Úvod > Co chcete dělat? > Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku

Den s oskoruší zažijete pouze na Slovácku

Zážitky
Pojďte se podívat a ochutnat na Slovácko, co jste ještě neviděli. Užijte si oskoruše: Oskorušobraní na Salaši Travičná v září a Slavnost oskoruší v dubnu ve Tvarožné Lhotě. Od dubna do září navštivte Muzeum oskoruší a celoročně 7 km Oskorušovou stezku se stromy i 500 let starými.
Mnohé se dozvíte i o mišpulích, moruších, dřínech či břekyních. Že je neznáte? Stačí si domluvit exkurzi!

Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica), náš největší ovocný strom, na Slovácku zvaný „oskoruša“ nebo taky „oškoruša“, je také krajinářsky velmi dekorativní. Jako solitér dosahuje výšky okolo 15 m, v lesích až 30 m a šířky ve volné krajině i 20 m! Oskeruše rostou vzácně po celé Evropě a všude jsou ceněny pro své dřevo, pupeny a především léčivé plody na trávení. Většina stromů u nás je již vysokého stáří a plodných mladých stromů je opravdu málo. Proto vznikla řada záchranných aktivit pořádáných především ve Tvarožné Lhotě od pěstování a výsadby stromků až po velké akce jako je Oskorušobraní každoročně koncem září.

Jak žili lidé v Karpatech před sto lety, jaká bývala příroda bohatá a co vše lidé dříve uměli a jak vypadají a chutnají oskoruše? To můžete poznat a vyzkoušet i vy v novém výletním areálu salaše Travičná.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 11. 2019
24.6.
27.6.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2021

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2021

Strážnice, Jižní Morava
8.8.
Dechovkový festival

Dechovkový festival

Petrov, Jižní Morava
29.5.
13.9.
Do Blatnice k vinařovi

Do Blatnice k vinařovi

Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jižní Morava