Úvod > Aktuality > Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic
Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

  • Vydáno25. dubna 2021
V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest a sezóna zde začne v pondělí 26. dubna 2021! Na velkofarmě seženete „špargl“ od konce dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest.
Chřest bílýPro ten nejlepší gurmánský zážitek platí, že ideální je nakoupit rovnou „z pole“ – to umožňuje prodej přímo v areálu farmy v Hostíně u Vojkovic, 20 minut od Prahy. Během chřestové sezóny zde mají otevřeno každý den od 7 do 17 hodin. Pěstitelé v Hostíně jsou v Česku jediní, kteří se věnují chřestu ve velkém. Do pěstování se další zelináři nepouštějí především kvůli náročnosti, protože sazenice rostou asi tři roky a ­při sklizni vyžadují vysoký podíl šetrné ruční práce. Chřestová pole v okolí Hostína, kde je vhodná písčitá půda, zabírají přibližně 150 hektarů. V sezoně, která trvá do konce června, na nich pracuje až několik set lidí, kteří chřest sbírají ručně. Většina hostínské produkce se prodá v tuzemsku, vyváží se také do Německa, Nizozemska, ale i třeba do Arabských Emirátů.

ChřestZpočátku bude farma nabízet bílý chřest pěstovaný bez přístupu světla, zhruba od poloviny května rozšíří nabídku o zelený chřest, který dorůstá na světle, tedy na rozdíl od bílého u něj probíhá fotosyntéza a obsahuje zelené barvivo chlorofyl. Novinkou od loňského roku je speciální vyšlechtěná odrůda fialového chřestu, která má delikátní chuť.

Oblíbené byly také Chřestové slavnosti, které se před pandemií koronaviru konávaly druhý týden v květnu. Nezbývá než doufat, že v příštích letech dojde k jejich obnovení. O chřestové laskominy však ochuzeni nebudete – v průběhu sezóny 2021 bude prodej doplněn o pivní chřestový speciál z mělnického pivovaru Němý medvěd, chřestové pesto a také o limitovanou edici zavařovaného českého chřestu od rodinné znojemské firmy manželů Boudových, kteří se svými produkty sbírají ocenění v celosvětových soutěžích.

Další aktuality