ÚvodAktualityKarlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka
Karlovarský kraj: tradice, lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán, Kudy z nudy
Lázně a wellness

Karlovarský kraj: lázeňství, léčivé prameny, sklo, porcelán a Becherovka

Světově proslulý region lázeňství a přírodních léčivých vod, skla a porcelánu: to je Karlovarský kraj. Vydejte se za lázeňskými a řemeslnými tradicemi na západ České republiky a užijte si lázeňská města a jejich romantickou atmosféru, léčivé procedury, kulturní zážitky i výlety za okouzlující přírodou.
Do Karlovarského kraje jezdí lidé za zdravím a odpočinkem celý rok. V kraji s největší koncentrací léčivých pramenů na světě sahá tradice lázeňské léčby až do 14. století. Lákavé jsou jak jedinečné přírodní zdroje a léčebné procedury, tak široká nabídka historických památek a krásná příroda v okolí.
 

Lázně, léčebné minerální prameny a UNESCO

V roce 2021 získaly Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně společně s dalšími jedenácti lázeňskými městy Evropy titul světového dědictví UNESCO. Proč byste se sem měli vydat? Lázeňská města jsou krásná v každé roční době a zachovala si kouzlo starých časů. Jejich atmosféru dotváří nádherná lázeňská architektura, kolonády s vřídelními prameny, parky, půvabné pavilony a vycházkové cesty se spoustou romantických vyhlídek. Dopřejte si lázeňskou péči na nejvyšší úrovni i nepřeberné množství aktivit!
 

Lázeňská města Karlovarského kraje

Vedle tři nejslavnějších lázeňských měst tvořících Západočeský lázeňský trojúhelník si ke svému pobytu můžete vybrat také Lázně Jáchymov, první radonové lázně na světě, které k léčbě využívají unikátní radonovou vodu. Líbit se vám budou i Lázně Kynžvart, jejichž podhorské klima platí za uznávaný přírodní léčebný zdroj. Je to místo, které si zamiloval i kancléř Metternich: navštivte jeho rezidenci, zámek Kynžvart s vyhlášeným kabinetem kuriozit, a projděte se po rozsáhlém anglickém parku.
 

Jarní zahájení lázeňské sezony

Mezi oblíbená evropská kulturní centra řadí lázeňská města v Karlovarském kraji také bohaté společenské vyžití. Přijeďte sem v květnu, kdy Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Jáchymov i Lázně Kynžvart prožívají každoroční zahájení lázeňské sezóny. Zažijte slavnostní svěcení a otevírání minerálních pramenů, tradiční průvody v historických kostýmech a bohaté doprovodné programy. Navštívit můžete například jarmarky tradičních řemesel, koncerty a další kulturní vystoupení a společenské akce.
 

Život v lázních

K pobytu v lázních nepatří jen prameny a ozdravné procedury, ale také relaxace a zajímavá náplň volného času. Vydejte se za příběhy slavných značek, tedy například minerálek Mattoni, porcelánu Thun 1794 či skla Moser, a obdivujte ruční výrobu skla, zapsanou v roce 2023 na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Zajděte si také na golf nebo na dostihy. Ty jsou pevně spjaty s historií a tradicí města Karlovy Vary, sportovně i společensky obohacují zdejší život již od konce 19. století. Prestižní akce na karlovarském závodišti navštěvují jak obyvatelé celého regionu, tak známé české i světové osobnosti.
 

Příběh slavného bylinného likéru Becherovka

U zrodu Becherovky, světoznámého bylinného likéru s typickou hořkosladkou chutí a zlatavou barvou stál zkušený obchodník Josef Vitus Becher. Řemeslo po něm převzal jeho syn Jan, který je považován za skutečného „otce“ Becherovky. Věnoval jí veškerou svou píli i vášeň a rozvíjel ji téměř 40 let. Díky přísně tajné receptuře chutná Becherovka stejně dnes jako před 200 lety a její chuť je nenapodobitelná, protože mezi bylinami z exotických krajin jsou i ty, které rostou jenom na Karlovarsku. Recepturu znají pouze dva lidé na celém světě. Vy se s historií i chutí originálního bylinného likéru seznámíte v Návštěvnickém centru BecherovkaKarlových Varech.
 

Krušnohorská krajina na seznamu UNESCO

Zápisem na Seznam světového dědictví UNESCO se vedle slavných lázní Evropy může pochlubit i Hornický region Erzebirge/ Krušnohoří. Hornická krajina na pomezí Česka a Německa za sebou má 800 let dlouhou historii a díky řadě zachovalých hornických památek učaruje milovníkům kultury, historie, i divoké přírody. Nechte se okouzlit jejím geniem loci a prozkoumejte třeba Vlčí jámy u Horní Blatné, kde najdete led i během parného léta, důl Mauritius u Hřebečné, štolu Johannes u Božího Daru, štolu č. 1 v Jáchymově nebo Rudou věž smrti u Ostrova.
 

Do lázní s Goethem

Jméno německého básníka Johanna Wolfganga Goetha provádí současné návštěvníky lázní na každém kroku. Sami zjistíte, že jeho výlety mohou být zajímavou inspirací i v dnešní době. Karlovarský kraj si totiž naprosto zamiloval, několikrát pobýval v Karlových Varech a Mariánských Lázních, podnikal vlastivědné a mineralogické výlety a zdejší krajinu zvěčnil i ve svých dílech. K nejpůvabnějším karlovarským cestám patří Goethova stezka, která začíná u slavného grandhotelu Pupp. Jeho karlovarské pobyty připomínají pamětní desky na domech, kde byl ubytovaný – U Bílého zajíce, na domě Mozart či U Tří mouřenínů. V Mariánských Lázních pak v domě, kde pobýval, je v současnosti muzeum.

Básník si oblíbil Svatošské skály, skalní útvary v údolí řeky Ohře připomínající zkamenělý svatební průvod. Několikrát je navštívil a byly pro něj inspirací pro dílo o Faustovi. Coby vzdělaný přírodovědec zkoumal vyhaslou sopku Komorní hůrku. Ta se díky němu proslavila v geologické literatuře u nás i v zahraničí, i když fakt, že jde skutečně o sopku, se potvrdil až po jeho smrti. Několikrát také navštívil městečko Loket s gotickým hradem. Ten Goethemu učaroval, na terase hotelu Bílý kůň pak požádal o ruku mladičkou Ulriku von Levetzow. S jeho dílem je spojený i hrad Hartenberg, kde napsal první část Elegií z Mariánských Lázní.
 

Po stopách Karla IV.

Podle legendy objevil léčivé účinky karlovarských pramenů v čele se slavným Vřídlem český král Karel IV. Vydejte se po jeho stopách na romantickou vyhlídku Karla IV. v lázeňských lesích či k prameni Karla IV. Tržní kolonádě. Panovníka připomíná i pomník u budovy Císařských lázní nebo jubilejní sloup se sochousadech Jeana de Carro. Vydat se můžete také na hrad Loket, kde císař pobýval již jako malý kluk a často se sem pak vracel, aby si kromě státnických povinností užil lov v okolních lesích.
 

Valdštejnské slavnosti v Chebu

Přijeďte na Valdštejnské slavnosti do Chebu! První slavnosti se konaly již roku 1908, na tradici se podařilo navázat od roku 2005 a od té doby se konají každý druhý rok. Vévoda Albrecht z Valdštejna město několikrát navštívil, jeho poslední návštěva se mu však stala osudnou: 25. února 1634 byl zavražděn. V Pachelbelově domě na náměstí, kde k vraždě došlo, je dnes muzeum s Valdštejnskou sbírkou, obrazárnou a rekonstruovaným úmrtním pokojem. K návštěvě zve i Chebský hrad, jediná císařská falc na našem území.
 

