Úvod > Aktuality > Deset výletů na hradní rozhledny
Památky

Deset výletů na hradní rozhledny

  • Vydáno5. srpna 2022
Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější – hlavní sezona je v plném proudu a všude najdete dveře dokořán!

Rozhledna Milada na hradě Lichnice

Hrad Lichnice je jedním z nejoblíbenějších památek v Železných horách. V působivých troskách hradu ze 13. století je od roku 2017 vestavěna železná rozhledna Milada. Točité schodiště ke dvěma vyhlídkovým plošinám u hradní zdi. Své jméno získala po jedné z pověstí o kruté hradní panně, která posílala uchazeče o sňatek na jistou smrt pádem ze skály. Strážní hrad, tedy přesněji řečeno jeho rozhledna, nabízí dechberoucí výhled až do 140 km vzdáleného "okolí". Z Železných hor se tak otevírá výhled do všech stran, vidět je například Sněžka, Říp či Milešovka.
 

Věže původní i nové: Rýzmberk a Trúba

V rozhlednu se proměnil například pomezní hrad Rýzmberk, který vyrostl nad Kdyní přímo proti vyústění strategicky významného Všerubského průsmyku během 13. století. Jako významná hraniční pevnost sloužil až do roku 1655, kdy císař Ferdinand III. nařídil „rozmetání“ řady hradů, aby se nestaly útočištěm zemských škůdců. Rýzmberk měl štěstí: zřícenina se už v první polovině 19. století stala oblíbeným cílem výletníků, okolí se dočkalo parkových úprav a záhy vznikla dřevěná vyhlídka, o něco později nahrazená vysokou kamennou věží s cimbuřím. Takže malé překvapení: věž starého hradu není původní!

To se rozhodně nedá říci o slavné věži zvané Trúba na hradě Štramberku, i když o jejím původu a hlavně počátcích se toho ví pramálo. Bezpečně zato víme, že čtyřicet metrů vysoká věž byla zastřešena a upravena na rozhlednu na začátku 20. století podle návrhu významného pražského architekta Kamila Hilberta. Ve stejné době se dozdívaly hradby a vznikly i dvě hradní brány; dnes ovšem nepoznáte, co je původní a co novější. Trúba, zvaná též Kulatina, je dominantou města Štramberka a symbolem malebného kraje. Při návštěvě vystoupáte a sestoupáte 166 schodů, prohlédnete si expozici Cesta do paměti Štramberské Trúby, výstavu strašidel a také hladomornu.
 

Kde vlají prapory?

Orlík u HumpolcePodobně jako na Lichnici vyřešili o pár let dříve vyhlídku na hradě Orlík u Humpolce: schodiště i vyhlídková terasa jsou zakomponované do částečně pobořené věže v areálu zříceniny. Po zdolání více než sta schodů z vrcholové plošiny ve výšce 22 metrů uvidíte jako na dlani město Humpolec i kopce Křemešník, Čeřínek a Javořici, hrad Lipnici, a za dobré viditelnosti dokonce dohlédnete až na Blaník.

Stejné poznávací znamení jako na Orlíku, kde v otvírací době vyvěšují červený prapor se znakem prvních majitelů hradu pánů z Dubé, používají v Mikulově na rozhledně Kozí hrádek. Jde o upravenou dělostřeleckou věž se střílnami a ochozem, postavenou v 15. století na vrcholku zvaném Kozí vrch. Signálem, že rozhledna má otevřeno, je vyvěšená vlajka.
 

Vyhlídková věž na hradě Hukvaldy

Hrad HukvaldyHrad Hukvaldy je jedním z největších hradů na Moravě. Na kopci nad obcí Hukvaldy, uprostřed obory plné daňků a muflonů se tyčí z dálky viditelné, rozsáhlé hradní opevnění hradu, založeného v polovině 13. století. Z jeho věže je krásná vyhlídka do širého okolí. Výhled z mohutné hranolové věže bývalého hradního paláce znemožňuje jižním směrem vrch Kazničov a severním směrem Palkovické hůrky. Přesto je z otevřeného ochozu ve výšce 20 metrů nádherný výhled na Kopřivnici s Bílou horou, hrad Starý Jičín, Ostravu a Příbor, Oderské vrchy, Jeseníky a hlavně Beskydy s Lysou horou, Smrkem, Skalkou a Kněhyní.
 

Karlovarská věž na hradě Hartenštejně v obci Bochov

HartenštejnHrad Hartenštejn byl založen před rokem 1473 Jindřichem II. z Plavna, ale do dnešních dnů se z něj moc nedochovalo. Zchátralý hrad byl v 17. století přeměněn na kamenolom a tak můžeme být rádi, že se do dnešních dnů zachovala 15 metrů vysoká věž, dva sklepy, zbytky bašt a kamenná studna. Hrad byl od 20. století byl postupně opravován a v roce 2011 po rozsáhlých rekonstrukčních a zabezpečovacích pracích byla zpřístupněna patnáctimetrová Karlovarská věž. Ve výšce 10 metrů poskytuje výhled na Doupovské hory a Krušné horyKlínovcem, Špičákem a Plešivcem, vysílač Krašov, Třebouňský vrch, elektrárnu Vřesová a při dobré viditelnosti dohlédnete i na Plzeňskou pánev.
 

