Úvod > Aktuality > Lázeňská sezona začíná: 10 pozvánek do českých a moravských lázní
Lázeňská sezona začíná: 10 pozvánek do českých a moravských lázní
"> "> "> "> "> "> "> ">
Lázně a wellness

Lázeňská sezona začíná: 10 pozvánek do českých a moravských lázní

  • Vydáno2. května 2022
Historické průvody, svěcení pramenů, jarmarky, koncerty, slavnostní mše i světelné show si užijí všichni, kteří se v následujících týdnech vydají na slavnostní zahájení lázeňské sezony. Vybrat si město či lázně, které poctíte svou návštěvou je snadné, portál Kudy z nudy nabízí celou řadu tipů.

Zahájení sezony v Karlových Varech

Karlovy VaryLetos se o víkendu 6. až 8. května bude v Karlových Varech po dvouleté odmlce zahajovat již 665. lázeňská sezona. Můžete se těšit na bohatý kulturně společenský program. Hlavními událostmi bude otevření zrekonstruované Vřídelní kolonády a odhalení nové sochy Karla IV. na Divadelním náměstí.

Městem projde družina zakladatele Varů Karla IV., Smetanovy sady se promění v řemeslný jarmark s historickými atrakcemi a tvořivými dílnami pro děti, u pošty na třídě TGM vyroste podium, na kterém se od pátku do neděle vystřídá řada umělců od místních až po hvězdné hosty. V sobotu se odehraje tradiční ceremoniál žehnání karlovarským pramenům. Pokropen svěcenou vodou bude i výtrysk Vřídla, který se po rekonstrukci síně vrací do útrob Vřídelní kolonády. V rámci slavnostního večera budou vybraným osobnostem předána nejvyšší městská ocenění – Ceny města a čestné občanství. Na své si přijdou i milovníci porcelánu. Letos budou moci obdivovat dílo a nakupovat produkty největšího českého výrobce na jarmarku před Lázeňským hotelem Thermal. Třídenní maraton vyvrcholí v neděli Sinatrovskými slavnostmi na Linhartu.
 

Otevírání pramenů v Luhačovicích

Luhačovice krojeDva dny od soboty 7. do neděle 8. května budou velkým svátkem pro lázně Luhačovice, kde zahájení lázeňské sezony mívá atmosféru počátku minulého století: krojovaný průvod obchází jednotlivé prameny v neděli po slavnostní mši svaté.

Velkým lákadlem je také koncert Václava Marka a jeho Blue Star. Těšit se můžete i na další hvězdy: Melody Gentlemen, Divadlo Husa na provázku, Event Jazz, Luhačovický okrašlovací spolek Calma, Crazy Flappers, Jiří Sadila Cirkus XOBĚ, Malé Zálesí, Leluja a další folklorní, pěvecké a taneční soubory. Atmosféru zpříjemní secesní fotoateliér, malířský workshop, letové ukázky dravců a další zábava. V sobotu a v neděli nebude chybět jarmark na ulici Dr. Veselého.
 

Víkend v Mariánských Lázních

Mariánské LázněLázeňská sezona v Mariánských Lázních tradičně začíná druhý květnový víkend, letos tedy od pátku 13. do neděle 15. května. Oficiální část programu zahájí Koncert Západočeského symfonického orchestru, který se uskuteční v pátek 13. května od 19:30 hodin ve Společenském domě Casino. Na programu bude „Rapsodie v modrém“ G. Gershwina v podání orchestru a Petry Janů. Oficiální část bude pokračovat v sobotu 14. května v 10.00 hodin Mší svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který stojí poblíž kolonády. V rámci slavnostního aktu na kolonádě, který bude následovat po mši cca od 11:00 hodin, požehnají církevní hodnostáři mariánskolázeňským pramenům.

zahájení sezóny mariánkyDoprovodný kulturní program je opravdu bohatý. Návštěvníci se mohou těšit na hudbu v podání kapel RoxetTe revival Band, Zavěšený kafe, tHE PEOPLE a mnoha dalších. Hlavním hostem programu bude Pokáč. Návštěvníky jistě přiláká také řemeslný jarmark. Zahájení sezóny samozřejmě proběhne za přítomnosti historických osobností v podání členů Divadla lidové tvorby. Překvapením letošního ročníku bude oživení, dnes již zapomenuté mariánskolázeňské tradice, kterou je oslava Dne matek. Půjde o průvod Dechového orchestru mladých, mažoretek, maminek dětí a všech, kteří se chtějí bavit. Vítán bude každý, kdo bude chtít společně s námi oslavit tento krásný svátek. Veselé oblečení, květiny, balonky, ozdobené kočárky, kola i koloběžky by neměly chybět.
 

200. výročí založení lázní Jeseník Vincenzem Priessnitzem

lázně JeseníkOd čtvrtka 12. do neděle 15. května proběhne také zahájení lázeňské sezóny v Priessnitzových léčebných lázních. Leto szde slaví významné jubileum: 200. výročí od založení lázní Jeseník Vincenzem Priessnitzem. Ten totiž v roce 1822 založil na Gräfenbergu první vodoléčebný ústav na světě, čímž položil základ novému lékařskému oboru – vodoléčbě. Po celou dobu bude v Jeseníku probíhat doprovodný program: v pátek proběhne koncert oblíbené Lenyk Filipové, v sobotu se můžete těšit na Vladimíra Hrona či Olgu Lounovou a v neděli zahraje Brass Band Šohaj. V neděli bude také otevřena kaple a hrobka Vincenta Priessnitze a vyhlídková věžička sanatoria Priessnitz.
 

Pozvánka do Poděbrad

Lázně PoděbradyJsou pro vás výše uvedené tipy moc daleko? Pak vám možná přijde vhod slavnostní zahájení lázeňské sezony v Poděbradech 20. a 22. května. Po celý víkend budou v lázeňském městě probíhat kulturní a zabavní akce. Slavnostní zahájení bude zahájeno ranní bohoslužbou, dále na příchozí čeká slavnostní průvod spojený s trubači, uskuteční se i žehnání pramenům a kolonádní koncerty. Jeden z nich rozezní Poděbrady v podání Velkého dechového orchestru Mělník a úžasné bude také vystoupení "Adele" v podání Kristy Live Bandu. Těšit se můžete i na bohatý doprovodní program.
 

Zahájení lázeňské sezony v Lázních Bělohrad

lázně BělohradLázně Bělohrad vás srdečně zvou 21. května na Zahájení lázeňské sezony v Lázních Bělohrad, tradiční akci pro návštěvníky všech věkových kategorií. Připraven je celodenní hudební program, one woman show Haliny Pawlowské, animační program pro děti, doprovodné sportovní aktivity, food festival, jarmark a mnoho dalšího. Letošní ročník bude zároveň oslavou 30. výročí společnosti Lázně Bělohrad a.s. Akce se koná v příjemném prostředí areálu minigolfu, na okraji lázeňského lesoparku Bažantnice. Městečko v Podkrkonoší proslavila slatinná rašelina a její hojivé účinky. K pohodě lázeňských hostů přispívá také malebná okolní příroda.
 

Do nové sezony ve Františkových Lázních

Františkovy LázněV neděli 18. května zahajuje již 229. lázeňskou sezónu město Františkovy Lázně. Při slavnostním zahájení se představí Františkovy Lázně na filmovém plátně a připomenou nám téměř stoleté výročí vzniku prvního snímku o městě. Po celou dobu bude probíhat bohatý kulturní program v hudebním altánu u Františkova pramene zakončený překvapením. Celoměstské oslavy patří k vrcholům společenského dění ve Františkových Lázních. Bude se také žehnat přírodním léčivým zdrojům, aby i nadále navracely zdraví všem hostům. Chybět nebude ani slavnostní průvod městem, hudební program, aktivity pro děti a oblíbený trh.
 

Lázeňská sobota v Třeboni a svěcení slatiny

TřeboňTřeboňskou lázeňskou sezónu uvede 28. května program na Masarykově náměstí, kde budou již od 9:00 probíhat třeboňské trhy. Hlavní jádro oslav bude u slatinných Lázní Aurora, kde se odehraje i slavnostní svěcení slatiny. Nebudou chybět ani trhy na venkovní kolonádě. Z hudebního programu se můžete těšit například na oblíbenou skupinu Babouci, Petra Koláře, orchestr Karla Vlacha a Pokáče. Hudbu si poslechnete v lázeňském parku u Lázní Aurora. První kapela začne hrát v 11:30 hodin. Na závěr se po 22. hodině můžete těšit na slavnostní ohňostroj. Lázně nabízejí (mimo klasických léčebných) nejrůznější léčebně rehabilitační pobyty, díky kterým načerpáte novou energii. Letošní novinkou je Třeboňský vodní svět – venkovní bazény a wellness centrum.
 

Začátek sezóny v Teplicích

lázně teplicePři slavnostním zahájení 868. lázeňské sezóny v Teplicích opět lázeňskou zónu zaplní desítky tisíc návštěvníků. V průběhu posledního květnového víkendu 27. až 29. května 2022 se Teplice promění v jeden veliký svatostánek otevřený hudbě téměř všech žánrů. Příchozí se mohou těšit na kapely Monkey Business, Voxel, Dan Bárta & Illustratosphere, Stromboli & Bára Basiková, Pavel Sedláček a Cadillac, a mnoho dalších. Slavnostní zahájení a svěcení pramenů proběhne u Kolostujovy kašny v sobotu 28. 5. 2022 za účasti představitelů města Teplice, Lázní Teplice a církevních hodnostářů. Součástí slavností bude také historické tržiště na Zámeckém náměstí i doprovodné akce v Zámecké zahradě (projížďky na koních, sportovní a zábavné soutěže apod.).


Lázeňská sobota v Jáchymově

JáchymovLéčebné lázně Jáchymov zvou na slavnostní zahájení lázeňské sezony v sobotu 28. května 2022. Zakuste tu dávnou, kouzelnou atmosféru, kdy se lázně po dlouhé zimě probouzejí, rozkvétají a zavoní. Kdy se do lázní vrací život, pacienti, hosté, kultura a všechen lázeňský ruch. Děti i dospělí se mohou těšit na pochoutky lázeňské kuchyně, lázeňský jarmark, vystoupení mažoretek i ukázku výcviku psů. Nejmenší hosté si mohou vyzkoušet jízdu na ponících, pobaví se na bublinkové show a ochutnají lázeňské oplatky. Mimo to bude volný vstup do Prohlídkové štoly Astoria a do expozice lázeňství v Lázeňském centru Agricola.