Úvod > Aktuality > Nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na Vltavu
Příroda

Nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na Vltavu

  • Vydáno26. září 2021
Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Než se ale vypravíme do kopců a skal nad údolím Vltavy, zastavme se na chvíli ve Štěchovicích. Právě tady začínala vůbec první trasa, vyznačená Klubem českých turistů. Premiéra se odehrála v květnu 1889 a stezka vedla podél Vltavy ke Svatojánským proudům. Dnes už neexistuje, nad ikonickým úsekem řeky se zvedla hladina štěchovické přehradní nádrže a naučná stezka Svatojánské proudy, lemující její břeh, připomíná někdejší krásu jen starými fotografiemi. Stesk je ale zbytečný: bez vltavských přehrad by totiž ztratily smysl i dnešní vyhlídky, z nichž by úzké říční koryto skryté na dně hlubokého údolí bylo vidět stěží nebo vůbec.
 

Zadka a Ztracenka

Od hráze přehrady Štěchovice k hrázi Slapské přehrady se pěkná vyhlídková místa seřadila jako korálky na niti. Ta známější a lépe dostupná objevíte na východním břehu.

Z vyhlídky se před vámi neotevře jen pohled na Vltavu, ale také na legendární trampskou osadu Ztracenka a skalnatou vyhlídku Zadka, jednu z těch méně známých a bez turistického značení, které necháme na opačném břehu. Pokud se o Ztracence a její roli v historii trampingu chcete dozvědět víc, zastavte se v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy, kde trampům a přírodě dolního Posázaví věnovali samostatnou expozici.
 

Od Hraběnek k vyhlídkám Máj a Bednář

Ještě známější než Smetanova je velmi fotogenická vyhlídka Máj. Vltava se pod ní klikatí jako had a meandry před vašima očima vykouzlí dokonalý tvar podkovy. Nejlépe se k místu dostanete z Teletína po lesních a polních cestách. Respektujte však soukromé vlastnictví a nepohybujte se po soukromých pozemcích, které neslouží k přístupu na vyhlídku Neparkujte rozhodně na silnici bez ohledu na dopravní značení a na místech k parkování nevyhovujících.

Teletín je rovněž výchozím místem pro výlet na méně známou vyhlídku ze skaliska Bednář (GPS 49.8260525N, 14.4500825E), na kterou Klub českých turistů také zapomněl. Až budete hledat správnou cestu, rozhlédněte se po teletínské návsi – možná v jednom ze statků poznáte místo, kde se natáčel televizní seriál Hraběnky.
 

Slapské vyhlídky

Spousty hezkých výhledů nabízí také nedaleká přehrada Slapy. Vyhlídce Máj se díky dalšímu obřímu meandru Vltavy ve tvaru podkovy podobá vyhlídka pod kopcem Na Vrchovnici (GPS 49.7586431N, 14.4314800E) u obce Blažim. Uvidíte odtud především Starou a Novou Živohošť, oblíbená a rušná rekreační střediska, vrch Besedná s Drtinovou rozhlednou a v letních měsících i plachetnice, pramice, motorové čluny, jachty, hausbóty a výletní lodě, plující po hladině přehrady.

Spousty zajímavých výhledů se otevřou před těmi, kdo se vydají na putování po naučné stezce, procházející národní přírodní rezervací Drbákov – Albertovy skály. Pozor, značná část trasy vede náročným terénem po úzkých, strmě stoupajících či klesajících cestách, v nejnebezpečnějších místech jsou dokonce řetězy. Naopak snadno dostupná je Rabyňská vyhlídka u silnice nedaleko obce Nová Rabyně. Mezi Slapy a Orlíkem najdete další krásnou vyhlídku, které se přezdívá Solenická podkova. Najdete ji v lese nedaleko zelené značky mezi obcemi Zduchovice a Solenice na skalisku asi 160 m nad řekou.
 

Další krásné vltavské výhledy

Seznam nejkrásnějších přírodních vyhlídek bychom měli doplnit i těmi, kam se snadno dostanete bez větší námahy a pěkné výhledy do okolí můžete doplnit prohlídkami vzácných památek a historických interiérů. K takovým místům patří například (bráno postupně po proudu řeky) hrad Rožmberk, hrad a zámek Český Krumlov, klášter Zlatá Koruna, zřícenina hradu Dívčí Kámen, hrad Zvíkov či zámek Orlík. Před výletem se vyplatí pohled do mapy, dalšími vyhlídkami se to v jejich okolí jen hemží.

Byla by také škoda zapomenout na Prahu a fotogenické záběry Vltavy z Vyšehradu a pražských nábřeží, známý snímek řeky s několika pražskými mosty od Hanavského pavilonu na Letné, pohled od zříceniny Baba anebo z protějšího břehu, z Bohnické vyhlídky (GPS 50.1289303N, 14.4047522E) v přírodní rezervaci Podhoří.
Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Vltavská cyklostezka – ze Šumavy k Mělníku

Vltavská cyklostezka – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Bohnická vyhlídka

Bohnická vyhlídka

Zajímavá vyhlídka prakticky na celou Prahu v Kobylisích.

Vyhlídka Na Vrchovnici – jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu

Vyhlídka Na Vrchovnici – jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu

Vyhlídka Na Vrchovnici patří k jedněm z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu, v tomto případě na hladinu Slapské přehrady. K místu nedaleko obce Blažim vede zelená turistické značka.

Národní přírodní památka Medník

Národní přírodní památka Medník

Vrch Medník na dolní Sázavě u Pikovic je proslulý jako jediné naleziště kandíku psího zubu v českých zemích. Jeho chráněné východní a severní srázy pokrývají smíšené listnaté lesy s pásy suťových porostů. Už v roce 1965 zde vznikla jedna z nejstarších naučných stezek u nás.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.

Vyhlídka Třeštibok

Vyhlídka Třeštibok

Pozoruhodné místo nad řekou Sázavou nedaleko Jílového u Prahy.

Albertovy skály Drbákov

Albertovy skály Drbákov

Nad Slapskou přehradou se tyčí vrchol Drbákov, komplex suťových lesů a květnatých hájů. Chráněným územím se tato oblast stala v roce 1933 pod názvem Drbákovské tisy. V roce 1977 byla ochrana rozšířena také na sousední Albertovy skály. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy

Ve Středním Povltaví, mezi přehradami Kamýk a Orlík vytváří řeka Vltava jeden z úžasných meandrů Vltavské kaskády, kterému se přezdívá Solenická podkova. Nejhezčí pohled na něj je ze skaliska Na Vraném nedaleko vrchu Na Altánku u obce Solenice, kde skalní ostroh strmí asi 160 m nad řekou.

Smetanova vyhlídka u Třebsína – vyhlídka uzavřena

Smetanova vyhlídka u Třebsína – vyhlídka uzavřena

Smetanova vyhlídka se bachází u osady Třebsín, vysoko nad Štěchovickou přehradou. Byla vybudována roku 1974 vysoko nad hladinou Vltavy k 150. výročí narození Bedřicha Smetany. Vyhlídka leží na soukromém pozemku a je pro veřejnost uzavřena.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.

Rabyňská vyhlídka – pohled na Slapskou přehradu očima ptáků

Rabyňská vyhlídka – pohled na Slapskou přehradu očima ptáků

Jedním z nejkrásnějších pohledů na Slapskou přehradu se můžete pokochat nedaleko obce Nová Rabyně. Vyhlídka je dobře známá cyklistům i motoristům – je snadno dostupná, stojí při silnici na Nebřich a v letní sezóně se zde nachází také stánek s občerstvením.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.

Vyhlídka Bednář u Teletína – skrytá vyhlídka na Vltavu

Vyhlídka Bednář u Teletína – skrytá vyhlídka na Vltavu

Vyhlídka Bednář je kousek od obce Teletín, nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu.

Vyhlídková věž v Kamýku nad Vltavou

Vyhlídková věž v Kamýku nad Vltavou

Dřevěná vyhlídková věž s výhledem na Kamýk nad Vltavou se nachází v serpentinách nad městečkem, směrem na Řadovy.

Další aktuality

Během dvou adventních víkendů se mimořádně otevře zámek Lány

Během stříbrného a zlatého adventního víkendu se mimořádně otevřou dveře zámku Lány na Kladensku široké veřejnosti. Stane se tak ve dnech 9. až 11. prosince a 16. až 18. prosince 2022. Nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost, jak si prohlédnout reprezentační prostory letního prezidentského sídla! Vstup do zámku je zcela zdarma.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Nenechte si ujít svatomikulášské obchůzky v Kouřimském skanzenu

Druhá adventní neděle bude v Kouřimi již tradičně ve znamení Svatomikulášských obchůzek, které jsou v letošním roce připravené ve 12:00 a v 15:00 hodin. Během celého dne budou skanzenem procházet další tajemné adventní postavy, Barborky a Ambrož.
Středočeský kraj | Kultura

Vorařství je v UNESCO! Starobylé tradiční řemeslo bylo zapsáno na Seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva

Ve čtvrtek 1. prosince 2022 bylo na Seznam nemateriálního kulturního dědictví UNESCO připsáno vorařství, starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Mimo České republiky o připsání tradice vorařství společně usilovalo šest dalších evropských států: Lotyšsko, Německo, Polsko, Rakousko a Španělsko.
Středočeský kraj | Kultura