ÚvodAktualityPo stopách Ulriky von Levetzow krajem českého granátu
Zážitky

Po stopách Ulriky von Levetzow krajem českého granátu

Baronka Ulrika von Levetzow (4. února 1804 Lipsko – 13. listopadu 1899 Třebívlice) světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské historie. Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností, představující doslova to nejlepší z celého 19. století. Zanechala po sobě jedinečný soubor šperků z českých granátů, jehož součástí je také největší broušený kus na světě . Spolu s nevlastním otcem Františkem Josefem z Klebelsbergu patřila mezi první podporovatele a členy společnosti Vlasteneckého, později Národního muzea. Byla známá svým sociálním cítěním a byla velkorysou mecenáškou řady sociálních projektů. Záhadný příběh neuzavřeného vztahu dodnes nejen do Třebívlic, Lokte a Mariánských Lázní přitahuje umělce, spisovatele, básníky a všechny romantické duše. Příběh velké lásky totiž skončil náhle a neodvratně.
Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?

Třebívlice

Třebívlice

Obec Třebívlice se nahcází cca 14 km od města Lovosice. K obci patří obce: Blešno, Dřemčice, Dřevce, Leská, Šepetely, Skalice, Staré. Nedaleko Třebívlic se vypíná hrad Hazmburk či zřícenina hradu Oltářík.

Poslední léto v Mariánských Lázních a příběh básníka Johanna Wolfganga Goethe

Poslední léto v Mariánských Lázních a příběh básníka Johanna Wolfganga Goethe

Když se dospívající dívka bláznivě zamiluje, nikoho to nepřekvapí, ovšem když se zamiluje starý muž, kdekdo nad tím vrtí hlavou. Příběh milostného vzplanutí dvaasedmdesátiletého básníka k sedmnáctileté slečně, k němuž došlo v roce 1821 v Mariánských Lázních, je dodnes zahalen rouškou pikantního tajemství.

Po stopách šlechtických rodů: s Kolowraty do Lokte a na Kolowratskou skálu

Po stopách šlechtických rodů: s Kolowraty do Lokte a na Kolowratskou skálu

Starobylé městečko na březích Ohře si zamilujete na první pohled. Návštěvníky neláká jen středověký hrad, ale také pivovar, sbírka lázeňských pohárků, pár kuriózních soch, několik muzeí a navíc ještě pár snadno dosažitelných míst v okolí – třeba Svatošské skály v údolí Ohře.

Ulričina stezka krajem českého granátu Příroda

Ulričina stezka krajem českého granátu

Ulričina stezka je vedena po značených turistických cestách v okolí Třebívlic v CHKO České středohoří 13 km západně od Lovosic. Jedná se o kruhovou trasu pro pěší i cylisty na trekových či horských kolech.

Lázeňské oplatky – sladká dobrota s českým původem

Lázeňské oplatky – sladká dobrota s českým původem

K lázeňskému životu patří lázeňské oplatky, lehoučká sladká delikatesa s charakteristickou vůní a jedinečnou chutí. Mají je rádi malí i velcí, a všichni víme, že bez oplatek by prameny, promenády i kolonády v našich lázních přišly o kousek svého nenapodobitelného kouzla.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě Kultura

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Oblastní muzeum se nachází na úpatí hradu Hněvín v Mostě. Sbírky oblastního muzea se nacházejí v rekonstruovaných prostorách původního německého reálného gymnázia. Samotné muzeum bylo založeno roku 1888. Nová stálá expozice zahrnuje uměleckou výbavu kostelů v Mostě a na Mostecku.

#světovéČesko a české granáty: od kamenářství až po šperky

#světovéČesko a české granáty: od kamenářství až po šperky

Olivíny, acháty, jaspisy, křišťály, ametysty, chalcedony a především české granáty: to všechno jsou drahé kameny, spojené s Českým rájem. Při výletech tu sice o drahokamy nebudete zakopávat na každém kroku, ale pořád existují místa, kde je můžete sami objevit. Právě tak lze navštívit některou z místních brusíren, vytvořit si vlastní šperk a v muzeích a galeriích si prohlížet fascinující umění místních šperkařů a kamenářů.

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow Památky

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek v malé obci nedaleko Třebenic a Lovosic,na dohled Českého Středohoří, využívá základní škola.Ve volně přístupném parku se nachází pavilon s muzeem Ulriky von Lewetzov. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318.

Muzeum českého granátu Třebenice Kultura

Muzeum českého granátu Třebenice

Muzeum českého granátu Třebenice nabízí ucelený přehled těžby a zpracování českého granátu. České granáty si můžete nejen prohlédnout, ale i sami nasbírat přímo před muzeem či v dovezeném granátovém písku.

