Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Šumavská příroda v okolí Strážného odkrývá tajemství dávné historie
Slunovratné kameny
Příroda

Šumavská příroda v okolí Strážného odkrývá tajemství dávné historie

Zavítejte do okolí Strážného a prozkoumejte zdejší krajinu, která ukrývá svá tajemství. Během cesty je možné narazit na tajemná až mystická místa s kořeny v hluboké historii, spadající do období, kdy území Šumavy obývali Keltové.
Pobyt na čerstvém vzduchu ideálně spojíte s poznáním a dobrodružným pátráním. V blízkosti Strážného, jihovýchodně od obce a severozápadně od Žďárecké a Jelení hory, se vyskytuje řada tajuplných míst, která jsou spojována s keltským etnikem. Jedná se o megalitické stavby, jejichž účel byl převážně kultovní nebo pohřební. Většina z 15 lokalit je v blízkosti Strážného dochovaná téměř v původním stavu.

Zajímavým bodem výletu se může mimo jiné stát skalní útvar na zalesněném hřbetu zvaném Homole, na kterém se tyčí dva uměle postavené kameny. Během cesty je možné spatřit poutavé kameny, tzv. „pohanské obry“, které sloužily k vysledování data letního slunovratu podle východu Slunce. Oba tyto kameny jsou považovány za aktility, to znamená, že vyzařují silnou energii. Citlivější z turistů se zde tedy mohou plně oddat působení těchto nadpozemských sil. Tato mystická místa se vyskytují přibližně 5 – 8 kilometrů od Strážného. Většina cest k nim však není značená turistickými značkami. Záleží tedy pouze na odvaze a fantazii turisty, kterému se zde nabízí možnost téměř bez omezení a bez davů lidí objevovat přírodou ukrytá tajemství. U většiny z těchto míst je umístěna informační tabule s GPS souřadnicemi daného místa spolu se souřadnicemi nejbližších zastávek.

Poté, co se turisté vydají ze Strážného kolem lanovky směrem nahoru do lesa, tak mohou během dobrodružného hledání využít GPS souřadnic. Nicméně je nutné dodat, že během tohoto pátrání daleko od civilizace, může turista navázat natolik blízký vztah s přírodou jako již dnes málo kde. GPS souřadnice zmíněných slunovratných kamenů jsou následující: N 48° 54. 486‘ E 13° 40. 536‘

Doba keltská je v úzkém časovém pojetí časována do 6. – 1. století před naším letopočtem. Na území Šumavy však byly nalezeny i známky starší – halštatské, datované do 8. – 5. století před naším letopočtem. Nechte tedy každodenní starosti doma a vydejte se na výlet k časem nezměněným odkazům dávné historie. Navštivte místa opředená tajemstvím a oddejte se pozitivnímu působení uklidňujících mystických sil. Po výletě plném dobrodružného hledání uprostřed malebného okolí Strážného budete jistě naplnění pozitivními pocity.

Provozovatel

Městys Strážný

Strážný 23
384 43 Strážný
Tel.:
+420 388 437 128
GPS:
48,908586 13,720435
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Tipy na výlet:
Strážný a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu. V letní sezóně zde lenorští pořádají každou poslední sobotu v měsíci veřejné pečení chleba, koláčů, housek a lenorských placek.
Lenora, Jihočeský kraj

Czech O-Tour Šumava

Závody v orientačním běhu ze seriálu Czech O-Tour na Šumavě (Kubova Huť). Pro zkušené orientační běžce, začátečníky i celou rodinu.
Kubova Huť, Jihočeský kraj

Šumavský skimaraton na Kvildě 2023

O víkendu 25. – 26. února se nabízí další možnost si zasportovat na čerstvém vzduchu v podobě závodu v běhu na lyžích Šumavský skimaraton TV NOVA. Vybírat si můžete z tras 8, 23, 45 km (klasicky) a 46 km (volnou technikou).
Kvilda, Jihočeský kraj

ČEZ SkiTour #2 – Zadovská 30

Největší českých běžkařský seriál bude pokračovat na krásné Šumavě.
Stachy, Jihočeský kraj

Zbytky pohraničních opevnění v okolí Strážného na Šumavě

Pokud patříte mezi milovníky vojenské historie a většinu známých míst s touto tematikou jste již navštívili, máme zde pro vás tip na další výlet. V okolí Strážného na Šumavě se nacházejí zbytky pohraničních opevnění, která byla budována po druhé světové válce na hranicích tehdejšího Československa.
Strážný, Jihočeský kraj

Městys Strážný s kaplí Panny Marie

Obec Strážný vznikla v 17. století pod stejnojmenným vrchem (dříve se jmenovala Kunžvart). V blízkosti procházela Zlatá stezka, k její ochraně byl koncem 13. století postaven hrad. Nad městysem se tyčí na Kamenném vrchu kaple Panny Marie z roku 1834.
Strážný, Jihočeský kraj

Ženijní můstek americké armády ve Strážném na Prachaticku

Dvě mohutné železné lávky se nachází poblíž Strážného na Prachaticku. Tudy vstoupila do Československa americká armáda při osvobozování na konci druhé světové války.
Strážný, Jihočeský kraj

Skiareál Strážný – centrum pro letní i zimní vyžití

Městys Strážný, ležící uprostřed Šumavy, představuje centrum nejen pro letní vyžití, ale také pro zimní aktivity. Právě v souvislosti se zimními sporty přichází Skiareál Strážný se širokou nabídkou, která uspokojí zejména rodiče a jejich děti.
Strážný, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Dvůr Lískový vrch – penzion a restaurace

Dvůr Lískový vrch nabízí ubytování v nových apartmánech v šumavské přírodě. Klid, odpočinek, výlety do okolního Národního parku Šumava a nové zážitky – to je Dvůr Lískový vrch. Místo pro vaši relaxaci a aktivně strávenou dovolenou.
Strážný, Jihočeský kraj

Chalupa U Hřiba v Houžné u Lenory na Šumavě

Chalupu U Hřiba najdete v obci Houžná nedaleko Lenory. Jedná se o polosamotu u lesa s velkou oplocenou zahradou. K chalupě vede udržovaná asfaltová silnice – vyjma ubytovaných je zde zákaz vjezdu.
Lenora, Jihočeský kraj

Hotel Florián ve Stožci

Zveme do nového stylového hotelu, který vznikl díky citlivé rekonstrukci historického šumavského stavení v nedotčeném a divokém koutu Šumavy v nadmořské výšce 930 m n. m. Wellness hotel Florián v Českých Žlebech poskytuje vysoký komfort aktivním návštěvníkům, cyklistům, turistům a lyžařům.
Stožec, Jihočeský kraj

Kemp TJ Vltava v Horní Vltavici

Kemp TJ Vltava se nachází v hezké krajině národního parku Šumava u obce Horní Vltavice, přímo na břehu Teplé Vltavy. Tento klidný a čistý kemp nabízí pěknou dovolenou pro rodiny s dětmi, vodáky, pěší turisty i cyklisty Ubytování v chatkách, vlastních stanech nebo karavanech.
Horní Vltavice, Jihočeský kraj