ÚvodAktualityVýlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí
Památky

Výlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí

Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější z nich!

Rozhledna Milada na hradě Lichnice

Hrad Lichnice je jedním z nejoblíbenějších památek v Železných horách. V působivých troskách hradu ze 13. století je od roku 2017 vestavěna železná rozhledna Milada. Točité schodiště ke dvěma vyhlídkovým plošinám u hradní zdi. Své jméno získala po jedné z pověstí o kruté hradní panně, která posílala uchazeče o sňatek na jistou smrt pádem ze skály. Strážní hrad, tedy přesněji řečeno jeho rozhledna, nabízí dechberoucí výhled až do 140 km vzdáleného "okolí". Z Železných hor se tak otevírá výhled do všech stran, vidět je například Sněžka, Říp či Milešovka.
 

Věže původní i nové: Rýzmberk a Trúba

V rozhlednu se proměnil například pomezní hrad Rýzmberk, který vyrostl nad Kdyní přímo proti vyústění strategicky významného Všerubského průsmyku během 13. století. Jako významná hraniční pevnost sloužil až do roku 1655, kdy císař Ferdinand III. nařídil „rozmetání“ řady hradů, aby se nestaly útočištěm zemských škůdců. Rýzmberk měl štěstí: zřícenina se už v první polovině 19. století stala oblíbeným cílem výletníků, okolí se dočkalo parkových úprav a záhy vznikla dřevěná vyhlídka, o něco později nahrazená vysokou kamennou věží s cimbuřím. Takže malé překvapení: věž starého hradu není původní!

To se rozhodně nedá říci o slavné věži zvané Trúba na hradě Štramberku, i když o jejím původu a hlavně počátcích se toho ví pramálo. Bezpečně zato víme, že čtyřicet metrů vysoká věž byla zastřešena a upravena na rozhlednu na začátku 20. století podle návrhu významného pražského architekta Kamila Hilberta. Ve stejné době se dozdívaly hradby a vznikly i dvě hradní brány; dnes ovšem nepoznáte, co je původní a co novější. Trúba, zvaná též Kulatina, je dominantou města Štramberka a symbolem malebného kraje. Při návštěvě vystoupáte a sestoupáte 166 schodů, prohlédnete si expozici Cesta do paměti Štramberské Trúby, výstavu strašidel a také hladomornu.
 

Kde vlají prapory?

Orlík u HumpolcePodobně jako na Lichnici vyřešili o pár let dříve vyhlídku na hradě Orlík u Humpolce: schodiště i vyhlídková terasa jsou zakomponované do částečně pobořené věže v areálu zříceniny. Po zdolání více než sta schodů z vrcholové plošiny ve výšce 22 metrů uvidíte jako na dlani město Humpolec i kopce Křemešník, Čeřínek a Javořici, hrad Lipnici, a za dobré viditelnosti dokonce dohlédnete až na Blaník.

Stejné poznávací znamení jako na Orlíku, kde v otvírací době vyvěšují červený prapor se znakem prvních majitelů hradu pánů z Dubé, používají v Mikulově na rozhledně Kozí hrádek. Jde o upravenou dělostřeleckou věž se střílnami a ochozem, postavenou v 15. století na vrcholku zvaném Kozí vrch. Signálem, že rozhledna má otevřeno, je vyvěšená vlajka.
 

Vyhlídková věž na hradě Hukvaldy

Hrad HukvaldyHrad Hukvaldy je jedním z největších hradů na Moravě. Na kopci nad obcí Hukvaldy, uprostřed obory plné daňků a muflonů se tyčí z dálky viditelné, rozsáhlé hradní opevnění hradu, založeného v polovině 13. století. Z jeho věže je krásná vyhlídka do širého okolí. Výhled z mohutné hranolové věže bývalého hradního paláce znemožňuje jižním směrem vrch Kazničov a severním směrem Palkovické hůrky. Přesto je z otevřeného ochozu ve výšce 20 metrů nádherný výhled na Kopřivnici s Bílou horou, hrad Starý Jičín, Ostravu a Příbor, Oderské vrchy, Jeseníky a hlavně Beskydy s Lysou horou, Smrkem, Skalkou a Kněhyní.
 