Socha Polibek ruky v Třebívlicích Památky

Socha Polibek ruky v Třebívlicích

U Komenského náměstí v Třebívlicích bylo roku 2021 odhaleno nové sousoší s názvem Polibek ruky. Zobrazuje baronku Ulriku von Levetzow, poslední láskou básníka Johana Wolfganga von Goetha. Jejím autorem je poslední žijící potomek baronky Dieter von Levetzow.

Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě Kultura

Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě

Poslední lásku a velkou múzu básníka Johanna Wolfganga Goetha a zároveň majitelku jedinečné sady šperků z českých granátů baronku Ulriku Sophie von Levetzow představuje nová expozice v mosteckém oblastním muzeu. Barončiny šperky patří k nejvzácnějším klenotnickým dílům v České republice.

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům Kultura

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Navštivte nejstarší dům v Mariánských Lázních z roku 1818 spjatý se jménem básníka J. W. Goetha. Nahlédněte do historie Goethových pobytů i do tajemství jeho lásky k mladičké Ulrice von Levetzow. Vydejte se po stopách léčivých pramenů a nechte se unést sladkou historií lázeňských oplatek.

Další aktuality

Ústecká zoologická zahrada zve na návštěvu i v říjnu

Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří tzv. přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo? Mění se vstupné, které se snižuje na 120 Kč pro dospělou osobu, 60 Kč pro děti, studenty a důchodce. Rodina (dva dospělí a dvě děti) zaplatí za prohlídku zoo 310 Kč, takže ušetří 60 Kč oproti běžnému vstupnému. V této souvislosti se mění i otevírací doba zoo, která je stanovena od 9:00 do 17:00 hodin a návštěvníci mohou stále využít oba vchody, spodní z Drážďanské ulice i horní z ulice Výstupní.
4. říjen 2024 8:00
Příroda, Ústecký kraj

Oslavte svátek zvířat i den ošetřovatelů v Děčíně

Sobota 5. října 2024 bude v děčínské zoo patřit oslavám Mezinárodního dne zvířat a zároveň Dne ošetřovatelů. Návštěvníky čeká od 13:00 hodiny veselé odpoledne plné zajímavých aktivit. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co děčínská zoo připravuje.
2. říjen 2024 10:15
Příroda, Ústecký kraj

Na Krásném Dvoře proběhne tradiční Jablečný den

Již třináctý ročník slavnosti úrody nabídne v sobotu 5. října 2024 na Krásném Dvoře u Podbořan návštěvníkům jarmark, hudební vystoupení, prohlídky zámku pro dospělé i pro děti, soutěž o nejchutnější jablečný zákusek či procházku po zámeckém parku.
2. říjen 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky

Dvě česká města spolehlivě poznáte podle jejich půdorysu: Terezín a Josefov. Obě vojenské pevnosti s pravoúhlou sítí ulic, mohutnými bastiony a rozsáhlou sítí podzemních chodeb dal postavit císař Josef II. Portál Kudy z nudy vás zve do Terezína na říjnové Josefínské slavnosti. A na co se můžete v sobotu 5. října 2024 těšit?
30. září 2024 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní v Kadani

Svatováclavské vinobraní proběhne v Kadani v sobotu 28. září 2024. Město bylo nedávno opět zařazeno zákonem mezi vinařské obce. V areálu zahrad byla vysázena vinice, která je zasvěcena hlavním vinařským patronům sv. Václavovi, sv. Ludmile a sv. Urbanovi. Pravidelně se zde provádí zarážení "Hory" na vinici, aby každý věděl, že po dobu dozrávání hroznů nesmí chodit do vinice. Obnovena byla i slavnost vinobraní, která je zahájena bohoslužbou ve františkánském klášteře.
28. září 2024 0:10
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem se poběží – Ústí sportuje i pomáhá!

Mattoni Ústí nad Labem Running festival se i přes nepříznivé počasí minulých dnů, které s sebou přineslo ničivé povodně, v neděli 22. září 2024 uskuteční! Pořadatelé sportovní akci, která zahrnuje také Mattoni 1/2Maraton, pořádají jako symbol odolnosti a jednoty. Zároveň bude mít jeden ze závodů charitativní podtext – výtěžek z rodinného běhu bude věnován nejvíce zasaženým regionům. Poběží se s heslem „Ústí sportuje“ i „Ústí pomáhá!“.
20. září 2024 14:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Přijďte v sobotu na Litoměřické vinobraní

I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 21. září 2024 nabídne kulturní zážitky na devíti scénách. Vystoupí hvězdy jako Marta Jandová, kapela No Name nebo Tereza Mašková. Vstupné na vinobraní je zdarma. Letošní akce se navíc uskuteční s charitativním podtextem: Mimo vína a oslav sklizně bude také o pomoci – vinařům a lidem, které zářijová povodeň zasáhla s plnou silou.
19. září 2024 16:00
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 21. a 22. září 2024 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
17. září 2024 8:00
Památky, Ústecký kraj