Úvod > Co chcete dělat? > Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě
Kultura

Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě

Poslední lásku a velkou múzu básníka Johanna Wolfganga Goetha a zároveň majitelku jedinečné sady šperků z českých granátů baronku Ulriku Sophie von Levetzow představuje nová expozice v mosteckém oblastním muzeu. Barončiny šperky patří k nejvzácnějším klenotnickým dílům v České republice.
V Oblastním muzeu a galerii v Mostě naleznou zájemci expozici baronky Ulriky von Levetzow (někdy uváděné také jako von Löwetzow), poslední lásky romantického německého básníka Johanna Wolfganga Goetheho.

Součástí expozice je také slavná granátová souprava šperků, kterou Ulrika (1804 – 1899) zdědila po své matce. Ta se skládá z náhrdelníku, náušnic, prstenu, opaskové spony a dvou párových náramků. K sadě patří i ukládací pouzdro na šperky. Celých 469 českých granátů spojených zlatem a hedvábím v náhrdelníku, náušnicích, prstenu, dvou náramcích a sponě jsou umístěné v pancéřované vitríně, kterou pro ně nechalo muzeum speciálně vyrobit. V náhrdelníku chybělo sedm granátů, které restaurátoři nově doplnili.

Expozice ukazuje baronku Ulriku von Levetzow jako velmi vzdělanou ženu, která stála u zrodu pražského Národního muzea. Byla známá svým sociálním cítěním a byla velkorysou mecenáškou řady sociálních projektů. V muzeu objevíte také jediný dochovaný dopis J. W. Goetha z barončiny pozůstalosti. Veškerou ostatní korespondenci s básníkem nechala Ulrika den před svou smrtí spálit a popel dát do urny, která byla potom vložena do její rakve.
 
Baronka strávila téměř celý život na třebívlickém panství na Litoměřicku. Na zámku žila od roku 1824, kdy jí bylo dvacet let, až do své smrti v roce 1899.

Ubytování a restaurace v okolí