Úvod > Co chcete dělat? > Oblastní muzeum Most
Kultura

Oblastní muzeum Most

Oblastní muzeum se nachází na úpatí hradu Hněvín v Mostě. Sbírky oblastního muzea se nacházejí v rekonstruovaných prostorách původního německého reálného gymnázia. Samotné muzeum bylo založeno roku 1888.
Budova Oblastního muzea v Mostě je jednou z mála budov zbouraného starého města Mostu, která unikla likvidaci a byla zapsána do státního seznamu památek. Unikátní regionální přírodovědná expozice nazvaná Přírodou Mostecka je rozdělena do samostatných částí: Mineralogie Krušnohoří, Geologická minulost Mostecka a Přírodou severozápadních Čech.

Expozice Historický nábytek 17. – 19. století představuje v chronologickém sledu ukázku nábytku ze sbírek muzea a tvoří vývojovou řadu nábytku městského charakteru od manýrismu až po novorenesanci.

Nachází se zde i biografická expozice baronky Ulriky von Levetzow, poslední lásky básníka Johanna Wolfganga Goetha. Muzeum je i pořadatelem výstav výtvarného umění. Návštěvníci mosteckého muzea mají možnost zhlédnout tematické výstavy.
 

Šperky baronky Ulriky od listopadu 2019

V muzeu se nachází zrestaurované šperky baronky Ulriky von Levetzow, poslední lásky Johanna Wolfganga Goetheho. Budou vystaveny v nové expozici od listopadu 2019. Šperky se společně s celou pozůstalostí Ulriky dostaly do Mostu v době, kdy město koupilo panství Třebívlice včetně pozůstalosti baronky od jejího synovce. Pozůstalost město věnovalo muzeu, součástí sbírek jsou tak klenoty více než sto let.

Náhrdelník, dva náramky, dvě náušnice, spona na pásek a prsten se speciální kazetou budou umístněny v bezpečnostní vitríně. Obsahují dohromady 469 kusů českého granátu.

Ubytování a restaurace v okolí