Úvod > Kalendář akcí > Dožínky na Letné
Dožínky na Letné
"> "> "> ">
3.9.
Přidat foto
Lidová řemesla a trhy

Dožínky na Letné

Dožínky jsou ve slovanské lidové kultuře svátky sklizně, které se slaví na konci žní. Chtěli bychom si tuhle radostnou událost připomenout dnem plným zábavy. Na Letenské pláni na vás budou čekat farmářské trhy, zemědělské stroje, přehlídka zvířat, bohatý program pro děti, workshopy a další.
Ve slovanské lidové kultuře jsou dožínky svátky sklizně, které se slaví na konci žní. Co patří mezi tradiční dožínkové zvyky? Obyčeje byly spojeny s posledním uvázaným snopem obilí. V českém prostředí se nazýval baba, stará nebo nevěsta a často byl připodobňován ženské postavě. Nakonec byl odvezen do statku, předán hospodáři a zanechán v domě do příštích dožínek. K dožínkám patřila také společná cesta z pole, při které byli účastníci ozdobeni květy a klasy. Velmi důležitý byl dožínkový věnec, který se ponechával v domě až do jarní setby.

Od poloviny 19. století probíhají dožínkové oslavy téměř po celém území České republiky, postupně tato tradice však upadala, od 20. století zahrnují selské jízdy a taneční besedy. Staly se tak zábavnou společenskou akcí.

Na Letné se lidé setkají se všemi druhy zábavy. Jedná se především o farmářské trhy, kolem 100 farmářů zde bude mít vystavené své výrobky, které si zákazníci budou moci samozřejmě zakoupit. Jelikož je to akce konaná ministerstvem zemědělství, nebudou chybět ani zemědělské stroje a různé druhy statkových zvířat. Od slepic, králíků až po koně a skot. Na pořadu dne je i nahánění ovcí, králičí hop, divadlo s koňmi a přehlídka Kladrubských koní.

Děti si také přijdou na své. Najdete zde několik stanovišť se soutěžními úkoly, po jejichž splnění následuje štědrá odměna.

Mimo show a předvádění řemesel jsou připraveny workshopy pro děti i dospělé.

Celou akcí bude diváky provázet folklórní hudba a muzikanti v krojích. Některé kapely vystoupí i na pódiu. Těšit se můžete na skvělou kapelu Argema, která má své 40 leté výročí.

V areálu bude zajištěno občerstvení, posezení a toalety.

Provozovatel

Letenská pláň

Milady Horákové 1
Praha 7
170 00 Praha 7
Tel.:
+420 777 283 575
Email:
info@dozinkynalet...
GPS:
50,098858 14,432869
 
Region:
Praha
Město:
Praha 7
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

8,0 hodin