Úvod > Aktuality > Podzimní kulinářské cestování po Česku: dožínky, vinobraní, dočesná i posvícení
Podzimní kulinářské cestování po Česku: dožínky, vinobraní, dočesná i posvícení
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Podzimní kulinářské cestování po Česku: dožínky, vinobraní, dočesná i posvícení

  • Vydáno15. srpna 2022
I když se astronomické léto blíží ke konci, není rozhodně proč klesat na mysli. Před námi jsou ještě krásné dny babího léta, které je pro výlety příjemnější než úmorná vedra. Podzim je také dobou sklizně vína a posvícení, proto se nechte pozvat na některé z oslav dobrého jídla a pití. Vydejte se na příjemné putování za plody podzimu po Česku.

Dožínky: svátek sklizně

dožínkyDožínky bývaly velkou událostí – u nás s ještě předkřesťanskými kořeny. Jednalo se o oslavu ukončení sklizně, která byla spojena s mnohými radovánkami. Hospodáři tak děkovali pracovníkům, kteří se po celý rok o pole starali. Oslavy sklizně u nás probíhají doposud, většinou jsou spojeny s dožínkovým průvodem, výstavami historické techniky či krojovaným doprovodem. Dnem plným zábavy si starou slovanskou slavnost připomenete například při Dožínkách na Letné. Na Letenské pláni na vás budou 3. září čekat farmářské trhy, zemědělské stroje, přehlídka zvířat, bohatý program pro děti, workshopy a další. Jako tradičně, první zářijový víkend se do Chrudimi na dožínky sjedou folklórní soubory, které nabídnou domácím i přespolním výběr toho nejlepšího z českého, moravského a slovenského folklóru. Oslavovat úroda se bude 3. a 4. září také nedaleko Zdic v Levandulovém údolí. Levandulové dožínky jsou plné radosti, vůně, skvělého pití a jídla. Na Valašsku se ve stejný čas budou konat Prchalovské dožínky. Uvidíte zde dožínkový průvod s koňmi, historickou i moderní a nebudou chybět ani kroje.


Vinobraní: vinařská tradice nejen na Moravě

Slovácké slavnosti vína a otevřených památekPohled do vinařského kalendáře na jižní Moravě může milovníkům tohoto jiskřivého nápoje trochu zamotat hlavu. Například víkend 9. až 11. září bude opravdu hodně nabitý. V Mikulově se koná proslulé Pálavské vinobraní, ve Znojmě zas tolik oblíbené Historické vinobraní a v Uherském Hradišti pořádají Slavnosti vína a otevřených památek! Ať už si vyberete jednu z akcí nebo zkusíte projet všechny najednou, určitě se nevyhnete ochutnávce burčáku, vín i tradičních moravských specialit.
 
vinobraníVíno ale není jen výsadou Moravanů, ale pěstuje se taky v Čechách. A není vůbec špatné! Ochutnat ho budete moci třeba 10. září v Roudnici nad Labem, na zámku Kačina u Kutné Hory anebo 16. až 18. září při Mělnickém vinobraní. Ani Praha ve vinařské tradici nezaostává – jaká vína se rodí v Troji poznáte 17. a 18. září na Trojském vinobraní sv. Kláry. Vína z Moravy se do hlavního města dostanou v rámci Vinobraní na Pražském hradě, kde bude od 10. do 11. září k ochutnání také čerstvá hroznová šťáva právě vylisovaná na replice historického ručního lisu. Vína z celého světa budou k dostání na náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradském vinobraní. To se uskuteční 9. a 10. září a naleznete zde vína z celé Evropy, včetně Rakouska, Slovenska, Maďarska, Itálie, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Chorvatska, Rumunska, Srbska, Ukrajiny a Polska.


Dočesná: velkolepá oslava v Žatci a festivaly piva

Žatecká dočesnáNejen vínem je člověk živ! Pro ty, kteří mají raději pivo máme pozvánku na každoroční velkolepou oslavu chmele a piva v Žatci. Letošní žatecká Dočesná (již 65. ročník) se připravuje na víkend 2. a 3. září. Jde o vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004, která původně vznikla jako oslava dočesání posledního chmelového štoku. Kromě tradičních soutěží, jako jsou například tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program, zábavu a především ochutnávku lahodných piv! Na návštěvu láká i Chrám chmele a piva, Chmelový maják, Chmelařské muzeum nebo expozici Homolupulů.

pivoV Praze můžete 10. září zavítat na Festival malých pivovarů na Kulaťáku. V Plzni se na 16. a 17. září chystá vyhledávaný festival piva Slunce ve skle, kde ochutnáte neobvyklé pivní speciály z Čech i ze zahraničí. Několik desítek pivovarů nabídne k degustaci svá nejlepší piva v útulné atmosféře nádvoří pivovaru Purkmistr v Plzni – Černicích. Degustovat tu můžete pivo ve skle po 0,1 l. Pokud budete mít žízeň, samozřejmě si tu dopřejete i velké. Festival koncentrované radosti, skvělého bavorského piva čepovaného do tupláků, i stylových dobrot – to je Holešovický Oktoberfest v prostorách Pražské tržnice, který proběhne od 21. až do 24. září 2022.
 

