Úvod > Aktuality > Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie
Památky

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Poslechněte si audio verzi článku
Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?

Připomeňte si básníka, dramatika i politika J. W. Goethe

goethePrvorozený a jediný syn císařského rady z Frankfurtu nad Mohanem a později dvorní rada a ministr státní správy Sasko-výmarského vévodství je jednou z mnoha osobností, které se narodily v roce končícím devítkou: 28. srpna 2024 uplyne 275 let od Goethova narození.

Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, která měl rád. Zastavíme se ve všech západočeských lázeňských městech, nahlédneme do štol pod přibližně sto tisíc let starou sopkou nebo do míst, kde vznikly první části ElegieMariánských Lázní. Nebude chybět ani prohlídka expozice věnovaná životu J.W. Goethe a jeho lásce k Ulrice.
 

Tři roky v Karlových Varech

Vedle Výmaru a Říma považoval Goethe za nejkrásnější město světa Karlovy Vary. Navštívil je třináctkrát a strávil tu téměř tři roky svého života. Goethova stezka vám připomene básníkovu oblíbenou vycházkovou trasu, určitě si všimnete i jeho busty a pamětních desek v místech, kde bydlel, například na domech Bílý zajíc, Mozart nebo U Tří mouřenínů.

Lázeňské pobyty se neobešly bez vycházek do okolí: přes zámeček Doubí často s přáteli zamířil ke Svatošským skalám, do dnešního Grandhotelu Pupp chodíval na plesy, koncerty a další společenské akce. V Karlových Varech také začalo jeho velké dobrodružství: v roce 1786 odtud tajně odjel do Itálie. Výlet, který se protáhl skoro na dva roky, popsal v rozsáhlém autobiografickém díle Italská cesta.
 

Goethova vyhlídka a strašidla

K nejhezčím místům v Karlových Varech patří Goethova vyhlídka, pseudogotická výletní restaurace s vyhlídkovou věží na Výšině věčného života asi 1,5 km východně od centra města. Dlouho byla zavřená a chátrala, výhled si opět můžete vychutnat od května 2019.

Vyhlídka bývá otevřená zdarma o víkendech, a když se od ní vydáte směrem na Tři kříže, objevíte také Stezku strašidel. Zhruba tříkilometrový okruh lemují pohádkové výjevy s lesními bytostmi usazenými na zemi i na stromech.
 

Goethe, Ulrika a múza v Mariánských Lázních

Také v Mariánských Lázních pobýval Goethe opakovaně, a to v letech 1820–1823. Nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst se v té době ještě rozvíjelo, ostatně status lázeňského místa mají Mariánské Lázně až od roku 1818. Goetha nadchlo, že může být svědkem toho, jak v nehostinné krajině vzniká elegantní a svěží městečko – a protože patřil k celebritám své doby, jeho přítomnost sem přilákala další návštěvníky.

V Mariánkách mu to nikdy nezapomněli a váženého hosta dodnes připomíná pomník a Městské muzeum. Najdete ho v domě U Zlatého hroznu, kde se básník ubytoval naposledy, a muzejní expozice samozřejmě pamatuje i na pozdní platonický vztah s Ulrikou von Levetzow, který tu stárnoucí muž prožil v roce 1823. Když od mladé šlechtičny dostal košem, odjel a víckrát se už do Čech nevrátil. Až v lázeňském parku objevíte sousoší Goethe a múza, nejásejte: socha dívky prý neznázorňuje Ulriku, ale věčnou inspirátorku všech básníků.
 

Goethe na sopce

Jednou ze zálib slavného lázeňského hosta byly nerosty a minerály; v Karlových Varech je zkoumal na vrchu Tří křížů, geologickému průzkumu podrobil i Březovou, Vysokou, Lesov nebo zříceninu hradu Andělská hora. Jeho pozornosti nemohla ujít Komorní hůrka, nevýrazný kopeček kousek od Chebu a Františkových Lázní: Goetha připomíná reliéf jeho hlavy, který neznámý umělec vytesal na jednu ze skalek.

Že jde o jednu z nejmladších vyhaslých sopek střední Evropy se tehdy ještě nevědělo, ale Goethe leccos tušil: zapojil se do sporu o jejím původu a navrhoval, aby vrch z výzkumných důvodů prokopali. Že jde skutečně o sopku se zjistilo až po Goethově smrti: štolu nechal do úbočí kopce prorazit Kašpar hrabě Šternberk, znalec hornictví a vlastník uhelných dolů v letech 1834–1837.
 

