Úvod > Aktuality > Po stopách Ulriky von Levetzow krajem českého granátu
Zážitky

Po stopách Ulriky von Levetzow krajem českého granátu

Baronka Ulrika von Levetzow (4. února 1804 Lipsko – 13. listopadu 1899 Třebívlice) světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské historie. Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností, představující doslova to nejlepší z celého 19. století. Zanechala po sobě jedinečný soubor šperků z českých granátů, jehož součástí je také největší broušený kus na světě . Spolu s nevlastním otcem Františkem Josefem z Klebelsbergu patřila mezi první podporovatele a členy společnosti Vlasteneckého, později Národního muzea. Byla známá svým sociálním cítěním a byla velkorysou mecenáškou řady sociálních projektů. Záhadný příběh neuzavřeného vztahu dodnes nejen do Třebívlic, Lokte a Mariánských Lázní přitahuje umělce, spisovatele, básníky a všechny romantické duše. Příběh velké lásky totiž skončil náhle a neodvratně.
Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?

Třebívlice

Třebívlice

Obec Třebívlice se nahcází cca 14 km od města Lovosice. K obci patří obce: Blešno, Dřemčice, Dřevce, Leská, Šepetely, Skalice, Staré. Nedaleko Třebívlic se vypíná hrad Hazmburk či zřícenina hradu Oltářík.

Poslední léto v Mariánských Lázních a příběh básníka Johanna Wolfganga Goethe

Poslední léto v Mariánských Lázních a příběh básníka Johanna Wolfganga Goethe

Když se dospívající dívka bláznivě zamiluje, nikoho to nepřekvapí, ovšem když se zamiluje starý muž, kdekdo nad tím vrtí hlavou. Příběh milostného vzplanutí dvaasedmdesátiletého básníka k sedmnáctileté slečně, k němuž došlo v roce 1821 v Mariánských Lázních, je dodnes zahalen rouškou pikantního tajemství.

Jeden den v Lokti a okolí: co musíte vidět a zažít

Jeden den v Lokti a okolí: co musíte vidět a zažít

Starobylé městečko na březích Ohře si zamilujete na první pohled. Návštěvníky neláká jen středověký hrad, ale také pivovar, sbírka lázeňských pohárků, pár kuriózních soch, několik muzeí a navíc ještě pár snadno dosažitelných míst v okolí – třeba Svatošské skály v údolí Ohře.

Ulričina stezka krajem českého granátu

Ulričina stezka krajem českého granátu

Ulričina stezka je vedena po značených turistických cestách v okolí Třebívlic v CHKO České středohoří 13 km západně od Lovosic. Jedná se o kruhovou trasu pro pěší i cylisty na trekových či horských kolech.

Lázeňské oplatky – sladká dobrota s českým původem

Lázeňské oplatky – sladká dobrota s českým původem

K lázeňskému životu patří lázeňské oplatky, lehoučká sladká delikatesa s charakteristickou vůní a jedinečnou chutí. Mají je rádi malí i velcí, a všichni víme, že bez oplatek by prameny, promenády i kolonády v našich lázních přišly o kousek svého nenapodobitelného kouzla.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Oblastní muzeum se nachází na úpatí hradu Hněvín v Mostě. Sbírky oblastního muzea se nacházejí v rekonstruovaných prostorách původního německého reálného gymnázia. Samotné muzeum bylo založeno roku 1888. Nová stálá expozice zahrnuje uměleckou výbavu kostelů v Mostě a na Mostecku.

#světovéČesko a české granáty: od kamenářství až po šperky

#světovéČesko a české granáty: od kamenářství až po šperky

Olivíny, acháty, jaspisy, křišťály, ametysty, chalcedony a především české granáty: to všechno jsou drahé kameny, spojené s Českým rájem. Při výletech tu sice o drahokamy nebudete zakopávat na každém kroku, ale pořád existují místa, kde je můžete sami objevit. Právě tak lze navštívit některou z místních brusíren, vytvořit si vlastní šperk a v muzeích a galeriích si prohlížet fascinující umění místních šperkařů a kamenářů.

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek Třebívlice s muzeem Ulriky von Levetzow

Zámek v malé obci nedaleko Třebenic a Lovosic,na dohled Českého Středohoří, využívá základní škola.Ve volně přístupném parku se nachází pavilon s muzeem Ulriky von Lewetzov. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318.

Muzeum českého granátu Třebenice

Muzeum českého granátu Třebenice

Muzeum českého granátu Třebenice nabízí ucelený přehled těžby a zpracování českého granátu. České granáty si můžete nejen prohlédnout, ale i sami nasbírat přímo před muzeem či v dovezeném granátovém písku.

Socha Polibek ruky v Třebívlicích

Socha Polibek ruky v Třebívlicích

U Komenského náměstí v Třebívlicích bylo roku 2021 odhaleno nové sousoší s názvem Polibek ruky. Zobrazuje baronku Ulriku von Levetzow, poslední láskou básníka Johana Wolfganga von Goetha. Jejím autorem je poslední žijící potomek baronky Dieter von Levetzow.

Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě

Expozice Ulriky von Levetzow v Mostě

Poslední lásku a velkou múzu básníka Johanna Wolfganga Goetha a zároveň majitelku jedinečné sady šperků z českých granátů baronku Ulriku Sophie von Levetzow představuje nová expozice v mosteckém oblastním muzeu. Barončiny šperky patří k nejvzácnějším klenotnickým dílům v České republice.

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Navštivte nejstarší dům v Mariánských Lázních z roku 1818 spjatý se jménem básníka J. W. Goetha. Nahlédněte do historie Goethových pobytů i do tajemství jeho lásky k mladičké Ulrice von Levetzow. Vydejte se po stopách léčivých pramenů a nechte se unést sladkou historií lázeňských oplatek.

Další aktuality

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Ústecký kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl