Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Krupka
Památky

Hrad Krupka

Nedaleko měst Teplice a Ústí nad Labem na klidném vyvýšeném místě ve starobylé části města Krupky s impozantním výhledem do dalekého okolí se nachází zřícenina hradu Krupka.
Hrad Krupka byl založen Janem Lucemburským kolem roku 1320, neboť král měl zájem na opevnění hraničního pásu proti Sasku. Tento majetek, spolu s městečkem Krupkou, cínovými doly a Trmicemi, daroval král Jan Lucemburský v Innsbrucku míšeňskému šlechtici Těmovi z Koldic.

Těma byl významnou osobou při dvoře krále Jana, doprovázel ho ve skupině pánů na jeho toulkách Evropou. Koldicové pak drželi Krupku až do roku 1504, to znamená 166 let. Hrad byl založen na vysokém skalním ostrohu s přístupem ze severní strany. Ze západní hradby vybíhala za ústím příchodové uličky podélná patrová budova, určená patrně pro hradní posádku, a dále dvě půlkruhové bašty. K první z nich byl v roce 1695 přistavěn příčný dům pro panský horní úřad (úřední dům). Přestože samotný hrad přestal v 17. století plnit své obranné a obytné funkce a jeho pozůstatky chátraly, život na ostrožně neustal – v úředním domě sídlila správa krupského statku a vrchnostenský horní úřad.

Opuštěný hrad znovu objevila doba romantismu 19. století, kdy byl celý prostor i s okolím upraven a zpřístupněn veřejnosti a z úředního domu zřízena restaurace. Místo využívali jako vycházkový a odpočinkový areál zejména návštěvníci teplických lázní, kteří také obdivovali růže v panské zahradě. Rostlo jich tam přes sto druhů a podle nich se začalo hradu říkat Růžový hrad (Rosenburg). Během svých pobytů v teplických lázních hrad několikrát navštívil i J. W. Goethe, který si dokonce Krupku nakreslil a také si poznamenal, že zřícení věže roku 1807 způsobilo to, že sloužila dlouhý čas jako zdroj kamenů a kvádrů. Jiným slavným návštěvníkem byla císařovna Marie Louisa v oce 1812. Později zde byla zřízena promenádní cesta a postaveny terasy, altán, nová stáj, vodárenský domek a kolna. Poslední rekonstrukce proběhla v roce 2000.

V současné době sídlí na hradě hotel s restaurací. V rytířském sálu se nachází obřadní svatební síň. Hotel nabízí stylové a romantické ubytování v útulných pokojích v tichém prostředí. Celková kapacita ubytování je 32 osob. Pokoje penzionu prošly kompletní rekonstrukcí. Interiéry jsou vybavené novým nábytkem. Každý pokoj je vybaven sociálním zařízením, TV a lednicí. V prostorách penzionu je bezplatné WiFi připojení na internet. Parkování u penzionu zdarma.
 
V prostředí středověké zříceniny hradu z počátku 14. století ochutnejte tradiční české speciality i minutkovou kuchyni v nově zrekonstruované stylové restauraci. Najdete zde široký výběr různých druhů masa v harmonicky chutných úpravách, kde nechybí vepřové, hovězí, telecí, krůtí, jehněčí maso ale i zvěřina a ryby.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí