Úvod > Aktuality > Devět výletů na hradní rozhledny

Devět výletů na hradní rozhledny

Vydáno 8. května 2019 Památky
Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější – začala hlavní sezona a všude jsou dveře dokořán!

Rozhledna Milada na hradě Lichnice

Hrad Lichnice je jedním z nejoblíbenějších památek v Železných horách. V působivých troskách hradu ze 13. století je od roku 2017 vestavěna železná rozhledna Milada. Točité schodiště ke dvěma vyhlídkovým plošinám u hradní zdi. Své jméno získala po jedné z pověstí o kruté hradní panně, která posílala uchazeče o sňatek na jistou smrt pádem ze skály.

Strážní hrad, tedy přesněji řečeno jeho rozhledna, nabízí dechberoucí výhled do širokého okolí. Z Železných hor se otevírá výhled do všech stran, vidět je například Sněžka, Říp či Milešovka.
 

Věže původní i nové: Rýzmberk a Trúba

V rozhlednu se proměnil například pomezní hrad Rýzmberk, který vyrostl nad Kdyní přímo proti vyústění strategicky významného Všerubského průsmyku během 13. století. Jako významná hraniční pevnost sloužil až do roku 1655, kdy císař Ferdinand III. nařídil „rozmetání“ řady hradů, aby se nestaly útočištěm zemských škůdců. Rýzmberk měl štěstí: zřícenina se už v první polovině 19. století stala oblíbeným cílem výletníků, okolí se dočkalo parkových úprav a záhy vznikla dřevěná vyhlídka, o něco později nahrazená vysokou kamennou věží s cimbuřím. Takže malé překvapení: věž starého hradu není původní!

To se rozhodně nedá říci o slavné věži zvané Trúba na hradě Štramberku, i když o jejím původu a hlavně počátcích se toho ví pramálo. Bezpečně zato víme, že čtyřicet metrů vysoká věž byla zastřešena a upravena na rozhlednu na začátku 20. století podle návrhu významného pražského architekta Kamila Hilberta. Ve stejné době se dozdívaly hradby a vznikly i dvě hradní brány; dnes ovšem nepoznáte, co je původní a co novější. Trúba, zvaná též Kulatina, je dominantou města Štramberka a symbolem malebného kraje. Při návštěvě vystoupáte a sestoupáte 166 schodů, prohlédnete si expozici Cesta do paměti Štramberské Trúby, výstavu strašidel a také hladomornu.
 

Kde vlají prapory?

Podobně jako na Lichnici vyřešili o pár let dříve vyhlídku na hradě Orlík u Humpolce: schodiště i vyhlídková terasa jsou zakomponované do částečně pobořené věže v areálu zříceniny. Po zdolání více než sta schodů z vrcholové plošiny ve výšce 22 metrů uvidíte jako na dlani město Humpolec i kopce Křemešník, Čeřínek a Javořici, hrad Lipnici, a za dobré viditelnosti dokonce dohlédnete až na Blaník.

Stejné poznávací znamení jako na Orlíku, kde v otvírací době vyvěšují červený prapor se znakem prvních majitelů hradu pánů z Dubé, používají v Mikulově na rozhledně Kozí hrádek. Jde o upravenou dělostřeleckou věž se střílnami a ochozem, postavenou v 15. století na vrcholku zvaném Kozí vrch. Signálem, že rozhledna má otevřeno, je vyvěšená vlajka.
 

Další hradní rozhledny

Hrad Buchlov - jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov - jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Hrad Hartenštejn u obce Bochov

Hrad Hartenštejn u obce Bochov

Hrad Hartenštejn je vrcholným představitelem nejpromyšlenějších kombinací vyspělé aktivní dělostřelecké obrany s bateriovými věžemi i důmyslným vedením přístupové komunikace. Náleží k vrcholným projevům české fortifikační architektury doby pozdní gotiky a svým významem přesahuje rámec Čech.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Hrad Trosky - symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto - věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk

Kamenná věž s cimbuřím na zřícenině gotického hradu Rýzmberk slouží jako rozhledna s výhledem na Šumavu, část Domažlicka, Český les a Sedmihoří. Nevelké zbytky kdysi významného sídla rodu Švihovských z Rýzmberka se nachází severozápadním směrem od malebného podhorského městečka Kdyně.

Hrad Hasištejn - středověká zřícenina

Hrad Hasištejn - středověká zřícenina

Na úzkém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka u dnešní obce Místo byl na počátku 14. století založen hrad Hasištejn. Areálu vévodí vysoká vyhlídková věž, k vidění jsou zbytky interiérů hradu, malá a velká věž s vyhlídkou, kaple a sklepní prostory.

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.

Hrad Helfenburg - pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Hrad Helfenburg - pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V roce 2014 zde byla otevřena rozhledna, která nabízí krásné výhledy.

Dominantní Hněvín nabízí výhled na město Most

Dominantní Hněvín nabízí výhled na město Most

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Hrad Žebrák - po stopách krále Václava IV.

Hrad Žebrák - po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Hrad Choustník - palácové věže s rozhlednou

Hrad Choustník - palácové věže s rozhlednou

Na vrchu Choustník asi 20 km od jihočeského Tábora se rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Prohlédnout si dnes můžete mohutné hradby a dvě čtyřhranné palácové věže. Jedna z nich je upravena jako rozhledna s dobrým výhledem na Soběslavsko a Táborsko.

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou

Putování loupežnickou stezkou nás nadchne svou pestrostí, přírodními i historickými zajímavostmi a překrásnými výhledy. Na cestu se můžete vydat také s kočárkem.

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 - 2009.

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Nedaleko města Horažďovic se na vrcholu kopce Prácheň (504 m n. m.) nalézá zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň. Dochovány jsou pouze zbytky věží, hradeb a bašt.

Hrad Lanšperk - ojedinělý plášťový hrad v Čechách

Hrad Lanšperk - ojedinělý plášťový hrad v Čechách

Hrad Lanšperk se nachází nedaleko města Žamberka ve Východních Čechách. Byl postaven na vysokém ostrohu nad levým břehem Divoké Orlice ve druhé polovině 13. století. Stavba je v Čechách ojedinělým typem tzv. plášťového hradu.

Rozhledna na hradě Špilberk

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1053 m n. m.).

Rozhledna na hoře Velký Blaník

Rozhledna na hoře Velký Blaník

Na Velkém Blaníku v nadmořské výšce 638 m se nachází dřevěná krytá věž vysoká 29,5 m. Součástí věže je výklenek, který se nazývá oltářní mensa. Zde se v současné době na přání snoubenců může konat svatební obřad.

Zřícenina hradu Strallenberg - pohled na Štramberk z věže zvané Trúba

Zřícenina hradu Strallenberg - pohled na Štramberk z věže zvané Trúba

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.