Karlovarská věž na hradě Hartenštejně v obci Bochov

HartenštejnHrad Hartenštejn byl založen před rokem 1473 Jindřichem II. z Plavna, ale do dnešních dnů se z něj moc nedochovalo. Zchátralý hrad byl v 17. století přeměněn na kamenolom a tak můžeme být rádi, že se do dnešních dnů zachovala 15 metrů vysoká věž, dva sklepy, zbytky bašt a kamenná studna. Hrad byl od 20. století byl postupně opravován a v roce 2011 po rozsáhlých rekonstrukčních a zabezpečovacích pracích byla zpřístupněna patnáctimetrová Karlovarská věž. Ve výšce 10 metrů poskytuje výhled na Doupovské hory a Krušné horyKlínovcem, Špičákem a Plešivcem, vysílač Krašov, Třebouňský vrch, elektrárnu Vřesová a při dobré viditelnosti dohlédnete i na Plzeňskou pánev.
 

Nakloněná Michalovická Putna

Michalovická putnaOblíbený hrad Karla Hynka Máchy najdete nad romantickým údolím Jizery. Z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná, se nabízí krásný výhled. Náklon věže dosahuje 7,5 % a traduje se, ře jej způsobili hledači pokladů podkopáním v 19. století. Podle nejnovějších poznatků ale může za nachýlení věže výbuch střelného prachu. Po této události se 23 metrová věž roztrhla, propadla o jedno patro a naklonila. Stabilita mohutné válcové věže však byla později obnovena, a dodnes je přístupná veřejnosti. Shora je působivý pohled na údolí Jizery, část Mladé Boleslavi a věž Lorety v Kosmonosích. Neví se jestli staří hledači pokladů na hradě něco našli, ale poklad tu opravdu byl. V roce 1935 pracovníci Českých drah při opravě statiky věže našli přímo pod ní váček se 470 stříbrnými mincemi z období třicetileté války.


Zbytky hradu Kamenice s dřevěnou rozhlednou

zřícenina kamenicehradu Kamenice na Zámeckém vrchu u České Kamenice se dochovalo pouze obvodové zdivo paláce, avšak součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí. Jádro hradu tvořila původně věžovitá stavba umístěná přímo na skalnatém vrcholu. Hrad na čedičové kupě, která dominuje blízkému okolí, postavili kolem roku 1441 potomci Zikmunda z Vartemberka. Roku 1614 už se hrad uvádí jako pustý a lidé stavbu postupně rozebírali na stavební kámen... V roce 1880 se kamenický okrašlovací spolek rozhodl postavit na Zámeckém vrchu šestnáctimetrovou rozhlednu s pohostinstvím. Dnes tu sice hospoda už nestojí, zato rozhledna byla obnovena a poskytuje výhled především na Českou Kamenici i na velkou část Lužických hor a České Švýcarsko.


Výhled z Hněvína v Mostě

Hrad HněvínPůvodní hrad Hněvín ze 12. století stával na stejnojmenném vrchu v Mostě. Ovšem byl zbořen po třicetileté válce. Dnešní stavba na vrcholu kopce vychází z rekonstrukce, která zde proběhla na přelomu 19. a 20. století. V současné době tato replika hradu slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Nechybí zde ani 34 metrů vysoká replika hradní věže, která slouží výletníkům jako rozhledna už více než 100 let. Z věže se naskýtá krásný výhled na Krušné hory, Děčínský Sněžník, České středohoří s Milešovkou, Most, Žatecko, vrch Medvědí skálu a Doupovské hory.
 

Rožmberská věž Jakobínka

JakobínkaHrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Oprava probíhala výhradně ekologicky, jakoby ji opravovali za dob jejího vzniku. Historická rekonstrukce trvala od roku 2015 do konce roku 2019, kdy byla vůbec poprvé v historii otevřena veřejnosti. Výstup na věž po bezmála 170 schodech je odměněn nádherným výhledem na celý areál rožmberského dvojhradí a okolní krajinu. V interiéru jsou umístěny informace o historii věže, ale také model věže včetně lešení a jeřábu, který připomíná tento unikátní stavební experiment. Okruh je vhodný pro fyzicky zdatné návštěvníky, schodiště uvnitř věže neodpovídají současným standardům. Jakobínka je přístupná pouze v rámci prohlídky s průvodcem.
 

