!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary poběží hvězdy evropské atletiky
Na Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary poběží hvězdy evropské atletiky
"> "> "> Ve startovním poli se objeví bežci z 31 zemí sveta "> Karlovy Vary budou v sobotu plné bežcu "> Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary
Letní sporty

Na Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary poběží hvězdy evropské atletiky

Vydáno 17. května 2019
Bitva kontinentálních hrdinů atletiky začíná. Projekt EuroHeroes startuje v sobotu 18. května od 18:00 hodin na Mattoni 1/2Maratonu KarlovyVary. Představí se evropské hvězdy, které budou bojovat o prestiž, vítězství i zajímavé prize money. Na západ Čech se chystá vyrazit zástup výborných Ukrajinců, kvalitní Španělé a doma chtějí zabodovat i skvělí tuzemští závodníci.

Mattoni 1/2Maraton Karlovy VaryHlavní hvězdou elitního pole je muž, jenž už vloni ovládl Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary a v roce 2019 patří k horkým kandidátům na obhajobu. Roman Romaněnko už letos půlmaraton běžel v Kyjevě a skončil pátý v čase 1:04:36. Své absolutní maximum však zaběhl doma v Belaye Tserkvě v hodnotě 1:03:22 v roce 2017. Očekává se, že jeho běžecká forma bude kulminovat směrem k českým závodům. Romaněnkova sbírka úspěchů je bohatá na půlmaratonské triumfy v Belaye Tserkvě, Dnipru, Charkově, Dušanbe, Mnichově či právě v Karlových Varech. Hodně vyzrálou konkurenci nalezne v Italovi Yassine Rachikovi (1:02:29 letos v Neapoli) a Španělu El Hassanovi Oubaddim (1:02:40 ve francouzském Boulogne-Billancourt). Kvalitně závodí i irský maratonec a zároveň lékař narozený v severoirském Hollywoodu Paul Pollock (1:04:06). Z Čechů zamíří na Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary brněnský matador Jan Kohut, jenž si drží osobák 1:06:18. Písecký Jiří Csirik má zkušenost s trénováním v Keni, kam odjel už minulý rok na zkušenou, což mu poté pomohlo dosáhnout na nejlepší čas 1:09:54 na Sportisimo 1/2Maratonu Praha.

Mattoni maratonSuverénně nejkvalitnější čas ženské kategorii drží na půlmaraton moldavská závodnice Lilia Fisikovici, jež si zaběhla osobní maximum 1:10:45 na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem. Půvabná atletka je navíc první sportovkyní své země kvalifikovanou na olympijské hry v Tokiu 2020. Na předchozích hrách v Riu de Janeiru běžela maraton. V ulicích Karlových Varů a na proslulé kolonádě jí bude v patách Ukrajinka Viktorya Kalyuzhna. Z Češek je překvapením jméno vytrvalkyně Petry Pastorové, která první květnový víkend ovládla české mistrovství v maratonu na Volkswagen Maratonu Praha a v krátkém úseku poběží už třetí náročný závod. O titul nejlepší Češky s ní svede souboj hvězda domácí scény Petra Kamínková, sedmnáctinásobná národní šampionka.

Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary startuje už v sobotu 18. května od 17:30 hodin. Sledovat ho můžete také v přímém přenosu ČT sport, který začne v 18 hodin.

Vřídlo Karlovy Vary

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Vyhlídka Karla IV. v Karlových Varech

Nejstarší stojící karlovarská rozhledna byla na oblíbeném vyhlídkovém místě nad městem v lázeňských lesích vystavěna již v roce 1876. Pseudogotická cihlová rozhledna v podobě minaretu se dvěma vyhlídkovými ochozy byla postavena jako kopie rozhledny v severoněmeckém Schleswigu.

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda, od vídeňských architektů Fellnera a Helmera, sloužila na konci 19. století jako promenáda Blanenského pavilonu. Pavilon byl sice v šedesátých letech 20. století zbourán, ale litinová kolonáda, naštěstí stojí dodnes.

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny - Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Kolonády v Karlových Varech byly budovány za účelem spojení pití vody přímo u pramene s klidnými procházkami. Slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím. Největší kolonáda Karlových Varů v sobě ukrývá pět minerálních pramenů. Nově zd ebyla otevřena také horní terasa.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary - Mayerův gloriet

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary - Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.