Úvod > Aktuality > Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Vydáno 11. března 2018 Životní styl
Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita posledních několik let roste. Poznávací a pobytové dovolené u moře tím samozřejmě nekončí, ale rostoucí popularitu začíná získávat volný čas strávený jinak.
Jak? Hlavně netradičně. Vůbec přitom nemusí jít o hory na opačné straně světa nebo tropické pláže, mnohem lépe bude našim i vašim výletním nápadům vyhovovat třeba turistika filmová, svatební, nákupní, lovecká, venkovská, vysokohorská, akční anebo temná, tedy spojená s návštěvou míst poznamenaných smrtí či tragickou událostí.
 

Jídlo, wellness, příroda

Pro tyto tematické dovolené, odpovídající užším zájmům a konkrétním požadavkům různě velkých skupin cestovatelů, se výraz „hezky česky“ zatím nenašel, a tak se používá termín Niche Tourism neboli výklenkový turismus. Zkrátka co téma, to výklenek. Který byste si vybrali právě vy?
Průzkumy ukázaly, že z netradičních forem cestování roste zájem především o gurmánskou turistiku a touhu poznávat regionální pochutiny, a také o pobyty v lázních a wellness. V žebříčku nechybí ani kulturní zážitky, ekoturistika a cesty spojené s poznáváním chráněných území a přírody.
 

Už jste našli svůj výklenek?

Do popředí by se v dalších letech mělo dostat i cestování spojené s poznáváním církevních památek. V Česku najdete bezpočet kostelů a katedrál, klášterních areálů a poutních míst, které zvou k bližšímu seznámení. Novinkou je devatenáct krásných poutních míst, zařazených v roce 2018 mezi národní kulturní památky. Navíc je tu také projekt Církevní turistika, kde na doprovodných webových stránkách najdete například přehled ubytování na farách, v klášterech a poutních domech. Taková místa nemusí lákat jen věřící, ale také rodiny s dětmi či výletníky, které touží poznat určitý kout Česka.
Mezi typické příklady Niche Tourism patří také filmová turistika. Na portálu Kudy z nudy vás pravidelně zveme na výlety po stopách známých filmů a seriálů. Projeli jsme například Šumavu a podívali se tam, kde se natáčel seriál Policie Modrava, připomněli jsme i temná místa z českých hororů a mysteriózních seriálů. S hrdiny rodinné komedie S tebou mě baví svět jsme se vypravili na legendární Apaluchu a nezapomněli jsme ani na Četníky z Luhačovic.
 

Tradiční versus netradiční: čísla a statistiky

  • Kde končí klasická dovolená a začíná nový typ cestování se pokusila odhalit společnost GlobalData v rámci výzkumu Consumer Trends: Niche Tourism. Zúčastnilo se jej téměř 27 000 respondentů z 36 zemí světa, v Česku se do průzkumu zapojilo 705 lidí.
  • Jak to dopadlo? Dál vedou tradice, moře a slunce uvedla jako hlavní motivaci dovolené nadpoloviční většina respondentů ze všech zemí.
  • Češi kopírují světové trendy: až 81 % z nich chce svou dovolenou strávit odpočinkem, přičemž 68 % Čechů se touží vydat do zahraničí na klasickou plážovou dovolenou.
  • Z méně tradičních forem cestovního ruchu roste zájem o výletní plavby na velkých lodích. Podle cestovních kanceláří je to ideální možnost, jak za poměrně krátkou dobu a rozumné peníze poznat hned několik destinací.
Královská cesta - nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta - nejkrásnější prohlídková trasa v Praze

Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, kudy procházely korunovační průvody Českých králů – přijímajících poctu od občanů města. Cesta spojovala dvě důležitá královská sídla – Pražský hrad a Královský dvůr na Starém Městě Pražském.

Lennonova zeď na pražské Kampě

Lennonova zeď na pražské Kampě

Na pražské Kampě nedaleko Karlova mostu stojí pestrobarevně pomalovaná zeď, symbolizující hrob slavného frontmana legendární hudební skupiny The Beatles, ale je také místem, kde lidé vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Šumavská příroda v okolí Strážného odkrývá tajemství dávné historie

Šumavská příroda v okolí Strážného odkrývá tajemství dávné historie

Zavítejte do okolí Strážného a prozkoumejte zdejší krajinu, která ukrývá svá tajemství. Během cesty je možné narazit na tajemná až mystická místa s kořeny v hluboké historii, spadající do období, kdy území Šumavy obývali Keltové.

Zámecký dvůr Všeradice - Galerie a muzeum M. D. Rettigové

Zámecký dvůr Všeradice - Galerie a muzeum M. D. Rettigové

Poučný výlet do vesničky pod Brdy. Interaktivní expozice nabízí osm zastavení, při kterých se nebudete nudit. Nebo snad víte, co to znamená kapoun či kolník? Dokázali byste rozpoznat deset druhů bylinek našich prababiček? Nechybí tu ani expozice České vesnice či barokní kovárna.

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Židovská čtvrť v Třebíči - zapsána na seznam Unesco

Je unikátním souborem 123 dochovaných domů. Mezi ně patří například 2 synagogy, židovské muzeum, budova židovské radnice, rabinátu, dále pak chudobinec, nemocnice a dvě školy. Židovská čtvrť je volně přístupná.

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.

Boubínský prales - největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales - největší původní les ve střední Evropě

Boubínský prales je unikátní rezervace v samém srdci Šumavy. Některé stromy tu jsou staré až 400 let, ale samotný prales je starší než lidský rod. Dříve byl prales vlastně všude, ale díky lidské činnosti zbyly z původních evropských pralesů jen malé ostrůvky.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích

Jednou z nejkrásnějších památek venkovského baroka je chrám Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích. Obdivované je jak samotné architektonické řešení kostela, tak i jeho vnitřní umělecká výzdoba a zasazení do okolní krajiny.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti - přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. válkou.

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.

Cedrus Spa - saunový svět nedaleko Kunětické Hory

Cedrus Spa - saunový svět nedaleko Kunětické Hory

Nechte se hýčkat a rozmazlovat v unikátním konceptu saunového světa jehož hlavním motivem je návrat k samotným kořenům saunování. Velkorysý prostor, privátní sauny, saunové ceremoniály, venkovní ochlazovací bazén, saunový bar, ruská baňa.