Úvod > Co chcete dělat? > Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin
Památky

Tetín – památné místo z úsvitu našich dějin

Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l.
Tetín byl osídlen nejen v době hradištní, ale již od paleolitu nositeli téměř všech středočeských pravěkých a raně dějinných kultur. Tetín ale také zaujímá významné místo v počátcích křesťanství, nástupu Přemyslovců i v počátcích budování Českého státu.

Historická studie a archeologické zprávy ho umisťují do porvní poloviny 10. stol. n. l.; je spojován s pobytem sv. Ludmily a jejího vnuka sv. Václava na Tetíně, jehož zde údajně po krátký čas vychovávala.

V r. 921 však Ludmilina snacha Drahomíra najala vrahy a ti, v první vigilii noční z 15. na 16. září, Ludmilu na Tetíně zavraždili. Svatá Ludmila je první světicí, udávěnou ve spojitosti s Přemyslovci. Vzhledem k Ludmile můžeme Tetín považovat za jedno z míst pobytu prvních křesťanů v Čechách a jeden z kořenů české historie, vzhledem ke sv. Václavovi bývá někdy spojován s počátky české státnosti. Lze říci, že Tetín přinesl významný vklad do klenotnice české historie.

Tetínské sakrální stavby, a jejich historický význam, vražda sv. Ludmily i údajný pobyt sv. Václava, jsou předmětem soustavného historického bádání i součástí mnohých literárních děl. I tak zůstává minulost Tetína na některých místech dosud zastřena závojem tajemna. Mohou ji rozjasnit jen další archeologické výzkumy a historická zkoumání.

Dnešní kostel sv. Ludmily byl postaven v barokním slohu v 80. letech 17. stol. Součástí kostela jsou varhany, postavené v r. 1771 Guthem z Čisté u Rakovníka. Ve spodní části oltáře je umístěna mensa s kamenem, na němž měla být sv. Ludmila usmrcena.

Kostel sv. Kateřiny je románská stavba. Uměleckohistorické datování zařazuje jeho počátek do XII. stol., ale může stát na místě staršího předchůdce, např. kostela, jehož existence se předpokládá již v době života sv. Ludmily (10. stol. n. l.).

Nynější kostel sv. Jana Nepomuckého je stavba v jádře románská, postupně několitrát přestavěna do současné podoby. Kostel se nachází u hřbitova, na kterém je pochován spisovatel V. Vojáček (z r. 1833).
 

Průvodcovská služba na Tetíně

Průvodcovská služba na Tetíně funguje o víkendech po celý rok. Díky Sdružení sv. Ludmily na Tetíně si můžete prohlédnout tetínské pamětihodnosti s výkladem průvodce. Průvodce vás provede Tetínem vždy v sobotu, neděli a svátky mezi 10. a 18. hodinou. Dospělí zaplatí 50 Kč za osobu, senioři nad 65 let 40 Kč, děti 20 Kč. Prohlídku je třeba předem rezervovat na tel. čísle 723 005 648 či e-mailu j.civinova@volny.cz.
Zobrazit více

Provozovatel

Obec Tetín

Na Knížecí 2
266 01 Tetín
Tel.:
+420 311 622 316
Tel.:
+420 732 762 143
Email:
ou@tetin.cz
WWW:
www.tetin.cz
WWW:
www.svataludmila.cz
GPS:
49,950171 14,106231
 
 

Vstupné

Cena: 70 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Rodinné vstupné: 120 Kč

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 
Zřícenina hradu Tetín

Zřícenina hradu Tetín

Tetín, Středočeský kraj
Přírodní rezervace Tetínské skály

Přírodní rezervace Tetínské skály

Tetín, Středočeský kraj
Hradiště Tetín

Hradiště Tetín

Tetín, Středočeský kraj
Jeskyně Turské maštale v Českém krasu

Jeskyně Turské maštale v Českém krasu

Tetín, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Stellplatz Tetín

Stellplatz Tetín

Tetín, Středočeský kraj
Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Vinotéka Tetín – Víno Hruška

Tetín, Středočeský kraj
Výletní hospůdka U Krobiána

Výletní hospůdka U Krobiána

Beroun, Středočeský kraj
Camp Srbsko

Camp Srbsko

Srbsko, Středočeský kraj