Úvod > Co chcete dělat? > Šumavská příroda v okolí Strážného odkrývá tajemství dávné historie

Šumavská příroda v okolí Strážného odkrývá tajemství dávné historie

Příroda
Zavítejte do okolí Strážného a prozkoumejte zdejší krajinu, která ukrývá svá tajemství. Během cesty je možné narazit na tajemná až mystická místa s kořeny v hluboké historii, spadající do období, kdy území Šumavy obývali Keltové.
Pobyt na čerstvém vzduchu ideálně spojíte s poznáním a dobrodružným pátráním. V blízkosti Strážného, jihovýchodně od obce a severozápadně od Žďárecké a Jelení hory, se vyskytuje řada tajuplných míst, která jsou spojována s keltským etnikem. Jedná se o megalitické stavby, jejichž účel byl převážně kultovní nebo pohřební. Většina z 15 lokalit je v blízkosti Strážného dochovaná téměř v původním stavu.

Zajímavým bodem výletu se může mimo jiné stát skalní útvar na zalesněném hřbetu zvaném Homole, na kterém se tyčí dva uměle postavené kameny. Během cesty je možné spatřit poutavé kameny, tzv. „pohanské obry“, které sloužily k vysledování data letního slunovratu podle východu Slunce. Oba tyto kameny jsou považovány za aktility, to znamená, že vyzařují silnou energii. Citlivější z turistů se zde tedy mohou plně oddat působení těchto nadpozemských sil. Tato mystická místa se vyskytují přibližně 5 – 8 kilometrů od Strážného. Většina cest k nim však není značená turistickými značkami. Záleží tedy pouze na odvaze a fantazii turisty, kterému se zde nabízí možnost téměř bez omezení a bez davů lidí objevovat přírodou ukrytá tajemství. U většiny z těchto míst je umístěna informační tabule s GPS souřadnicemi daného místa spolu se souřadnicemi nejbližších zastávek.

Poté, co se turisté vydají ze Strážného kolem lanovky směrem nahoru do lesa, tak mohou během dobrodružného hledání využít GPS souřadnic. Nicméně je nutné dodat, že během tohoto pátrání daleko od civilizace, může turista navázat natolik blízký vztah s přírodou jako již dnes málo kde. GPS souřadnice zmíněných slunovratných kamenů jsou následující: N 48° 54. 486‘ E 13° 40. 536‘

Doba keltská je v úzkém časovém pojetí časována do 6. – 1. století před naším letopočtem. Na území Šumavy však byly nalezeny i známky starší – halštatské, datované do 8. – 5. století před naším letopočtem. Nechte tedy každodenní starosti doma a vydejte se na výlet k časem nezměněným odkazům dávné historie. Navštivte místa opředená tajemstvím a oddejte se pozitivnímu působení uklidňujících mystických sil. Po výletě plném dobrodružného hledání uprostřed malebného okolí Strážného budete jistě naplnění pozitivními pocity.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Florián ve Stožci

Hotel Florián ve Stožci

Stožec, Jižní Čechy
Hotel České Žleby

Hotel České Žleby

Stožec, Jižní Čechy
Hájenka na Knížecích pláních

Hájenka na Knížecích pláních

Borová Lada, Jižní Čechy