ÚvodCo chcete dělat?PamátkyZřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji
Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji, kudy z nudy
Památky

Zřícenina hradu Rotštejn v Českém ráji

Devět kilometrů severovýchodně od Turnova, směrem ke strážní hoře Českého ráje Kozákovu, až na samém okraji přírodní rezervace Klokočské skály, leží zřícenina hradu Rotštejn. Částečně zděná a částečně vtesaná do bloku čtyř pískovcových skal.
Hrad byl založen krátce po polovině 13. století šlechtici z rodu Markvarticů, jako středisko velkého panství obsahující asi 1/3 dnešního Turnova, vesnice a rozsáhlé území od Turnova až po dnešní Chuchelnu (zápis z roku 1318). během své existence prošel několika stavebními etapami. Po požáru v roce 1318 zda vznikl třípatrový zděný palác.

V bývalé kuchyni se dochovaly skalní lavičky, stopy po velké černé kuchyni kapkovitého tvaru a veliký  komín. Dále zde můžeme vidět zbytky zděného paláce, i hradní studnu vytesanou ve skále. V roce 1318 při vypálení hradu  více jak 150 okolními šlechtici byl hrad vypálen a postupně znovu obnoven. Rod Rotštejnů vymřel v první polovině roku 1415. 7. července 1415 prodala vdova po posledním majiteli paní Žofka celou část rotštejnského panství na Turnovsku Vaňkovi Paldrovi z Vařin a rod Rotštejnů definitivně zmizel z dějin. V majetku katolické rodiny z Vařin zůstal hrad po celé husitské války. Prvně je v pramenech uváděn co „zámek pustý se zborcenými zdmi a skalami do nádvoří“ lp.1514. Pravděpodobnou příčinou zkázy hradu bylo přirozené zvětrávání pískovcových skal a následný pokles terénu.

Vlivem eroze, přirozeného zvětrávání a také šikovných lidí ničících a rozebírajících panské sídlo, se nám do dnešních časů dochovalo velmi málo. Již v roce 1602 si lidé prchající z měst nově odryté dutiny při patě skal začaly přizpůsobovat a používali je jako chalupy, sklady, chlévy  a nejdeme zde i stopy po sušárně ovoce ..to vše až do poloviny dvacátých let  20. století. Neinvazivní výzkum na celé památce stále probíhá.

Hrad je v majetku obcí Mírová pod Kozákovem a Klokočí, které se ve spolupráci s volným trampským, dnes občanským sdružením Ochrana Klokočských skal postaraly o záchranu a konzervaci památky v letech 1988 –2003. Rotštejn je zřícenina s expozicemi a výstavami. Otevřeno je tedy pouze v řádné otevírací době a za pěkného počasí. Na Rotštejně je také možno navštívit  celou řadu akcí, které jsou prezentovány pod souhrnným názvem Rotštejnská setkávání.

Aktuality

Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn

Přijďte si udělat radost k Mezinárodnímu dni dětí na hrad Rotštejn kde vás čeká Plyšové štěstíčko. Připravena je tradiční výstava medvídků a mědvědiček. Výběr ze třetí největší soukromé sbírky v ĆR.
Turnov, Liberecký kraj

Setkání po lipou u kaple sv. Jana Nepomuckého na Dubecku

Setkání pod lipou, spojené se sváteční bohoslužbou u kaple svatého Jana Nepomuckého na Dubecku ( v obci Mírová pod Kozákovem) v sobotu 15.6. 2024 od 10:30 hod. Mši svatou celbruje P. Tomasz Dziedzic.
Turnov, Liberecký kraj

Den pro život bez lepku

Pravidelná akce – setkání celiaků, ochutnávky bezlepkových produktů,distribuce brožur,...
Turnov, Liberecký kraj

Den pro život bez lepku

Pravidelná akce – setkání celiaků, ochutnávky bezlepkových produktů, distribuce brožur,
Turnov, Liberecký kraj

Dny svaté Markéty

Komponovaný program věnovaný obilninám, jejich zpracování , chlebu, dozvíte se, že sláma není jen stelivo. Pro děti je připravena soutěž " Svatomarkétské hádání s Agátou".
Turnov, Liberecký kraj

Čarování s Nitkou na hradě Rotštejn

Čarování s Nitkou – výstava a ukázky prací zaměřené na řemesla spojená s výrobou a zdobením oděvů je připravena od 12.8. do 6.9. Pro děti je připravena stejnojmenná hra.
Turnov, Liberecký kraj

Exkurze Za orchidejemi Českého ráje

Už jste slyšeli o hlístníku, okrotici nebo prstnatci? Postupně projdeme různá stanoviště jejich výskytu a dozvíte se, co tyto rostliny potřebují ke svému rozmanitému životu, co jim prospívá nebo co naopak ohrožuje jejich existenci. Exkurzi vede botanik AOPK ČR Mgr. Jan Višinský.
Koberovy, Liberecký kraj

Svatováclavská pouť na Dlaskově statku

I v letošním roce se bude odehrávat tradiční Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku, slavnost, která byla nejdůležitější společenskou událostí celého roku. Vystoupí folklórní soubory, proběhnou komenotvané prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a chutné občerstvení.
Turnov, Liberecký kraj

Klokočské průchody

Klokočské průchody představují strmé rozsedliny skalních bloků nad obcí Klokočí, kudy lze projít skalním masivem do Klokočského skalního města.
Klokočí, Liberecký kraj

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná

Naučná stezka s názvem "Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná" je určená neslyšícím návštěvníkům, kterým zpřístupňuje formou videí ve znakovém jazyce tuto zajímavou lokalitu. Návštěvníkům jsou k dispozici speciální QR kódy.
Turnov, Liberecký kraj

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.
Klokočí, Liberecký kraj

Jeskyně Postojna – největší jeskyně Českého ráje

Vypravte se do jiného světa podzemních prostor a nahlédněte do světa netopýrů. V Zeleném dole, uprostřed přírodní rezervace Klokočských skal, najdete jeskyni Postojna.
Turnov, Liberecký kraj

Kristova jeskyně v Klokočských skalách

Kristova jeskyně je malá a dobře utajená Kristova jeskyně v Klokočských skalách nedaleko Turnova. Zvědavým turistům je nepřístupná, obzvláště v zimním odbobí, kdy zde zimují netopýři.
Klokočí, Liberecký kraj

Studánka v Zeleném dole v Klokočských skalách

Studánka v Zeleném dole se nachází přímo u cesty a pokračuje jako potok dále do skal. Leží kousek od odbočky žlutě značené turistické trasy vedoucí k jeskyni Postojna v přírodní rezervaci Klokočské skály v okrese Semily.
Klokočí, Liberecký kraj

Rozhledna Dubecko

Rozhledna Dubecko se nachází cca 1 km od obce Loktuše nedaleko Mírové pod Kozákovem. Je to železná rozhledna s dírkovými schody i ochozem a nádherným kruhovým rozhledem do krajiny Českého ráje, Krkonoše i Jizerské hory.
Mírová pod Kozákovem, Liberecký kraj

Betlémské skály u Turnova

Betlémské skály jsou součástí přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Jejich název je odvozen od Betlémského mlýna, který stál při ústí potoka, jež teče od Podlouček do řeky Jizery.
Turnov, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Božská usedlost

Božská usedlost v obci Loktuše, Mírová pod Kozákovem v části zvané PodKabelí v Českém ráji.
Mírová pod Kozákovem, Liberecký kraj

Vinný sklípek v Českém ráji

Jedinečný vinný sklípek v Českém ráji nabízející výborná přívlastková vína a domácí kuchyni. O
Mírová pod Kozákovem, Liberecký kraj

Penzion Michelle – ubytování v Českém ráji

Chcete se ubytovat v Českém ráji? Penzion Michelle vám nabízí kvalitní ubytování ve dvou a třílůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením až po pětilůžkový apartmán.
Turnov, Liberecký kraj

Apartmán Sedmihorské léto

Stylový apartmán 2+kk s terasou, kuchyňkou, koupelnou.
Karlovice, Liberecký kraj

Ábelův Mlýn

Vychutnejte si poctivá jídla s důrazem na regionální produkty a čerstvé sezónní suroviny, nedaleko zámku Hrubý Rohozec, ve zrekonstruovaném mlýně, jež uchvátí svou dobovou atmosférou. Dokonalé místo pro milovníky přírody, historie a velmi dobrého jídla.
Turnov, Liberecký kraj

Kemp Dolánky v romantickém údolí Jizery

Autocamp slouží především turistům, vodákům a rodinám s dětmi, kteří si pro své přenocování zvolili stan nebo karavan. Na široké travnaté ploše hned vedle šumícího jezu můžete trávit příjemné chvíle odpočinku i vodních radovánek.
Turnov, Liberecký kraj

Kemp Dolánky u Turnova v Českém ráji

Vodácký kemp i autokemp v Dolánkách u Turnova v srdci Českého ráje poskytuje ideální zázemí pro vaše výlety na koloběžkách, kolech, lodích či pro turistické pěší tůry.
Turnov, Liberecký kraj

Motel Even Sedmihorky

Motel nabízí ubytování v 7 dvou až čtyř lůžkových pokojích s vlastním sociální zařízením, obývacím pokojem.
Turnov, Liberecký kraj