Cesta za pivem Karlovarským krajem

Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piva. Cesta za pivem vám představí jedinečné chutě, tradice a příběhy malých pivovarů v Karlovarském kraji. Ochutnáte tu jak klasické ležáky, tak speciály s vřídelní vodou nebo bylinkami podobnými těm z Becherovky. Vyzkoušejte třeba Zámecký pivovar Chyše, Pivovar Svatý FlorianLokti, pivovar Pivní SkautChebu, Pivovar Starý hrad, Pivovar Ryžovna u Božího Daru, Pivovar PermonSokolově, Pivovar KrušnohorKraslicích, Rodinný pivovar Kronl v Mariánských Lázních, Pivovar Karel IV. v Karlových Varech, pivovar Velkorybnický Hastrman či Pivovar Červený Vlk v Božím Daru.
10 tipů, kam v Mariánských Lázních s malými dětmi

10 tipů, kam v Mariánských Lázních s malými dětmi

Město v parku nebo park ve městě? Kdo někdy navštívil Mariánské Lázně ví, jak těžké je odpovědět na tuto záludnou otázku. Město vyniká svou polohou uprostřed přírody Slavkovského lesa s velmi kvalitním ovzduším, díky čemuž získalo v roce 2023 titul klimatické lázně posilující imunitu. Přednostmi v podobě čisté přírody plné parků, lesů, léčivých pramenů, dětských hřišť, sportovních areálů i možností ke koupání jsou Mariánské Lázně ideálním místem pro rodinnou dovolenou.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

#světovéČesko a houpavá lávka ve Svatošských skalách: adrenalin nad Ohří

#světovéČesko a houpavá lávka ve Svatošských skalách: adrenalin nad Ohří

Visuté mosty, schodiště a lávky se vám občas postarají o zážitky plné dobrodružství a adrenalinu. Leckomu stačí drobný pohyb pod nohama, ale někde se pohoupáte opravdu pořádně: třeba na lávkách přes řeku Ohři u Svatošských skal.

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

#světovéČesko a výlety za kamzíky, jeleny a baronem-šprýmařem do Karlových Varů

Lázeňské město jako žádné jiné: tak se představují Karlovy Vary. Neváhejte, nejlepší čas k návštěvě atraktivních míst je právě teď, když město není plné turistů z celého světa. Když budete mít opravdu štěstí, třeba se vám podaří odvézt si z Jeleního skoku na památku fotku, kde budete skutečně jen vy, kamzík a Karlovy Vary.

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

Rádi byste si užili několik dnů dokonalého odpočinku v lázních, kde si budete připadat jako v říši pohádek tisíce a jedné noci? S orientálními vzory kachlů, bohatým obložením podlah, ozdobnými tryskami a tyrkysově modrou vodou? Takové místo existuje i ve skutečnosti: Římské lázně v Mariánských Lázních.

#světovéČesko a výlet k babylonské věži

#světovéČesko a výlet k babylonské věži

Krásno je místo, které láká k návštěvě samotným názvem: výlety sem zkrátka nemohou být jiné než krásné. Potvrzuje to i rozhledna, která zanedlouho oslaví rovnou stovku a pravidelně vítězí v soutěžích o nejhezčí vyhlídkovou věž Česka. Její stavitelé se prý inspirovali až v dalekém Iráku.

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

#světovéČesko a Karlovarský kraj

#světovéČesko a Karlovarský kraj

Západočeské lázně jsou krajem kraj kolonád, termálních pramenů, lázeňských pavilonů a promenádních cest se spoustou vyhlídek a odpočinkových altánů, ale také pozoruhodné přírody plné skal a vyhaslých sopek. Jen kousek od noblesních promenád Františkových Lázní se například projdete českým Islandem aneb národní přírodní rezervací Soos.

