Úvod > Co chcete dělat? > Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku
Zážitky

Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku

Pojďte se podívat a ochutnat na Slovácko, co jste ještě neviděli. Užijte si oskoruše: Oskorušobraní na Salaši Travičná v září a Slavnost oskoruší v dubnu ve Tvarožné Lhotě. Celoročně je přístupná 7 km dlouhá Oskorušová stezka se stromy i 500 let starými.
Jak žili lidé v Karpatech před sto lety, jaká bývala příroda bohatá a co vše lidé dříve uměli a jak vypadají a chutnají oskoruše? To můžete poznat a vyzkoušet i vy ve výletním areálu salaše Travičná. Mnohé se dozvíte i o mišpulích, moruších, dřínech či břekyních. Že je neznáte? Stačí si domluvit exkurzi!

Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica), náš největší ovocný strom, na Slovácku zvaný „oskoruša“ nebo taky „oškoruša“, je také krajinářsky velmi dekorativní. Jako solitér dosahuje výšky okolo 15 m, v lesích až 30 m a šířky ve volné krajině i 20 m! Oskeruše rostou vzácně po celé Evropě a všude jsou ceněny pro své dřevo, pupeny a především léčivé plody na trávení. Většina stromů u nás je již vysokého stáří a plodných mladých stromů je opravdu málo. Proto vznikla řada záchranných aktivit pořádáných především ve Tvarožné Lhotě od pěstování a výsadby stromků až po velké akce jako je Oskorušobraní každoročně koncem září.
Zobrazit více
Z Travičné  na Lučinu

Z Travičné na Lučinu

Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj
Rozhledna Travičná v Tvarožné Lhotě

Rozhledna Travičná v Tvarožné Lhotě

Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj
Vodní nádrž Lučina v Bílých Karpatech

Vodní nádrž Lučina v Bílých Karpatech

Tvarožná Lhota, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí