!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji
Památky

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.
Hrad byl založen krátce po polovině 13. století šlechtici z rodu Markvarticů, jako středisko velkého panství obsahující asi 1/3 dnešního Turnova, vesnice a rozsáhlé území od Turnova až po dnešní Chuchelnu (zápis z roku 1318). během své existence prošel několika stavebními etapami. Po požáru v roce 1318 zda vznikl třípatrový zděný palác.

V bývalé kuchyni se dochovaly skalní lavičky, stopy po velké černé kuchyni kapkovitého tvaru a veliký  komín. Dále zde můžeme vidět zbytky zděného paláce, i hradní studnu vytesanou ve skále. V roce 1318 při vypálení hradu  více jak 150 okolními šlechtici byl hrad vypálen a postupně znovu obnoven. Rod Rotštejnů vymřel v první polovině roku 1415. 7. července 1415 prodala vdova po posledním majiteli paní Žofka celou část rotštejnského panství na Turnovsku Vaňkovi Paldrovi z Vařin a rod Rotštejnů definitivně zmizel z dějin. V majetku katolické rodiny z Vařin zůstal hrad po celé husitské války. Prvně je v pramenech uváděn co „zámek pustý se zborcenými zdmi a skalami do nádvoří“ lp.1514. Pravděpodobnou příčinou zkázy hradu bylo přirozené zvětrávání pískovcových skal a následný pokles terénu.

Vlivem eroze, přirozeného zvětrávání a také šikovných lidí ničících a rozebírajících panské sídlo, se nám do dnešních časů dochovalo velmi málo. Již v roce 1602 si lidé prchající z měst nově odryté dutiny při patě skal začaly přizpůsobovat a používali je jako chalupy, sklady, chlévy  a nejdeme zde i stopy po sušárně ovoce ..to vše až do poloviny dvacátých let  20. století. Neinvazivní výzkum na celé památce stále probíhá.

Hrad je v majetku obcí Mírová pod Kozákovem a Klokočí, které se ve spolupráci s volným trampským, dnes občanským sdružením Ochrana Klokočských skal postaraly o záchranu a konzervaci památky v letech 1988 –2003. Rotštejn je zřícenina s expozicemi a výstavami. Otevřeno je tedy pouze v řádné otevírací době a za pěkného počasí. Na Rotštejně je také možno navštívit  celou řadu akcí, které jsou prezentovány pod souhrnným názvem Rotštejnská setkávání.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Vinný sklípek v Českém ráji

Vinný sklípek v Českém ráji

Mírová pod Kozákovem, Český ráj
Apartmán Sedmihorské léto

Apartmán Sedmihorské léto

Karlovice, Český ráj
Ábelův Mlýn

Ábelův Mlýn

Turnov, Český ráj