Nakloněná Michalovická Putna

Michalovická putnaOblíbený hrad Karla Hynka Máchy najdete nad romantickým údolím Jizery. Z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná, se nabízí krásný výhled. Náklon věže dosahuje 7,5 % a traduje se, ře jej způsobili hledači pokladů podkopáním v 19. století. Podle nejnovějších poznatků ale může za nachýlení věže výbuch střelného prachu. Po této události se 23 metrová věž roztrhla, propadla o jedno patro a naklonila. Stabilita mohutné válcové věže však byla později obnovena, a dodnes je přístupná veřejnosti. Shora je působivý pohled na údolí Jizery, část Mladé Boleslavi a věž Lorety v Kosmonosích. Neví se jestli staří hledači pokladů na hradě něco našli, ale poklad tu opravdu byl. V roce 1935 pracovníci Českých drah při opravě statiky věže našli přímo pod ní váček se 470 stříbrnými mincemi z období třicetileté války.


Zbytky hradu Kamenice s dřevěnou rozhlednou

zřícenina kamenicehradu Kamenice na Zámeckém vrchu u České Kamenice se dochovalo pouze obvodové zdivo paláce, avšak součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí. Jádro hradu tvořila původně věžovitá stavba umístěná přímo na skalnatém vrcholu. Hrad na čedičové kupě, která dominuje blízkému okolí, postavili kolem roku 1441 potomci Zikmunda z Vartemberka. Roku 1614 už se hrad uvádí jako pustý a lidé stavbu postupně rozebírali na stavební kámen... V roce 1880 se kamenický okrašlovací spolek rozhodl postavit na Zámeckém vrchu šestnáctimetrovou rozhlednu s pohostinstvím. Dnes tu sice hospoda už nestojí, zato rozhledna byla obnovena a poskytuje výhled především na Českou Kamenici i na velkou část Lužických hor a České Švýcarsko.


Výhled z Hněvína v Mostě

Hrad HněvínPůvodní hrad Hněvín ze 12. století stával na stejnojmenném vrchu v Mostě. Ovšem byl zbořen po třicetileté válce. Dnešní stavba na vrcholu kopce vychází z rekonstrukce, která zde proběhla na přelomu 19. a 20. století. V současné době tato replika hradu slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Nechybí zde ani 34 metrů vysoká replika hradní věže, která slouží výletníkům jako rozhledna už více než 100 let. Z věže se naskýtá krásný výhled na Krušné hory, Děčínský Sněžník, České středohoří s Milešovkou, Most, Žatecko, vrch Medvědí skálu a Doupovské hory.
 

Rožmberská věž Jakobínka

JakobínkaHrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Oprava probíhala výhradně ekologicky, jakoby ji opravovali za dob jejího vzniku. Historická rekonstrukce trvala od roku 2015 do konce roku 2019, kdy byla vůbec poprvé v historii otevřena veřejnosti. Výstup na věž po bezmála 170 schodech je odměněn nádherným výhledem na celý areál rožmberského dvojhradí a okolní krajinu. V interiéru jsou umístěny informace o historii věže, ale také model věže včetně lešení a jeřábu, který připomíná tento unikátní stavební experiment. Okruh je vhodný pro fyzicky zdatné návštěvníky, schodiště uvnitř věže neodpovídají současným standardům. Jakobínka je přístupná pouze v rámci prohlídky s průvodcem.
 

Další hradní rozhledny

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Hrad Hartenštejn u obce Bochov

Hrad Hartenštejn u obce Bochov

Hrad Hartenštejn je vrcholným představitelem nejpromyšlenějších kombinací vyspělé aktivní dělostřelecké obrany s bateriovými věžemi i důmyslným vedením přístupové komunikace. Náleží k vrcholným projevům české fortifikační architektury doby pozdní gotiky a svým významem přesahuje rámec Čech.

Rozhledna na hoře Velký Blaník

Rozhledna na hoře Velký Blaník

Na Velkém Blaníku v nadmořské výšce 638 m se nachází dřevěná krytá věž vysoká 29,5 m. Součástí věže je výklenek, který se nazývá oltářní mensa. Zde se v současné době na přání snoubenců může konat svatební obřad.

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk

Kamenná věž s cimbuřím na zřícenině gotického hradu Rýzmberk slouží jako rozhledna s výhledem na Šumavu, část Domažlicka, Český les a Sedmihoří. Nevelké zbytky kdysi významného sídla rodu Švihovských z Rýzmberka se nachází severozápadním směrem od malebného podhorského městečka Kdyně.

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou

Putování loupežnickou stezkou nás nadchne svou pestrostí, přírodními i historickými zajímavostmi a překrásnými výhledy. Na cestu se můžete vydat také s kočárkem.

Rozhledna na hradě Špilberk

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Hrad Hasištejn – středověká zřícenina

Hrad Hasištejn – středověká zřícenina

Na úzkém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka u dnešní obce Místo byl na počátku 14. století založen hrad Hasištejn. Areálu vévodí vysoká vyhlídková věž, k vidění jsou zbytky interiérů hradu, malá a velká věž s vyhlídkou, kaple a sklepní prostory.

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Oblíbený hrad Karla Hynka Máchy nad romantickým údolím Jizery, s krásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná.

Hrad Choustník – palácové věže s rozhlednou

Hrad Choustník – palácové věže s rozhlednou

Na vrchu Choustník asi 20 km od jihočeského Tábora se rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Prohlédnout si dnes můžete mohutné hradby a dvě čtyřhranné palácové věže. Jedna z nich je upravena jako rozhledna s dobrým výhledem na Soběslavsko a Táborsko.

Hrad Lanšperk s rozhlednou – ojedinělý plášťový hrad v Čechách

Hrad Lanšperk s rozhlednou – ojedinělý plášťový hrad v Čechách

Hrad Lanšperk se nachází nedaleko města Žamberka ve Východních Čechách. Byl postaven na vysokém ostrohu nad levým břehem Divoké Orlice ve druhé polovině 13. století. Stavba je v Čechách ojedinělým typem tzv. plášťového hradu.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Nedaleko města Horažďovic se na vrcholu kopce Prácheň (504 m n. m.) nalézá zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň. Dochovány jsou pouze zbytky věží, hradeb a bašt.

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 – 2009.

Další aktuality

V sobotu se spouští vleky na Dolní Moravě

Od této soboty 2. prosince 2023 otevírá resort Dolní Morava pod Králickým Sněžníkem sjezdovky! Přijeďte se zaříznout do skvěle upravených sjezdovek a užijte si první lyžování letošní zimy. Pokud počasí nezradí, bude zahájeno lyžování na prvních 3 kilometrech sjezdovek. V plánu je zprovoznit sjezdovky Slamník, Vyhlídková 1, Vyhlídková 2 a Kamila.
Pardubický kraj | Zimní sporty

Hrad Svojanov zve o víkendech na vánoční prohlídky

Jak vypadaly Vánoce v minulosti a jaké se k nim váží zvyky? To všechno se dozvíte o víkendech od 25. listopadu do 17. prosince 2023 na hradě Svojanov. Nebude chybět ani tradiční vánoční výzdoba, stromeček a dárky pod ním. Nachystaný pro vás bude i pravý hradní punč.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte o víkendu do Chrudimi na zabijačku

Víkend bude v Chrudimi plný kultury a dobrot. Tradiční Kateřinské posvícení s pravou zabijačkou, jarmarkem a dechovkou se letos koná na chrudimském Resselově náměstí v sobotu 25. listopadu 2023. Nebudou chybět tradiční české dobroty ani takzvané klobásníky, vdolečky plněné kysaným zelím, uzeným masem a klobásou. K pití bude svařené víno pro zahřátí, ale budou se také ochutnávat různá piva.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Přijďte do České Třebové na Jabkancovou pouť

Každý rok se v polovině listopadu koná v České Třebové před chalupou U kostelíčka Jabkancová pouť. Tradiční pouti, která se letos v sobotu 18. listopadu 2023 bude konat již po 62., vévodí oblíbené jabkance – pečené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci se svými písničkami a scénkami.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.
Pardubický kraj | Památky

Výlov Bohdanečského rybníka proběhne tuto sobotu

Rybniční hospodářství Lázně Bohdaneč vás zve na tradiční výlov Bohdanečského rybníka, který se koná v sobotu 28. října 2023 od sedmi do čtrnácti hodin. Máte chuť na čerstvou rybu a Vánoce se vám ještě zdají ještě daleko? Pak byste určitě neměli chybět na hrází rybníka s kbelíkem a v holinkách. Během výlovu Bohdanečského rybníka rovněž můžete navštívit stánek Lesů ČR s jejich doprovodným programem (nejen) pro děti. Připraveno bude několik stanovišť, kde se návštěvníci dozví o životě v lese a ve vodě, vyzkouší si poznávání stromů, ptáků a chytání rybiček. Ani v letošním roce nebude chybět rukodělná dílna.
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Oslavte Samhain v keltském skanzenu v Nasavrkách

Tradiční svátek Samhain pro Kelty nebyl jen poděkováním za úrodu, sklizeň a uplynulý zemědělský rok, ale také začátkem dlouhé temné zimy, kdy vzpomínali na své mrtvé. Keltové věřili, že při svátku Samhain se přeruší hranice mezi světy živých a mrtvých; ti na pár hodin znovu získají své tělo a přijdou se ohřát k malým ohňům, které jim živí zapálí – podobně jako když na začátku listopadu zapalujeme svíčky na Dušičky.
Pardubický kraj | Zážitky

V Kladrubech nad Labem se chystá Hubertova jízda

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve širokou veřejnost na tradiční podzimní Hubertovu jízdu, která se letos uskuteční v sobotu 28. října 2023. Slavnostní nástup se uskuteční na hlavním nádvoří hřebčína v pravé poledne, poté se jezdci vydají s koňmi do terénu, závěrečné halali proběhne na závodišti u tribun okolo 15. hodiny.
Pardubický kraj | Letní sporty