Goethe a Františkovy Lázně

Goethe se cítil dobře i ve Františkových Lázních a rád se sem vracel. Líbilo se mu rodinné prostředí, kdy se všichni scházeli u společné tabule a později při korzu u pramene.

Své ženě psal, že tady musí být daleko společenštější než v Karlových Varech, a dodal, že jde o jedno z nejkrásnějších míst v srdci Evropy. Goethovo jméno dnes nese tradiční lázeňský hotel v samém centru města přímo na lázeňské promenádě.
 

Nejšťastnější den v jeho životě

Goethe také pravidelně navštěvoval Loket; okouzlil ho zdejší starobylý hrad a na terase hotelu Bílý kůň ve společnosti paní von Levetzow a jejích dcer včetně Ulriky oslavil 74. narozeniny.

Ten den pak označil za jeden z nejšťastnějších ve svém životě. Hotel Bílý kůň na hlavním náměstí funguje dodnes, básníka připomíná pamětní deska a pomník kousek od kaple sv. Anny.
 

Hádka v Horním Slavkově

horní slavkovRegion Západočeských lázní si Goethe zamiloval, ale ne všude se jeho návštěvy obešly bez potíží. Například v Horním Slavkově se nezapsala do dějin jeho prohlídka cínových dolů, ale roztržka v hostinci U Červeného vola.

Hostinský mu prý za oběd naúčtoval tak vysokou částku, že rozlícený Goethe si na něj stěžoval až u krajského hejtmana.
 

Výlet do Jáchymova a Krušných hor

JáchymovViděno dnešníma očima byl Goethe workoholik a puntičkář: ve svém domě ve Výmaru měl pracovnu hodně daleko od skřípajícího schodiště a naopak blízko k ložnici. Řídil se pořekadlem „ranní ptáče dál doskáče“, vstával už ve čtyři hodiny ráno a do práce se pouštěl bez snídaně, aby toho stihnul co nejvíc. Nezahálel ani na cestách, kdy si psal velmi podrobné deníky. Díky tomu přesně víme kdy a kam jel, co dělal cestou, s kým hovořil a jaké přírodní zajímavosti a památky cestou viděl.

Bohužel o výletu do dolů a hutí v Jáchymově v roce 1785 příliš informací nemáme; víme jen to, že sfáral do dolu Svornost. Můžeme se ale domnívat, že jako milovník Čech a německý vlastenec by Goethe měl velkou radost z letošní novinky, společného česko-německého zápisu Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO, ke kterému došlo 6. 7. 2019.


Poslední Goetheho dny v Čechách na hradě Hartenberg

hartenbergNa hradu Hartenberg strávil Goethe roku 1823 posledních pár dní v Čechách. Právě v této době vznikla také jeho slavná Elegie, v které se promítá básníkovo rozpoložení z posledních dní, kdy byla jejími rodiči odmítnuta nabídka sňatku s mladičkou Ulrikou, zdravotní problémy a nadcházející podzim. Bozi mu „otevřeli skříňku Pandořinu a rvou ho pryč svému zmaru.“ Přesto stihl procházku po panství s hrabětem J. K. Auerspergem a oběd s hormistry Mayerem z Oloví a Lößlem ze Sokolova.

V neděli 7. září 1823 opustil básník, tajný rada a osvícenec J.W. Goethe nejen Hartenberg, ale i české země a již nikdy se sem nevrátil.
Zřícenina hradu Hartenberg

Zřícenina hradu Hartenberg

V malebném údolí řeky Svatavy, sedm kilometrů před jejím ústím do největší podkrušnohorské řeky Ohře, se na strmém ostrohu vypíná zřícenina hradu, dříve hradu i zámku Hartenberg.

Sopka Komorní hůrka – nejmladší sopka v České republice

Sopka Komorní hůrka – nejmladší sopka v České republice

Komorní hůrka (495 m) je nejmladší sopkou na území Českého masivu a nachází se nedalo měst Cheb a Františkovy Lázně. Sopka vznikla na dně již vysychajícího slaného jezera, které se rozkládalo v dnešní Chebské a Sokolovské pánvi. Vrchol Komorní Hůrky dnes dosahuje výšky 503 m n. m.

Goethova štola v Komorní hůrce

Goethova štola v Komorní hůrce

V nevysokém kopci Komorní hůrka nedaleko Františkových Lázní se nachází tzv. Goethova štola. Pro veřejnost je otevřena několikrát během roku.

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Možná dokážete vyjmenovat české, moravské i slezské lázně jako když bičem mrská, ale vyznáte se stejně dobře v přírodních léčivých pramenech? Těžko, že? Ty nejznámější jsme proto seřadili do lázeňské abecedy – třeba vám při návštěvě lázní poslouží jako inspirace pro zajímavé výlety, často spojené s ochutnávkami.

Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Světově proslulý region lázeňství a přírodních léčivých vod, skla a porcelánu: to je Karlovarský kraj. Vydejte se za lázeňskými a řemeslnými tradicemi na západ České republiky a užijte si lázeňská města a jejich romantickou atmosféru, léčivé procedury, kulturní zážitky i výlety za okouzlující přírodou.

Železná hůrka – nejmladší česká sopka

Železná hůrka – nejmladší česká sopka

Národní přírodní památku Železná hůrka tvoří lom odkrývající část nejmladší známé sopky z území České republiky. Místo bylo objeveno roku 1823 německým básníkem J. W. Goethem. Nachází se u státní hranice se Spolkovou republikou Německo v blízkosti obce Mýtina.

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Výlet Mariánskými Lázněmi pro milovníky literatury

Mariánské Lázně jsou v poslední době atraktivní nejen pro zastánce wellness procedur, lázní a dlouhých procházek přírodou, ale také pro milovníky literatury. Pokud se k nim počítáte i vy, vyzkoušejte oblíbenou Stezku spisovatelů. Tvoří ji 11 informačních tabulí se jmény slavných spisovatelů, kteří město navštívili. Mezi nimi jsou Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Stezka je doplněna literárním kvízem a účastník obdrží po jeho vyřešení ocenění.

Jeden den v Lokti a okolí: co musíte vidět a zažít

Jeden den v Lokti a okolí: co musíte vidět a zažít

Starobylé městečko na březích Ohře si zamilujete na první pohled. Návštěvníky neláká jen středověký hrad, ale také pivovar, sbírka lázeňských pohárků, pár kuriózních soch, několik muzeí a navíc ještě pár snadno dosažitelných míst v okolí – třeba Svatošské skály v údolí Ohře.

Do Mariánských Lázní za léčivými prameny i zábavou

Do Mariánských Lázní za léčivými prameny i zábavou

Výstavní lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně, jedno z věhlasných českých lázeňských měst.

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov s expozicí Giacoma Casanovy

Zámek Duchcov leží přibližně 8 km jihozápadně od města Teplice. Návštěvníci zde mohou zhlédnout expozici v tzv. biliárovém křídle, tři místnosti zámeckého personálu, Vojenskou zbrojnici, Lovecký salonek a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy.

Hrad Krupka

Hrad Krupka

Nedaleko měst Teplice a Ústí nad Labem na klidném vyvýšeném místě ve starobylé části města Krupky s impozantním výhledem do dalekého okolí se nachází zřícenina hradu Krupka. V nedávné době prošla rekonstrukcí při níž byly objeveny zajímavé archeologické nálezy.

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Zřícenina hradu Andělská Hora – oblíbené karlovarské poutní místo

Poutním místem regionu Karlových Varů je Andělská Hora se zříceninou hradu Engeslburg a poutním kostelem Nejsvětější Trojice z roku 1712, jehož zvláštností je zcela pravidelná trojúhelníková dispozice.

Městské muzeum v Aši

Městské muzeum v Aši

Muzeum bylo založeno roku 1892, vystavována byla především keramika, kroje, zbraně, obrazy a sbírky věnované občany města. Současnou podobu dostalo v roce 1966, kdy bylo přemístěno do "zámečku", empírové budovy postavené továrníkem Klaubertem na místě vyhořelého zámku Zedtwitzů na Mikulášském vrchu.

Goethův pomník v Lokti u kaple sv. Anny

Goethův pomník v Lokti u kaple sv. Anny

Socha velkého básníka a spisovatele od Willibalda Russe z roku 1932 stojí naproti kapli sv. Anny.

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

Svatošské skály u Lokte – zkamenělá svatba

V Karlovarském žulovém masívu vznikl působením řeky Ohře chráněný přírodní výtvor Svatošské skály s množstvím skalních pilířů, hranolů a jehlanů.

Most

Most

Město, které v 70. letech minulého století zmizelo ze světa kvůli těžbě uhlí, dnes už připomínají jen staré fotografie a vzpomínkové akce. Nový Most vyrostl o kousek dál, ale okolní krajina se už zase zelená a tak jako před staletími na vše dohlíží přesunutý kostel a kopec Hněvín s malým hrádkem.

Bronzový pomník J. W. Goetha v Mariánských Lázních

Bronzový pomník J. W. Goetha v Mariánských Lázních

Na místě původního pomníku spisovatele Johanna Wolfganga von Goethe stojí v Mariánských Lázních od roku 1993 socha od Vítězslava Eibla.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Goethův naučný lesopark v Chebu

Goethův naučný lesopark v Chebu

Na levém břehu Ohře v Chebu, pod hrází chebské přehrady Skalka najdete Goethův naučný lesopark. Podle kronik se tady často procházel básník Johann Wolfgang von Goethe, proto území nese jeho jméno.

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Půvab a jedinečná atmosféra města Mariánské Lázně vám v kombinaci s léčivými prameny a bohatým kulturním programem dodají ztracenou energii. Přesvědčte se na vlastní kůži.

Residence Goethe U Tří mouřenínů

Residence Goethe U Tří mouřenínů

Residence Goethe U Tří mouřenínů poskytuje komfortní ubytování přímo v lázeňském centru západočeského města Karlovy Vary.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Oblastní muzeum se nachází na úpatí hradu Hněvín v Mostě. Sbírky oblastního muzea se nacházejí v rekonstruovaných prostorách původního německého reálného gymnázia. Samotné muzeum bylo založeno roku 1888. Nová stálá expozice zahrnuje uměleckou výbavu kostelů v Mostě a na Mostecku.

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Přijďte navštívit hrad Seeberg, často nazývaný Ostroh. Najdete jej několik kilometrů západně od Františkových Lázní. Dnešní podobu hradu tvoří románský a gotický palác, které doplňuje renesanční křídlo s krásnou arkádovou chodbou. Zajímavý zážitek nabízí i vstup do sklepních prostor hradu.

Loket

Loket

Město na výrazném skalním ostrohu s nádherným středověkým hradem a ze tří stran obtékané řekou Ohří má pěkné náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice a řadou měšťanských historických domů. Právě tady, na terase hotelu Bílý kůň, prý požádal Johann Wolfgang Goethe o ruku Ulriku von Lewetzov.

Stezka spisovatelů v Mariánských Lázních

Stezka spisovatelů v Mariánských Lázních

Infocentrum města Mariánské Lázně za finanční podpory Karlovarského kraje a města Mariánské Lázně vytvořilo Stezku spisovatelů. Trasa je dlouhá 8 855 kroků, tedy necelých sedm kilometrů. Po dokončení bude zahrnovat patnáct panelů.

Goethova vyhlídka v Karlových Varech

Goethova vyhlídka v Karlových Varech

Rozhledna na vrchu Věčného života byla otevřena v roce 1889. V neogotické stavbě se nachází kavárna i rozhledna s výhledem na Krušné Hory, Slavkovský les a Doupovské vrchy. Nově je zde v sezóně instalována Zip-Line.

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek v malé obci nedaleko Třebenic a Lovosic,na dohled Českého Středohoří, využívá základní škola.Ve volně přístupném parku se nachází pavilon s muzeem Ulriky von Lewetzov. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318.

Třebenice

Třebenice

Město v mělkém údolí potoka Modly na jihovýchodním okraji Českého středohoří proslavila první česká továrna na zpracování ovoce, jejíž výrobky znala téměř celá Evropa. Dnes se sem můžete vydat na výlet Švestkovou dráhou a navštívit Muzeum granátu nebo zříceninu hradu Košťálov.

Lázně Kyselka v Bílině

Lázně Kyselka v Bílině

Lázeňský areál Bílina je komplexem budov, rekreačních zařízení a vycházkových tras. Bílina je proslulá díky Bílinské kyselce a ještě proslulejší byly její léčebné lázně s přírodní minerální vodou.

Komorní hůrka u Františkových lázní – nejmladší sopka v České republice

Komorní hůrka u Františkových lázní – nejmladší sopka v České republice

Čím je Komorní Hůrka tak neobvyklá? Tato nejmladší sopka na území Českého masivu láká vědce už od počátku 19. století a dá se tedy říct, že patří k nejprobádanějším sopkám světa. Naposledy chrlila lávu někdy na počátku čtvrtohor, dnes o sobě dává vědět jen vývěry oxidu uhličitého.

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

10 tipů, jak si užít výlet do Chebu a okolí

Na řece Ohři, nedaleko hranic s Německem, stojí starobylé město Cheb. První písemná zmínka pochází až z roku 1061, ovšem název města se odvozuje od z keltského názvu řeky Ohře – Agara, který se později změnil na latinské Egire a germánský Eger. Český název Cheb se objevuje v časném středověku a je odvozen od "ohbí řeky" Ohře, která obtéká skalní ostroh v severní části města. Ve městě bohatém na historické události a jeho okolí je mnoho unikátních památek – od románského hradu přes legendární Špalíček, kostel sv. Mikuláše až k poutnímu areálu Maria Loreto. Nechybí ani přírodní zajímavosti, jako jsou sopky Komorní a Železná hůrka či vodní nádrž Jesenice.

Výlet k modelu sopky a k šesti skutečným vulkánům

Výlet k modelu sopky a k šesti skutečným vulkánům

Lákat vás v horkých letních dnech na přelomu července a srpna mezi žhavé soptící vulkány, z nichž se všemi směry hrnou proudy lávy, je přinejmenším nemístné. Ale třeba se slunce na pár hodin nebo dní schová za mraky, a pak vám výpravy za českými sopkami s portálem Kudy z nudy mohou přijít vhod.

Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě

Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě

Poslední lásku a velkou múzu básníka Johanna Wolfganga Goetha a zároveň majitelku jedinečné sady šperků z českých granátů baronku Ulriku Sophie von Levetzow představuje nová expozice v mosteckém oblastním muzeu. Barončiny šperky patří k nejvzácnějším klenotnickým dílům v České republice.

Lázeňský hotel Goethe Františkovy Lázně

Lázeňský hotel Goethe Františkovy Lázně

Tradiční lázeňský hotel v samém centru města Františkovy Lázně přímo na lázeňské promenádě. Od roku 2017 je součástí hotelu nový balneoprovoz.V hotelu nabízíme lázeňské léčebné pobyty včetně těch s příspěvkem zdravotní pojišťovny. V nabídce jsou také wellness pobyty na víkend nebo na týden.

Vlčí hora u Černošína – nejjižnější výlevná sopka Českého masivu

Vlčí hora u Černošína – nejjižnější výlevná sopka Českého masivu

Vlčí hora nedaleko Černošína svojí nadmořskou výškou 703,6 metrů výrazně převyšuje veškeré kopce v okolí. Je nejen důstojnou dominantou krajiny a přírodního parku Kosí potok, ale také je nejvyšším bodem Pernarecké pahorkatiny i celého geomorfologického celku Plaská pahorkatina.

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Navštivte nejstarší dům v Mariánských Lázních z roku 1818 spjatý se jménem básníka J. W. Goetha. Nahlédněte do historie Goethových pobytů i do tajemství jeho lásky k mladičké Ulrice von Levetzow. Vydejte se po stopách léčivých pramenů a nechte se unést sladkou historií lázeňských oplatek.

Další aktuality

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor, mezi Podbořany a Karlovými Vary, je i letos v zimě otevřený návštěvníkům. Navíc tu vždy v pátek a v sobotu spořádají noční prohlídky až do 23:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Horní Hrad pod Krušným horami je otevřený i v únoru

Horní hrad Hauenštejn nedaleko Stráže nad Ohří v zimním období rozhodně neupadá do zimního spánku. I v únoru má otevřeno denně: od pondělí do pátku na telefonické zavolání a o víknendech od 10:00 do 17:00 hodin. Užijte si zimní turistiku a romantiku, hradní čeládka se na vás těší!
Karlovarský kraj | Památky

Zámek Kynžvart se od února otevírá turistům

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. V únoru a březnu bude otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy budou vždy od 13:00 a od 15:00 hodin připraveny prohlídky zámeckých interiérů a ve 14:00 Muzea a kabinetu kuriozit.
Karlovarský kraj | Památky

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
Karlovarský kraj | Kultura

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Kam na běžky v Krušných horách?

Kam na běžky v Krušných horách? Ačkoli na mnohých hřebenech v Česku nasněžilo, naše severozápadní hory trápí ne příliš vysoká vrstva sněhu. Upravena ale je páteřní magistrála téměř v celé své délce. Díky mrazům v předchozích dnech bylo možné upravit i část magistrály vedoucí na NPR Božídarské rašeliniště, sněhu však stále není na mnoha místech dost a tam, kde zcela odtál podklad, může být ve stopě štěrk nebo tráva. Vždy si proto zjistěte aktuální informace z oblasti, kde se chystáte lyžovat.
Karlovarský kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Karlových Varů a okolí, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Lázeňské město je totiž plné překvapení a malebných zákoutí!
Karlovarský kraj | Zážitky