#světovéČesko a přírodní rezervace Soos: malý český Yellowstone

#světovéČesko a přírodní rezervace Soos: malý český Yellowstone

Název Soos sice zní nezvykle a exoticky, přesto označuje místo ryze české: patří národní přírodní rezervaci kousek od Františkových Lázní. A pozor: nejde o hustou omáčku ani naléhavé volání o pomoc, oblast připomínající islandskou krajinu prý získala své jméno z chebského německého nářečí, v němž soos znamená močál. Správně se Soos vyslovuje tak, jak čtete: s oběma „o“, tedy nikoli sós nebo sús.

Kam na výlety do přírody v lázeňském trojúhelníku po celý rok?

Kam na výlety do přírody v lázeňském trojúhelníku po celý rok?

Krušné hory s mnoha rašeliništi i rozeklanými vrcholy, málo známé Smrčiny či hornatý ostrov zeleně Slavkovský les s močály a vývěry minerálních pramenů, kam patří i Soos, přezdívaný český Yellowstone… to vše nabízí Západočeské lázně, region protkaný sítí turistických cest, které zvou na výlety za přírodními zajímavostmi od jara do zimy.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Karlových Varů a okolí, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Lázeňské město je totiž plné překvapení a malebných zákoutí!

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Mariánských Lázní

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Mariánských Lázní

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa Mariánských Lázní! Lázeňské město na úpatí Slavkovského lesa patří k těm nejkrásnějším. Vyfoťte si Zpívající fontánu, dvoranu pramenů, ruch města anebo jarní nádheru rozkvetlých parků.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Františkových Lázní

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Františkových Lázní

"Lázně Františkovy, každému vyhoví..." zpívá se ve známém popěvku. Určitě to platí i pro fotografy všeho zaměření – krásnou fotku zde uloví jak krajináři, tak portrétisté, příznivci makro fotografie i ti, kteří zachycují běžný život. Vytvořte ty nejkrásnější fotografie v nejmenším městě lázeňského trojúhelníku! Zajít můžete na jednu ze tří kolonád, do lázeňského parku anebo třeba k rybníku Amerika.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Lázní Kynžvart

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Lázní Kynžvart

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Lázní Kynžvart. Nachází se uprostřed lázeňského trojúhelníku a mimo klasicistního zámku jsou vyhlášené díky blahodárnému klimatu, minerálním pramenům a ložiskům slatiny. Udělejte si výlet do zámeckého parku, zachyťte lázeňský život a nezapomeňte se vypravit také na nedalekou Kladskou.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jáchymova

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jáchymova

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa v okolí Jáchymova. Lázeňské město obklopené Krušnými horami a temnou minulostí uranového dobývání je výzvou pro začínající i pokročilé fotografy. Zkuste zachytit odlišnou atmosféru v okolí lázní a u uranových dolů… Krásné budou přírodní scenérie u Klínovce nebo blízkého Božího Daru.

#světovéČesko a Grandhotel Pupp: luxus, tradice a zážitky v Karlových Varech

#světovéČesko a Grandhotel Pupp: luxus, tradice a zážitky v Karlových Varech

Světoznámý, ikonický a hlavně karlovarský: takový je Grandhotel Pupp. Navázal na tradice prvních společenských a ubytovacích podniků v Karlových Varech, jeho příběh trvá už déle než 300 let a většinu této doby patřil a stále patří mezi nejslavnější hotely v Evropě. Pojďte se s ním seznámit zblízka.

 #světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

#světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

Františkovy Lázně se jmenují po císaři Františkovi I., který je roku 1793 založil. Dokonce tu má jezdeckou sochu, ale v popularitě panovníka předčil jiný František: říká se tak sošce malého chlapce s rybou, kterou najdete v parku na začátku hlavní třídy poblíž Františkova pramene.

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

Fandové technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů míří do Krušných hor! Zájem probudil zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO. A protože šlo o společný projekt dvou zemí, pět hornických lokalit na české straně Krušných hor doplňuje sedmnáct dalších v Německu.

