Úvod > Kam pojedete? > Jihočeský kraj > Písecko – Blatensko > Orlík nad Vltavou
Orlík nad Vltavou, Kudy z nudy

Orlík nad Vltavou

Jméno Orlík převzala obec od zámku, který stojí na skalním útesu nad jezerem Orlické přehrady. Ten je také hlavním turistickým magnetem – a společně s ním rozlehlý anglický park protkaný sítí pěšinek i širokých cest a pseudogotická Schwarzenberská hrobka.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Orlíku nad Vltavou

Obec vznikla spojením vesnic Staré Sedlo a Višňovka. V centru Starého Sedla je malé náměstíčko s barokním kostelem sv. Prokopa, před farou stojí historický kamenný pranýř. Cesty lemuje několik kaplí, soch a božích muk, na nejnižším místě na břehu Orlické přehrady stojí zámek Orlík. Až do roku 1961 se jako skutečné orlí hnízdo tyčil na vysoké skále nad řekou Vltavou, ovšem po vybudování vodní nádrže se dostal téměř na stejnou úroveň jako hladina přehradního jezera.
 

Prohlídka zámku Orlík

Zámek Orlík získal současnou podobu při poslední novogotické přestavbě v 19. století. Patří Schwarzenbergům a kromě prohlídky interiérů s dobovým nábytkem, obrazy, porcelánem a množstvím loveckých trofejí a řádů se nechte pozvat i do rozlehlého okolního parku. Pohodlné cesty i stezky vinoucí se po úbočí svahů nad Orlickou přehradou vás dovedou ke Schwarzenberské hrobce, méně honosné a méně známé než je její„sestra“, Schwarzenberská hrobka u Třeboně.
 

Pěšky mezi dvěma hrady a přes most

Nejhezčí pohled na Orlík se otvírá z vodní hladiny, a tak se vydejte na plavbu výletní lodí. Přehradu lemuje naučná stezka, vedoucí z Orlíku do Zvíkovského Podhradí a k hradu Zvíkov, cestou objevíte řadu vyhlídkových míst. Zajímavou technickou památkou je Žďákovský most, který se stavěl současně s hrází Orlické přehrady a do provozu byl uveden v dubnu 1967. Tehdy šlo o největší jednoobloukový ocelový most na světě, s výškou 100 metrů nad dnem přehrady je dodnes nejvyšším mostem v Česku.

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.
Orlík nad Vltavou, Jihočeský kraj

Naučná stezka Orlík – Zvíkovské Podhradí

Trasa naučné stezky Orlík – Zvíkovské Podhradí vede krajinou středního Povltaví po levém břehu Vltavy ve Středočeské pahorkatině.
Orlík nad Vltavou, Jihočeský kraj

Schwarzenberská hrobka u zámku Orlík

Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Nedaleko zámku Orlík stojí za vidění novogotická schwarzenberská hrobka z poloviny 19. století.
Orlík nad Vltavou, Jihočeský kraj

Akvárium Orlík nad Vltavou

Výstavní expozice v areálu zámku Orlík zahrnuje soubor 18 akvárií o celkovém obsahu 25 000 litrů vody se živými sladkovodními rybami našich vod. Uvidíte například sumce, kapry, štiky, líny a mnoho dalších zajímavých ryb.
Orlík nad Vltavou, Jihočeský kraj

Sedláčkova stezka z Písku na Orlík

Sedláčkova stezka o délce 25 km vede podél řeky Otavy z Písku až na Orlík. Byla vybudována v letech 1924–1928 a je pojmenována po Augustu Sedláčkovi, profesorovi, historikovi a vášnivému turistovi z přelomu 19. a 20. století.
Orlík nad Vltavou, Jihočeský kraj

Zámecký park a hrobka na zámku Orlík nad Vltavou

Celý areál byl koncipován jako volný krajinářský park, byly využívány i v současnosti již neexistující svahy pod zámkem. Údajně se u zámku však nacházela i pravidelná parterová zahrada s kašnou.
Orlík nad Vltavou, Jihočeský kraj

Kamenný pranýř v Orlíku nad Vltavou

Kamenný pranýř je cenným dokladem drobné architektury a je připomínkou a symbolem práva moci města. Pranýř byl místem hanby, utrpení a ponížení.
Orlík nad Vltavou, Jihočeský kraj

Kostel sv. Prokopa ve Starém Sedle

Kostel sv. Prokopa ve městečku Staré Sedlo (dnes součást obce Orlík nad Vltavou) vznikl pravděpodobně ve 14. století a již v polovině 14. století je uváděn jako farní.
Orlík nad Vltavou, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Zábavný výlet pro děti: s předškoláky na Lipensko, do Českých Budějovic a na Hlubokou

Užijte si rodinnou dovolenou v jižních Čechách! Vyberte si nejlepší tipy pro výlety s dětmi děti a aktivity, které budou bavit hlavně ty nejmenší. Tentokrát jsme totiž na Kudy z nudy mysleli hlavně na ně, na předškoláky od dvou do šesti let.
Lipno s dětmi, Výlety pro děti

Karavanem od jara do zimy: přes Prachatice a Volary ke Schwarzenberskému kanálu na ukázkové plavení dřeva

Plánujete s karavanem cestu do jižních Čech nebo na Šumavu? Pak vás pozveme na pár hezkých míst, která možná vůbec neznáte a snadno je můžete připojit ke svému hlavnímu programu. Provedeme vás historickými uličkami Prachatic, ukážeme vám staré i nové domy v alpském stylu ve Volarech, a nakonec se zastavíme u Schwarzenberského plavebního kanálu. A pokud si dokážete výlet naplánovat tak, abyste stihli ukázkové plavení dřeva, výlet nebude mít chybu!
výlet do Volar a ke Schwarzenberskému kanálu, Výpravy za kuriozitami

Po stopách šlechtických rodů: s Rožmberky po jižních Čechách z hradu Rožmberk do Vyššího Brodu

Výlet po stopách rodu Rožmberků nemůže začít jinde než tam, kde byli doma a kde vybudovali své malé království: v jižních Čechách. Ačkoli rod vymřel už před čtyřmi staletími, dodnes nás na cestách provází rožmberské růže i legendy o rožmberské bílé paní nebo o tajuplné rožmberské hrobce.
po stopách rodu Rožmberků, Na hrady a zámky

Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO