Úvod > Kalendář akcí > Dožínky ve skanzenu v Kouřimi
Dožínky ve skanzenu v Kouřimi
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
17.8.
+ Přidat foto

Dožínky ve skanzenu v Kouřimi

Kdy 17. srpen 2019 10:00 - 18:00 Historické a vojenské akce
Vypravte se s námi do 19. století na slavnost po ukončení žní, vypravte se s námi na obžínky, dožatou, obvaznou, ožinek, požnivky… Čeká vás dožínkový průvod, bednáři, švec, kovář, uvidíte zpracování lnu, dozvíte se o konopí, budeme péct chleba a vyrábět ozdoby na dožínkový věnec... A žádné davy!
V 11:00, 14:00 a 16:00 hodin, projde skanzenem dožínkový průvod. U sochy sv. Donáta se ženci pomodlí ke svému patronovi, bude se zpívat, nejkrásnější žnečka předá rychtáři dožínkový věnec.

Vyzkoušíte si sečení obilí, vázání snopů, uvidíte ukázku fungování hrsťové sekačky, prohlédnete si stroje a nářadí pro žňovou seč, pluhy...

Na dílně Markéty Bartákové si upletete slaměnou ozdobu na dožínkový věnec.

S Bednáři Plzeňského Prazdroje si vyzkoušíte řemeslo bednářské, to své vám předvede švec a kovář, který dětem pomůže ukovat si hřebík.

Víte, co je drhlen, vochle, nebo trdlice? Tyto nástroje se používaly k zpracování lnu, které vám v celém procesu „od stonku k nitce“ předvedou manželé Limovi.

V tradiční domácí peci se bude péct chleba, proběhne dílna pečení chlebových uzlíků, vše bude možné také ochutnat.

O způsobech využívání konopí v české lidové tradici se dozvíte od Jana Víta, předsedy spolku Konopa, o tom, „Co se jedlo o žních“, od Olgy Kaderové, odbornice na dobovou kuchyni.

V unikátní desetiboké stodole z Durdic ze 17. století se dozvíte vše o obilí, děti i dospělí si vyzkouší, jak dovedou různé druhy obilí rozeznat.

V muzeu probíhá výstava „Od Markéty k Matičkám“, pracovníci muzea v dobovém oblečení hospodářů k ní podají odborný výklad.

Firma Likeria z Kouřimi nabídne speciální alkoholové nápoje a sirupy zajímavého složení, nebude chybět tradiční občerstvení podávané ve starobylé hospodě zvané Šperkovna.
Celý popis
Naposledy změněno: 24. 7. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Černokostelecký zájezdní pivovár

Černokostelecký zájezdní pivovár

Kostelec nad Černými Lesy, Střední Čechy
Hotel Vila Olga Jevany

Hotel Vila Olga Jevany

Jevany, Střední Čechy
Hotel Vyžlovka

Hotel Vyžlovka

Vyžlovka, Střední Čechy
Restaurace Vyžlovka

Restaurace Vyžlovka

Vyžlovka, Střední Čechy