Úvod > Aktuality > Tam kde se stéká Labe s Vltavou: podívejte se na soutok z vyhlídky nebo z lodi
Tam kde se stéká Labe s Vltavou: podívejte se na soutok z vyhlídky nebo z lodi
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Tam kde se stéká Labe s Vltavou: podívejte se na soutok z vyhlídky nebo z lodi

  • Vydáno5. června 2022
K Mělníku neodmyslitelně patří soutok Labe s Vltavou. Pozorovat ho můžete jak z Vrázovy vyhlídky nedaleko náměstí Míru, tak třeba z paluby některé z výletních lodí, které tu pravidelně křižují labskou hladinu. K soutoku se ale můžete vypravit i po svých a cestou si prohlédnout zajímavou technickou památku, zdymadlo v Hoříně, které funguje od roku 1905 až dodnes.

soutok mělníkNejkrásnější pohled na soutok Labe a Vltavy je z Vrázovy vyhlídky, která se nachází v ulici K Mostu, asi 600 m od náměstí Míru a 200 m od parkoviště Nad Soutokem. Vyhlídka je  je mezi obyvateli Mělníka oblíbeným místem setkání. Kromě toho můžete pozorovat "soutok" i z restaurace přímo na terase zámku, ovšem nejedná se o Labe a Vltavu, ale Hořínský kanál (Vraňansko-hořínský kanál) a již s Vltavou spojené Labe. Vzhledem k tomu, že soutok kanálu a Labe je lépe viditelný než soutok s Vltavou, bývá právě průplav návštěvníky často mylně považován za Vltavu. Jinak od zámku uvidíte také na vinici svaté Ludmily a posvátnou horu Říp. Otevřena je denně od 10:00 do 17:00 a nabízí bohatý výběr hlavních jídel, salátů a dezertů, specialitou pak jsou zvěřinová jídla a čerstvé ryby z Liběchova.

loď na mělníkNejlepší je poznat obě řeky a soutok z lodi. Ve městě jsou dostupné vyhlídkové plavby na lodi Fidelio. Plavební sezóna na Mělníku začala 27. 5. a končí 28. 9. 2022. Další možností je vydat se do Mělníka přímo na palubě lodi - výlety na Mělník pořádá Pražská paroplavební společnost na lodi Vltava, a to v neděli 19. 6., 24. 7., 21. 8. a 18. září 2022. Vyplouvá se z pražského Rašínova nábřeží přesně v 7:00 a ve 13:00 je loď v Mělníku. Zpět do Prahy se vydá v 15:30 hodin.
 

Zdymadlo v Hoříně slouží už od roku 1905

zdymadlo HořínPokud se chcete podívat bezprostředně k soutoku, vydejte se od zámku po žluté značce parkem k mostu a dále do Hořínského parku. Značka vás provede po levém břehu Labe a u soutoku s plavebním kanálem stáčí vpravo a podél kanálu.

Tady uvidíte zajímavou technickou památku, zdymadlo z roku 1905, které svému účelu slouží dodnes. Zdymadlo v Hoříně překonává výšku vzdutí Vraňanského jezu, tedy 8,5 metru, a zdymadlo je tak nejvyšší plavební stupeň v úseku Praha – Mělník. Sestává ze dvou plavebních komor umístěných vedle sebe. Část původního technického vybavení zdymadla je vystavena vedle plavebních komor. V současnosti jsou ovládací mechanismy hydraulické a počítačově řízené, v roce 1996 byla uvedena do provozu také malá vodní elektrárna. Když přejdete zdymadlo a pokračujete po pravém břehu plavebního kanálu až na jeho konec, dostanete se vyšlapanou cestičkou až k vlastnímu soutoku a můžete si užít nevšedního pohledu na mělnické panorama.

Vyhlídkové plavby v Mělníku na lodi Fidelio

Vyhlídkové plavby v Mělníku na lodi Fidelio

Fidelio je výletní loď pro 22 cestujících o délce 17 m a se sluneční palubou. Při plavbě je k dispozici WC, podpalubní salonek, dětský koutek, bar a salon s výčepem, kde je možno občerstvit báječnou kávou i jinými nápoji.

Řeka Vltava – nejdelší česká řeka

Řeka Vltava – nejdelší česká řeka

Nejdelší česká řeka pramení na Šumavě pod Černou horou v nadmořské výšce 1 172 m. Od pramene k ústí Labe u Mělníka měří 430,2 km. Rovnoběžně s hranicemi s Rakouskem protéká Lenorou, přes Soumarský most a u Mrtvého Luhu se stéká se Studenou Vltavou.

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

Zdymadlo Hořín na Vltavě – kanál Mělník

V souvislosti s regulačními pracemi na Labi na konci 19. století a otevřením mělnického lodního překladistě v roce 1897 byl vybudován laterálni kanál Mělník – Vraňany, který zkrátil lodní cestu po Vltavě. Součástí tohoto kanálu je technická památka zdymadlo Hořín, které projektoval František Sander.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe – jedna z největších řek a vodních cest Evropy

Řeka Labe pramení v Krkonoších, na místě zvaném Labská louka ve výšce 1384 m n. m. V Čechách je její tok dlouhý 358,3 km, než se však dostanou její vody do Severního moře, urazí celkem 1154 km.

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Zámek Mělník a vinné sklepy Jiřího Lobkowicze

Prohlídky zámku, rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů a zámeckých vinných sklepů spojené s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit, zámecká cukrárna pak dezerty vlastní výroby.