Úvod > Co chcete dělat? > Železná hůrka – nejmladší česká sopka
Příroda

Železná hůrka – nejmladší česká sopka

Národní přírodní památku Železná hůrka tvoří lom odkrývající část nejmladší známé sopky z území České republiky. Místo bylo objeveno roku 1823 německým básníkem J. W. Goethem. Nachází se u státní hranice se Spolkovou republikou Německo v blízkosti obce Mýtina.
Nejmladší známá sopka v Česku leží u státní hranice s Německem jižně od Jesenické přehrady. Naposledy byla činná na rozhraní třetihor a čtvrtohor, což je někdy v rozmezí před 170 – 400 tisíci lety. Na stavbě Železné hůrky se podílely minimálně dvě erupce. Při starší vznikly asi 15 m mocné vrstvy pyroplastických hornin. Na nich leží šikmo vrstvené tufy vyvržené během následující erupce.

Sopku objevil Johann Wolfgang Goethe, který ji na svých cestách po Chebsku navštívil 23. srpna 1823. Na konci 18. a na začátku 19. století ještě geologové zcela nevěděli, jak vlastně horniny vznikají. Byli rozděleni na dva tábory – neptunisty a plutonisty. Neptunisté soudili, že horniny vznikají usazováním ve vodním prostředí, a že tedy i Komorní hůrka má svůj původ v uhelných slojích, které později vyhořely. Plutonisté naopak zastávali názor, že je sopečného původu

Dříve se tady těžilo a sopka byla využívána na těžbu silničního štěrku a tím se otevřely vrstvy sopečného tufu. Podobně jako v Komorní hůrce i tady byly objeveny plátky přírodního čistého železa. Na těžbě zde pracovali i obyvatelé blízké vesničky Boden, která zanikla po roce 1948. Od roku 1961 je sopka chráněna státem.

Značené cesty k Železné hůrce nevedou, jako orientační bod poslouží například skanzen Doubrava, odkud jsou to k bývalé sopce necelé tři kilometry. Kolem sopky vede z obce Mýtina žlutá turistická značka k turistickému přechodu Neualbenreuth vedoucímu do Německa, ke kterému vede asfaltová cesta (možný příjezd autem nebo na motorce). Odbočka k samotné sopce však značena není, označuje ji pouze velká směrová tabule. K sopce se dostanete po vyšlapané stezce přes pole a nebo po okraji remízku na dně nevýrazného údolí.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Farní penzion Dolní Žandov

Farní penzion Dolní Žandov

Dolní Žandov, Karlovarský kraj
Hnatovo pekařství

Hnatovo pekařství

Dolní Žandov, Karlovarský kraj