelské posvícení plzeňSoučástí podzimních dní jsou odedávna hody. Jejich čas přichází v širokém časovém období od srpna do prosince. A to že to posvícení vlastně je? Jde o svátek odvozený od posvěcení chrámu – obce jej odvozují od  patrona místního kostela a hody se pak konají kolem jeho svátku: Václavské koncem září, naopak Martinské až v listopadu. Někde se dodržuje třetí neděle v říjnu, což je termín, který se v 18. století pokusil jednotně zavést Josef II. Ať už je to jakkoliv, k posvícení vždy patří bohaté a tučnější pokrmy – zabijačka, husy, koláče...

Připomenutí posvícenských obyčejů, včetně ukázek tradičního pečiva a pečení v chlebové peci proběhne 2. září v Muzeu v přírodě Vysočina. Ve stejný den se koná i Nymburské posvícení.

Ve dnech 22. až 24. září se bude konat Gothardské posvícení v Českém Brodě. I letos se můžete těšit na páteční soutěž o nejlepší kotlíkový guláš, v sobotu pak na středověké městečko, stánky s řemeslnými výrobky, soutěž o nejlepší koláč, hudební a divadelní produkci pro děti i dospělé a mnoho dalšího. Na tradiční Svatováclavské posvícení zve 24. září Dlaskův statek. Vystoupí zde folklórní soubory, proběhnou komentované prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a těšit se můžete i na chutné občerstvení. 
Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2024 v Troji

14.9.
15.9.
Vinobraní na Vinici sv. Kláry 2024 v Troji

Vinice sv. Kláry připravuje pro milovníky vína tradiční vinobraní. Sklizeň vína na trojské vinici bude možné oslavit o víkendu 14. – 15. září 2024. Během vinobraní se představí místní vinařská produkce i produkty dalších českých a moravských vinařů.

Roudnické vinobraní na zámku 2024

7.9.
Roudnické vinobraní na zámku 2024

Slavnosti vína a burčáku a zároveň hudební festival, to je Roudnické vinobraní, které proběhne v zámeckém areálu v Roudnici nad Labem. Ať už vás sem přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit.

Žatecká Dočesná 2024

6.9.
7.9.
Žatecká Dočesná 2024

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Letos se uskuteční již 67. ročník, 6. a 7. září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.

Mělnické vinobraní 2024

20.9.
22.9.
Mělnické vinobraní 2024

Tradiční třídenní slavnost vinařů, dobrého vína a zábavy, která bude probíhat na hlavní, country, dobové a dětské scéně na Mělníku. Naší snahou je vytvořit příjemnou atmosféru ve městě, přilákat širokou veřejnost, a to nejen na multižánrový program, ale také na gastronomické speciality.

Karlštejnské vinobraní 2024

28.9.
29.9.
Karlštejnské vinobraní 2024

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Folklórní festival v Chrudimi – Chrudimské dožínky 2024

30.8.
1.9.
Folklórní festival v Chrudimi – Chrudimské dožínky 2024

Třídenní folklórní festival, který se koná pravidelně od roku 1993 vždy začátkem září. Zahrnuje nejen přehlídku špičkových folklórních souborů z České republiky a zahraničí, ale i bohatý doprovodný program: jarmark s tradičními lidovými výrobky, tvořivé dílny pro děti i dospělé.

Pálavské vinobraní 2024

6.9.
8.9.
Pálavské vinobraní 2024

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Svatováclavská pouť na Dlaskově statku

28.9.
Svatováclavská pouť na Dlaskově statku

I v letošním roce se bude odehrávat tradiční Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku, slavnost, která byla nejdůležitější společenskou událostí celého roku. Vystoupí folklórní soubory, proběhnou komenotvané prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a chutné občerstvení.

Nymburské posvícení

31.8.
Nymburské posvícení

Tradiční Nymburské Posvícení zná své datum!

Velkopavlovické vinobraní 2024

13.9.
14.9.
Velkopavlovické vinobraní 2024

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Čekají vás dva dny bohaté na zážitky, plné hudby, zpěvu a tance v duchu lidových tradic, setkávání se s dobrým burčákem a vínem.

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

17.8.
Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

Vypravte se s námi do 19. století na slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o obilí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec... Kdo vydrží do podvečera, může se těšit na výuku lidového tance.

Znojemské vinobraní 2024

13.9.
15.9.
Znojemské vinobraní 2024

Znojemské historické vinobraní, které přinese 13.–15. 9. 2024 oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Bzenecké krojované vinobraní 2024

20.9.
21.9.
Bzenecké krojované vinobraní 2024

Vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky, těšit se můžete na ochutnávky slováckých vín a burčáků na nádvoří zámku, ve sklepích i pod víchou.