Oskorušobraní: slavnost oskeruší na Slovácku

oskerušeSlovácku mají na podzim nachystanou tak trochu jinou specialitu – oskorušobraní. Že pořádně nevíte, jak taková oskoruše vypadá a jak vlastně chutná? Tak si zapište do kalendáře 24. září a místo Tvarožná Lhota. Po víkendu na Strážnicku už budete vědět, že oskoruše je fenomén, z nějž se dá udělat pálenka stejně jako marmeláda! Strom oskeruše je nejstarší a nejplodnější ovocný strom. I 300letý plodí přes tunu ovoce. Jedná se o nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody. A na Strážnicku rostou ty největší oskeruše na světě. V přírodním areálu Salaše Travičná u RO Lučina nad Tvarožnou Lhotou vzdálené asi 4 km od Strážnice bude program věnován oskeruším a dalším vzácným druhům ovoce, jako jsou moruše, dříně, mišpule, řešetláky či břeky. Výrobky z nich budete moci ochutnat v mnoha formách. Součástí slavnosti je i poradna, prodej stromků a netradiční soutěže s oskerušemi.
 

Enogastronomie: sýry a ryby v Prachaticích

sýry vínoŽe vám latinský výraz nic neříká? Pak se vydejte 2. a 3. září do Prachatic, kde názorně poznáte, že se jedná o snoubení vína a dalších pokrmů, v tomto případě ryb a sýrů. Přehlídky se konají vždy ve Staré radnici, v radničním sále, radničních sklepích a na arkádovém nádvoří. Na stolech radničního sálu a sklepení jsou servírovány výborné sýry prezentována skvělá vína od našich českých a moravských vinařů. Na arkádovém nádvoří bude umístěné kuchařské studio, kde budou mistři kuchaři připravovat skvělé pokrmy, především ze sladkovodních ryb. Pokrmy budou nejen připravovat, ale i vše moderovat a hlavně návštěvníkům radit "jak na to". Dopřejte si neopakovatelný gastronomický zážitek!
 

Posvícení: Svatováclavské, Gothardské i Havelské

hodySoučástí podzimních dní jsou odedávna hody. Jejich čas přichází v širokém časovém období od srpna do prosince. A to že to posvícení vlastně je? Jde o svátek odvozený od posvěcení chrámu – obce jej odvozují od  patrona místního kostela a hody se pak konají kolem jeho svátku: Václavské koncem září, naopak Martinské až v listopadu. Někde se dodržuje třetí neděle v říjnu, což je termín, který se v 18. století pokusil jednotně zavést Josef II. Ať už je to jakkoliv, k posvícení vždy patří bohaté a tučnější pokrmy – zabijačka, husy, koláče...

svatohavelské posvícení plzeňPřipomenutí posvícenských obyčejů, včetně ukázek tradičního pečiva a pečení v chlebové peci proběhne 3. září v Muzeu v přírodě Vysočina. Ve dnech 16. až 18. září se bude konat Gothardské posvícení v Českém Brodě. I letos se můžete těšit na páteční soutěž o nejlepší kotlíkový guláš, v sobotu pak na středověké městečko, stánky s řemeslnými výrobky, soutěž o nejlepší koláč, hudební a divadelní produkci pro děti i dospělé a mnoho dalšího. Na tradiční Svatováclavské posvícení zve 24. září Dlaskův statek. Vystoupí zde folklórní soubory, proběhnou komentované prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a těšit se můžete i na chutné občerstvení. Tradiční posvícení připomene 16. října selský dvůr U Matoušů, kde budete vítáni na Svatohavelském posvícení. Přijďte a pronikněte do chutí a vůní, vyzkoušíte si stará řemesla nebo nakoupíte krásné dárky pro své blízké.
Holešovický Oktoberfest 2022

21.9.
24.9.
Holešovický Oktoberfest 2022

Již druhý ročník Holešovického Oktoberfestu v prostorách Pražské tržnice, vedle haly 22.

Vinobraní v Levandulovém údolí

24.9.
25.9.
Vinobraní v Levandulovém údolí

Ježka na plech v Levanduli Chodouňské už jste ochutnali? Levandulové mojito, Levandulov Prosecco nebo náš Levandulovvý sekt chválíte 365 dnů v roce a tak jsme namíchali novinky s Levandulí Chodouňskou.

Svatohavelské posvícení

16.10.
Svatohavelské posvícení

V rámci celé akce bude možné navštívit i komentovanou prohlídku obytného stavení, kde se dozvíte, jak se žilo a bydlelo na statku na konci 19. století.

Karlštejnské vinobraní 2022

24.9.
25.9.
Karlštejnské vinobraní 2022

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.