Další hradní rozhledny

Hrad Hartenštejn u obce Bochov Památky

Hrad Hartenštejn u obce Bochov

Hrad Hartenštejn je vrcholným představitelem nejpromyšlenějších kombinací vyspělé aktivní dělostřelecké obrany s bateriovými věžemi i důmyslným vedením přístupové komunikace. Náleží k vrcholným projevům české fortifikační architektury doby pozdní gotiky a svým významem přesahuje rámec Čech.

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Orlík u Humpolce s rozhlednou

V prostředí romantické zříceniny uvidíte a zažijete mnohé. Co vás tu čeká? Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec. V areálu hradu najdete také rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město Životní styl

Hrad Hněvín v Mostě – krásný výhled na město

Jednou z největších dominant Mostecka a samotným symbolem města Most je replika starého hradu Hněvín, která slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Součástí komplexu je i vyhlídková věž, ze které si prohlédnete krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

Hrad Trosky – symbol Českého ráje Památky

Hrad Trosky – symbol Českého ráje

Kdo by neznal monumentální siluetu Trosek, jednu z dominant Českého ráje. A přesto – věděli jste, že pod Pannou a Babou existují dosud neprobádané tajemné chodby ukrývající ve svém nitru ještě záhadnější obsah?

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Rozhledna na hoře Velký Blaník Příroda

Rozhledna na hoře Velký Blaník

Na Velkém Blaníku v nadmořské výšce 638 m se nachází dřevěná krytá věž vysoká 29,5 m. Součástí věže je výklenek, který se nazývá oltářní mensa. Zde se v současné době na přání snoubenců může konat svatební obřad.

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou Památky

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách Památky

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Hrad Špilberk v Brně Památky

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě Památky

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Hrad Choustník – palácové věže s rozhlednou Památky

Hrad Choustník – palácové věže s rozhlednou

Na vrchu Choustník asi 20 km od jihočeského Tábora se rozkládá rozsáhlá zřícenina stejnojmenného hradu. Prohlédnout si dnes můžete mohutné hradby a dvě čtyřhranné palácové věže. Jedna z nich je upravena jako rozhledna s dobrým výhledem na Soběslavsko a Táborsko.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic Památky

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Nedaleko města Horažďovic se na vrcholu kopce Prácheň (504 m n. m.) nalézá zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň. Dochovány jsou pouze zbytky věží, hradeb a bašt.

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou Památky

Michalovická putna – Máchova romantika nad řekou Jizerou

Oblíbený hrad Karla Hynka Máchy nad romantickým údolím Jizery, s krásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná.

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku Památky

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Hrad Hasištejn – středověká zřícenina Památky

Hrad Hasištejn – středověká zřícenina

Na úzkém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka u dnešní obce Místo byl na počátku 14. století založen hrad Hasištejn. Areálu vévodí vysoká vyhlídková věž, k vidění jsou zbytky interiérů hradu, malá a velká věž s vyhlídkou, kaple a sklepní prostory.

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek Památky

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Rozhledna na hradě Špilberk Příroda

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou Památky

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Rozhledna Rumburak u Bítova Příroda

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 – 2009.

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV. Památky

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Hrad Lanšperk s rozhlednou – ojedinělý plášťový hrad v Čechách Památky

Hrad Lanšperk s rozhlednou – ojedinělý plášťový hrad v Čechách

Hrad Lanšperk se nachází nedaleko města Žamberka ve Východních Čechách. Byl postaven na vysokém ostrohu nad levým břehem Divoké Orlice ve druhé polovině 13. století. Stavba je v Čechách ojedinělým typem tzv. plášťového hradu.

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou Příroda

Stezka loupežníka Vildy v Jiřetíně pod Jedlovou

Putování loupežnickou stezkou nás nadchne svou pestrostí, přírodními i historickými zajímavostmi a překrásnými výhledy. Na cestu se můžete vydat také s kočárkem.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova Památky

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.

Další aktuality

Litomyšl láká na podzimní Starodávný jarmark

Bohatá historie, slavní rodáci, mezinárodní operní festival a řada zajímavostí – tím vším se může pochlubit starobylé východočeské město Litomyšl. Přijeďte si prohlédnout malebné historické centrum, pečlivě opravené Klášterní zahrady a zámek, který patří mezi nejvýznamnější renesanční památky České republiky a je zapsán mezi památkami UNESCO! Již přes dvacet let se na Smetanově náměstí koná Starodávný jarmark. Zavítat na něj můžete v sobotu 21. září 2024 v době od 8 do 17 hodin.
20. září 2024 6:23
Zážitky, Pardubický kraj

Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

Tradiční dálkový pochod Lanškrounská kopa, při kterém můžete poznat zblízka lanškrounský region, se koná 14. září 2024. Turisté si mohou vybrat z pěších i cyklistických výletů různých délek a obtížností, pro děti je připraven pohádkový les. V pátek 13. září se navíc můžete poveselit na městských slavnostech, ty budou pokračovat i v sobotu.
12. září 2024 7:00
Letní sporty, Pardubický kraj

Objevte Svitavsko: klidný kout s řadou památek a krásnou přírodou

Svitavsko nabízí bezpočet dojmů, které návštěvníky unesou mimo čas. V mírně zvlněném kraji Svitavské pahorkatiny vás okouzlí nejen nedotčená příroda, atraktivní skalní město či místa přímo stvořená pro odpočinek, dlouhé procházky a relaxaci, ale také zajímavá historická města a pyšná šlechtická sídla – včetně překrásného renesančního zámeckého areálu v Litomyšli.
12. září 2024 6:42
Zážitky, Pardubický kraj

Přijeďte si užít zábavné odpoledne Kladruby naruby v Národním hřebčíně – pro rok 2024 zrušeno

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 14. září 2024 bohatý program, který se snaží přiblížit chov starokladrubských koní nejširší veřejnosti. Osmý ročník akce Kladruby naruby nabídne odpoledne plné zábavy ale i poučení se odehraje na závodišti v Kladrubech nad Labem. Zábavnou formou představí význam Národního hřebčína a hodnoty krajiny zapsané na seznam na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
11. září 2024 11:00
Zážitky, Pardubický kraj

Na Veselém Kopci poznáte starobylá řemesla

Během víkendového programu Dny řemesel, který se koná 7. a 8. září 2024 uvidí návštěvníci Veselého Kopce všechny technické stavby v provozu a nahlédnou také pod ruce mnoha šikovných řemeslníků. Program je spojený i s prodejem výrobků od vybraných řemeslníků. Těšit se můžete taktéž na ochutnávku tradičních pokrmů a v sobotu proběhne dokonce i pečení v chlebové peci.
6. září 2024 16:00
Památky, Pardubický kraj

Česko mezi řádky: Krvavý román, Litomyšl a Josef Váchal

Znáte knihu, kde vystupuje zazděná milenka, lidojedi, hrabě podezřívaný z toho, že je vlkodlak, anebo pracovník pitevny, který jezuitům dodává pokrmy z lidských těl? Jde jen o malou přehlídku hrdinů Krvavého románu Josefa Váchala (1884–1969), mysticky založeného výtvarníka a grafika. Kniha poprvé vyšla v roce 1924.
4. září 2024 7:33
Kultura, Pardubický kraj

Zlatá Pecka v Chrudimi vzdá hold české hudbě

“V hudbě život Čechů”, prohlásil kdysi Bedřich Smetana. Změnilo se něco od té doby? Je jeho tvrzení ještě stále aktuální? Pořadatelé hudebního festivalu Zlatá Pecka věří, že ano. Hudební festival Zlatá Pecka se v letošním roce bude věnovat právě fenoménu české hudby. Zaměří se na díla českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů.
24. srpen 2024 15:00
Kultura, Pardubický kraj

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapem blíží, ale horské kopce na Dolní Moravě nabízejí ještě spoustu zážitků, a to až do konce října. Užijte si do sytosti poslední měsíce letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Přehled toho, co všechno nabízí, vám přináší Kudy z nudy.
24. srpen 2024 10:00
Zážitky, Pardubický kraj