Úvod > Co chcete dělat? > Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Březník v Luzenském údolí - místo z románu Ze světa lesních samot

Památky
Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.
Je jen málo tak zajímavých, romantických a v dnešním přetechnizovaném světě nádherně opuštěných míst - jako je Březník na Šumavě. V každé roční době, za každého počasí v něm naleznete ideální místo pro zamyšlení, rozjímání, nebo jen úplně prosté pokochání šumavskou přírodou v její nejsyrovější podobě.

Téměř na zemské hranici, při staré obchodní stezce do Bavorska (nedaleko hraničního přechodu Modrý sloup), v osamocené lokalitě uprostřed rozlehlých šumavských hvozdů, stávala hájovna a myslivna, vždy v historii obývaná českými lesníky. Po druhé světové válce zůstalo místo opuštěné na dlouhých čtyřicet let.

Březník je uváděn jako nejdeštivější místo ČR, neboť roční úhrn srážek činí průměrně 1552 mm. Spisovatel Karel Klostermann sem umístil děje svého románu "Ze světa lesních samot", který popisuje život na Šumavě v 19. století. Březnická myslivna byla sídlem hlavního hrdiny revírníka Kořána. Poměrně zachovalou stavbu bývalé myslivny adaptoval v roce 2002 Národní park Šumava a upravil ji na informační středisko správy Národního parku Šumava s možností jednoduchého občerstvení. Součástí střediska je také galerie řezbářství, expozice přírody a Karla Klostermanna. V blízkosti jsou turistické trasy a naučná stezka "Proměna horské smrčiny".
 

Myslivna na Březníku - expozice Karla Klostermanna

Samota, nazývaná až do padesátých let 20. století Pürstlink, leží v nadmořské výšce 1132 metrů, na levém břehu zmíněného potoka při jeho soutoku s potokem Březnickým. Zde, téměř na zemské hranici, při staré obchodní stezce do Bavorska, v osamocené lokalitě uprostřed rozlehlých šumavských hvozdů, stávala hájovna a myslivna, vždy v historii obývané českými lesníky, po druhé světové válce opuštěné na dlouhých čtyřicet let. Poměrně zachovalou stavbu bývalé myslivny adaptoval v roce 2002 Národní park Šumava a upravil ji na informační středisko, které je zaměřeno na život na Šumavě - soužití člověka s přírodou.

Expozice Karla Klostermanna je umístěna do podkroví myslivny na Březníku. Místo nebylo zvoleno náhodně, do okolí Březníku zasadil spisovatel svůj nejznámější román Ze světa lesních samot.

Samota Březník je přístupná z Modravy nebo Kvildy pěšky, délka trasy se pohybuje okolo 7 km.
 

Občerstvení na Březníku

Občerstvení na Březníku bylo otevřeno v roce 2014, později pak zavřeno kvůli problémům s vypouštěním odpadních vod. V létě 2018 se občerstvení otevírá od 1. června. V hájence se nevaří, jídlo se dováží z Modravy. V nabídce jsou vždy alespoň dvě polévky, dvě hlavní jídla, sladké koláče a také modravské pivo na čepu.

Od června do konce září je otevřeno denně, v říjnu o víkendech a na státní svátek 28. října.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019
26.10.
28.10.
Filmové Kašperské Hory

Filmové Kašperské Hory

Kašperské Hory, Šumava
28.12.
1.1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk

Zimní prohlídky hradu Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
8.5.
30.11.
Vycházka hajného Nasse Soběšickým hájem

Vycházka hajného Nasse Soběšickým hájem

Soběšice, Šumava
1.8.
31.10.
Zdeněk Burian - Malíř ztraceného času

Zdeněk Burian - Malíř ztraceného času

Žihobce, Šumava