#světovéČesko a Karlovy Vary: Mezinárodní filmový festival a jeho srdce, ikonický hotel Thermal

#světovéČesko a Karlovy Vary: Mezinárodní filmový festival a jeho srdce, ikonický hotel Thermal

Jsou chvíle, které zažijete jen v Karlových Varech: například jako návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu. Hlavním domovem akce, která každý rok v létě zaplaví celé město, je hotel Thermal – místo, které vyrostlo právě kvůli filmovému festivalu.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Karlovarském kraji

Chystáte se na dovolenou do kraje lázeňských měst, léčivých pramenů a hlubokých lesů? Jestliže navíc dáváte předost ubytování v kempu před drahým hotelem, budou se vám hodit naše tipy. Na výběr máme útulné chatky, stellplatzy pro karavanisty i místa pro rodinné stanování u vody. Letošní léto v Karlovarském kraji bude nezapomenutelné!
13. květen 2024 16:44
Ubytování, Karlovarský kraj

Jarní porcelánové slavnosti v Karlových Varech budou inspirovat i bavit

Zábavný program pro děti i rodiče, živá hudba a výstava Prostřené stoly. Tak bude vypadat májový víkend 10. až 12. 5. 2024 v Karlových Varech. Na návštěvníky čeká také oblíbený doprovodný program Porcelánová školička, kde si děti mohou odekorovat svůj hrneček.
9. květen 2024 14:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Mariánské Lázně zvou na zahájení lázeňské sezóny

Každoročně, již více než 200 let, se druhý květnový víkend v Mariánských Lázních koná slavnostní zahájení lázeňské sezóny za účasti řady osobností kulturního a politického dění, průvodu v historických kostýmech, řemeslného jarmarku, promenádních a kolonádních koncertů klasické, folklórní i moderní hudby. Součástí oslav je také tradiční svěcení a otevírání minerálních pramenů. Zahájení lázeňské sezóny letos připadá na 10. až 12. května.
8. květen 2024 14:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Národní přírodní rezervací Soos budou opět jezdit důlní vláčky!

Úzkorozchodná dráha Kateřina připravila pro turisty také letos neobyčejný zážitek v podobě jízdy důlním vláčkem k národní přírodní rezervaci SOOS nedaleko Františkových Lázní. Kromě prohlídky tohoto unikátního kusu přírody s minerálními prameny a takzvanými mofetami, z nichž vybublává oxid uhličitý, se zájemci ještě mohou svézt po zdejší jedinečné trati. V rezervaci Soos uvidíte "měsíční" krajinu rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Jízdy důlním vláčkem se konají vždy o víkendech, a to od začátku května do konce září.
2. květen 2024 8:00
Zážitky, Karlovarský kraj

V Karlových Varech zahájí lázeňskou sezonu

První květnový víkend 3. až 5. 5. 2024 bude v Karlových Varech opět ve znamení zahájení lázeňské sezóny. Třídenní program, v rámci kterého místní, lázeňští hosté a turisté oslavují přírodní léčivé zdroje a děkují Karlovi IV. za založení města. Historické kostýmy, zábava, hudba, květiny, výborné jídlo... Tak bude letos vypadat tradiční městská slavnost v centru Karlovarského kraje.
1. květen 2024 14:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Přijeďte přivítat jaro do českých lázní! Zahájení lázeňské sezony 2024 se blíží...

V naprosté většině lázní v Česku probíhá zahájení lázeňské sezóny v květnu. Je obvykle spojeno s množstvím kulturních akcí a speciálních programů pro návštěvníky. Přijeďte zažít na vlastní kůži jejich neopakovatelnou atmosféru!
30. duben 2024 6:00
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
21. duben 2024 9:48
Lázně a wellness, Karlovarský kraj

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
1. duben 2024 9:21
Životní styl, Karlovarský kraj