Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Železná hůrka – nejmladší česká sopka
Příroda

Železná hůrka – nejmladší česká sopka

Národní přírodní památku Železná hůrka tvoří lom odkrývající část nejmladší známé sopky z území České republiky. Místo bylo objeveno roku 1823 německým básníkem J. W. Goethem. Nachází se u státní hranice se Spolkovou republikou Německo v blízkosti obce Mýtina.
Nejmladší známá sopka v Česku leží u státní hranice s Německem jižně od Jesenické přehrady. Naposledy byla činná na rozhraní třetihor a čtvrtohor, což je někdy v rozmezí před 170 – 400 tisíci lety. Na stavbě Železné hůrky se podílely minimálně dvě erupce. Při starší vznikly asi 15 m mocné vrstvy pyroplastických hornin. Na nich leží šikmo vrstvené tufy vyvržené během následující erupce.

Sopku objevil Johann Wolfgang Goethe, který ji na svých cestách po Chebsku navštívil 23. srpna 1823. Na konci 18. a na začátku 19. století ještě geologové zcela nevěděli, jak vlastně horniny vznikají. Byli rozděleni na dva tábory – neptunisty a plutonisty. Neptunisté soudili, že horniny vznikají usazováním ve vodním prostředí, a že tedy i Komorní hůrka má svůj původ v uhelných slojích, které později vyhořely. Plutonisté naopak zastávali názor, že je sopečného původu

Dříve se tady těžilo a sopka byla využívána na těžbu silničního štěrku a tím se otevřely vrstvy sopečného tufu. Podobně jako v Komorní hůrce i tady byly objeveny plátky přírodního čistého železa. Na těžbě zde pracovali i obyvatelé blízké vesničky Boden, která zanikla po roce 1948. Od roku 1961 je sopka chráněna státem.

Značené cesty k Železné hůrce nevedou, jako orientační bod poslouží například skanzen Doubrava, odkud jsou to k bývalé sopce necelé tři kilometry. Kolem sopky vede z obce Mýtina žlutá turistická značka k turistickému přechodu Neualbenreuth vedoucímu do Německa, ke kterému vede asfaltová cesta (možný příjezd autem nebo na motorce). Odbočka k samotné sopce však značena není, označuje ji pouze velká směrová tabule. K sopce se dostanete po vyšlapané stezce přes pole a nebo po okraji remízku na dně nevýrazného údolí.

Finále českého poháru v paddleboardingu Cheb

Třídenní paddleboardové závody na nádrži Jesenice se slavnostním vyhlášením a zábavou.
Dřenice, Pardubický kraj

Chebské dvorky Pod střechou

Výstava s dvoudenním programem v Galerii 4 – nenechte si ujít setkání autorů výstavy i vystavujících Chebských dvorků z let 2003-2022.
Cheb, Karlovarský kraj

Martin Vraštil

Výstava v Klubu G4.
Cheb, Karlovarský kraj

Magie místa

Galerie 4 představí kolektivní výstavu fotografií z cyklu „Projekty“ realizovanou ve spolupráci s Asociací profesionálních fotografů ČR.
Cheb, Karlovarský kraj

Jana Gajdová – V pohybu

Výstava v Klubu G4.
Cheb, Karlovarský kraj

Valdštejnova desítka 2023

Valdštejnova desítka je běžecký závod, který se za svou krátkou existenci zařadil mezi nejvyhledávanější akce v České republice. Organizátoři běžcům každý rok připravují profesionální zázemí a chebské náměstí přeměňují na velkou běžeckou arénu.
Cheb, Karlovarský kraj

Městské brány a opevnění města Chebu

Výstava Městské brány a opevnění města Chebu představí historický vývoj městských hradeb a jejich jednotlivých částí včetně stavebního vývoje chebské barokní pevnosti.
Cheb, Karlovarský kraj

Den dětí s DDM Sova Cheb

Zveme všechny děti i jejich rodiče na zábavné dopoledne. Přijďte s námi oslavit Den dětí.
Cheb, Karlovarský kraj

Skanzen Doubrava – Rustlerův statek

Vesnickou památkovou rezervací s unikátním souborem hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. století je vesnice Doubrava u Lipové.
Lipová, Karlovarský kraj

