!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Dvacet tipů na nejlepší singltreky a bikeparky
Dvacet tipů na nejlepší singltreky a bikeparky
"> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Dvacet tipů na nejlepší singltreky a bikeparky

Vydáno 13. května 2020
Jezdíte rádi na horských kolech v terénu? Pak byste rozhodně měli vyzkoušet některý ze singltreků – úzkých cyklistických tratí různých stupňů obtížnosti. Sportovcům přijdou vhod i tipy na bikeparky, kde mají otevřeno a rádi vás uvítají. Na místech, která objevíte na portálu Kudy z nudy, si užijí všichni – rodiny s dětmi, amatéři i začínající či zkušení terénní cyklisté.
Co musí takové stezky splňovat? Podle tvůrců vůbec první sítě singltreků v Česku musí být naplánované udržitelně, koncepčně a odpovědně vůči lidem a okolnímu prostředí, citlivě zasazené do přírodního prostředí a zábavné od začátku až do konce. Jejich počet stále roste a každý rok vznikají další a další, zejména v okolí lanovek v lyžařských střediscích.
 

Singltreky pod Smrkem

První síť úzkých singltrekových stezek vznikla na rozložitých úbočích horského masivu Smrk v překrásné divoké přírodě severních svahů Jizerských hor. Projektoval ji velšský designér Dafydd Davis, uznávaný jako absolutní světová špička ve svém oboru, a má všechno, co by měla mít dobrá „bajková“ destinace: skvělé stezky, kvalitní nástupní místo a lidi, kteří se starají o bezproblémový chod. Nabízí trasy v úhrnné délce přes 80 kilometrů ve čtyřech stupních obtížnosti.

Nsingltrek pod smrkemástupní místo najdete v Novém Městě pod Smrkem na pláži přírodního koupaliště. Pro cyklisty tu vzniklo zázemí Singltrek Centrum s občerstvením a restaurací, obchodem s cyklistickými potřebami a oblečením, Test Centrem kol AGang, myčkou kol, WC, sprchami, převlékárnami, posezením, dětským hřištěm, pumptrekem a ubytováním campingového typu.

Aktuální informace 2020: Stezky jsou otevřeny, nástupní místa jsou otevřena omezeném v režimu daném vládními opatřeními. Stále není dovoleno po stezkách překročit hranici do Polska, směrem od Singltrek Centra jsou ze zelené vyznačený objížďky. Otevřeno je denně v pracovní dny od 10:00 do 18:00, o víkendu od 9:00 hodin. V pátek a sobotu je otevírací doba prodloužena až do 20:00 hodin.
 

Trutnov trails po Jestřebích horách

trailSíť jednosměrných terénních stezek pro horská kola naleznete v okolí Trutnova v lokalitě Čížkových kamenů a Jestřebích hor. Jedná se o příjemné trasy okořeněné nádhernými dalekými výhledy do okolní krajiny. V současnosti nabízí Trutnov Trails cca 17 km přírodních single trailů různých obtížností. Trasy trailů jsou navrženy tak, aby byly zajímavé pro všechny kategorie bajkerů. Nástupními místy jsou Trailcentrum Lhota u Trutnova, Bohuslavice, Markoušovice a parkoviště Pod Sedmidomím.

Traily jsou, kvůli kalamitě po vichřici do čtvrtka 14. 5. 2020 zavřené. Od pátku budou opět v provozu. Zvlněná krajina východního předhůří našich nejvyšších hor, příroda plná balvanů, skal a nádherných lesů je pro horskou cyklistiku ideálním místem. Jízdu po trailech můžete doplnit o fantastické cyklovýlety do okolních Krkonoš, Adršpachu, Babiččina údolí, Žacléřska nebo Broumovska.
 

Rychlebské stezky

rychlebské stezkyDalší stezky, upravené pro zábavnou jízdu na horském kole, začínají a končí v obci Černá Voda u základny a informačního centra Rychlebských stezek. První tratě vznikly zrekonstruováním starých kamenných loveckých chodníků, postupně je doplnily moderní flow traily. V Černé Vodě je k dispozici půjčovna celoodpružených kol, servis a výuka jízdy na MTB, informační servis včetně zajištění ubytování, občerstvení, cykloprodejna a myčka kol.

rychlebské stezkyTrasy se vinou krajinou kolem Černé Vody; zjednodušeně lze říci, že na sever k Vidnavě, Venušiným miskám a Velké Kraši míří ty jednodušší, naopak na jih k Sokolímu vrchu a do okolních kopců vedou tratě pro zkušené bikery. Právě pod Sokolím vrchem objevíte kamenité traily, upravené z původních loveckých chodníků, pro méně zkušené je pak ideální trail podél Černého potoka.

Stezky jsou zatím uzavřené, milovníklům MTB se otevřou 28. 5. 2020.


Singletrail Moravský kras

singletraily moravský krasVyrazte na kolo do lesů v Moravského krasu. SingleTrail u Jedovnice se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě. Celkem je zde 28 km v terénu na třech okruzích. Jedná se o síť lesních stezek (trailů) mezi obcemi Jedovnice a Křtiny.

Singletraily v Moravském krasu jsou otevřeny. Základnu pro bikery objevíte v Jedovnicích, u rybníku Olšovec. Prodej nápojů a občerstvení probíhá přes okénko, které je otevřeno za dobrého počasí.
 

Cyklo Arena Vysočina

CykloarénaV Cyklo Areně Vysočina stezky navazují na tradici MTB závodění v Novém Městě na Moravě, a pořádají se na nich i vrcholové cyklistické závody na horských kolech. Pro příznivce jízdy v terénu je zde připraveno téměř 30 km stezek rozdělených do 5 stupňů obtížnosti. Najdete tu tratě od černé, imitující tratě Světového poháru přes modré, oranžové a červené stezky pro širokou veřejnost až po nejjednodušší dětskou fialovou a zelenou trasu, která je vedle cyklistů určena i osobám na invalidních vozících. Všechny trasy jsou navíc vzájemně propojené a je možné je různě kombinovat. Areál je doplněný půjčovnou kol, servisem, myčkou na kola a také sociálním zázemím.

singletraily vysočinaMTB a Gravel okruhy rozšiřují singletrackovou síť v Cyklo Areně Vysočina. Jsou plánovány tak, aby vás zavedly na ta nejhezčí místa regionu Novoměstsko. Nejen, že si na nich výborně zasportujete, ale rovněž poznáte atraktivní lokality Žďárských vrchů a okolí Nového Města. MTB okruhy jsou ideálním doplňkem k singletrackové síti a tvoří její logickou nástavbu. Všechny okruhy mají výchozí a cílový bod ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě, kde jsou pro cyklisty připraveny veškeré rozšiřující služby jako je servis kol, test centrum (v nabídce jsou silniční kola Superior a Ghost), možnost koupě příslušenství, občerstvení nebo umytí kola po vyjížďce. Nově zde máte rovněž možnost zapůjčení cyklonavigací Mio Cyclo 405.

singletraily vysočinaAktuální informace 2020: Stezky jsou otevřeny, ovšem v areálu probíhá v květnu a červnu těžba dřeva.  Protood 1. 5. do 30. 6. platí v Cyklo Areně jistá opatření. Uzavřené části jsou v lese označeny a návazně došlo i na úpravu místního značení okruhů. Uzavřen je modrý, červený (horní část směrem k Vlachovicícm) a černý trail. Naopak otevřené trasy jsou: modrá, červená (spodní část od rozcestí U Buku), oranžová (sjízdná s opatrností), fialová a zelená trasa, vyzkoušet lze také pumptrack.
 

Singletraily a MTB okruhy v Bílých Karpatech

MTB trasyV jihovýchodním cípu naší vlasti, poblíž slovenské hranice se u rekreační oblasti Lučina klikatí krásné singletraily i nádherné mountainbikové okruhy Trail of Life Bílé Karpaty. Protáhnou vás nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu.

Je zde pět okruhů o celkové délce 130 km. Trasy jsou značeny a vedou dost často po klasických turistických značkách. Jsou to pečlivě vybrané trasy, na kterých si užijete jízdu na horském kole. Ale nečekejte vyhlazený povrch a jednosměrný singltrail, nejčastěji pojedete po lesní cestě, občas po pěšině. Terén a kličky mezi stromy se postarají o dostatek zábavy, není nouze ani o skoky, překvapí vás tu přírodní dropy a pozůstatek zdi z nějakého opevnění vytvořil na jednom z trialů dokonce wallride. A co hlavně – užijete si kořeny, měkkou hlínu a když zaprší, tak bláto.

Aktuální informace 2020: traily, pumptrack a MTB okruhy jsou v provozu od 1. května. Platí omezení na trailu Zmiják vinou těžby dřeva a na trailech Pod Travičnou, které čekají na kolaudační rozhodnutí.
 

MTB Beskydy

cyklotrailVšichni nadšení cyklisté na horských kolech určitě ocení speciální trasy pro MTB v Beskydech, regionu Těšínské Slezsko. Projekt "MTB Beskydy" je turistickým produktem zaměřeným na aktivní turistiku na česko-polské hranici s důrazem na horskou cyklistiku.

Cyklisté na horských kolech, kteří se vypraví do Beskyd, se mohou nechat inspirovat novým cyklo portálem, jenž představuje 36 tras o celkové délce 1627,6 km. Nejkratší z nich má 10 km, nejdelší hřebenovka je dlouhá 94 km. Všechny cyklotrasy lze stáhnout do GPS navigace.

Aktuální informace 2020: dejte si pozor na hřebenové trasy u státních hranic, tyto cesty není dovoleno jezdit, hranice jsou zatím uzavřeny.
 

Sázkou na jistotu jsou bikerské areály

bikeparkProč by lanovky ve velkých lyžařských areálech měly přes léto zahálet, když mohou do hor vyvážet cyklisty? Majitelé obvykle na svazích pod lanovkou, v okolních lesích anebo přímo na sjezdovkách připraví sjezdové trasy pro horská kola s různou obtížností se skoky, klopenkami a dalšími překážkami. Vy si pak můžete vychutnat adrenalinovou jízdu z kopce dolů. A kam se za bikerským dobrodružstvím vydat?

Otevřen je například Bikepark Rokytnice, kde se jezdí každý víkend od 9:00 do 17:00 hodin., stejně jako v Bikeparku Ještěd, na šumavském Špičáku či v Koutech nad Desnou v Jeseníkách. Otevřen je také Bikepark Lipno a skvělý Bikepark Klínovec.

bikeparkOd tohoto víkendu se otevírá Bikepark Monínec, otevřeno bude v sobotu a v neděli od 10:00 do 17:00 hodin. Pojede lanovka a výdejní okénko na hotelové terase bude v provozu 11:30-18 hodin. Zahájení sezóny v Bikeparku Kopřivná v Jeseníkách proběhne 29. 5. Červen také není daleko a bikery potěší, že od 5. 6. se otevře bikepark ve Špindlu na Svatém Petru.

Mezi letošními novinkami bude otevření singletrailů na Dolní Moravě (léto 2020), naopak v Bikepark Říčky letos neotevře vůbec - bude zde probíhat velká stavební akce, a to výměna lanové dráhy. Provoz pracovní techniky se zcela určitě nevyhne ani stávajícím trailům.
Bikepark Rock-it-nice v Rokytnici nad Jizerou

Bikepark Rock-it-nice v Rokytnici nad Jizerou

Bikepark Rock-it-nice se nachází v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři traily v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý včetně rodin s dětmi. Park je určen pro cyklisty od 5 do 80 let.

Singletrail Moravský kras

Singletrail Moravský kras

Vyrazte na kolo do lesů v Moravském krasu. SingleTrail u Jedovnice se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě. Celkem je zde 28 km v terénu na třech okruzích.

Cyklo trasy Single Trails na Dolní Moravě

Cyklo trasy Single Trails na Dolní Moravě

Trail nazvaný Skalní začíná u vyhlídky na celé údolí Dolní Moravy zvané Skalka. Lesní cyklostezky jsou široké a svou obtížností a šířkou se přibližují spíše lesním cestám než náročným sjezdovým tratím. Celková délka trailu je 4,5 km, avšak v létě k němu přibude dalších 8 km.

Trail Park Klínovec

Trail Park Klínovec

V městských lesích Jáchymova naleznete 24 km pozvolně klesajících plynulých stezek speciálně navržených pro potěšení z jízdy na horském kole. Stezky jsou odstupňovány do tří úrovní náročnosti a odpovídající obtížnost tak naleznou jak začínající cyklisté, rodiny s dětmi, tak i zkušenější jezdci.

Bikepark Ještěd

Bikepark Ještěd

Bikepark Ještěd nabízí bikerům čtyři tratě různých obtížností. Všechny najdete v těsné blízkosti sedačkové lanovky Skalka, která vás nahoru pohodlně vyveze i s koly v průběhu celé letní sezóny. Přeprava kol je zdarma.

MTB Beskydy - trasy pro horská kola v Beskydech

MTB Beskydy - trasy pro horská kola v Beskydech

Všichni nadšení cyklisté na horských kolech určitě ocení speciální trasy pro MTB v Beskydech, regionu Těšínské Slezsko. Projekt "MTB Beskydy" je novým turistickým produktem zaměřeným na aktivní turistiku na česko-polské hranici s důrazem na horskou cyklistiku.

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

V jihovýchodním cípu naší vlasti, poblíž slovenské hranice se u rekreační oblasti Lučina klikatí krásné singletraily i nádherné mountainbikové okruhy. Protáhnou vás nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu.

Singltreky v Novém Městě na Moravě - Cyklo Arena Vysočina

Singltreky v Novém Městě na Moravě - Cyklo Arena Vysočina

Novoměstské stezky pro horská kola Vysočina Aréna navazují na tradici MTB závodění v Novém Městě na Moravě. Pro příznivce jízdy v terénu je zde připraveno téměř 30 km stezek rozdělených do 5 stupňů obtížnosti.

Bike resort Valašsko

Bike resort Valašsko

Poznejte z jízdního kola jedno z nejhezčích míst na Moravě - Valašsko. V Bike resortu Valašsko a Bike areně Vsetín vás čeká nedotčená příroda Javorníků a Vsetínských vrchů na pomezí Moravy a Slovenska s krásnými výhledy a malebnými zákoutími, které jsou pro jízdu na kole jako stvořené.

Singltrek pod Smrkem - první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem - první síť singltrekových stezek v ČR

Singltrek pod Smrkem je první síť singltrekových stezek v ČR navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě. Singltrek respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě.

Specialized Bikepark Lipno - rodinná zábava na kole, jak ji ještě neznáte

Specialized Bikepark Lipno - rodinná zábava na kole, jak ji ještě neznáte

Na Jezerní sjezdovce Skiareálu Lipno vyrostla zábavná sjezdová trať pro cyklisty Fun Ride Trail, která je vhodná pro rodiny s dětmi a začínající jezdce.

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Šumava nabízí stovky kilometrů tras pro horská kola. Bikepark Ski&bike Špičák - Železná Ruda se nachází v pohoří Šumavy ve Sport areálu Špičák, který je vzdálen 5 km od Rudy směrem na Nýrsko. Užít si můžete také společnou jízdenku s přeshraničním bikeparkem Geisskopf.

Trutnov Trails – terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova

Trutnov Trails – terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova

Síť jednosměrných terénních stezek pro horská kola naleznete v okolí Trutnova v lokalitě Čížkových kamenů a Jestřebích hor. Jedná se o příjemné trasy okořeněné nádhernými dalekými výhledy do okolní krajiny.

Špindl Bike Park na Svatém Petru

Špindl Bike Park na Svatém Petru

Bike Park na Svatém Petru nabízí celkem šest tratí. Špindlerovské sjezdovky si tak můžete sjet i na kole. Na své si přijdou úplní začátečníci i zkušení bikeři. Samozřejmostí je zde také půjčovna kol a veškerý servis, včetně myčky kol.

Bike park Kouty nad Desnou - největší bikepark na Moravě

Bike park Kouty nad Desnou - největší bikepark na Moravě

Užijte si zábavu v luxusním Bike parku Kouty, kde se nachází šestisedačkouvá lanovka a čtyři dlouhé tratě, které vás zabaví na celý víkend. Bikepark leží hned vedle silnice číslo 44, dvacet kilometrů od města Šumperk, směrem na Jeseník.

Bikerské Rychlebské a Lipovské stezky

Bikerské Rychlebské a Lipovské stezky

Jezdíte na horském kole a baví vás jízda po úzkých pěšinách? Pak právě pro vás jsou Rychlebské stezky a Lipovské stezky - traily pro horská kola, jejihž smyslem není dojet co nejdál a urazit co největší počet kilometrů, ale užít si jedinečnou krajinu Rychlebských hor a okolí Horní Lipové.

Bikepark Monínec

Bikepark Monínec

V bikeparku Monínec, nedaleko města Sedlec-Prčice, najdete neuvěřitelně zábavné odbočky. V horní části tratě jsou pro vaše horská kola navíc zakopané klopené zatáčky přímo na sjezdovce a pár jednoduchých skoků. Hobby trať a flow trail je propojena s funline dráhou a tunelem.

Špindl Bike park ve Svatém Petru

Špindl Bike park ve Svatém Petru

Sjezdová trať pro horská kola s 500m slouhými dřevěnými lávkami, překážkami a terénními skoky. Pro vyvezení kol na strat trati lze využít lanovou dráhu Svatý Petr-Pláň. Trať je technicky náročná, vede zčásti po modré sjezdové trati a zčásti okrajem lesa.