Úvod > Aktuality > Singltreky: nové trasy v Praze a singletraily v Čechách i na Moravě
Singltreky: nové trasy v Praze a singletraily v Čechách i na Moravě
"> "> ">
Letní sporty

Singltreky: nové trasy v Praze a singletraily v Čechách i na Moravě

  • Vydáno18. května 2018
Už jste slyšeli nebo četli o singltrecích nebo singletrailech a váháte, zda byste si s nimi dokázali poradit? S námi se bát nemusíte, kromě terénních cyklistických stezek pro zkušené jezdce totiž víme i o pohodových trasách pro rodiny s dětmi, pohodáře a víkendové výletníky. Kromě toho vám představíme jednu žhavou novinku: singltrek v pražských Letňanech.
Možná ale nad slovem singltrek / singletrail zatím váháte a nevíte, jak s ním naložit. Takže pár informací na úvod: bez ohledu na název jde vždy o trasy široké právě tak pro jedno kolo. Z toho vyplývá, že se po nich jezdí pouze jedním směrem, protože dva jezdci by se v terénu nevyhnuli. Trasy bývají různě obtížné, ale nemusíte se na nich řítit střemhlav z kopce; hlavní roli hrají zážitky, bezpečnost a šetrný přístup k přírodě. Pro opravdové fandy s určitými zkušenostmi jsme připravili přehled nejlepších singltreků a bikeparků, šitý na míru opravdu všem. A co je v singltrekovém světě nového?
 

Nové stezky v Praze

Přestože o Praze se rozhodně nedá mluvit jako o městě v rovinách, první síť stezek pro terénní cyklistiku se otevřela až letos na jaře. Nové úzké stezky najdete v Letňanském lesoparku, který začal vznikat v roce 2008 a rychle se stal oblíbeným místem rekreace pro obyvatele Letňan, Kbel a dalších městských částí. Teď navíc dělá radost cyklistům: vznikly tu čtyři trasy, tři lehké a jedna středně náročná. Celkem měří bezmála šest kilometrů, napočítali byste na nich více než 130 zatáček a oblouků a Lesy hlavního města Prahy, které o lesopark pečují, je doporučují dětem od dvanácti let. To neznamená, že by si tu neužili i dospělí jezdci; záleží na rychlosti jízdy do prudkých zatáček, kterých je na trailech více než devadesát.

Areál je veřejně přístupný, ale kvůli bezpečnosti jezdců i dalších návštěvníků lesoparku se singletraily vyhýbají existujícím vyšlapaným pěšinám a v místech, kde ústí na lesní cesty, jsou umístěny zpomalovací prvky, dopravní značky a výstražné tabule s informacemi o pravidlech chování na terénních cyklotrasách. A mimochodem, jedna kuriozita: kopce v lesoparku nejsou původní, ale vznikly na hlíně vyvezené při ražení tunelů pražského metra.
 

Singltreky na Lipně

Kromě zábavné sjezdové cyklotrasy Fun Ride Trail na Jezerní sjezdovce Skiareálu Lipno a stezky Foutrejl pro terénní cyklistiku u Stezky v korunách stromů, vesměs vhodných pro rodiny s dětmi a začínající jezdce, najdete u Lipna i singletrail. Celkem 1,5 km dlouhý stoupací trail začíná na parkovišti Activity parku Frymburk, u konce vleku na Martě se setká s trasou naučné stezky Lipno a pokračuje 1,6 km dlouhým klesajícím trailem zpět do Frymburku. Okruh s umělým i přírodním singletrailem se dá zkombinovat s lesními cestami na hřebenu mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.
 

Letem světem po singletrailech

Singletrailové stezky v Boskovicích

Singletrailové stezky v Boskovicích

Být na kole obklopený krásnou přírodou, vyzkoušet si své síly a dopřát si adrenalinový zážitek. To cyklistům nejen z Blanenska umožní singletrailové stezky, které vznikají v lokalitě Doubravy v Boskovicích. Jde o devět terénních tras o délce deseti kilometrů a různých obtížností.

Singletrail Frymburk

Singletrail Frymburk

První jihočeský singletrail vznikl u městečka Frymburk na břehu lipenského jezera. Jeho hlavní předností je úchvatný výhled na jezero z vrcholu Marta a jednoznačně pestrost trailu. Singletrail je kocipován tak, aby ho sjeli rekreační cyklisté i děti od 10 let. Nudit se nebudou ani zkušení bikeři.

Brněnské singletraily v Mariánském údolí

Brněnské singletraily v Mariánském údolí

Nové úzké cyklostezky, takzvané singletraily oživily Mariánské údolí na okrají Brna. Celková délka okruhů je 28 km, z toho 22 km po nově vybudovaných lesních trailech. Centrum areálu vzniklo u Kadlcova mlýna, kde nyní funguje také bobová dráha.

Lesopark Letňany

Lesopark Letňany

Nedávno vybudovaný lesopark l na území mezi Letňany, Kbely a Čakovicemi je vyhledávaným místem klidu a odpočinku, ideální na procházku s kočárkem nebo na projížďku na in-line bruslích. Nově jsou tady k dispozici singletrailové stezky.

Singletrail Letňany

Singletrail Letňany

Čtyři singletrailové trasy si bikeři mohou sjet v lesoparku Letňany v Praze. Jejich celková délka je 5 700 metrů. Ze čtyř tras mají tři lehkou obtížnost a jedna je středně náročná.

Bike resort Valašsko

Bike resort Valašsko

Poznejte z jízdního kola jedno z nejhezčích míst na Moravě – Valašsko. V Bike resortu Valašsko a Bike areně Vsetín vás čeká nedotčená příroda Javorníků a Vsetínských vrchů na pomezí Moravy a Slovenska s krásnými výhledy a malebnými zákoutími, které jsou pro jízdu na kole jako stvořené.

Singltreky v Novém Městě na Moravě – Cyklo Arena Vysočina

Singltreky v Novém Městě na Moravě – Cyklo Arena Vysočina

Novoměstské stezky pro horská kola Vysočina Aréna navazují na tradici MTB závodění v Novém Městě na Moravě. Pro příznivce jízdy v terénu je zde připraveno téměř 30 km stezek rozdělených do 5 stupňů obtížnosti.

Naučné stezky Boskovicemi a okolím: Doubravský okruh

Naučné stezky Boskovicemi a okolím: Doubravský okruh

Trasa Doubravského okruhu vede po modro – žluto – červené turistické trase. Celý okruh měří něco málo přes 7 km a jedná se o méně náročnou trasu s menšími výškovými rozdíly. Vede ze středu města na kopec Doubrava a zpět.

Bikepark Tanvaldský Špičák

Bikepark Tanvaldský Špičák

Základem bikeparku Tanvaldský Špičák je dlouhý modrý flowtrail, k jehož horní polovině je vybudována lehce náročnější červená alternativa. Jedná se o singletraily s upraveným povrchem a pozvolným klesáním, na kterých najdete nemalé množství klopenek a vln.

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy v Beskydech

Radegastovy okruhy – to je název sedmi cyklistických tratí různých obtížností a délek, které propojují nejatraktivnější místa Radegastových Beskyd. Středem sedmi tras bude oblast Horeček mezi Frenštátem pod Radhoštěm a Trojanovicemi.

Single Trails Bílá

Single Trails Bílá

Pokud máte rádi adrenalinovou zábavu a milujete rychlou jízdu na kole, zamiřte na Bílou. K dispozici je tu pro vás několik různě náročných tras, na jejichž start se dostanete lanovkou. Během jízdy dolů si vychutnáte prudké zatáčky i různě obtížné skokanské prvky.

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

Trail of Life Bílé Karpaty – singletraily a MTB okruhy v krásné přírodě

V jihovýchodním cípu naší vlasti, poblíž slovenské hranice se u rekreační oblasti Lučina klikatí krásné singletraily i nádherné mountainbikové okruhy. Protáhnou vás nádhernou krajinou Bílých Karpat a dají ochutnat ryze přírodnímu bikingu.

Singletrail Moravský kras

Singletrail Moravský kras

Vyrazte na kolo do lesů v Moravském krasu. SingleTrail u Jedovnice se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě. Celkem je zde 28 km v terénu na třech okruzích.

Singltrek na Podhůře u Chrudimi

Singltrek na Podhůře u Chrudimi

V rekreačních lesích na Podhůře si užijete terénní stezku pro cyklisty, takzvaný singletrack, která je základem budoucího Cykloparku Podhůra. Jedná se o úzkou klikatou trasu vedoucí mezi stromy, která není nijak náročná či nebezpečná.