Další aktuality

Tradice: řeznictví a uzenářství, řeznická muzea a slavnosti masa

Salámy, párky, bůčkový závin, cibulový nebo šunkový aspik, debrecínská a cikánská pečeně, játrový sýr, paštiky, klobásy, uzené maso... sbíhají se vám sliny? Aby ne, maso a uzenářské výrobky máme rádi ve všech podobách a chutích. Vypravte se s námi na portálu Kudy z nudy za tradicemi řeznického a uzenářského řemesla!
Gurmánská turistika

Gastro tipy plné skvělého jídla – maso od českých farmářů, tradiční řeznictví a uzenářství

Znáte to, někdy na vás přijde neodolatelná chuť na pořádný kus masa… v takovou chvíli by se hodil kvalitní steak, dozlatova usmažený řízek nebo šťavnatá kotleta! Naše dnešní tipy nebudou nic pro zastánce vegetariánství, naopak. Zavedeme vás do vyhlášených řeznictví a restaurací, kde buď seženete poctivé suroviny z českých chovů anebo si pochutnáte na výborně připraveném masitém pokrmu.
Gurmánská turistika

Jaro na talíři: bylinky, tvarůžky, chřest a další dobroty

S jarem nepřichází jen čas chřestu a čerstvých bylinek. Olomouc se těší na další voňavý ročník tvarůžkového festivalu, milovníci streefoodu se sjedou do Neratovic a do Litomyšle zvou všechny mlsné jazýčky Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové. Zkrátka jarní tabule je opět bohatě prostřená a vy můžete cestovat a ochutnávat, co hrdlo ráčí.
Gurmánská turistika

Příběhy starých hospod: zajímavá místa, hostince a další místa natáčení

Televizní seriál Příběhy starých hospod vás zavede na zajímavá místa napříč Českem. Herec Josef Polášek ve dvou sériích osmidílného seriálu vyzpovídá štamgasty, pamětníky i historiky a představí nejzajímavější hostince na vesnicích, horských hřebenech i ve městech. Zazní také zajímavosti o pivu, které k tuzemské gastronomii neodmyslitelně patří. Vždyť vaření tohoto nápoje má u nás tisíciletou tradici. S pivem je spojená často unikátní architektura pivovarů, pivní stezky nebo specifická kultura českých hospod s jedinečnou atmosférou, kterou stojí za to zažít. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kde se natáčela první a druhá řada v roce 2022 a 2023.
Gurmánská turistika

Užijte si kavárenské lenošení ve stylových kavárnách

Nechte čas poklidně plynout kolem sebe nad šálkem dobré kávy. Vychutnejte si lenošení v kavárně, které vám v každodenním stresu a spěchu nabízí možnost na hodinu či dvě se zastavit a užít si lahodnou chuť dobře připravené kávy.
Gurmánská turistika

Kde najdete tématické restaurace a krčmy, kde na vás dýchne středověk?

Restaurace a krčmy, které dýchají středověkou atmosféru – to je to, co vám dnes nabízíme! Hospůdky a restaurace se stravováním ve stylu středověku i renesance, nábytek z dubového dřeva, atmosféru dávno uplynulých časů, dobové kostýmy a osvětlení svícemi. Nabídka kuchyně je však skvělá! Na své si přijdou jak vyznavači tradiční české kuchyně, tak ti, kteří chtějí zkusit něco nového. Připravte se taky na dnešní dobu trošku drsnější mluvu a způsoby! Ale jídlo a zážitky, ty budou stát za to!
Gurmánská turistika

Velikonoce 2024: velikonoční půst a další tradice postního období

Nejvýznamnější křesťanské svátky se v České republice pojí s množstvím lidových zvyků a tradic. Po masopustních rejích a zábavách přichází na řadu velikonoční půst a množství zvyků připomínajících blížící se konec zimy a příchod toužebně očekávaného jara.
Gurmánská turistika

100 tipů, kam jít na víno do vinařství nebo přímo k vinařům

Naše vinice nabízí vína neobyčejně rozmanitá, která vynikají originálními ovocnými tóny a kořenitostí, bohatým spektrem aromatických látek a harmonickou plnou chutí. Právě proto jsou moravská a česká vína vyhledávána milovníky kvalitních a optimálně vyzrálých vín. Poznejte a ochutnejte jedinečná vína z malých a středních vinařství!
Gurmánská turistika