!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Trampská osada Ztracenka - jedna z nejstarších v republice
Příroda

Trampská osada Ztracenka - jedna z nejstarších v republice

Trampská osada Ztracená naděje (též Ztracenka) nedaleko Štěchovic je jednou z nejstarších trampských osad v České republice.
Počátky této trampské osady sahají dle osadní kroniky do roku 1919, kdy tato osada byla založena v blízkosti jednoho nejromantičtějších míst vltavského údolíSvatojánských proudů.

Vznikla v místech Roaring Campu (Tábora řvavých), na lesním pozemku Strahovských premonstrátů.

Název osady si tehdejší osadníci zvolili podle tehdy promítané němé filmové kovbojky The Valey of Lost Hope – Údolí ztracené naděje

Řeka Vltava zde pod Mravenčí skálou vytvořila písčitou pláž a podél břehů byly na okraji lesa postaveny původní boudy. Tyto boudy byly několikrát zničeny při jarních pohybech ledu a posléze byly v roce 1944 zatopeny vodami Štěchovické přehrady.

Nová osada byla následně vybudována v lese nad zátopovým pásmem. Z původní osady se do dnešních dnů zachoval totem na Mravenčí skále spolu se sloupem s kovovými lipovými lístky se jmény osadníků, kteří již odešli na věčnost.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 8. 2020
10.7.
Třebsínská Zvonička

Třebsínská Zvonička

Krňany, Střední Čechy
1.10.
Koncert filmové hudby

Koncert filmové hudby

Týnec nad Sázavou, Střední Čechy
8.5.
Den otevřených dveří

Den otevřených dveří

Chotilsko, Střední Čechy
29.5.
Dračí regata Vrané nad Vltavou 2021

Dračí regata Vrané nad Vltavou 2021

Vrané nad Vltavou, Střední Čechy