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.
Stará Voda, Karlovarský kraj

Kyselecký hamr v Českém lese

Pramen Kyselecký hamr vyvěrá z krystalinických hornin na okraji chebské pánve, ale složením patří ke skupině uhličitých vod Mariánských Lázní. Kyselka je zde jímána neobvyklým způsobem – kamenným pažením vyrobeným z granitu, které se až do současnosti dochovalo z roku 1648.
Lipová, Karlovarský kraj

Naučná stezka Stebnický potok

Občanské sdružení Život na Dyleň vybudovalo tuto naučnou stezku s 18 zastaveními v roce 2012. Sleduje tok Stebnického potoka z Lipové až k jeho prameni.
Lipová, Karlovarský kraj

Hora Dyleň u Mariánských Lázní – Napoleonův střed Evropy

Hora Dyleň se nachází v Českém lese, západně od Mariánských Lázní. Její vrchol je v nadmořské výšce 940 metrů a tím je druhým nejvyšším vrcholem Českého lesa. Na vrcholu stojí věž ze 70. let, která sloužila jako vojenská radarová stanice, veřejnosti je však nepřístupná.
Stará Voda, Karlovarský kraj

Loreta Starý Hrozňatov – poutní areál Maria Loreto

Na kopci nad Starým Hrozňatovem asi 5 km od Chebu stojí pozoruhodný areál Lorety s poutním kostelem sv. Ducha, jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v Čechách i v Německu – Maria Loreto.
Cheb, Karlovarský kraj

Statek Salajna

Dvorec je nejstarší stavbou v Salajně a představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury Chebska.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Zatopený most Všebor

Přes řeku Odravu spojoval dvě části obce Všeboř, dnes z velké části zatopené, betonový most. Vrchní část tohoto mostu je možné vidět nad hladinou vodní nádrže Jesenice u Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Václav na břehu Jesenické přehrady u Chebu

Historie kempu sahá až do roku 1992. Areál vznikal postupně na zelené louce přímo u Jesenické přehrady. Nabízíme karavanová stání, privátní soc. kabinky, luxusní mobilhomy. Moderní sociální zařízení a zázemí pro hosty.
Cheb, Karlovarský kraj

Farní penzion Dolní Žandov

Farní penzion je ubytovací zařízení určené pro rekreační, školicí či jiné pobyty jednotlivců i skupin.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Hnatovo pekařství

Hnatovo pekařství je ve hře téměř 30 let. Celou tu dobu se starali o pečlivě vyváděný přírodní žitný kvas, vždycky je zajímala hlavně ona tradiční řemeslná výroba chleba. Krom čistého žita pečou i pšenično-žitný, někdy obohacený i semínka lnu, slunečnice, dýně nebo sezamu.
Dolní Žandov, Karlovarský kraj

Restaurace Huong Que – Quán Bà Đức v Chebu

Restaurace s tradičními vietnamskými specialitami v nabídce zve k návštěvě v Chebu.
Cheb, Karlovarský kraj

Autocamp Rybářská bašta u Chebu

Autokemp se nachází přímo u hráze Jesenice, největší a nejčistší přehrady v západních Čechách nedaleko Chebu. Zdejší restaurant nabízí příjemné posezení u hořícího krbu a rybí speciality – čerstvé ryby přímo z přehrady.
Cheb, Karlovarský kraj

Obecní pec Golem v Chebu

Na komunitní zahradě v Májové ulici v Chebu se nachází veřejná obecní pec, kterou spravuje Nadační fond Historický Cheb. V peci se pravidelně pečou chleby, housky, buchty, pizza i maso.
Cheb, Karlovarský kraj

3F Bistro v Chebu

První bistro v Česku, které se specializuje na flammkuchen a na hranolky z čerstvých brambor.
Cheb, Karlovarský kraj

Pivovar Pivní Skaut v Chebu

Pivovar s originálním názvem Pivní Skaut se nachází v suterénu restaurace Hvězda na chebském náměstí Jiřího z Poděbrad. Na čepu bývají piva Hvězda 11° světlý ležák, 13° tmavý ležák a 14° IPA.
Cheb, Karlovarský kraj