Úvod > Aktuality > Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain
Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

  • Vydáno20. dubna 2022
V sobotu 30. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
keltovéBeltaine neboli Beltain či Beltane je jeden z nejvýznamnějších keltských svátků. Slaví se v noci z 30. dubna na 1. května. Původně byl Beltaine slaven v noci před druhým úplňkem po jarní rovnodennosti, nyní je slaven 40 dnů po jarní rovnodennosti. Podle Keltů tímto svátkem začíná „světlá“ polovina roku, kdy je příroda probuzená a vitální, vše rozkvétá, sluneční paprsky probouzejí naše smysly a dávají nám novou sílu. S Beltainem se podle keltské tradice pojí bohyně Rhiannon.

Slavnosti začnou na zámku Nižbor v sobotu 30. 4. 2022 v poledne a pro všechny věkové kategorie bude připraven velmi zajímavý a bohatý program. Nebudou chybět ani udatní bojovníci Vousova kmene, kteří předvedou své bojové umění, a jejich krásné ženy, které vás okouzlí svou řemeslnou zručností.

Atmosféru doplní živá hudba Bran, Rí Ra a Torques, zazní i melodie skupiny Blue Squadron Pipe Band. Zájemci si budou moci vyzkoušet dobové tance se skupinou Gall-Tír. Zvídavým návštěvníkům budou k dispozici komentované prohlídky expozice v Informačním centrum keltské kultury. Motoristy upozorňujeme, že v době konání Beltainu se bude opravovat silnice v Nižboru č. III/23617 (úsek z centra obce směrem na zámek). Silnice bude po určitou dobu pro automobilový provoz částečně nebo úplně uzavřena. Auto můžete zaparkovat na parkovišti u řeky.
 

Každodenní život Keltů poznáte v expozici zámku Nižbor

keltovéKeltská expozice zabírá chodbu a tři místnosti a je rozdělena na čtyři tématické celky. Na chodbě najdete letecké fotografie a informace týkající se našich oppid, z nichž tři (Stradonice, Závist u Zbraslavi a Hrazany) se nacházejí blízko sebe, západně od Prahy. Na chodbě jistě nezůstane nepovšimnut koutek, kde vedle sebe leží kostra muže a vedle něho figura pro srovnání, jak pravděpodobně vypadal zesnulý. Jiný kout je stylizován jako keltské obydlí. Třetí a poslední místnost podává informace o každodenním životě Keltů. Dozvíte se podrobnosti o jejich řemeslné šikovnosti, i o tom, jak těžili a zpracovávali suroviny, jak bydleli a čím se živili. Neobvyklá výstava zcela jistě zaujme všechny vaše smysly a alespoň v první chvíli získáte pocit, že jste se přenesli v čase.
Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

Keltské hradiště Stradonice

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika