Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Socha Polibek ruky v Třebívlicích
Zdroj foto: mapy.cz B. Stejskalová
Památky

Socha Polibek ruky v Třebívlicích

U Komenského náměstí v Třebívlicích bylo roku 2021 odhaleno nové sousoší s názvem Polibek ruky. Zobrazuje baronku Ulriku von Levetzow, poslední láskou básníka Johana Wolfganga von Goetha. Jejím autorem je poslední žijící potomek baronky Dieter von Levetzow.
Ulrika von Levetzow se s německým básníkem potkala jako sedmnáctiletá při pobytu v Mariánských Lázních roku 1821. Goethe, kterému v té době bylo 72 let, se do ní zamiloval. Věkový rozdíl 55 let se snaží zachytit sousoší, na němž je baronka zachycena jako mladá dívenka a Goethe ve starším věku. Ulrika napsala memoáry, kde uvádí, že z její strany to nebyla žádná láska, ale úcta a obdiv k velkému člověku.

Kromě několika letmých polibků na čelo k žádnému tělesnému kontaktu nedošlo. Mladá šlechtična odmítla nabídku k sňatku, ale sama se nikdy nevdala. Goethe bolest z odmítnutí vyjádřil v básni Mariánskolázeňské elegie, roku 1823 opustil Čechy a již se sem nikdy nevrátil. Ulrika odjela za maminkou do Třebívlic v roce 1824, kde zůstala do své smrti v roce 1899.

Panství po Ulrice zdědil synovec, který byl karbaníkem, do roka ho prodal městu Most. Tam se tak dostala větší část z pozůstalosti baronky včetně unikátní soupravy granátových šperků.

Provozovatel

Obecní úřad Třebívlice

Komenského náměstí
411 15 Třebívlice
WWW:
www.obec-trebivli...
GPS:
50,457479 13,899064
 
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Mikulášské jízdy s ohňostrojem na Švestkové dráze

Švestková dráha zve děti a jejich rodiče v pondělí 5. prosince na mikulášské jízdy z Litoměřic horního nádraží do Mostu a zpět, které vyvrcholí ohňostrojem v Třebenicích.
Třebenice, Ústecký kraj

Silvestrovský výstup na Házmburk

Silvestrovský výstup na Hazmburk.
Libochovice, Ústecký kraj

Čert a Mikuláš na Libochovickém zámku

Čert a Mikuláš na Libochovickém zámku.
Libochovice, Ústecký kraj

Od adventu po tři krále – program pro školy

Vánoční vzdělávací program pro MŠ a I. stupeň ZŠ.
Libochovice, Ústecký kraj

Husitská stezka Zemí hradů

Husitská stezka Zemí hradů měří 5,5 km a vede z Třebívlic na rozcestí Děkovka pod hradem Oltářík, kde navazuje na Zlatou stezku Zemí hradů.
Třebívlice, Ústecký kraj

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek v malé obci nedaleko Třebenic a Lovosic,na dohled Českého Středohoří, využívá základní škola.Ve volně přístupném parku se nachází pavilon s muzeem Ulriky von Lewetzov. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318.
Třebívlice, Ústecký kraj

Ranč pod Skálou v Třebívlicích

Rodinný jezdecký areál v malebné krajině Českého středohoří nabízející vyžití rodinám s dětmi, párům i jednotlivcům.
Třebívlice, Ústecký kraj

Ulričina stezka krajem českého granátu

Ulričina stezka je vedena po značených turistických cestách v okolí Třebívlic v CHKO České středohoří 13 km západně od Lovosic. Jedná se o kruhovou trasu pro pěší i cylisty na trekových či horských kolech.
Třebívlice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Johann W Třebívlice

Johann W je obnovené vinařství, které nabízí prohlídky pro veřejnost. Za jedním z největších vinařských projektů v Čechách poslední doby stojí podnikatel a místní patriot Jan Dienstl.
Třebívlice, Ústecký kraj

Bublina – glamping Vlastislav u Aše

Stále větší oblibě se těší bubble hotely. V malé západočeské vesničce Vlastislav u Aše bydlí rodina Lidman, která dala vzniknout novému glampingu s názvem V Bublině.
Aš, Karlovarský kraj

Penzion Klášter

Penzion leží přímo v samotném srdci Českého středohoří, poblíž městečka Třebenice, přímo pod zříceninou hradu Košťálov.
Třebenice, Ústecký kraj

Čokolaterie Třebenice – zážitek pro milovníky čokolády a cheesecaků

O Čokolaterii je známo, že dopřává skutečný čokoládový zážitek všem gurmánům, kteří do Třebenic zavítají. Nachází se na Paříkově náměstí a její hlavní nabídkou je špičková belgická a francouzská čokoláda, vynikající točená vanilková zmrzlina a domácí cheesecaky.
Třebenice, Ústecký kraj