!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kalendář akcí > Dožínky ve skanzenu v Kouřimi
Dožínky ve skanzenu v Kouřimi
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
22.8.
+ Přidat foto
Historické a vojenské akce

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

Kdy 22. srpen 2020 10:00 - 18:00
Vypravte se s námi do 19. století na slavnost po ukončení žní. Čeká vás dožínkový průvod, uvidíte a vyzkoušíte si řadu řemesel, poučíte se o konopí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec... A žádné davy!
V 11:00, 14:00 a 16:00 hodin projde areálem muzea za zpěvu a tance dožínkový průvod. U sochy sv. Donáta se ženci pomodlí ke svému patronovi – ochránci před bleskem a bouřkou. Nejkrásnější žnečka předá rychtáři dožínkový věnec.

Bude se tkát na tkalcovském stavu z 18. století, kovat ve starobylé kovárně, děti si určitě rádi ukovají vlastní hřebík a společně s rodiči vyrobí slaměnou ozdobu na dožínkový věnec.  

Dozvíte se o způsobech využití konopí nejen v české lidové tradici a jídelníčku našich předků v době žní. Na prostřeném stole uvidíte čerstvě připravené tradiční pokrmy, které většina z nás ke své velké škodě nikdy nejedla.

Pečení v chlebové peci není jednoduchá věc. Seznámíte se s celým procesem od topení, vymetání a zadělávání těsta k hotovému pečivu. Svoji šikovnost si ověříte na dílně pečení chlebových uzlíků a vdolků, znalosti pak při poznávání různých druhů obilovin a luštěnin.

Velkým lákadlem jistě bude možnost vyzkoušet si sečení obilí a vázání snopů či ukázka fungování hrsťové sekačky. Vystaveny budou stroje a nářadí pro žňovou seč, pluhy a stroje pro podmítku, orbu, přípravu půdy a setí. 

Své řemeslo předvedou Bednáři Plzeňského Prazdroje a zájemci si vyzkouší, jak některé z bednářských dovedností sami zvládnou. Bylinkářka Jana Hunalová nabídne vlastní bylinné čaje a ráda poradí, firma Likeria z Kouřimi nabídne speciální alkoholové nápoje a sirupy zajímavého složení. Nebude chybět tradiční občerstvení podávané ve starobylé hospodě zvané Šperkovna.

V muzeu probíhá výstava „Od Markéty k Matičkám“, pracovníci muzea v dobovém oblečení hospodářů k ní podají odborný výklad.

Výjimečnou událostí bude letos požehnání mariánského sloupu z Konárovic knězem Řádu křižovníků s červenou hvězdou P. PhDr. Markem Pučalíkem, Ph.D., O.Cr.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 7. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Černokostelecký zájezdní pivovár

Černokostelecký zájezdní pivovár

Kostelec nad Černými Lesy, Střední Čechy
Kavárna a pražírna Zrníčko

Kavárna a pražírna Zrníčko

Český Brod, Střední Čechy
Hotel Vila Olga Jevany

Hotel Vila Olga Jevany

Jevany, Střední Čechy
Hotel Vyžlovka

Hotel Vyžlovka

Vyžlovka, Střední Čechy